Astronauti na ISS v roli sklenářů

Kdo by neznal modul Cupola, který díky svým velkým oknům umožňuje pořizovat působivé fotky zemského povrchu? Modul postavený v Evropě se na stanici dostal už v roce 2010 a od té doby byl mnohokrát použit. Inženýři si při návrhu dali záležet, aby vytvořili sedm velkých oken, jejichž údržba a případná oprava by nebyla tolik složitá, nebo dokonce nebezpečná. Počítalo se s tím, že se sklo může poškrábat a časem jej bude potřeba vyměnit. K takové operaci došlo na palubě stanice před pár dny. Vyměnit sklo v okně Vašeho domu není moc složité, ale na ISS všechno komplikuje značný rozdíl tlaků mezi obytným prostorem a vnějším vakuem.

Průřez oknem v modulu Cupola.

Průřez oknem v modulu Cupola.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Okna v Cupole jsou proto hned čtyřvrstvá. Uvnitř je tzv. Scratch pane, což můžeme přeložit jako tabule pro škrábance – druhou vrstvou je 25 mm silná Primary Pressure Pane, tedy primární tlaková tabule. Třetí vrstvou ve směru zevnitř ven je Redundant Pressure Pane, která má stejné parametry jako její primární kolegyně. Vně stanice bychom našli Debris pane, tedy tabuli pro úlomky kosmického smetí. Ani sklo není obyčejné – jedná se o směs roztaveného oxidu křemičitého a tzv. borosilikátového skla.

Mezi všemi vrstvami je vakuum, výjimkou je pouze prostor mezi Stratch pane a Primary Pressure Pane, ve kterém se udržuje tlak stejný jako uvnitř stanice. Celá konstrukce okna je následně hermeticky připojena ke kostře samotného modulu. Jak informoval portál nasaspaceflight, v minulých dnech posádka vyměnila Scratch pane na centrálním kruhovém okně číslo 7.

Číslování oken v modulu Cupola

Číslování oken v modulu Cupola
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Posádka si v poslední době stěžovala, že tato vrstva je za poslední roky už poměrně poškrábaná a řídící středisko proto rozhodlo o výměně. Na palubě ISS je hned několik rezervních tabulí pro škrábance, aby bylo možné je průběžně nahrazovat. Výměna této tabule by měla ještě zvýšit kvalitu fotek pořizovaných z Cupoly.

Astronauti se v těchto dnech opravdu nenudí. V úterý startuje raketa Atlas V se zásobovací lodí Cygnus, která se ale s orbitálním komplexem spojí až během příštího víkendu. 20. dubna totiž startuje Sojuz MS-04 s dvoučlennou posádkou, která se v rychlém letovém profilu vydá ke stanici. Z bezpečnostních důvodů se proto přílet lodi Cygnus odloží o několik dní.  Její zachycení staniční paží se přitom bude řídit právě z modulu Cupola.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/06/Z35.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/…Status-Report-Notes-August-2014-350×291.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/06/Z74.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Astronauti na ISS v roli sklenářů”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Koukám, že je konstrukce uzpůsobena pro jednoduchou výměnu Scratch pane a Debris pane. Horší by to bylo s tlakovými skly, ale i to by mělo jít po zavření vnějších poklopů.

 2. Tovy napsal:

  Četl jsem, že jedno sklo už dostalo zásah mikrometeoritem. Takže by ta oprava vnějšího skla mohla připadat v úvahu (nechystá se něco?)
  .

 3. Martin Gembec napsal:

  A co výměna vnější desky, je reálná? Skoro se nechce věřit, že by za ty roky poškrábali tu vnitřní astronauti sami jak malé děti, když pořád koukaj do akvárií 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.