Štítek ‘Falcon Heavy’

Kosmotýdeník 585 (27.11. – 3.12.)

Dragonfly

Dalších sedm dní je za námi a i tentokrát přinesly velkou porci zajímavých kosmonautických událostí. V pravidelném souhrnu těch nejzajímavějších se podíváme na několik z nich. Kosmotýdeník si jako hlavní téma vzal odložení mise Dragonfly, která čelí rozpočtovým problémům. Tyto problémy však postupně ovlivňují celý rozpočet agentury NASA a předznamenávají další možné odklady zajímavých misí. V dalších tématech nás čeká třeba české pojmenování útvaru na planetce Bennu, start rakety Sojuz s nákladní lodí Progress, či příprava na start mise vojenského raketoplánu X-37B. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Jupiter-3 rozevřel antény a solární panely

Komunikační družice Jupiter-3 společnosti EchoStar rozevřela solární panely a antény. Nejtěžší komunikační družice se nyní pohybuje na geostacionární oběžné dráze a pracuje podle očekávání. 20. listopadu 8:00

Falcon Heavy vynese X-37B

Raketa Falcon Heavy vynese X-37B z Kennedyho vesmírného střediska NASA již 7. prosince na svou sedmou misi, označenou USSF-52. Podle prohlášení Space Force je to poprvé, kdy X-37B odstartuje na Falconu Heavy. 10. listopadu 13:00

Ukončení vyšetřování události ViaSat-3

Společnost Viasat očekává, že příští týden bude vědět, co způsobilo problém s rozevřením antény družice ViaSat-3. Družici vynesla raketa Falcon Heavy 30. dubna 2023. Při pokusu o spuštění však nedošlo k rozevření širokopásmové antény. 9. listopadu 8:00

Kosmotýdeník 578 (9.10. – 15.10.)

Další týden utekl jako voda a před vámi je čerstvé vydání pravidelného přehledu těch nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulého týdne. Tentokrát si Kosmotýdeník jako hlavní téma vzal přípravu na příval obrovského množství dat, které bude produkovat dalekohled nazvaný Nancy Grace Roman Space Telescope. V dalších tématech se podíváme na rekordní lety malého vrtulníčku Ingenuity, který stále úspěšně pracuje na Marsu, anebo vám nabídneme nechat si vynést CubeSat v rámci mise Artemis II. Nepřijdete ani o běžné rubriky. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Mise sondy Psyche začíná!

Již zítra, tedy ve čtvrtek 12. října nás čeká dlouho očekávaný a také poměrně dlouho odkládaný start Falconu Heavy, jenž se v této chvíli tyčí na startovní rampě LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Pod svým aerodynamickým krytem ukrývá sondu Psyche, která má za cíl prozkoumat stejnojmennou planetku. Ta je zajímavá především tím, že je z většiny tvořena kovem, konkrétně niklem a železem. Její rozměry jsou 279 × 232 × 189 kilometrů a vědci předpokládají, že by se mohlo jednat o odhalené jádro protoplanety. Podle aktuálního plánu by měla sonda k planetce dorazit v roce 2029 a pomocí čtyř svých hlavních přístrojů zkoumat potenciální magnetické pole, pořizovat snímky povrchu a provádět analýzu neutronů a gama záření. Sonda Psyche měla odstartovat již v červenci minulého roku, ale softwarové problémy vedly ke zdržení mise. I tentokrát se oba urychlovací stupně Falconu Heavy, které poletí počtvrté, pokusí o přistání na pevninských přistávacích plochách LZ-1 a LZ-2. Centrální stupeň bude opět zahozen.

Kosmotýdeník 576 (25.9. – 1.10.)

Dalších sedm dní je pryč a i během nich se toho dělo mnoho zajímavého v kosmonautice! Pravidelný souhrn toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu stalo v kosmonautice, se v hlavním tématu zaměří na zajímavé mise zaměřené na výzkum Slunce. NASA pustila do přípravy koncepčních studií hned čtyři nízkonákladové projekty, které mají velmi zajímavé zaměření. V dalších tématech se podíváme například na ukončení mise Chandrayaan-3 anebo na statický zážeh Falconu Heavy, který by měl vynést sondu Psyche. Nepřijdete ani o tradiční rubriky. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Start mise Psyche odložen

Agentura NASA odložila start mise Psyche o týden. Důvodem odkladu je aktualizace konfigurace trysek. Nynější termín startu je stanoven na 12. října. 29. září 7:30

Sonda Psyche je o krok blíže ke startu

Sonda Psyche připojená k družicovému adaptéru, který ji bude spojovat s horním stupněm rakety Falcon Heavy.

Americká sonda Psyche již dokončila fázi plnění pohonnými látkami a má za sebou i fázi testů. Je tedy připravena na svou mimořádnou cestu, kterou zahájí na raketě Falcon Heavy. Tento start je momentálně naplánován na 5. října v 16:34 SELČ z rampy LC-39A na Kennedyho kosmickém středisku. Po několikaleté cestě meziplanetárním prostorem pak sonda přiletí ke svému cíli – stejnojmenné, na kovy bohaté planetce. Ale nepředbíhejme. Zatím byla sonda Psyche připojena k adaptéru, který umožňuje spojit náklad s horním stupněm rakety Falcon Heavy. K usazení sondy na adaptér došlo v hale firmy Astrotech u floridského města Titusville.

Kosmotýdeník 568 (31.7. – 7.8.)

Crew Dragon

Dalších sedm dní je pryč a proto je ideální čas si připomenout ty nejzajímavější události kosmonautiky, které se v týdnu udály. V hlavním tématu Kosmotýdeníku se tentokrát podíváme na posuny data startu pilotované mise Crew-7, která se potýká s vytížeností rampy 39A na Floridě. V dalších tématech zamíříme třeba na Mars, kde vrtulníček Ingenuity uskutečnil další dva lety, anebo se podíváme na přípravy startu ruské lunární mise Luna-24. Připomeneme si také poslední start rakety Antares 230+. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.