Thomasův fotokoutek (21)

Batman

Přejeme Vám všem veselé Velikonoce a vítáme Vás u dvacátého prvního dílu našeho seriálu Thomasův fotokoutek, který bývá každé pondělí přeplněn atraktivními fotografiemi pořízenými z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. V pondělí 10. dubna zpátky na Zemi přistál Sojuz MS-02 a na ISS tak zůstala pouze tříčlenná posádka coby zárodek Expedice 51. Méně lidí musí na stanici zastat více práce, což se mírně odrazilo i na dnešním díle seriálu, který obsahuje o něco méně fotografií, než je obvyklé. Ovšem na rozdíl od předchozích dílů se dnes můžete těšit na dvě videa. Nechť se Vám Thomasův fotokoutek líbí!

Zdravím Floridu! Tvůj tvar vystupující z temnoty, polární záře na severu, východ slunce na východě... Shane tam má rodinu a mnoho přátel.

Zdravím Floridu! Tvůj tvar vystupující z temnoty, polární záře na severu, východ slunce na východě… Shane tam má rodinu a mnoho přátel.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894787863/

Siluety vesmírných lodí Progress a Sojuz připojených k vesmírné stanici během přeletu nad Evropou. Shane, Andrej a Sergej zítra odletí zpátky na Zemi. Je podivné představit si, že méně než 4 hodiny po rozloučení budou stát ve své přistávací oblasti v Kazachstánu. Šťastnou cestu, bude se mi stýskat. Těším se ale na přivítání Jacka a Fjodora v příštím týdnu při jejich příletu!

Siluety vesmírných lodí Progress a Sojuz připojených k vesmírné stanici během přeletu nad Evropou. Shane, Andrej a Sergej zítra odletí zpátky na Zemi. Je podivné představit si, že méně než 4 hodiny po rozloučení budou stát ve své přistávací oblasti v Kazachstánu. Šťastnou cestu, bude se mi stýskat. Těším se ale na přivítání Jacka a Fjodora v příštím týdnu při jejich příletu!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32997613843/

Shane, Sergej a Andrej před uzavřením poklopu Sojuzu dnešního rána (10.4., pozn. redakce). Jsem rád, že se bezpečně dostali na Zemi!

Shane, Sergej a Andrej před uzavřením poklopu Sojuzu dnešního rána (10.4., pozn. redakce). Jsem rád, že se bezpečně dostali na Zemi!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33567944780/

Další pohled na Pyreneje: všechna údolí jsou orientována z jihu na sever... až na jedno, jak se zdá.

Další pohled na Pyreneje: všechna údolí jsou orientována z jihu na sever… až na jedno, jak se zdá.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31753759314/

Myslím, že rozeznávám tyto tvary... ;) Všimněte si, jak je atmosféra tenká.

Myslím, že rozeznávám tyto tvary… 😉 Všimněte si, jak je atmosféra tenká.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33708443575/

Čas pro změnu pozadí plochy? Kilometry modré na bílých, písčitých Bahamách.

Čas pro změnu pozadí plochy? Kilometry modré na bílých, písčitých Bahamách.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33533398575/

Působivé letiště. Je na vás, říct, kde je. Nápověda: nachází se v Africe nebo na Středním východě.

Působivé letiště. Je na vás, říct, kde je. Nápověda: nachází se v Africe nebo na Středním východě.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33493273206/

Někdy jednotlivé země lépe rozeznáte v noci: Belgie se svými osvětlenými silnicemi se zdá být žlutá, Německo má světla modřejší.

Někdy jednotlivé země lépe rozeznáte v noci: Belgie se svými osvětlenými silnicemi se zdá být žlutá, Německo má světla modřejší.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33565737750/

Saint-Brieuc v Bretani... Co bych dal za galette (slaná palačinka, pozn. redakce) se ciderem!

Saint-Brieuc v Bretani… Co bych dal za galette (slaná palačinka, pozn. redakce) se ciderem!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32702814814/

Používám radiostanici Mezinárodní vesmírné stanice pro spojení se žáky. Komunikujeme přes konstelaci geostacionárních satelitů nazvaných TDRSS: i když obíháme Zemi, vždy máme jeden z nich na přímou viditelnost našich antén. Tyto satelity přeposílají naše data a hlas na zemi. Můžeme také využít spojení na přímou viditelnost, většinou jako zálohu, stejně jako letadla s řídícími letového provozu. S řídícími středisky komunikujeme na několika různých "space-to-ground" (vesmír-země, pozn. redakce) kanálech a máme výborné pokrytí signálem: máme pouze několik málo momentů v hodině, kdy nemáme spojení s řídícími středisky.

Používám radiostanici Mezinárodní vesmírné stanice pro spojení se žáky. Komunikujeme přes konstelaci geostacionárních satelitů nazvaných TDRSS: i když obíháme Zemi, vždy máme jeden z nich na přímou viditelnost našich antén. Tyto satelity přeposílají naše data a hlas na zemi. Můžeme také využít spojení na přímou viditelnost, většinou jako zálohu, stejně jako letadla s řídícími letového provozu. S řídícími středisky komunikujeme na několika různých „space-to-ground“ (vesmír-země, pozn. redakce) kanálech a máme výborné pokrytí signálem: máme pouze několik málo momentů v hodině, kdy nemáme spojení s řídícími středisky.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33675513935/

Před 56 lety byl Gagarin prvním, který se vydal do vesmíru. Od té doby jsme s bádáním nikdy nepřestali! Od Vostoku přes Progress a Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici. 56 let pilotovaných kosmických letů! Šťastnou noc Jurije všem!

