Výzkum na ISS – Biologické hodiny a hoření ve vesmíru

Anne McClain mezi moduly Harmony a Destiny - na fotce vidíme senzor umístěný na čele. Ten slouží k měření cirkadiánních rytmů.

Posádka na ISS provádí desítky různých vědeckých experimentů, které si připomínáme v rámci nepravidelného seriálu Věda na ISS. V dnešním díle se podíváme na ukončení dvou vědeckých experimentů, které souvisí s biologií. Kromě toho přijde řeč i na lehce nevědecké, ale zato technicky zajímavé téma – natáčení zkušeností s virtuální realitou. Do vědeckého prostředí se zase naplno vrátíme údržbou zařízení pro studium hoření ve vesmíru. Posádka kromě vědy neustále udržuje stanici v dobrém stavu, takže se zmíníme i o údržbě systémů podpory života.

BioMonitor - oblečení, které monitoruje životní funkce.

BioMonitor – oblečení, které monitoruje životní funkce.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Včera ráno, tedy v pátek 1. února odstranila Anne McClain ze své hlavy a hrudi několik senzorů. Ty sbíraly data o takzvaných cirkadiánních rytmech, kterým se říká též biologické hodiny. Cílem experimentu je pochopit, jak se těla astronautů přizpůsobují prostředí mimo pevný povrch Země. Její kolega David Saint-Jacques zase odložil oblečení Bio-Monitor, které sledovalo jeho životně důležité procesy. Vědci stáli hlavně o sběr údajů z doby, kdy astronaut nebyl pod zátěží a senzory mohly naměřit běžné údaje.

Anne McClain se poté pustila do instalace kamery pro virtuální realitu, se kterou pak z prvního pohledu natočila situaci v útrobách stanice. Po této zkušenosti se společně s Davidem pustila do instalatérské činnosti v modulu Tranquility, což jim zabralo zbytek pracovního dne. Saint-Jacques se před instalatérskou vložkou věnoval zařízení Combustion Integrated Rack, ve kterém bylo potřeba vyměnit díl. Následně ještě pomohl kolegyni s instalací VR kamery, nastavil audio-zařízení a zúčastnil se i natáčení úvodní scény.

Archivní snímek zařízení Combustion Integrated Rack.

Archivní snímek zařízení Combustion Integrated Rack.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Velitel 58. dlouhodobé expedice, Oleg Kononěnko, se včera také nenudil. V japonském modulu Kibó měl na dálku konferenci s ruskými studenty a učiteli. Odpoledne pak tento veterán věnoval většinu času údržbě systémů podpory života v ruském segmentu.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4866/46900530962_1ebf9a7487_k.jpg
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/BioMonitor1A.jpg
https://www.nasa.gov/images/content/612815main_iss030e013378_full.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Výzkum na ISS – Biologické hodiny a hoření ve vesmíru”

  1. Jiný Honza napsal:

    Hm, oprava komory pro hoření, biologické hodiny a konference se studenty ve stavu beztíže. A ještě kamera pro virtuální realitu. Pecka. A dál to radši nebudu rozebírat…

  2. Jan Německý napsal:

    Zajímavé, díky za tento krátký ale pěkný článek! Zaujalo mě to oblečení se senzory, je někde seznam jaké všechny senzory tam jsou?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.