Kosmotýdeník 278 (8.1. – 14.1.)

Máme za sebou druhý týden roku 2018 a z pohledu kosmonautiky to bylo sedm neuvěřitelně našlápnutých dní plných různých událostí. O mnohých z nich jsme vás již podrobně informovali, na řádcích Kosmotýdeníku se však podíváme na mnoho dalších. Například, co za úkoly má družice Arkyd-6 společnosti Planetary Resources. Podíváme se také na Mars, kde byly před týdnem nalezeny podezřelé kameny a nyní se zdá, že už známe důvody podivných tvarů, které na nich byly detekovány. Čeká nás i výlet do Číny a do Mohavské pouště. Zkrátka vám přeji příjemné čtení a pěknou neděli.

Curiosity na Marsu nenašlo život, ale krystaly

Curiosity

Curiosity
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V minulém Kosmotýdeníku jsme psali o zajímavém objevu na Marsu, který učinilo vozítko Curisoity. To nalezlo při obhlídce úbočí středové hory kráteru Gale zajímavý kámen, který na svém povrchu nesl malinkaté trubičky, které evokovaly možný biologický původ. Po týdnu však vyšel článek, který nabízí zcela jiné vysvětlení a členové výzkumného týmu vozítka Curiosity se na něm shodují.

Při bližším pohledu na malinké struktury, které se velikostně nejvíce podobají zrnkům rýže, spatřil vědecký tým strukturu, ze které jsou tvořeny. Jednalo se o čtvercové a mnohohranné struktury pevně přiléhající k sobě. Jde tak s největší pravděpodobností o krystalicky vzniklé výplně dávných dutin. Někteří z vědeckého týmu říkají, že jde přímo o samotné jednotlivé krystaly. Na výzkumu těchto struktur se podílel jak přístroj ChemCam, tak i APXS. Oba přístroje potvrdily pevnou krystalickou strukturu.

Podivné struktury na kameni na Marsu - zřejmě krystalického původu

Podivné struktury na kameni na Marsu – zřejmě krystalického původu
Zdroj: https://img.purch.com/

„Když jsme se na tyto struktury podívali blíže, viděli jsme, že jsou lineární, rozhodně nejsou trubkovité ve smyslu toho, že by to byly válce. Ve skutečnosti jsou víceméně hranaté,“ řekl Ashwin Vasavada z vědeckého týmu vozítka Curiosity. „Mají průřez ve tvaru mnohohranu a jsou poskládány z několika podobně tvarovaných krystalů. Když se složí několik z nich dohromady, vytvoří přesně takové struktury, které jsme viděli na fotce,“ řekl serveru Space.com. „A to všechno víceméně potvrzuje krystalický růst.“

Bohužel tedy nemáme důkaz o možném dávném životě na Marsu, ale na druhou stranu máme další z důkazů o existenci vody. Podobné struktury mohly dle odborníků z týmu Curiosity vzniknout jen díky působení vody. Vozítko se, jak již bylo řečeno, nachází na úpatí středové hory kráteru Gale. Cílem vozítka je vystoupat tak vysoko, až nalezne přechodové místo, kde hora Mnt. Sharp vystupovala nad hladinu dávného jezera, které zde v minulosti bylo. Již dříve nalezlo vozítko mnohé důkazy o existenci jezera, posléze i horkých pramenů a silných proudů. Nyní je cílem objevit břeh a odhalit a prozkoumat tuto přechodovou zónu, která by mohla mnohé napovědět o historii a procesech celého místa.

Krystalické struktury jsou velmi malé a vznikly při působení vody

Krystalické struktury jsou velmi malé a vznikly při působení vody
Zdroj: https://tecake.in/

Dragon přivezl na Zemi vědu

V sobotu úspěšně přistála soukromá automatická zásobovací loď Dragon do vln Tichého oceánu. Nákladní loď, která se již jednou ke stanici vydala, dovezla velké množství velmi zajímavých experimentů a dalšího materiálu. Dragon je v současnosti loď, která má nejvyšší nosnou kapacitu, pokud jde o návrat nákladu z vesmíru a to velmi výrazně. Náklad se dále vozí už jen na palubě pilotovaného Sojuzu, ale to se jedná o zanedbatelnou váhu. Pojďme se podívat, co zajímavého bylo na palubě.

