SLEDUJEME: Supertajná Zuma ve vážných problémech

Dnes ráno jsme byli svědky prvního startu v roce 2018, když Falcon 9 vystartoval na misi Zuma a první stupeň dokázal přistát na floridské pevnině. V průběhu dne však začaly přicházet první neověřené zprávy o tom, že Zuma po oddělení od horního stupně nekomunikuje se Zemí. Večer bylo těchto zpráv stále více a začalo se zdát, že nešlo jen o nepodložené spekulace. Proto jsme se rozhodli založit tento článek, ve kterém budeme mapovat aktuální průběh událostí. Článek budeme průběžně aktualizovat, jakmile se objeví nové informace.

9.1. 19:15
Frekvence přicházejících zpráv výrazně klesá, což je vzhledem k utajené podstatě nákladu Zuma logické. Není tedy důvod pokračovat v našem aktualizovaném článku. Děkujeme tímto všem čtenářům, kteří s námi sledovali novinky týkající se této události a pokud se v dalších dnech objeví nové informace, naservírujeme Vám je formou klasického článku.

9.1. 15:35
SpaceX zřejmě čelí mnoha dotazům novinářů na to, zda při startu nepochybila. To vedlo k tomu, že ředitelka firmy Gwynne Shotwell vydala oficiální stanovisko, které přikládáme níže. A nyní překlad:
Pro přehlednost: Po prozkoumání všech dat můžeme říct, že Falcon 9 udělal v noci z neděle na pondělí všechno správně. Pokud bychom my, nebo někdo jiný na základě dalšího přezkoumávání, objevili něco jiného, budeme o tom okamžitě informovat. Publikované informace, které jsou v rozporu s tímto prohlášením, jsou jednoznačně nepravdivé. Vzhledem k utajené podstatě nákladu není možné zveřejnit jakékoliv bližší informace.

Vzhledem k tomu, že dosavadní přezkoumávání dat ukázalo, že nejsou potřeba žádné konstrukční, provozní nebo jiné změny, neočekáváme žádný dopad na nadcházející plánované starty. Falcon Heavy byl vyvezen na rampu 39A ke statickému zážehu, ke kterému dojde později v tomto týdnu, po kterém bude následovat jeho premiérový start. Stejně tak se chystáme na start Falconu 9 pro společnost SES a lucemburskou vládu z rampy 40, ke kterému má dojít zhruba za tři týdny.

9.1. 11:20
Rekapitulační článek, který shrnuje všechny dostupné informace, vydal i web elonx.cz.

9.1. 11:10
Stručně a jasně celou situaci shrnul na našem fóru Miroslav Pospíšil:

Podle Wall Street Journal stál Zuma náklad kolem 1 mld USA a jako „ztracen“ byl odepsán.
Mluvčí SpX potvrdil, že všechna data přijatá z nosiče indikují nominální průběh mise ze strany SpaceX.
Ztráta nákladu tedy není vinou SpaceX a tím by se to asi dalo uzavřít. Víc se pravděpodobně nikdy nedozvíme.

9.1. 10:50
Jak jsme slíbili, tak činíme, obnovujeme aktualizace tohoto článku a vítáme Vás u jeho čtení. V uplynulých hodinách se objevily síše upřesňující informace, které asi nejlépe shrnuje článek na webu CNBC. Důležité informace:

 • Zuma je nejspíše opravdu ztracená
 • Družice se zřejmě neoddělila od horního stupně
 • Nejen družici, ale i separační mechanismus a adaptér dodala firma Northrop Grumman
 • Pokud tento mechanismus selhal, byla by v tom SpaceX nevinně
 • Družice měla údajně stát několik miliard dolarů

9.1. 1:00
Aktualizace článku na několik hodin přerušíme a o novinkách sem začneme zase psát dopoledne. Situace kolem Zumy je stále nejasná, ale podle dostupných informací by snad chyba neměla být na straně SpaceX, což je důležité, protože opak by znamenal odklady dalších startů. Dopoledne se tedy s Vámi těším u dalších aktualizací tohoto článku a přeji všem dobrou noc.

