Letový profil prvního Orionu

Dodávku energie zajistí Orionu čtyři solární panely s 15 000 solárními buňkami.

O misi EM-1 (Exploration Mission-1) píšeme na našem webu poměrně často. Není se co divit – půjde o první let nové americké rakety SLS (Space Launch System) a kosmická loď Orion se dočká skutečně důkladné zkoušky. Poletí totiž až k Měsíci! Ale popis dráhy, po které tato loď poletí může být místy složitější na představení. Čínské přísloví říká, že obrázek vydá za tisíc slov. Dnes bychom mohli parafrázovat, že video vydá za tisíc obrázků, takže máme radost, že NASA zveřejnila animaci průběhu mise EM-1, ve kterém je přehledně vidět, kudy Orion poletí a jaká bude jeho dráha.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/2015/06/2015-06-20-144149-350×234.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

49 komentářů ke článku “Letový profil prvního Orionu”

 1. maro napsal:

  🙂 Fakt je to čínské přísloví? „Obrázek za tisíc slov“ je klasika na každé technické škole. Já to četl v knížce staré snad 80 let. Ale jestli je to zrovna z Číny …

 2. Zdeněk Čihák napsal:

  Tedy, vypadá to že se opravdu kvalitně proletí. Doufám že na palubě budou kvalitní kamery, protože foto, popř. video bude úžasné. Jinak super článek!

 3. Peter P napsal:

  Chapem, ze SpaceX sa chysta na tzv. drahu volneho navratu (Free Return Trajectory) hlavne z dovodu toho ze nema servisny modul s motorom, ktory by umoznil Dragon v2 zachytit na obeznej drahe a potom ho poslal spat. Moja otazka je, ci by teoreticky FH dokazal vyniest Dragon v2 aj s nejakym kvazi modulom, tak aby dragon ma moznost na drahe ostat pripadne sa pripojit ku stanici, ktora sa planuje v blizkosti mesiaca?

 4. Jirka Hadac napsal:

  A pak ze NASA jako statni instituce pouziva metricky system. Jinak moc hezke. Diky za to, pane Hošek.;-)

  • lvy napsal:

   Ona ho možná NASA používá, ale toto vide je určeno pro běžné lidi a ti jaksi netuší co je to kilometr a tak se to pro ně musí udělat takto.

   • Libor napsal:

    běžní lidé netuší co je to kilometr? ty budeš asi docela úchyl co?

    • Dušan Majer napsal:

     Tak pozor! Nejsme zvyklí na to, aby někdo urážel ostatní diskutující! Na tohle si opravdu zvykat nehodláme, takže buďto změňte svůj slovník, nebo diskutujte jinde. Evidentně jste vůbec nepochopil, co má diskutující na mysli. Ve videu jsou uváděny míry v imperiálních jednotách, které jsou pro Američany srozumitelné – narozdíl od kilometrů. Takže Běžní lidé v Americe opravdu nemusí vědět, jak velký je kilometr. Stejně tak jako běžní lidé (bavíme se o široké veřejnosti) u nás nevědí, jak dlouhá je míle.

    • Jirka Hadač napsal:

     A to ještě která míle, že? Jestli námořní nebo mezinárodní. Pamatuju si ze startu Challangeru, jak vykládali, že má výšku 4,3 nautical miles.
     Asi určitě budeš mít pravdu, Ivy. Je to prostě pro lidi, co si to platí, tj pro občany USA.

    • Vlastimil Pospíchal napsal:

     To je zajímavé. 100 km je rovno 54 námořním mílím. Proto se nám to tak blbě pamatuje a přepočítává.

    • maro napsal:

     Pane Libore, běžný Američan opravdu neřeší nějaké kilometry. A třeba takovou spotřebu aut udává v „mpg“, tedy „miles per galon“. Kolik mil to auto ujede na galon benzínu. A teď si to přepočtěte na naše litry na 100 kilometrů 🙂
     P.S. Jo, bude tam převrácená hodnota …

   • ldx napsal:

    Žeby byl Američan až tak hloupý? Já teda tuším, kolik měří míle, inch, yard a podobné jednotky z dob dobití Ameriky, ale používání těchto a dalších imperiálních jednotek považuji v 21. století za totální anachronismus kvůli jejich obrovské nepřesnosti (jsou to jednotky založené pouze na fyzických etalonech z běžných materiálů, v každé zemi bývalého Impéria se proto mírně liší).

