sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 495 (7.3. – 13.3.)

Další týden je za námi a před vámi je teď připraveno čerstvé vydání pravidelného týdenního přehledu těch nejzajímavějších událostí z kosmonautiky. Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal start íránské rakety Qased s vojenskou družicí. V dalších tématech se podíváme na to, zda náhodou Starliner neodstartuje dříve, nebo nahlédneme k hale VAB na Floridu, kde se připravuje první vývoz rakety SLS na rampu. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Írán provedl úspěšný kosmický start

Raketa Qased
Raketa Qased
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

V úterý 8. března provedla íránská armáda start jejich rakety Qased a úspěšně doručila na nízkou oběžnou dráhou malou družici Noor-2. O tomto startu byla veřejnost informována až po úspěšném navedení družice na oběžnou dráhu, což je v Íránu standardní postup. Jedná se o první úspěšný íránský start po takřka dvou letech.

Noor-2 je druhou ze série malých snímkovacích družic vlastněných íránskými islámskými revolučními gardami (IRGC), součásti ozbrojených sil země. Navazuje na družici Noor-1, která byla vynesena v roce 2020 a která se stala první íránskou specializovanou vojenskou družicí. Noor-1 byla zároveň dosud poslední družicí, kterou Írán úspěšně vypustil. Jako nosič byla v roce 2020 premiérově použita taktéž raketa Qased. Od té doby se má za to, že Írán provedl nejméně dva pokusy o orbitální start se svou raketou Simorgh, ale žádný z těchto startů nebyl úspěšný a Írán je ostatně ani jako orbitální starty neuznal, popřípadě je ani nezmínil.

Poškozená rampa svědčící o neúspěšném startu
Poškozená rampa svědčící o neúspěšném startu
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Například 30. prosince 2021 proběhl neúspěšný start rakety Simorgh, při kterém raketa nedokázala dosáhnout oběžné dráhy. Írán po tomto letu prohlásil, že šlo o suborbitální testovací let. Dráha letu rakety však napovídala, že cílem byla oběžná dráha. Tento start byl zároveň poslední, o kterém Írán informoval. Nicméně 27. února na družicových snímcích íránského vesmírného střediska Imáma Chomejního byla detekována poškozená orbitální rampa. To svědčí buď o dalším neúspěšném startu, anebo došlo k anomálii ještě na samotné rampě. Start tehdy proběhl buďto pomocí menší rakety Safir, anebo rakety Zuljanah. V únoru ostatně dochází ke startům tradičně, jelikož se Írán snaží uskutečnit úspěšný let na výročí íránské islámské revoluce, popřípadě jako připomínku prvního úspěšného kosmického startu země.

Samotná družice je postavená na obecně známé platformě CubeSatů. V případě družice Noor-1 i 2 jde o 6U cubesat, na kterém se využívá šest základních krychlových jednotek o hraně 10 centimetrů. Noor-2 vychází z předchozí jedničky a díky předchozím zkušenostem z provozu jeho předchůdce by měl disponovat prodlouženou životností tří let. Noor-1 nicméně měl původně vydržet jeden rok, ale i po dvou letech stále pracuje. Družice je osazena neupřesněnou snímací technikou pro fotografování povrchu Země.

Úterní start raketa Qased
Úterní start raketa Qased
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Úterní start znamenal druhý potvrzený let rakety Qased. Předpokládá se, že tato raketa je odvozena od rakety Shahab-3, která je odvozena od sovětské R-17, součásti rodiny raket známých na Západě jako Scud nebo SS-1. Jedná se o první íránskou balistickou raketu středního doletu, kterou Írán poprvé vyzkoušel v roce 1998. Vyrábí se ve třech verzích s doletem od 1 300 do 2 200 kilometrů.

Od Shahabu byla odvozena i dvoustupňová raketa Safir, se kterou Írán uskutečnil svůj první úspěšný orbitální start v roce 2009. Na rozdíl od Safiru je Qased třístupňový nosič, přičemž první stupeň využívá kapalné pohonné látky a druhý a třetí stupeň tuhé pohonné látky. Nosnost se udává maximálně 50 kilogramů na nízkou oběžnou dráhu ve výšce 500 kilometrů nad Zemí.

Krom raket Qased a Safir však Írán také vyvíjí rakety Zuljanah a Simorgh. Třístupňová raketa Zuljanah využívá první stupeň na tuhá paliva a je považována za náhradu za starší Safir, zatímco Simorgh je výkonnější raketa, jejímž cílem je umožnit Íránu rozmístit budoucí větší družice na oběžnou dráhu. K dnešnímu dni provedla Zuljanah pouze suborbitální zkušební let. Větší problémy jsou s vývojem silnějšího nosiče Simorgh, který zatím přes různé pokusy neuskutečnil ani jeden úspěšný start.

Kosmický přehled týdne:

Dobré zprávy z Marsu. Vrtulníček Ingenuity úspěšně dokončil svůj již 21. let, při kterém překonal vzdálenost 370 metrů, kterou uletěl za 129,2 sekundy. Připomínáme, že původně mělo Ingenuity provést jen pět zkušebních letů. Jeho provoz je tak velmi úspěšný. Vozítko i vrtulníček nyní již pomalu směřují k vědecky velmi zajímavé oblasti říční delty, která ústí do kráteru. Vozítko Perseverance také odebralo již svůj sedmý vzorek horniny v kráteru Jezero na Marsu. Pro tyto vzorky by se v dalších letech měla vrátit jiná mise (v rámci programu Mars Sample Return), která je přiveze zpět na Zemi. Samozřejmě není zatím jisté, které z těch vyhozených vzorků se nakonec budou vracet zpět. Bude záležet na později vědci preferovaných vzorcích i jejich stavu na povrchu Marsu.

