Noc na úterý a úterní dopoledne přejí fanouškům kosmonautiky. Nejprve má 70 minut po půlnoci z Floridy odstartovat Falcon 9 s telekomunikační družicí Kacific-1 (JCSat-18). Půjde o třetí použití prvního stupně, který se pokusí opět přistát na mořské plošině. A navíc vůbec poprvé máme být svědky pokusu o záchyt obou polovin aerodynamického krytu loděmi GO Ms Tree a GO MS Chief. Pak se přesuneme do Jižní Ameriky, odkud má v 9:54 našeho času startovat raketa Sojuz 2-1b s evropským teleskopem CHEOPS pro výzkum exoplanet. Oba atraktivní starty pro Vás okomentujeme živě a česky – v tomto článku najdete okna obou přehrávačů.
Náš přenos ze startu Falconu spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 0:55 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání.
Přenos ze startu Sojuzu spustíme zhruba 20 minut před startem, tedy okolo 9:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání.
EDIT 17. prosince 9:36
Start s teleskopem CHEOPS dnes neproběhne. Náklad je v pořádku, firma Arianespace situaci řeší a v průběhu dne oznámí bližší detaily.
Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/…SpaceX-launch-facilities-1.jpg
https://www.esa.int/…/19318953-2-eng-GB/Cheops_satellite.jpg
A ja zajtra lyžujem, nevadí, bude to dlhá noc, ešte že v lanovke je WiFi, snáď to potiahne držím obom palce nech to vyjde
Přejeme příjemné lyžování! 😉
Spríjemnené žive a česky
To máme radost. Snad se Vám to bude líbit.
Díky, teším sa.
A Dušan, tento rok ťa nepozvali do Uherského Brodu?
Letos nikoliv, řekli mi to už vloni, že by chtěli zase obměnit vystupující tváře, což plně chápu. Třeba příští rok, uvidíme. 😉
Start byl krátce po západu Slunce, krátce před oddělením prvního stupně už bylo na spalinách vidět, že tam nahoře je ještě sluneční světlo. To znamená, že budou zase parádní fotky!
Ještě by mohli přepnout video na plošinu, až vyjede oktagrabber …
To by bylo fajn 🙂
Dotaz: u mise CRS-19 2. stupeň po 6hodinovém volném letu na orbitě provedl deorbitační zážeh. Nemělo by k tomu už nyní docházet pravidelně?
Když to jde, tak to dělají. Ale u letů na GTO už stupeň nemá pohonné látky. Brzdící zážeh dělají vždy při letech na LEO – jen u CRS-19 přišel později než obvykle. Jindy to je hned při dalším oběhu.
Já jsem to pochopil s tou deorbitací jinak. Při letech na LEO zůstává 2. stupeň na téměř kruhové dráze. To znamená, že deorbitace se dá provést během dejme tomu 90 minut (chci-li si vybrat místo). Při letech na GTO je nutné počkat s deorbitačním zážehem na apogeum, kdy je manévr nejúčinnější (stačí zážeh na pár sekund). To ale zatím nebylo moc jisté, že opravdu bude fungovat (testovalo se snad jednou, pokud nepočítám zkušební let FH, kdy bylo v nádržích mnohem víc paliva).
Druhý důvod je, že při letech na LEO se musí satelit doručit přesně. To znamená, že raketa musí mít rezervu paliva. A tu může použít k deorbitaci. Zatímco při letu na GTO je obvyklé zadání „vynést, kam až to půjde“. Což je ale eticky mírně na hraně (deorbitovast by mohli, ale kšeft má prioritu).
Hlavně jde o to, že i při letu na GTO je perigeum pořád v atmosféře, takže každým průletem stupeň o něco zpomalí, takže časem shoří. A máte pravdu i v tom, že velmi často jde o to dostat zákazníkovu družici na co nejvyšší dráhu za cenu úplného vyždímání pohonných látek. Ono upřímně řečeno není moc jednoduché provádět restart, když Vám v nádržích zbývají poslední zbytky paliva (které by třeba i na deorbit stačily.
Mimochodem, není to žádná hitparáda s tím zpomalováním z GTO. Horní stupeň po misi Hispasat 30 měl v červnu 2018 perigeum 180 km, ale ještě tam pořád lítá! A to má nyní perigeum 149 km. Člověk by řekl, že to musí být dole na to šup, taková velká lehká prázdná plechovka, a ono ne. Ale pochopitelně, průlet perigeem je krátký, perioda delší. Naštěstí je to jeden kus hliníku, takže při srážce s něčím malým by to byla asi jen díra.
Děkuji za přenos.
Rádo se stalo a dopoledne nanovo. 😉
Bylo oddělení satelitu bezproblémové? Satelit se dostal oddělením hned do rotace. Asi je na to vybaven gyroskopy, ale i tak je to problém.
Děje se to u většiny družic, ta rotace byla velmi pomalá. Většinou to jen nebývá vidět, protože záběr netrvá tak dlouho.
Start Sojuzu odložen. Problémy se software na stupni Fregat ..
Díky, že jste to dal do diskuse. Než jsem tu zprávu rozšířil na všechny naše kanály, chvilku to trvalo. Díky za pomoc!
Pro dobrou věc vždy … ::))
Vypadá to, že kryt šplouchnul do vody. 🙁
Ano, dali jsme to ještě v noci do krátké zprávy.
Elon Musk na twittri uviedol, ze aerodynamicky kryt podla telemetrie hladko dopadol na hladinu, takze je mozne ze bude znovu pouzity (pravdepodobne myslel obe polovice).
https://twitter.com/elonmusk/status/1206767825781587969
Kedy to asi začne?
Jak to dopadlo s kryty? Doslo k zachytu?
V noci jsme vydali krátkou zprávu – obě lodě svou polovinu minuly, ale pokusí se je vylovit z vody.
Omlouvám se, už jsem si toho všimnul, hned jak jsem napsal dotaz. Ruce rychlejší než hlava..
V pohodě, to se stane. 😉
Ahoj, bude dnes česky komentovaný přenos startu Sojuzu?
Už jsem to na FB našel, díky.
Hezký den,
ano, počítáme s ním.