I v posledním celém dubnovém týdnu se děly zajímavé kosmonautické události. Kosmotýdeník se tentokrát v hlavním tématu zaměří na přípravy startu rakety Firefly Alpha, která by po řadě dlouhých odkladů mohla odstartovat už dnes. V dalších tématech nás čeká zhodnocení příprav na druhý let rakety New Glenn, test vylepšeného evropského motoru na tuhé pohonné látky a ohlédneme se i za startem čínské mise ShenZhou 20. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Firefly se chystá na šestý let rakety Alpha

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
V červenci 2024 to bylo zatím naposledy, kdy jsme viděli start rakety Firefly Alpha, kterou navrhla a provozuje společnost Firefly Aerospace. Tehdy byl úspěšně vynesen náklad pro NASA a jednalo se teprve o druhý úspěšný start tohoto nosiče z pěti. Společnost se nyní už nějakou dobu snaží o další vzlet, ale počasí a další lapálie start stále odkládaly. Nyní se zdá, že se už dnes bychom startu dočkat mohli! EDIT: Start byl kvůli nepříznivému počasí odložen na zítra.
Na palubě šestého letového exempláře tohoto nosiče by měla být vynesena mise označená zákazníkem, kterým je společnost Lockheed Martin, jako „Message In A Booster“ (vtipná variace na zprávu v láhvi). Jedná se o demonstrační start z celé dlouhé série, který si Lockheed u Firefly objednal. Startovní okno se otevírá v neděli v 16:29 SELČ. Toto zhruba hodinové startovní okno je první příležitostí v pětidenním úseku schváleném Western Range. Start by měl proběhnout ze startovního komplexu 2 West (rampa SLC-2W) na základně Vandenberg Space Force Base. Start ale opět čelí výzvě ve formě vhodného počasí pro let. Meteorologové dávají možnosti úspěšných podmínek v čase startu zhruba 60% šanci.
Mise je první ze série až 25 startů, které společnost Lockheed Martin zakoupila od společnosti Firefly v roce 2024. „Firefly je poctěna, že může pokračovat v partnerství se společností Lockheed Martin a oceňuje jejich důvěru v naše služby, které podpoří jejich klíčové mise v nadcházejících letech,“ řekl Bill Weber, který byl v době oznámení generálním ředitelem společnosti Firefly Aerospace. „Tým Firefly rozšířil výrobu a testování rakety Alpha a výrazně zefektivnil naše startovací činnosti, aby mohl s raketou Alpha létat častěji.“
Cesta ke startu však byla poměrně trnitá. Družice LM 400 byla již 11. března uzavřena do aerodynamického krytu a už o čtyři dny později byla připravena ke startu. Společnost však nakonec vzlétnout nemohla, jelikož bylo vydáno omezení odletu, které souviselo se sérií startů určených pro Národní průzkumný úřad (NRO) a další mise. Nejdříve proto proběhly starty Falconu 9 s misí Transporter 13 a zejména pak start Falconu 9 s tajnou misí NROL-57 a následovaly další mise v režii SpaceX. Došlo také ke startu rakety Minotaur IV, o které jsme psali v minulém Kosmotýdeníku. Toto vše a nevhodné počasí vyústily ve více jak měsíční odklad startu.
Během mediálního kulatého stolu na začátku 40. kosmického sympozia Bob Behnken, bývalý astronaut NASA a viceprezident pro strategii a rozvoj obchodu iniciativy Ignite a Commercial Civil Space společnosti Lockheed Martin, poukázal na některé složitosti, kterým čelí. „Nová raketa, jako je raketa Alpha, má určitá omezení, pokud jde o to, jaké riziko musí kosmodrom zaujmout, aby byla zajištěna ochrana příslušných pozemních zařízení a civilního obyvatelstva,“ řekl Behnken. „Nebudu popisovat, jaká každá jedna budova na kosmodromu váže omezení, ale existují tři, které sledujeme opravdu pozorně. Někdy se mění na základě jiných startů nebo jiných plánovaných akcí na základně.“ I přes dotazy serveru Spaceflight Now nebylo upřesněno, zda třeba nešlo o to, že vysoká kadence raket Falcon 9 zamezila startovat raketě Alpha. Behnken pak ještě upřesnil, že některá omezení vyvolaly i některé rakety a náklady, které čekaly na kosmodromu na start.

