Štítek ‘Firefly Alpha’

Kosmotýdeník 616 (1. 7. – 7. 7.)

První týden druhého pololetí roku 2024 pomalu spěje ke svému konci. Po dvou svátečních dnech tu máme neděli a čas oběda. Je tedy čas na 616. díl našeho tradičního seriálu, ve kterém si připomeneme důležité události končícího týdne, na které se v našich článcích nedostalo, ale také si zrekapitulujeme články, které na našem webu vyšly. V hlavním tématu dnešního vydání Kosmotýdeníku se dnes podíváme na celkově pátý let rakety Alpha od firmy Firefly Aerospace, která při minulých startech nebyla zrovna spolehlivá. Kromě toho bude řeč také o přípravách mise Polaris Dawn, nebo o malém milníku v budování sítě Starlink.

Jaký byl rok 2023? (Nepilotovaná kosmonautika)

Dámy a pánové, dovolte mi, abych Vás jménem celé redakce portálu kosmonautix.cz přivítal v roce 2024. O tom, že nás v tomto roce čeká řada úžasných kosmonautických událostí, není potřeba dlouze diskutovat. Ostatně stačí se podívat na naše nedávné články, které se věnovaly očekávaným událostem v nepilotované i pilotované kosmonautice roku 2024. Dnes se však naopak otočíme zpět a podíváme se na to, jaký byl rok 2023. Také tentokrát začneme kosmonautikou nepilotovanou a zítra si posvítíme na kosmonautiku pilotovanou. V obou směrech byl totiž právě skončený rok velmi bohatý.

Kosmotýdeník 588 (18.12. – 24.12.)

New Shepard

Uteklo dalších sedm dní a nastala skutečně sváteční neděle. Samozřejmě i na Štědrý den jsme pro vás připravili přehled těch nejzajímavějších kosmonautických událostí. V tomto svátečním Kosmotýdeníku se tak můžete těšit například na zhodnocení úspěšného návratu suborbitálního nosiče New Shepard od společnosti Blue Origin. Věnovat se budeme také částečně neúspěšnému startu rakety Alpha společnosti Firefly. V dalších tématech nás čeká třeba rekordní let prvního stupně B1058 rakety Falcon 9, anebo se zaměříme na provoz u Mezinárodní kosmické stanice. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ: Firefly Alpha vynáší technologický demonstrátor

Společnost Firefly připravuje na dnešní den start své rakety Alpha. Ta má vynést demonstrátor zařízení ESA (Electronically Steered Antenna) od Lockheed Martin, čímž demonstruje schopnost rychle dopravit na oběžnou dráhu náklad, který by mohlo potřebovat americké ministerstvo obrany. Na Vandenbergově základně u rampy SLC-2 jsou připraveni zástupci U.S. Space Force Tactically Responsive Space team, kteří budou hodnotit schopnost firmy pro budoucí mise s opakovanými požadavky na start na vyžádání. Dvacetiminutové startovní okno se otevírá dnes v 18:18 SEČ. V tomto článku můžete sledovat originální přímý přenos ze startu, který je již čtvrtým vzletem rakety Alpha. První skončil havárií, druhý částečně uspěl a třetí již byl plně úspěšný.

Kosmotýdeník 574 (11.9. – 17.9.)

Firefly Alpha

Týden utekl jako voda a v pravé nedělní poledne vám k obědu doteklo aktuální vydání těch nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulého týdne. V hlavním článku se Kosmotýdeník zaměřil na první úspěšný start rakety Alpha soukromé společnosti Firefly. Součástí letu byl i zajímavý náklad. Společnost je zajímavá nejen tím, že uvedla další malý nosič do světové rodiny raket, ale i přípravou lunárního landeru, který bude na povrch Měsíce dopravovat náklad pro NASA. V dalších tématech se zaměříme na fotografie ze startu Sojuzu MS-24, unikátní objev dalekohledu Jamese Webba nebo na nový evropský rover Idefix. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Kosmotýdeník 524 (26.9. – 2.10.)

Je nedělní poledne a tak je ideální čas na porci zajímavých informací, které přineslo uplynulých sedm dní v kosmonautice. V hlavním tématu Kosmotýdeníku se tentokrát ohlédneme za úspěšným nárazem sondy DART do měsíčku Dimorphos a to pohledem dalekohledu Jamese Webba společně s Hubbleovým kosmickým dalekohledem. Zaměříme se také na nové snímky měsíce Europa z palubní kamery sondy Juno, či stěhování modulu na čínské stanici Tiangong. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje Alpha napotřetí?

Po několika pokusech o start rakety Alpha firmy Firefly Aerospace, které opakovaně kazilo špatné počasí, bychom se mohli již zítra (30. září) dočkat startu v 09:01 našeho času. Raketa Alpha je poměrně velká raketa. Na výšku měří 29 metrů, v průměru 1,82 metrů a její nosnost na nízkou oběžnou dráhu je přibližně 1 000 kilogramů. Náklad bude tvořit několik CubeSatů a PicoSatů. Jde především o náhrady družic, které byly zničeny při prvním letu.

ŽIVĚ A ČESKY: Start rakety Alpha podruhé

Start rakety Alpha firmy Firefly Aerospace se dnes o půlnoci nakonec neuskutečnil. Kvůli poklesu tlaku hélia byl pár minut před startem odpočet pozastaven a firma uvedla, že se o start pokusí o téměř hodinu a půl déle. Ani tento termín startu nevyšel a naposledy se měla firma pokusit o start minutu před koncem startovního okna. Start byl ale nakonec ještě před posledním pokusem o start ve 03:59 odložen o 24 hodin. Doufejme tedy, že dnes se již dočkáme startu, který by měl proběhnout ve stejný čas jako při minulém pokusu, resp. 13. září 00:00.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus Alphy

Dnešní noc bude ve znamení dalšího startu. Budeme pro Vás vysílat přenos ze startu malé rakety Alpha společnosti Firefly Aerospace, která poletí na svůj druhý testovací let poté, co ten první skončil kvůli předčasnému vypnutí motoru na prvním stupni explozí. Náklad na tomto testovacím letu bude tvořit několik CubeSatů a PicoSatů, přičemž většina z nich budou náhradami za ty, které byly zničeny při prvním testovacím letu. Raketa Alpha je poměrně velká raketa. Na výšku měří 29 metrů, v průměru 1,82 metru a na nízkou oběžnou dráhu dokáže vynést až 1 000 kilogramů.

Rampy na Mysu Canaveral se vrací do akce 1/2

Mys Canaveral byl od samého začátku srdcem amerického vesmírného programu. Sloužil jako středisko nejen pro kosmické lety a výzkum, ale také pro programy vývoje raket. S tolika projekty bylo východní pobřeží poseto startovními komplexy a dominovala mu ikonická řada startovních ramp pro rakety Atlas a Titan. Mnoho startovních ramp na Mysu Canaveral už je nepoužívaných, ale díky společnostem Astra Space (která z Floridy už startovala), Firefly Alpha a Relativity Space, které plánují startovat z Mysu Canaveral, se pohled na rakety startující z této řady startovních komplexů, už brzy vrátí.