Muon Space
Výrobce družic Muon Space 12. června oznámil nové financování ve výši 89,5 milionu dolarů na rozšíření výroby a akvizici startupu Starlight Engines zabývajícího se pohony.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Výrobce družic Muon Space 12. června oznámil nové financování ve výši 89,5 milionu dolarů na rozšíření výroby a akvizici startupu Starlight Engines zabývajícího se pohony.
Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.
Společnost Logos Space Services získala 50 milionů dolarů na rozvoj technických plánů konstelace o více než 4 000 širokopásmových družicích.
NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.
Kanadský startup Reaction Dynamics dokončuje vývoj a připravuje se na kvalifikaci svého hybridního raketového motoru RE-202 s finanční podporou quebecké vlády a soukromými investicemi.
Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.
Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.
Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin
Společnost Xplore Inc. odhalila hyperspektrální snímky z družice XCUBE-1, první družice v konstelaci dálkového průzkumu Země.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Firma Firefly už několik let pracuje na raketě, kterou jsme zatím znali jen pod generickým názvem Medium Launch Vehicle (středně silný nosič), ze kterého vycházela zkratka MLV. Bylo jasné, že jde jen o pracovní označení a časem se dočkáme něčeho atraktivnějšího. Ostatně před sedmi lety firma Orbital ATK oznámila, že jejich raketa, kterou vyvíjeli pod názvem NGL, což byla zkratka z Next Generation Launcher, dostane jméno OmegA. Tato raketa se sice do provozu nikdy nedostala, protože v roce 2020 nebyla vybrána do programu nosičů pro náklady národní bezpečnosti, ale takový osud snad raketu MLV nečeká. Tedy pardon, ona to už není MLV, ale Eclipse.
Společnost Firefly Aerospace oznámila 22. května dohodu s organizací MBRSC (Mohammed Bin Rashid Space Centre), která zastává pozici kosmické agentury Spojených arabských emirátů. Předmětem dohody je doprava lunárního vozítka Rashid 2 na odvrácenou stranu Měsíce, který tam dopraví lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace. Rover Rashid 2 poletí na druhé lunární výpravě firmy Firefly Aerospace, která bude taktéž realizována v rámci programu CLPS. Na této misi mají být i užitečné náklady z Austrálie, či Evropské kosmické agentury.
Šestý start malého nosiče od firmy Firefly Aerospace, o kterém jsme psali třeba v nejnovějším díle Kosmotýdeníku, se několikrát odkládal. Nakonec se raketa odlepila od startovní rampy SLC-2W na Vandenbergově základně v Kalifornii 29. dubna v 15:37 SELČ. První stupeň pracoval úspěšně, ale separace prvního a druhého stupně nebyla hladká. Z dostupných informací se zdá, že v období mezi separací stupňů a zážehem motoru horního stupně došlo ke ztrátě prodloužené části trysky raketového motoru Lightning. V úvahu připadá, že horní část prvního stupně při separaci mohla do motoru narazit. Tím, že motor přišel o prodlouženou část své trysky, ztratil významnou část tahu.
Během startu 29. dubna došlo k poruše rakety Firefly Alpha během mise FLTA0006. V prohlášení společnost Firefly potvrdila, že horní stupeň a náklad, demonstrační družice společnosti Lockheed Martin, se nepodařilo dostat na oběžnou dráhu kvůli problému s oddělením stupňů.