Dragon CRS-13 veze zpět náklad

Dragon CRS-13 veze zpět náklad
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Jedním ze zajímavých experimentů, který se prováděl na ISS a nyní jeho výsledky letěly zpět na Zemi, byl ten, jenž navrhla společnost Made in Space. Tento experiment spočíval v prokázání schopnosti výroby optických vláken v prostředí mikrogravitace. To bylo potvrzeno a navíc se nyní při analýze pokusí potvrdit předpoklad, že v prostředí mikrogravitace došlo k menší krystalizaci skla během tavení. K experimentu bylo použito sklo ZBLAN, které se používá při běžné výrobě optických vláken na Zemi. Při menší krystalizaci by se výrazně zlepšily vlastnosti takového vlákna. Příjemné je, že výsledky tohoto experimentu by mohly vést k výrobě kvalitnějších optických vláken ve vesmíru, ale i na Zemi.

Odpojení Dragonu CRS-13 od stanice

Odpojení Dragonu CRS-13 od stanice
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Další výsledky jsou z experimentu APEX-05, tedy oblíbeného biologického experimentu zaměřeného na růst a chování rostlin ve stavu mikrogravitace. Tyto konkrétní vzorky podstoupily poměrně náročné testy zaměřené na růst při nedostatku kyslíku (hypoxii). K té na Zemi dochází například při zaplavení rostlin vodou. Tato přirozená hypoxie je rostlinami citelně vnímána a její důsledky mohou vést ke změnám při růstu a vývoji rostliny. Toto přizpůsobení může rostlině ušetřit síly na lepší podmínky, nebo jí pomoct vyrůst správným směrem. V horším případě nemusí tyto podmínky rostlina přežít. Při experimentu APEX-05 se zaměřili na molekulární podstatu těchto událostí. Výsledky experimentu by mohly vytvořit odolnější rostliny proti těmto přirozeným problémům a díky tomu například zvýšit produktivitu pěstovaných obilnin.

A nyní něco živějšího. Rodent Research-6 je experiment z dílny NASA a U.S. National Lab, který se zaměřuje na studium živých myší. Myši nějakou dobu žily na palubě stanice a procházely medicínským experimentem. Ten spočíval v tom, že jim byla pod kůži implantována kapsle s léčivou látkou (formoterol, je běžnou součástí inhalátorů určených pro léčbu astmatu a jiných plicních onemocnění), která se dlouhodobě po malých dávkách uvolňovala do těla myší pomocí membrány se sítí, jejíž jednotlivá očka byla velká asi jako 1/50 000 šířky lidského vlasu. Cílem bylo prozkoumat, zda tento proces může odbourat postupné slábnutí a ubývání svalové hmoty ve stavu mikrogravitace. Navíc se očekává, že díky průběžnému dávkování po velmi malých dávkách by se mohlo předejít nežádoucím účinkům léku.

Kosmický přehled týdne:

Indická raketa PSLV při svém prvním startu od incidentu, kdy jí selhal aerodynamický kryt, vynesla krom hlavního nákladu CartoSatu i několik cubesatů. Jeden z nich byl Arkyd 6, společnosti Planetary Resources. Jedná se o zatím nejdokonalejší demonstrační satelit této firmy, která od svého založení v roce 2009 hlásá, že bude prošlapávat cestu k počátku vesmírné těžby. Arkyd 6 má mnoho dílčích úkolů, které mají tento cíl pomoct splnit. Tato nová družice je takzvaný 6U cubesat – je tedy složena z šesti základních bloků cubesatů. Arkyd 6 byl po startu úspěšně naveden na téměř polární dráhu a začal úspěšně komunikovat s řídicím střediskem společnosti.

Arkyd 6

Arkyd 6
Zdroj: https://www.nextbigfuture.com/

Arkyd 6 má za úkol otestovat 17 jednotlivých experimentálních systémů, které budou později použity ve větších a komplikovanějších družicích a sondách. Nejdůležitějším přístrojem je MWIR – infračervený detektor zdrojů, konkrétně v tomto případě jde o detektor vody. MWIR bude později použit ve vylepšené verzi na flotile sond Arkyd 301, která bude zaměřená na kompletní prospekci blízkozemních asteroidů a jejich zásob vody. První, co by společnost ráda zmapovala, je právě dostupnost vodních zdrojů mimo Zemi. Voda by pak byla využívána nejen pro pohonné systémy. Arkyd 6 dále testuje vylepšené solární panely, navigační přístroje a orientační systémy. Během své mise bude využit i pro zkušební hledání zdrojů vody přímo na Zemi.

