sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mise Dragonfly překonala důležitý milník

Mise Dragonfly od agentury NASA, která se stane prvním rotory vybaveným strojem, který je určen k vědeckému průzkumu nějakého měsíce, prošla Kritickým zhodnocením návrhu. Mise, která má zamířit na Saturnův ledový měsíc Titan, zde bude studovat prebiotickéchemické procesy a komplexní organické sloučeniny, které na Zemi slouží jako stavební kameny života. Překonání tohoto dlouhého a složitého milníku znamená, že byly schváleny všechny plány mise Dragonfly na design, výrobu, integraci a zkoušky. Mise se tak nyní může posunout do další fáze, ve které už dojde na výrobu samotné kosmické sondy.

Mise Dragonfly má odstartovat nejdříve v červenci 2028 na Falconu Heavy od SpaceX z rampy LC-39A na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Po zhruba sedmileté cestě Sluneční soustavou přistane na povrchu Titanu, kde na ni bude čekat více než tři roky trvající služba obnášející průzkum hned několika povrchových lokalit.

Návrh a stavbu mise Dragonfly zajišťuje Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v marylandském Laurelu, která také celou misi manažersky vede pro NASA. Hlavní řešitelkou mise je Elizabeth Turtle právě z APL. Tým zapojený do této mise obnáší i experty z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu, z Lockheed Martin v coloradském Littletonu, z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley, Langleyho střediska v Hamptonu (stát Virginia), Penn State University ve State College; Malin Space Science Systems v San Diego; Honeybee Robotics v kalifornské Pasadeně, Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii, Embry Riddle ve floridském Daytona Beach, CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) v Paříži, Německé letecko-kosmické středisko DLR in Kolíně nad Rýnem a JAXA v Tokyu. Dragonfly je čtvrtou misí z programu new Frontiers agentury NASA, který pro Ředitelský vědeckých misí ve Washingtonu spravuje Marshallovo středisko v alabamském Huntsville.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/missions/dragonfly/Dragonfly-BannerFactSheet_2024.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pidzej78
pidzej78
2 měsíců před

to je skvělá zpráva, strašně se na tuto misi těším, protože Titan je moje srdcovka… je neskutečný, že je to už 20 let, kdy jsem seděl přikovaný u monitoru a sledoval přímý přenos z NASA, která vysílala přistání sondy Huygens na Titanu. Přesně si vybavuju, jak jsem v němém úžasu zůstal zírat, když Huygens proletěla mraky a přístroje začaly v oranžové mlze skenovat a zobrazovat oranžově zbarvené povrchové útvary, které do té doby lidské oko nespatřilo, byl to dechberoucí pocit objevovat zcela nový svět, navíc tak neskutečně vzdálený (téměř 1,5 miliardy kilometrů!). Nezbývá než doufat, že tuhle „Dračí letku“ nepotkají nějaké vážnější odklady a že se budeme moci těšit na další neskutečné fotografie a videa z přeletů nad tímto tajuplným světem .)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.