    • Dušan Majer napsal:

     Není to o hlouposti, ti lidé v tom byli vychováni. Já osobně imperiální míry nesnáším, ale chápu běžné lidi, že metrickým jednotkám nerozumí – k životu to totiž nepotřebují. Méně pochopení mám pro vyšší místa, která s tím nic nedělají.
     P.S. To, že Vy, nebo mnoho jiných inteligentních lidí v metrickém světě má alespoň rámcový přehled o imperiálních mírách chápu. Určitě existuje i mnoho Američanů, kteří stejně tak rozumí metrickému systému. Ale já mám na mysli širokou veřejnost. Nechci sahat ke zkreslujícím stereotypům ,ale zkuste se zeptat například nějakých českých manuálně pracujících dělníků, kolik si myslí, že je třeba jeden galon.

    • Samo napsal:

     Ty možno tušíš také palce sa používajú aj u nás no 90% obyvateľstva ČR a SR netuší na 100% koľko centierov je yard alebo koľko metrov je míľa… 😀

    • Jirka Hadač napsal:

     Pokud jsi byl v americe, víš, že třebas běžná plechovka koly tam má 8 ozů, tj uncí, což je cca 0,35 l. Tj, Fakt s těmito jednotkami fungují, mléko koupíš v galonových či půlgalonových kanistrech. Benzín na galony. Oni opravdu nepotřebují fuc*ing metric system – slovy Vincenta Vegy.

    • Jirka Hadac napsal:

     Pokud jste nikdo nevidel Pulp Fiction, tak se rovnou dopredu omlouvam;-) posledni cast me posledni vety nebyla z kategorie slusnych, ale je to doslovny citat. Takze prominte.

    • Vojta napsal:

     Upřímně, nemusíte ani za Velkou louži. Imperiální jednotky se v běžném životě používají i v Británii. I když oficiálně používají metrický systém, v obchodech nebo na silnicích s ním nepořídíte. Vlastně stačí vyrazit jen do českého obchodu a podívat se na nějaké zboží vyráběné i pro Británii a uvidíte hmotnost uvedenou v uncích. Oproti USA mají ještě jednu vychytávkou ohledně větších hmotností (třeba pro osobní váhy). V USA se udává jen v librách, v Británii v kamenech (14 liber) a librách. I u nás prodávané elektronické váhy umožňují tohle obskurní nastavení.

  • Jiří Hošek napsal:

   To není můj článek. Poděkování patří Dušanu Majerovi 🙂

  • Jirka Hadač napsal:

   Já se vám pánové omlouvám oběma a hodně se stydím. Dušanovi Majerovi za to, že sem to celé popletl, gratulace měla směřovat jemu. Díky za hezké video a krátké shrnutí.
   A Jiřímu Hoškovi se omlouvám, že sem mu to celé přiřkl. Já sem prostě už zvyklý, že vše, co se týká SLS a Orionu máte pod palcem Vy. Promiňte.
   Tluču se tu do hlavy. 🙂

   • Dušan Majer napsal:

    Úplně v pohodě, já nehraju na to, jestli je to můj nebo Jirkův článek, fakt naprosto v pohodě. 😉
    Pokud se článek líbil, pak splnil svůj účel, ale není potřeba se omlouvat za to, že jste si myslel, že je to od někoho jiného. Ale přiznávám se, že mne těší, že můj článek působil dojmem, že je od Jirky Hoška, protože jeho články jsou perfektně nabité informacemi.

 5. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Trochu mi u toho prcka chybí lunární modul nebo aspoň maketa odpovídající hmotnosti, nafukovací modul nebo cokoli jiného, v čem by se dal trávit čas během přeletu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.