I v posledním celém dubnovém týdnu se děly zajímavé kosmonautické události. Kosmotýdeník se tentokrát v hlavním tématu zaměří na přípravy startu rakety Firefly Alpha, která by po řadě dlouhých odkladů mohla odstartovat už dnes. V dalších tématech nás čeká zhodnocení příprav na druhý let rakety New Glenn, test vylepšeného evropského motoru na tuhé pohonné látky a ohlédneme se i za startem čínské mise ShenZhou 20. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
V březnu 2025 přistály na Měsíci dva soukromé měsíční moduly – Blue Ghost 1 a Athena. Blue Ghost 1 byl extrémně úspěšný a vydržel pracovat dva týdny, tedy od východu po západ slunce v dané oblasti Měsíce. Přistání Atheny se naopak moc nepovedlo. Podívejme se na výsledky, které se při jejích pobytu na Měsíci podařilo získat. Velmi úspěšnou misi zakončil 17. března na Měsíci první měsíční modul Blue Ghost firmy Firefly Aerospace. V ten den poslal svá poslední data. O jeho přistání v Moři krizí 2. března 2025 se psalo v dřívějším článku. Jedna z jeho prvních fotografií zachytila východ slunce nad touto oblastí a byla ukázána právě ve zmíněném článku. Na Měsíci pracoval celkově 346 hodin, tedy celý dva týdny trvající měsíční den až do západu slunce. Vydržel ještě pět hodin poté, co se slunce skrylo za obzor. Jeho poslední data doputovala zmíněného 17. března v 0:15 SEČ. Za dobu své práce vyslal 119 GB dat, z čehož 51 GB byly vědecké a technologické údaje. Zásadně tak překonal jejich požadovaný objem. Modul byl vyvinut
Společnosti Firefly Aerospace a Honeybee Robotics (ta spadá pod křídla společnosti Blue Origin) včera oznámily, že Honeybee byla vybrána firmou Firefly, aby poskytla rover pro nedávno vysoutěženou zakázku od NASA na průzkum oblasti Gruithuisen Domes na přivrácené straně Měsíce, ke které má dojít v roce 2028. Po vyjetí z landeru Blue Ghost, který dodá Firefly Aerospace, má rover od Honeybee vybavený vědeckými přístroji od NASA prozkoumat jedinečné složení oblasti Gruithuisen Domes. Tato část Měsíce zatím nebyla z povrchu prozkoumána.
Lunární lander Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace má za sebou svou misi, ve které splnil sto procent očekávaných úkolů. Začalo to už 2. března, kdy se stal prvním komerčním landerem, který na Měsíci přistál bez problémů. Následovalo 14 dní povrchových činností (celkem 346 hodin denního svitu) a navíc pracoval i po dobu pěti hodin po západu Slunce. Poslední data doputovala na Zemi 17. března v 0:15 SEČ. Díky tomu se jedná o nejdelší službu komerčního zařízení na povrchu Měsíce v celé dosavadní historii.
Komprimované video s omezeným rozlišením představuje předběžnou sekvenci, kterou výzkumníci z NASA poskládali ze čtyř kamer SCALPSS 1.1 s krátkou ohniskovou vzdáleností, které během sestupu a přistání landeru Blue Ghost pořizovaly fotky s frekvencí 8 snímků za sekundu. Sekvence začíná (podle předběžných údajů o výšce) 28 metrů nad povrchem. Snímky z dalšího sestupu dokazují, že počátek interakce mezi spalinami z RCS motorů landeru a povrchem nastává ve výšce přibližně 15 metrů. Jak sestup pokračuje, interakce se stává stále komplexnější, když proudy spalin divoce vyvrhují do okolí lunární regolit tvořený prachem i kamínky. Po dosednutí se trysky vypnuly a prach se postupně usadil. Lander se srovnal a lunární terén pod ním a v bezprostředním okolí byl opět dobře viditelný.
Další týden a další nepřeberný příval zajímavých zpráv z kosmonautiky. Přelom února a března je nezvykle plodný na celou řadu atraktivních událostí. V Kosmotýdeníku se tentokrát v hlavním tématu ohlédneme za aktuální prací velmi úspěšného lunárního landeru Blue Ghost společnosti Firefly, který umožnil uskutečnit měření již osmi z deseti vědeckých přístrojů na palubě. V dalších tématech se podíváme na zprávu o poškozené lodi Cygnus, přípravy na misi Artemis II i na bohužel z větší části neúspěšný lunární lander IM-2. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.