Horní stupeň SLS míří na kosmodrom

Čas od času nám naši čtenáři navrhnou, abychom se některým zajímavým misím věnovali podrobněji a informovali i o drobnějších pokrocích, které vedou k finální realizaci. Dnes se tedy zaměříme na raketu SLS, která by se své premiéry mohla dočkat na konci roku 2018, případně na začátku roku 2019. Konkrétně se podíváme na horní stupeň ICPS, který se postará o zakulacení oběžné dráhy a následně pošle loď Orion k Měsíci. Na náhledové fotce tohoto článku vidíte jeho aktuální podobu a před několika týdny jsme Vám přinesli fotku téměř dokončeného stupně. Nyní ji můžete srovnat se snímkem stupně, který již míří na floridský kosmodrom.

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1 na fotce ze začátku prosince 2016

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1 na fotce ze začátku prosince 2016
Zdroj: https://www.nasa.gov

Interim cryogenic propulsion stage je kyslíkovodíkový horní stupeň, který vyrábí společnost ULA ve městě Decatur stát Alabama. Pomáhá i Boeing z Huntsville v Alabamě. Horní stupeň je již na cestě lodí na floridský mys Canaveral. Tady ICPS zamíří do Delta IV Operation Center, což má svůj důvod. Tento stupeň se totiž používá na raketách Delta IV.

A pozor, bude se jednat o vůbec první složený díl pro premiérový let rakety SLS. Horní stupeň tu podstoupí závěrečnou prohlídku a předletové zkoušky. Následně se přesune na nedaleké Kennedyho kosmické středisko, konkrétně do haly Ground Systems Development Operations.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/icps_ws.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/icps_p2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Horní stupeň SLS míří na kosmodrom”

  1. dolph1888 napsal:

    Nemohu se dočkat zážehu, snad v tom osmnáctém roce, ale dalších odkladů se bojím, přiznám. Uvidíme zda to nebyla kachna, ale jak se nedávno prý podařilo vytvořit (stlačit) kovový vodík, tak já bych jeho využití neviděl ani tak v supravodivosti za normální teploty (to asi sotva), ale jako palivo by byl ideální. V malém objemu by bylo ohromné množství paliva, v budoucnu kdy snad zvládneme technologii silových polí, která by případně sloužila i k jeho stlačování mnohem efektivněji než diamantové (laboratorní) kovadliny. Možná by se takto dalo řešit palivo i pro možné fúzní pohony, myslím pochopitelně ty, schopné odstartovat z povrchu, které zatím nedáme ani teoreticky.
    > Je škoda, že člověk žije jen tak krátký časový úsek, na druhou stranu jen tak se může jako druh vyvíjet, něco za něco.

  2. Fry napsal:

    Nádrž na vodík je tá spodná (menšia) alebo tá väčšia nádrž je zložená z dvoch nádrží?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.