Sedmý úspěšně odebraný vzorek horniny na Marsu, který je určen pro pozdější let zpět na Zemi
Sedmý úspěšně odebraný vzorek horniny na Marsu, který je určen pro pozdější let zpět na Zemi
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Americké kosmické síly na sociálních sítích v krátkosti oznámily, že odložily svůj plánovaný start mise dvou výzvědných družic. Mise obecně označená jako USSF-12 měla startovat na raketě Atlas V v dubnu. Mělo se jednat o poslední start před plánovaným testovacím nepilotovaným letem pilotované lodě Starliner od Boeingu. Důvody zpoždění mise pro kosmické síly nebyly uvedeny. Bohužel ani toto uvolněné okno v nabitém startovním listu rakety Atlas V zřejmě start lodi Starliner o mnoho neuspíší. Start je zatím předběžně plánován na 20. května. Mise OFT-2 má zopakovat nevydařený testovací let, při kterém má Starliner doletět k ISS, připojit se v automatickém režimu a po pár dnech se vrátit zpět na Zemi. Měla by to být generálka před prvním pilotovaným letem, který by snad mohl proběhnout ještě letos.

Přehled z Kosmonautixu:

Tato rubrika vám představí všechna témata, kterým jsme se v uplynulém týdnu věnovali v rámci článků. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně, pojďme se na ně nyní podívat. Nejdříve jsme se podívali na testy vědeckého přístroje, který bude pracovat na palubě lunárního roveru VIPER. Dále jsme se věnovali vývoji nových urychlovacích motorů na tuhé pohonné látky, které bude v budoucnu využívat raketa SLS. Velmi netradiční způsob testování antény si vybral tým, který připravuje novou evropskou misi k Venuši. V úterý již tradičně vyšel další díl série o sovětských vojenských stanicích Almaz. Následně jsme vám přinesli fotky a informace o tom, jak sonda Psyché dostala své obří solární panely. Společnost Astra space představila příčiny nehody jejich rakety Rocket 3.3. Oproti očekávání to nebyl problém jeden, ale hned dva. Živě jste mohli sledovat další start rakety Falcon 9, která vynášela další várku družic konstelace Starlink. V šestém pokračování série o sekundárním nákladu mise Artemis I jsme se podívali na CubeSat, který má netradiční pohon na vodní páru. Americká družice OSAM-1, která se má kromě jiného stát prvním kosmickým zařízením, které doplní pohonné látky družicím, které na doplňování pohonných látek nebyly stavěné, prošla kritickým zhodnocením návrhu. Boeing představil v podstatě již certifikovanou nádrž z kompozitu, která by mohla zvýšit nosnost druhého stupně rakety SLS. V hale VAB probíhají přípravy na historicky první výjezd celé sestavy rakety SLS a lodě Orion na rampu. Podívali jsme se také na to, jak se ve Skotsku připravuje výstavba již druhého kosmodromu. Na konci týdne pak tradičně vyšel další díl seriálu Vesmírná technika.

Snímek týdne:

Naprosto skvělá fotografie středečního startu rakety Falcon 9, která úspěšně vynesla další várku družic konstelace Starlink. První stupeň byl při tomto startu použit již počtvrté. Fotografii pořídil Greg Scott. Video ze startu si můžete přehrát zde.

Start Falconu 9
Start Falconu 9
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Přípravy na první vývoz rakety SLS s lodí Orion vrcholí. Zatímco v montážní budově VAB dochází k odklápění jednotlivých obslužných plošin, vydal se k této budově pásový přepravník, který vjede pod mobilní odpalovací plošinu a postará se o dovoz až na rampu. Zde čeká sestavu řada testů, včetně plnění nádrží palivem. Poté se raketa vrátí zpět do VAB k dokončení příprav na start, a pokud půjde vše dle plánu, tak v polovině roku bychom se mohli dočkat historicky prvního startu rakety SLS.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://spaceflightnow.com/2022/03/11/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2022/03/iran_launch.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2022/03/for-real.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2022/03/qased-noor-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Qased_SLV_first_launch_07.jpg
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…eqTVGnQbyE1gLr2Rg&oe=6231B966
https://pbs.twimg.com/media/FNan_zGXsAEQtPs?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anis
anis
2 let před

Zacinam mat pocit, ze s posadkou poleti skor New Glen, nez Starliner. V tomto smere teraz amici musia byt vdacni za Elona Muska.
Uvidime, ako to pojde dalej s programom „dostaneme Americana opat na povrch Mesiaca v tomto desatroci, storoci, alebo tisicroci…“.

Borin
Borin
2 let před

Jako že předstižení Boeingu společností Blue Origin je podmíněno úspěchem SpaceX?

anis
anis
2 let před
Odpovědět  Borin

Prave naopak. Zda sa mi, ze supervolne tempo Starlineru nic neurychli. Ale aspon maju Crew Dragona, takze su na tom lepsie, nez v 2014.

https://kosmonautix.cz/2022/03/13/kosmotydenik-495-7-3-13-3/