Zdroj: https://spaceflightnow.com/
Jak již bylo uvedeno výše, nákladem mise „Message in a Booster“ je technologická demonstrační družice LM 400 (Tech Demo), která bude testovat novou družicovou platformu. Vynesení této družice je součástí strategie společnosti „ukaž více, řekni méně“. „LM 400 je další v sérii technologických demonstračních misí, které Lockheed uskuteční a které si firma sama financuje,“ řekl Behnken 7. dubna. „Je to série misí, které jsou speciálně nastaveny tak, aby demonstrovaly, že technologie, kterou máme, dozrává a je připravena k zařazení do komerčních programů.“ Behnken také uvedl, že start LM 400 Tech Demo na palubě rakety Alpha je považován za „verzi pro méně výkonné družice“, ale poznamenal, že mají i variantu pro výkonné družice, která je ve vývoji. Družicová platforma LM 400 bude schopna pojmout až 1 100 kg užitečného nákladu a bude schopna operovat na geostacionární oběžné dráze Země (GEO), střední oběžné dráze Země (MEO) nebo nízké oběžné dráze Země (LEO). Behnken uvedl, že Lockheed Martin již má smlouvu na první LM 400 pro utajovaného zákazníka.

Zdroj: https://www.lockheedmartin.com/
Technická demoverze LM 400 je navržena jako zhruba 30 dní trvající mise, během níž předvede každodenní provoz. „Na oběžné dráze to bude zajímavá mise, protože se skutečně soustředíme na to, abychom se pokusili získat plnou zkušenost s družicí v pracovních podmínkách v relativně zrychleném časovém horizontu,“ řekl Behnken. „To bude samozřejmě zahrnovat start, bude to zahrnovat tradiční aktivaci všech systémů, kterou je třeba u družice provést. Ta bude u této mise LM 400 provedena autonomně. A jakmile bude na oběžné dráze a bude v provozu, projde řadou testů, jakými budou třeba navazování komunikace, demonstrace řady manévrů a podobně. Procvičí si také naši rekonfigurovatelnou softwarovou architekturu SmartSat.“
Po této misi provede družice řízený manévr, který ji navede na dráhu směřující do horních vrstev atmosféry, kde bezpečně zanikne. Lockheed Martin se snaží demonstrovat nejen možnosti nové družicové platformy, ale také zlepšit výrobní proces kolem družic a to od výroby až po integraci nákladu. Součástí projektu je tak i zkoušení různých zrychlených či inovativních procesů výroby, stavby a podobně. LM 400 Tech Demo byla vyrobena v Gateway Center společnosti Lockheed Martin, o kterém firma mluví jako o „nejmodernějším, víceúrovňovém zařízení pro výrobu družic s bezpečnostním zabezpečením“. Jakmile se dostane na oběžnou dráhu, bude řízena víceúčelovým operačním centrem společnosti COSMIC Cloud ve Watertonu v Coloradu.
Na vývojovém procesu se podílela kancelář Space Safari Velitelství kosmických systémů, která byla založena v červnu 2021. Space Safari byl navržen s cílem reagovat na „vysoce prioritní a naléhavé kosmické potřeby rychlým získáváním, integrací a prováděním misí na podporu požadavků USSPACECOM a dalších potřeb velitelů bojových jednotek“, uvádí Velitelství kosmických systémů.
Zaznělo také, že LM 400 je ideální platformou pro velké družicové konstelace.
Kosmický přehled týdne:
Ve čtvrtek 24. dubna proběhl na floridské rampě LC-36 zkušební zážeh druhého stupně GS-2 rakety New Glenn společnosti Blue Origin. GS2 je vybaven dvěma motory BE-3U, které používají kapalný kyslík a kapalný vodík a jsou optimalizovány pro použití v kosmickém vakuu. Tento GS2 má vylepšené motory BE-3U, které nabízejí maximální tah 778,4 kN (175 000 lbf), oproti 769,5 kN (173 000 lbf) u prvního letu rakety New Glenn. Generální ředitel společnosti Blue Origin David Limp v příspěvku na sociálních sítích X oznámil, že motory stupně GS2 běžely po celých plánovaných 15 sekund. Pokud data ukáží, že byl tento zkušební zážeh zcela úspěšný, otevírá se přímá cesta k druhému letu tohoto těžkého nosiče. První stupeň označený jako GS-1 je stále v areálu Exploration Park a prochází vlastními přípravami předtím, než bude převezen do integračního hangáru rakety na LC-36. GS1 a GS2 tam budou spojeny a překlopeny do vertikální polohy pro další testování před samotným startem. V současné době není s jistotou známo, který náklad bude při tomto startu vynesen, ačkoli mise NASA ESCAPADE na Mars je pravděpodobnou možností.

Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/
Na kosmodromu ve Francouzské Guyaně proběhl 24. dubna test motoru na tuhé pohonné látky P160C. Jedná se o důležitý milník, který povede k zvýšení nosnosti raket Vega-C a Ariane 6. V současnosti se na prvním stupni rakety Vega a také jako pomocný urychlovací motory pro Ariane 6 používají motory P120C. Ten bude nahrazen nově testovaným motorem, který obsahuje o 14 tun pohonných látek více.