Číně se podařilo opět rozšířit flotilu svých navigačních družic v budovaném globálním navigačním systému Beidou. Tentokrát byly vyneseny dva exempláře Beidou 3M, které tvoří součást níže umístěné konstelace systému. Zatímco jiné globální navigační systémy využívají zejména střední oběžné dráhy, Beidou kromě ní využívá i dráhu geostacionární.  Na středně vysokou dráhu jsou družice systému doručovány přímo posledním stupněm rakety, protože samotné družice nedisponují pohonným systémem. Čína má letos velké plány, chtěla by systém z větší části dokončit a plánuje větší počet startů. Při tomto startu došlo také k incidentu, kdy část rakety CZ-3B dopadla do obydlené a zřejmě neevakuované oblasti a ještě po dopadu dohořívala směs toxického paliva. Video si můžete prohlédnout zde. Jestli vás čínská kosmonautika zajímá více, doporučujeme čerstvý příspěvek uživatele našeho fóra ptpc. Ten naleznete zde a rekapituluje rok 2017.

Jedenáctého ledna úspěšně odstartovala ze západního pobřeží raketa Delta IV společnosti ULA, která úspěšně vynesla tajný satelit NROL-47. O tomto startu i podrobnostech o nákladu jsme vás již informovali. Podívejte se na několik povedených fotografií ze startu a video, které později připravila přímo ULA.

Delta IV startuje

Delta IV startuje
Zdroj: http://media.heartlandtv.com/

Delta IV startuje

Delta IV startuje
Zdroj: https://bloximages.chicago2.vip.townnews.com/

První letošní start rakety z rodiny Delta

První letošní start rakety z rodiny Delta
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Už sedmý úspěšný shoz a následné přistání podstoupil malý suborbitální raketoplán VSS Unity společnosti Virgin Galactic. Unity čekají do budoucna testy se zapnutým raketovým motorem. Při tomto testu byly nádrže motoru napuštěny vodou, aby se simulovalo zatížení při plně připraveném stroji.

VSS Unity při svém sedmém atmosférickém shozu

VSS Unity při svém sedmém atmosférickém shozu
Zdroj: https://www.virgingalactic.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Druhý lednový týden nám na portále Kosmonautix.cz nadělal spoustu práce. Myšleno jen v dobrém. Je totiž fajn, když je o čem psát a informovat. Pojďme si to shrnout. Plánovali jsme tento přenos již na listopad, ale odklady nakonec způsobily, že tajemná mise Zuma odstartovala až nyní. Mysleli jsme si, že se startem tajemnost této mise trochu rozptýlí, ale to jsme nevěděli, co bude následovat. Ještě jednou a pořádně jsme se rozloučili s dle NASA „Nejzkušenějším astronautem agentury“, Johnem Youngem. Tajnou Zumou to letos neskončilo. Hned druhý start z USA měl za úkol vynést další tajnou misi. Tentokrát na Deltě IV v rámci mise NROL-47. Týden tajemna pokračoval tím, jak začaly prosakovat zprávy o možném neúspěchu Zumy! Situaci jsme proto sledovali živě v článku. Odpočinout jste si mohli u našeho seriálového opusu o programu Gemini. Rádi soutěžíte? Čtete rádi? To vám jistě udělala radost soutěž o knihu Vesmírné osudy, o jejíchž výsledcích se dozvíte již dnes večer. Pořádně zblízka jsme se podívali také na aktuální stav příprav soukromé kosmické lodi Starliner společnosti Boeing. Při svém premiérovém letu má raketa SLS vyslat loď Orion na oblet Měsíce a i když se to nezdá, bude to let s mnoha rekordy! V Číně se také startovalo. Prvním letošním nákladem se měla stát dvojice snímkovacích družic. Tento týden měl také nastat historicky první zážeh nejsilnější rakety současnosti Falconu Heavy. I přes nadějný průběh k němu nakonec nedošlo. Dočkáme se v pondělí? I když jsou média plná SpaceX, společnost Blue Origin nespí. Tento týden došlo k úspěšnému testu metanového motoru BE-4. Falcon Heavy se možná zažehne až v pondělí a proto byl v pátek sklopen zpět do vodorovné polohy. Delta IV M+(5,2) odstartovala, a my tak mohli začít přemýšlet, co se dostalo na oběžnou dráhu a zda to byl Topaz. Čína to tento týden pálila do vesmíru, jak ze samopalu. Dočkali jsme se hned tří startů!

Snímek týdne:

Ve snímku týdne se ještě jednou vrátíme k úspěšnému ukončení mise Dragon CRS-13. Jako jediná nákladní loď, která v současnosti vozí zpět náklad z vesmíru, si jistě zaslouží připomenout. Takto vypadala loď Dragon, která již podruhé letěla k ISS, poté, co byla vylovena a vyzvednuta na loď.

