Štítek ‘telekomunikační družice’

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 vynáší družici pro Indonésii

Raketa Falcon 9 na startovní rampě SLC-40 na Cape Canaveral Space Force Station podstupuje závěrečnou přípravu před dnešním startem. Ve 21:11 našeho času se otevře dvouhodinové startovní okno, během kterého může dojít ke startu s telekomunikační družicí Merah Putih 2 (alias Telkomsat HTS-113BT). Tato geostacionární, zhruba čtyři tuny vážící družice má zajišťovat telekomunikační služby pro oblast Indonésie. První stupeň Falconu 9 bude při této misi použit posedmnácté a pokusí se přistát na mořské plošině Just Read the Instructions. Pro všechny zájemce bude i tentokrát připraven živě a česky komentovaný přenos.

ŽIVĚ A ČESKY: Náš první přenos roku 2024

Z roku 2024 neutekly ani tři celé dny a nás už čeká první živě a česky komentovaný přenos v novém roce. Ve středu zájmu bude tentokrát Falcon 9, který má na dráhu přechodovou ke dráze geostacionární dopravit necelé dvě tuny vážící telekomunikační družici Ovzon-3 pro švédsko-americkou společnost Ovzon AB. První stupeň rakety poletí již podesáté, ale velmi nezvyklé bude místo přistání, tedy plocha LZ-1. Je velmi neobvyklé, aby při letu na dráhu přechodovou ke geostacionární nemusel stupeň přistávat na mořské plošině. Díky nízké hmotnosti nákladu to však tentokrát bude možné.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynese další dvě družice

Pokud jste měli pocit, že tento víkend obsahoval málo kosmonautických událostí a komentovaných přenosů, máme tu pro Vás příjemnou třešničku na jeho závěr. Na Cape Canaveral Space Force Station se ke svému startu chystá další Falcon 9, který by měl dnes ve 22:08 vynést dvě družice. Náklad o hmotnosti 4100 kg zamíří na střední oběžnou dráhu ve výšce 7825 kilometrů, odkud bude zajišťovat komunikaci. První stupeň Falconu 9 bude tentokrát použit podeváté a pokusí se o přistání na mořské plošině A Shortfall of Gravitas.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty SpaceX s otazníkem

Dnes ráno měl z floridské rampy LC-39A odstartovat Falcon Heavy s družicí Jupiter-3, ale odpočet byl zastaven 65 sekund před startem kvůli „porušení kritérií pro přerušení odpočtu“. Další možnost ke startu nastane zítra v 5:04 našeho času, ale nad tímto termínem visí otazník. Předpověď počasí jednak dává jen 40% pravděpodobnost dobrých podmínek a navíc už ve 4:20 má z nedaleké rampy SLC-40 odstartovat Falcon 9 s 22 družicemi Starlink 2. generace mini. V tuto chvíli není veřejně známo, jak dlouhý čas je potřeba k rekonfiguraci systémů pro odbavení dvou startů ze dvou různých floridských ramp. Je možné, že SpaceX u Falconu Heavy využije 99 minut dlouhé startovní okno, což by mohlo pomoci i z hlediska počasí. Vyloučit se nedá ani přesun mise Starlink na jiný den. V tomto článku jsme ale připraveni na vše – najdete zde přehrávače přenosů z obou startů.

Amazon představil své plány družicového střediska

21. července se zástupci společnosti Amazon sešli s členy organizace Space Florida, aby odhalili své plány na středisko pro správu družic o rozloze přes 9 000 metrů čtverečních, které má vyrůst na Kennedyho středisku u Launch and Landing Facility (LLF). Amazon věří, že bude se svým připravovaným projektem Kuiper schopen konkurovat ostatním firmám poskytujícím družicový internet jako je SpaceX. Cílem firmy je vypustit a provozovat více než 3 200 družic na nízké oběžné dráze Země. Celý systém pak kromě družic budou tvořit také uživatelské terminály a pozemní síť realizovaná ve spolupráci s Amazon Web Services.