9.1. 0:40
Známý nizozemský „lovec družic“ Marco Langbroek na svém Twitteru nasdílel níže zmiňovanou fotografii pilota Petera Horstinka během přeletu nad Chartúmem okolo 5:15 místního času. Na snímku je podle odborníka zachycen horní stupeň Falconu při vypouštění paliva.

9.1. 0:05
Uživatel našeho diskusního fóra s nickem Raul přinesl zajímavé informace, které pravděpodobně souvisí s fotkou v minulé aktualizaci.

Na základě fotografie holandského pilota byl každopádně v čase 3:18 UTC nad Súdánem identifikován druhý stupeň v průběhu deorbit zážehu, nebo bezprostředně po něm. To by dobře odpovídalo kruhové dráze ve výšce kolem 400km.

8.1. 23:50
Možná to s tématem našeho článku nesouvisí, možná ano. Lidé ze Súdánu totiž při ranních modlitbách kolem 5:15 místního času viděli na obloze zajímavé kresby. Čas a místo pozorování odpovídají oblasti a termínu zániku horního stupně v atmosféře. Vzory zřejmě vykreslil rotující objekt a jemné stopy mohou být spaliny z trysek. Kromě toho, že nevíme, zda jde opravdu o Zumu, tak nejde určit, zda jde o projev nějaké chyby, nebo zda šlo o záměr.

Kresby na obloze viditelné ze Súdánu.

Kresby na obloze viditelné ze Súdánu.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

8.1. 23:40
V průběhu dne se objevovaly především spekulace o tom, že se zatím na sociálních sítích SpaceX ani Northrop Grumman (výrobce družice) neobjevila informace o úspěšném ukončení mise. Vše se přikládalo tomu, že je to součást utajení. K úspěšnému startu gratulovala pouze 45th Space Wing‏, ale Peter B. de Selding v reakci na to tweetoval, že taková zpráva není zárukou toho, že došlo ke správnému oddělení nákladu. Tehdy jsme začali bystřit smysly.

8.1.23:30
Portál arstechnica.com ve svém článku uvádí, že podle jednoho zdroje náklad spadl zpět na Zemi (tedy zanikl v atmosféře) společně s horním stupněm. Jeho zánik byl plánován v oblasti Indického oceánu. Pokud pomineme možnost, že by zdroj neměl pravdu, pak by to znamenalo, že pravděpodobně nedošlo k separaci nákladu od horního stupně. Pokud by k tomu skutečně došlo, SpaceX by o tom věděla. Před několika desítkami minut však společnost oznámila, že let Falconu probíhal normálně.

8.1. 23:20
Plně chápeme, že mnoha lidem může současná situace přijít podezřelá a mohou ji považovat pouze za jakýsi zastírací manévr, který má od Zumy odvést pozornost. Vyloučit se to pochopitelně nedá, ale je potřeba říct, že by nešlo o první případ, kdy byla tajná mise ztracena krátce po vypuštění. Nejznámějším případem byl start NROL-21 (později USA-193) ta byla vypuštěna v prosinci 2006 raketou Delta II, ale krátce po dosažení oběžné dráhy se zjistilo, že nefunguje a z bezpečnostních důvodů byla 14 měsíců po startu v rámci mise Burnt Frost sestřelena vojenskou střelou SM-3 vypálenou z lodi USS Lake Erie. Selhání se tedy nevyhýbají ani tajným projektům. Níže přikládáme dobové video z destrukce USA-193.

8.1. 23:10
To, že Falcon 9 za nic nemůže, se dá vyčíst i z nepřímých náznaků – na rampu 39A byl dnes odpoledne našeho času vyvezen první exemplář Falconu Heavy, který zde možná již ve středu podstoupí premiérový statický zážeh. Není příliš pravděpodobné, že by firma vyvezla svou raketu na rampu k důležité zkoušce, pokud by věděla o problému, který před pár hodinami postihl horní stupeň Falconu 9 – horní stupně jsou na obou raketách shodné.

Falcon Heavy vyrazil 8. ledna na rampu 39A, kde brzy podstoupí statický zážeh.