Před 56 lety byl Gagarin prvním, který se vydal do vesmíru. Od té doby jsme s bádáním nikdy nepřestali! Od Vostoku přes Progress a Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici. 56 let pilotovaných kosmických letů! Šťastnou noc Jurije všem!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32997600783/

Saint-Jean-de-Luz v jihozápadní Francii má velmi jedinečné pobřeží.

Saint-Jean-de-Luz v jihozápadní Francii má velmi jedinečné pobřeží.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32458147554/

Nejmilejší otázka, jakou jsem doposud dostal: dcera mého přítele (která mě viděla vznášet se ve stavu beztíže) chtěla vědět, v kolika letech se objevily mé superschopnosti. Očividně si dělala starosti, proč sama ještě nezačala létat ;)

Nejmilejší otázka, jakou jsem doposud dostal: dcera mého přítele (která mě viděla vznášet se ve stavu beztíže) chtěla vědět, v kolika letech se objevily mé superschopnosti. Očividně si dělala starosti, proč sama ještě nezačala létat 😉
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33792028152/

Noční Nagoja ukazuje zajímavé rozdíly barev osvětlení v centru. Povšimněte si té černočerné tmy v okolí zámku Nagoja a jeho parků.

Noční Nagoja ukazuje zajímavé rozdíly barev osvětlení v centru. Povšimněte si té černočerné tmy v okolí zámku Nagoja a jeho parků.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33377126292/

Seychely ... pouhé spatření těchto odstínů modré ve vás vyvolává touhu po dovolené.

Seychely … pouhé spatření těchto odstínů modré ve vás vyvolává touhu po dovolené.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31365388363/

Nová přistávací dráha na malém ostrově. Tentokrát na souostroví Glorieuses. Zdá se, že není používaná (počítá se to mezi má letiště z vesmíru?)

Nová přistávací dráha na malém ostrově. Tentokrát na souostroví Glorieuses. Zdá se, že není používaná (počítá se to mezi má letiště z vesmíru?)
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31800732210/

Východ nebo západ slunce? Přiznávám se, že občas se v tom ztrácím. Jednoduché pravidlo je: východ slunce je vždy v porovnání se směrem našeho oběhu před námi, západ slunce za námi.

Východ nebo západ slunce? Přiznávám se, že občas se v tom ztrácím. Jednoduché pravidlo je: východ slunce je vždy v porovnání se směrem našeho oběhu před námi, západ slunce za námi.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33654335022/

Boční pohled: pučící oblaka v atmosféře. Teoretická hranice vesmíru je Karmanova hranice ve výšce 100 km. Žádný oblak se nenachází tak vysoko: obvykle jsou blokovány tropopauzou, která je hranicí troposféry, která není výš než 20 km.

Boční pohled: pučící oblaka v atmosféře. Teoretická hranice vesmíru je Karmanova hranice ve výšce 100 km. Žádný oblak se nenachází tak vysoko: obvykle jsou blokovány tropopauzou, která je hranicí troposféry, která není výš než 20 km.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33107355034/

Vypadá to, že v Kuvajtu chce každý žít u vody. Kde že to byl ten můj dům? ;)

Vypadá to, že v Kuvajtu chce každý žít u vody. Kde že to byl ten můj dům? 😉
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33949100405/

Jaro ještě není všude! Zamrzlé himálajské jezero.

Jaro ještě není všude! Zamrzlé himálajské jezero.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33105487194/

Nad západní Francií není jediný mráček! Někteří z vás na této fotce mohou najít své město. Zdá se mi, že robotická paže ukazuje na Normandii.

Nad západní Francií není jediný mráček! Někteří z vás na této fotce mohou najít své město. Zdá se mi, že robotická paže ukazuje na Normandii.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33565672050/

(1/3) Pobřeží Nové Kaledonie.

(1/3) Pobřeží Nové Kaledonie.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/30977584594/

(2/3) Pobřeží Nové Kaledonie.

(2/3) Pobřeží Nové Kaledonie.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31780831486/

(3/3) Pobřeží Nové Kaledonie.

(3/3) Pobřeží Nové Kaledonie.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31008384403/

Zase Řím! V tomto městě s tísícovkami let historie můžete vidět Koloseum, Baziliku svatého Petra, železniční stanice Termini, Vatikán a mnohem více.

Zase Řím! V tomto městě s tísícovkami let historie můžete vidět Koloseum, Baziliku svatého Petra, železniční stanice Termini, Vatikán a mnohem více.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33821967041/

Přelety nad Zemí občas dokážou být dezorientující. Vidíte cyklón?
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33918411442/

Přelet nad Nilem do temnoty noci. Sledujete, jak naše solární panely sledují Slunce a připravují se na jeho další východ? Veškerou naši energii na Mezinárodní vesmírné stanici získáváme ze solární energie.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33232796114/

zdroj informací:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/

zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894787863/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32997613843/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33567944780/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31753759314/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33708443575/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33533398575/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33493273206/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33565737750/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32702814814/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33675513935/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32997600783/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32458147554/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33792028152/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33377126292/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31800732210/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33654335022/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33107355034/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33949100405/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33105487194/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33565672050/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/30977584594/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31780831486/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31008384403/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33821967041/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Thomasův fotokoutek (21)”

  1. vh napsal:

    Shane, Sergej a Andrej před uzavřením poklopu Sojuzu dnešního rána –
    … kdy a kde si oblékají skafandry ?

    • Michael Voplatka napsal:

      Po uzavření poklopu Sojuzu následuje několik hodin příprav na odpojení a odlet. Skafandry se oblékají v orbitálním modulu Sojuzu po dvojicích zatímco třetí člen posádky je v modulu návratovém. V orbitálním modulu jsou skafandry také uskladněny během celé mise na stanici.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.