Již jednou použitý Dragon po vylovení z Tichého oceánu

Již jednou použitý Dragon po vylovení z Tichého oceánu
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/

Video týdne:

Dalekohled Jamese Webba již před časem dokončil kryogenní testy v Johnsonově vesmírném centru. Zde téměř sto dní podstupoval podmínky, které jej čekají ve vesmíru. Nově vydané video ukazuje, jak probíhala příprava před umístěním do kryogenní komory a jak byl následně dalekohled vyndán.

Zdroje informací:
https://www.planetaryresources.com/
https://www.cnbc.com/
http://space.skyrocket.de/
https://www.space.com/
https://www.space.com/
https://www.nasa.gov/
http://space.skyrocket.de/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nextbigfuture.com/…/d03edd0971d0a8a1cbd7cebc8e2d95bb-1024×439.png?x71037
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/spacex-678×381.png
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/DTb9PC_W4AA0crA-678×1017.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…862bcd908374c8f069f6634d3eeabd59&oe=5AFB91C9
https://www.virgingalactic.com/assets/uploads/2018/01/VSSUnity_7thGlideFlight_web.jpg
https://bloximages.chicago2.vip.townnews.com/…594973c4786.image.jpg?resize=1200%2C892
http://media.heartlandtv.com/images/ULA+LAUNCH+2.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/01/2018-01-13-050313-1170×761.jpg
https://img.purch.com/…XR5LW1haGxpLXdlaXJkLXN0cnVjdHVyZXMuanBn
https://tecake.in/wp-content/uploads/2018/01/fossil.jpg
https://media4.s-nbcnews.com/…c97cc3fb705a45d1fd5a237914481.nbcnews-fp-1200-800.jpg
https://www.virgingalactic.com/assets/uploads/2018/01/VG08_web2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 278 (8.1. – 14.1.)”

 1. B.Boruvka napsal:

  Libi se mi ta malicka siluleta ISS pod pismenem P na obrazku pristateho dragonu-Tak jako si stihaci piloti malovaly silulety sestrelenych letadel za valky.Ale mozna se pletu a pokud ne tak uz treba potreti stejne nepoleti- Jsem zvedav jestli tam bude priste druhy 🙂

 2. Spytihněv napsal:

  Jsem zvědav, zda se MSL podaří „vystoupit z vody na břeh“ a to místo identifikovat. Snad v té době už bude zase vrtat. Mají vědci nějakou představu, kam až hladina sahala, nebo to musí odhalit sama MSL?

 3. Samo napsal:

  Prečo raketa Delta IV vzbĺkne (teda aspoň som to videl už 2 krát)?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Pardon, ale slovo vzbĺkne si nějak nedokážu přeložit do češtiny.

   • Samo napsal:

    Obhorí, proste keď si pozreš replay tak asi 4 sekundy pred štartom je na 1 stupni oheň.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jo takhle. To je vodíkovým palivem.

   • Štěpán napsal:

    Myslím že jde o vzplane-myslím že je to kvůli tomu, že z ní uniká v malé néře plynný vodík (aby nádrže nebyly přetlakované) a ten se pak vznítí. Stává se to u každého startu a raketu to nijak neohrožuje 😉

   • Spytihněv napsal:

    Google dává „vzplane“. Je to na kosmonautixu podruhé, kdy jsem musel slovenské slovo vyhledat. Bohužel na ten první příklad si už nevzpomínám. Ale pokaždé je to zajímavé 🙂

  • Jirka Hadač Redakce napsal:

   Před rokem a půl si na to sám odpovídal 🙂

   Samo napsal:
   12.6.2016 (12:25)

   Delta spaľuje alebo lepšie povedané jej motory kvapalný vodík a kyslík no a predtým než sa zapália motory trochu vodíku unikne a akonáhle sa motory zapália tak sa vznieti aj ten odparený pri rakete

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Mimochodem, u raketoplánu to bylo vyřešeno spálením uniklého plynného vodíku pomocí jisker směřovaných do okolí motorů SSME.
    https://imgur.com/gallery/Ql97oMR

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Hezké, děkuju, já vím, že to Dušan zmiňuje u kryogenních motorů, když je start. 🙂 takže nejsem tolik překvapený. Máme tu jako čtenáři zkrátka skvělou redakci 🙂

   • Samo2 napsal:

    To som bol ja 😀 sme tu akosi dvaja s nikom Samo (možno viacerý) ja tu chodí od roku 2015 tuším 🙂

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    tak to sem nevěděl, kluci, dostali ste mě, tak to beru zpět 🙂

 4. Samo napsal:

  Číňania sú celkom borci ísť k stupňu zo zvyškami paliva ktoré má asi všetky zlé vlastnosti snáď okrem rádioaktivity si žiada poriadny kus nevedomosti alebo odvahy 😀 Inak ako vždy super kosmotýdeník! 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.