Přehled z Kosmonautixu:
Pojďme si shrnout všechny články, které vyšly v uplynulém týdnu na tomto webu. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně a tento přehled vám umožní ucelit si pohled na kosmonautické dění v týdnu. Týden jsme načali sledováním startu rakety Falcon 9, která vynášela nákladní loď Dragon na již 32. zásobovací misi CRS. Francouzská společnost MaiaSpace je na dobré cestě k tomu, aby se stala prvním evropským poskytovatelem orbitálních startů, který přivede na trh znovupoužitelné nosiče. V hluboké noci jsme pak mohli Živě a česky sledovat start další rakety Falcon 9, která tentokrát vynášela pěknou sbírku různých nákladů v rámci třetí sdílené mise Bandwagon. A hned poté jsme navázali přenosem z připojení nákladní lodě Dragon 2 k ISS. Americká sonda Lucy přinesla blízké pohledy na zajímavě tvarovaný fragment planetky, který se zformoval asi před 150 miliony lety. Došlo totiž k setkání s planetkou nazvanou Donaldjohanson. NASA potvrdila, že seismometr, který navrhuje pro použití na povrchu Měsíce, je již připraven pro stavbu a sestavování. Přístroj LEMS je jedním z několika vědeckých nákladů, které by mohli na povrch Měsíce vysadit astronauti během mise Artemis III. Dostali jsme také zprávu, že se opět mění poskytovatel, který bude vynášet některé mise pro Kosmické síly. Ty 7. dubna oznámily, že přesunou start družice GPS od původně plánované společnosti United Launch Alliance (ULA) na SpaceX. Afrika založila svoji vlastní kosmickou agenturu. Agentura AfSA (African Space Agency) je druhou regionální kosmickou agenturou po evropské agentuře ESA. Německý startup Atmos Space Cargo oznámil, že první let svého návratového tělesa považuje za úspěch, navzdory omezeným údajům o tom, jak si vedlo během průchodu atmosférou. Výrazem „first light“ se označuje první pozorování nové kosmické mise. A právě tímto významným milníkem prošla nyní mise EZIE, která má za úkol odhalit detaily o pozemských aurorálních elektrojetech, silných elektrických proudech, které tečou horními vrstvami atmosféry, kde svítí polární záře. Hubbleův kosmický dalekohled oslavil ve čtvrtek 35 let od vynesení na oběžnou dráhu. Tento významný okamžik jsme oslavili vydáním článku s 35 zásadními fotografiemi, které tento dalekohled pořídil. Poslední pátek v měsíci přinesl pravidelný Pokec s Kosmonautixem. Čína vyslala k orbitální kosmické stanici Tiangong svou devátou pilotovanou misi. Shodou okolností tento start vyšel na 55. výročí startu první čínské družice, která nesla jméno Dongfanghong-1. K závěru týdne jsme vás informovali o šťastné zprávě: Mise Dragonfly, která má zamířit na Titan, prošla zhodnocením návrhu a může začít její výroba.
Snímek týdne:
Americká sonda Lucy proletěla 20. dubna kolem planetky Donaldjohanson. Průlet proběhl maximální vzájemnou rychlostí 13,4 km/s a maximální přiblížení nastalo v 19:51 SELČ. Níže přiložený snímek pořídil přístroj Lucy Long-Range Reconnaissance Imager (L’LORRI). Sonda se během průletu přiblížila až na 960 km. Z předběžné analýzy prvních dostupných fotek se zdá, že planetka je větší, než se původně odhadovalo, asi 8 km dlouhá a 3,5 km široká v nejširším místě. Jedná se zřejmě opět o kontaktní dvojplanetku.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Video týdne:
Čínská raketa CZ-2F/G, která úspěšně odstartovala 24. dubna v 11:17 SELČ, vynesla čínskou pilotovanou loď ShenZhou 20 s tříčlennou posádkou na palubě. Cílem byla čínská orbitální stanice Tiangong, kam posádka dorazila a úspěšně se připojila ve stejný den v čase 17:49 SELČ.
Zdroje informací:
https://www.lockheedmartin.com/
https://en.wikipedia.org/
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2024/01/New-Glenn-Second-Stage-1920×1155.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GpgmkCIX0AAXtDJ?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GpIwKk5a4AEqLJL?format=jpg&name=medium
https://www.lockheedmartin.com/content/dam/lockheed-martin/rms/photo/joint-all-domain-operations/JADO-1920×1125.jpg.pc-adaptive.1280.medium.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Gpbhx1vWMAA6ESE?format=jpg&name=4096×4096
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/04/20250425_LM-400_encapsulated.jpeg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/04/20250425_LM-400_roll_to_pad.jpeg