Falcon Heavy vyrazil 8. ledna na rampu 39A, kde brzy podstoupí statický zážeh.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

8.1. 23:05
Další dobré zprávy přináší Chris G z webu NASASpaceflight. V níže přiloženém tweetu cituje mluvčího SpaceX: „Nekomentujeme mise tohoto typu (tajné – pozn. překl.), ale podle současných analýz dat to vypadá, že Falcon 9 pracoval nominálně.“

8.1. 23:00
Potěšující zprávu přinesl Eric Berger z webu Ars Technica. Ten na svém Twitteru oznámil, že hovořil se zástupci SpaceX a ti mu oznámili, že během dnešního letu nezaznamenali na raketě žádné anomálie, nelze ale vyloučit, že není chyba na družici. Důležité je, že Falcon by za selhání drahé a tajné mise nemohl.

8.1. 22:40
Za první zprávu, které mělo smysl věřit, můžeme považovat tweet od Petera B. de Seldinga, který napsal, že Zuma může být po oddělení od horního stupně Falconu „mrtvá“ a odkazuje na dobře informované zdroje. Shánění informací komplikuje fakt, že jde o velmi tajnou misi, takže veškeré zprávy podléhají utajení.

https://twitter.com/pbdes/status/950473623483101186

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DS-x4nRW4AEAHxH?format=jpg&name=large
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…e014fd2acdd04c6a8e3f64c8e1305988&oe=5AE789B9

https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…f24a9d45d7761c9191f5260a9f13c823&oe=5AF857CE
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…399c09becf0aea09aa78d2f02aed738d&oe=5AF8095D

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

169 komentářů ke článku “SLEDUJEME: Supertajná Zuma ve vážných problémech”

 1. Kamil napsal:

  NORAD dal Zumě oficiální číslo 2018-001A, dráhu sice nezveřejnil, ale ani není uvedeno, že by zanikla. Čili je na oběžné dráze. Takže mise byla asi úspěšná.
  Zdá se, že ten nepovedený start byla jen sarada.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   On byl od začátku problém v tom, co jsem si v době psaní článku neuvědomil – informace o problémech nebyly z oficiálních míst, což se dá chápat vzhledem k utajení, ale měli jsme k tomu přistupovat jako k neověřeným informacím.

   • Kamil napsal:

    Takže Dušane myslíte, že když to je na NORAD, tak je to potvrzení úspěšného startu?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je to bezesporu velký, významný a hlavně oficiální důkaz. Netroufám si spekulovat, ale už by to chtělo, aby uplynul ten avizovaný týden a lovci družic dostali možnost hledat nový objekt.

   • Miloš Hůla napsal:

    Myslím, že o jakékoliv věci lze informovat třemi způsoby:
    – mluvit pravdu
    – mlčet, resp. nekomentovat
    – lhát

    Pro SpaceX by byla technická závada nebo neúspěch staru problém, ale řádově větším problémem vůči zákazníků by bylo lhaní. Takže SpaceX bude buď mluvit pravdu nebo věc nekomentovat. Pokud tedy bude něco aktivně tvrdit, bude mluvit pravdu.Nemůže si dovolit ztratit důvěryhodnost. Pokud by byl problém na straně SpaceX, poznali bychom to i na posunech následujících startů. Problém by se vyšetřoval a to by vedlo k odkladům, které by byly podezřele velké.
    NG si vybrala nekomentování.
    Za vládu USA nemá kdo misi Zuma komentovat, protože se k ní nikdo nehlásí. Na druhou stranu USA nejsou sovětské politbiro, aby byl důvod neuspěch utajovat jen proto, že to je neuspěch. Naopak předstírání neúspěchu jim nedělá problém.
    myslím, že je dobré si položit otázku jak četné a rychlé jsou úniky neoficiálních informací z takto utajovaných misí. Nebyl únik informací podezřele rychlý?
    Předstírat neúspěch má smysl, také v situaci, kdy děláte něco zakázaného, např. mezinárodní smlouvou nebo se naopak jedná o technologický průlom.