ŽIVĚ A ČESKY: Půlnoční start Falconu

Nejbližší start Falconu 9 bude pro indonéskou firmu PTN (PT Pasifik Satelit Nusantara), která chce dopravit na oběžnou dráhu telekomunikační družici Satria. Někdy se můžete setkat také s názvem Nusantara Tiga, přičemž toto označení Vám může připomínat název družice Nusantara Satu, kterou SpaceX vynesla v roce 2019. V obou případech jde o družice patřící firmě PTN, která připravuje ještě třetí družici Nusantara Lima. Ale zpět k aktuální misi. Čeká nás opět let na dráhu přechodovou ke dráze geostacionární, přičemž podvanácté použitý první stupeň zkusí přistát na mořské plošině ASOG. Pokud Vám nevadí zůstat vzhůru do půlnoci, budeme se na Vás těšit u komentovaného přenosu.

ŽIVĚ A ČESKY: Odkládaný Falcon 9 s arabskou družicí

Start rakety Falcon 9 se musel v posledních dnech několikrát posunout z důvodu špatného počasí. Aktuálně platí, že bychom se mohli dočkat v sobotu brzy ráno našeho času, jelikož 127 minut dlouhé startovní okno se otevírá v 5:25 našeho času. Počasí však rozhodně nemůžeme označit za ideální, jelikož předpověď počítá pouze se 40% pravděpodobností dobrých podmínek. Pokud by však SpaceX start přeložila na neděli, dojde k diametrálnímu obratu, jelikož předpověď na nedělní termín slibuje dokonce 80% pravděpodobnost dobrých podmínek. Ať se ale poletí ve kterémkoliv z těchto termínů, připravíme pro Vás živě a česky komentovaný přenos.

ŽIVĚ A ČESKY: Odložený Falcon a Electron s posledními družicemi TROPICS

Na čtvrtečních 5:25 našeho času firma SpaceX přesunula start Falconu 9, o který se pokusila dnes ráno. O pouhých 35 minut později, tedy v 6:00 našeho času, bychom se měli dočkat startu malé rakety Electron od firmy Rocket Lab z poloostrova Mahia na Novém Zélandu. Při tomto startu budou vyneseny dvě družice TROPICS. Jde o 3U CubeSaty (jejich rozměry tak jsou 10 × 10 × 36 centimetrů) a každý z nich váží 5,34 kilogramu. Družice TROPICS mají za úkol měřit teplotu a vlhkost v tropických oblastech s velmi krátkým rozestupem. Díky těmto datům budou vědci moct studovat dynamické procesy, které se vyskytují v jádru bouře.

ŽIVĚ A ČESKY: Květen otevře Falcon Heavy

Po několika odkladech bychom se mohli v noci na pondělí dočkat již šestého startu rakety Falcon Heavy, která by měla na geostacionární dráhu dopravit tři družice – primární náklad představuje komunikační družice Viasat 3 Americas. Bohužel je však náklad mířící na geostacionární dráhu natolik těžký, že raketa bude muset využít veškerý obsah svých nádrží k jeho urychlení. To znamená, že se SpaceX vůbec poprvé u Falconu Heavy nepokusí o záchranu ani jednoho stupně. Pokud Vám tedy nevadí start v hluboké noci, rádi vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty SpaceX ohrožuje počasí

Noc na sobotu by mohla být pro fanoušky kosmonautiky mimořádně plodná – vždyť už dnes ve 23:12 má z floridské rampy SLC-40 startovat Falcon 9 s dvojicí komunikačních družic O3b mPOWER a na zítřek v 1:29 je naplánován start Falconu Heavy, jehož hlavní náklad tvoří komunikační družice Viasat-3 Americas. Jenže čáru přes hezky nalajnovaný plán může udělat počasí, které mimochodem způsobilo odklad startu Falconu Heavy a ani nejnovější předpověď nevypadá dobře. Meteorologové očekávají pouze dvacetiprocentní pravděpodobnost vhodných podmínek pro první start a jen o deset procent vyšší pravděpodobnost u startu druhého. My však budeme připraveni oba starty odvysílat s českým komentářem.