  • Marián napsal:

   Space-Track has cataloged the Zuma payload as USA 280, international designation 2018-001A. Catalog number 43098.
   No orbit details given. No reentry date given, but for a secret payload it might not be. Implication is Space-Track thinks it completed at least one orbit
   Teda aspon jeden orbit Zuma urobila. Ale to urobil aj druhy stupen F9. Mohli byt teda aj spolu, aj nie

 2. Marián napsal:

  Je misia ako celok uspech alebo neuspech? Co na to povie occamova britva? Ak by islo o standardnu misiu, tak by prehlasenie, ze ide o zlyhanie bolo brane ako fakt. Ale v tejto situacii, ked standardne nie je naozaj nic, iba pristatie prveho stupna, tak zlyhava aj occamova britva. Co je jednoduchejsie vysvetlenie? Zlyhal system, ktory bol urcite velmi dobre otestovany (co sa obcas aj tak stava), alebo nezlihalo nic a je to kamuflaz (a kamuflaz v tajnych misiach je vzdy)? Pre mna tu pan Occam zlyhava.

  Ak prijmem predpoklad, ze islo o kamuflaz a misia bola uspesna, tak argument, ze ved cinania alebo rusi aj tak zistia, ze misia bola uspesna je chybny. Cele je to cvicenie z teorie hier.
  Berme ako fakt, ze ide o stealth technologiu, potom
  1- cinania alebo rusi (c/r) zumu aj tak objavili -> start je uspech ale technologia je neuspesna. Ale fakt ze technologia bola prelomena americania nevedia
  2- (c/r) nic nenasli a americania ohlasia, ze misia je uspesna -> (c/r) musia investovat zdroje do spinaze a hladat stopy po druzici alebo musia overit, ze to cele bol podfuk od amikov, v oboch pripadoch to je neistota v radach protivnika
  3- (c/r) nic nenasli a americania ohlasia, ze misia je neuspech -> (c/r) musia investovat zdroje do spionaze a zistovat, ci maju amici pravdu a vsetko skoncilo ako trocha znecistenia v atmosfere ale technologia bola naozaj testovana, alebo vsetko dopadlo ako malo a je to rovnako ako scenar 2.
  Vyhoda scenara 3 pre americanov je, ze v buducnosti nemusia priznavat, ze nam nieco lieta nad hlavou (ved to nieco havarovalo, tak sa nestarajte s hladanim toho) a ani dalsie financovanie prevadzky oficialne ani „polooficialne“ nemusi existovat.

  Nie som odbornik na prieskum, ale iste znalosti z fyziky a matematiky mi hovoria, ze najst nieco na pozadi prazdneho vesmiru, ak sa tomu prevadzkovatel aktivne brani, nie je sranda. To len vo filmoch je vsetko neuveritelne jednoduche a zistite aj hmotnost pomarancov v nakupnej taske len tym, ze ste zazoomovali na tasku a tri krat filtrom zaostrili obraz.

  Co je ale pre mna aj tak najuspokojucejsie je, ze som mohol napisat vetu :…ked standardne nie je naozaj nic, iba pristatie prveho stupna… Jeden z dolezitych krokov v kozmonautike sa v priebehu par mesiacov stal standard 🙂

 3. Tomáš TOMAN napsal:

  …“boris11″ je nějaký zarputilec a chytrý jako rádio, co? Hele, přestaň tady chytračit na Dušana, a zpochybňovat jeho vyjádření, které je vzhledem k tobě, „boris11“, mnohem zasvěcenější a odbornější, než tvoje chytrácké kecy! Uklidni se laskavě, ty trubče!! Takové frajírky, jako jsi Ty, přímo „miluju“!!

  Když o tom víš více, tak co tu diskutuješ se špičkovým odborníkem a specialistou na vojenské a špionážní satelity, Dušanem, šéfredaktorem Kosmonautix?!? Laskavě se přestaň do Dušana navážet a dej si odchod z této diskuse inteligentních a slušných lidí, ty trubče!!

  Asi tolik k debilovi „boris11“!

  Tomáš TOMAN, 45, Evropa, Česko
  Nezávislý konzultant bezpečnostní a zahraniční politiky při ÚZSI

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Děkuji že jste se mne zastal, velmi mne těší, že se Vám naše práce líbí, ale poprosil bych Vás o méně útočný styl. Plně chápu, že se s některými lidmi nemusíte tématicky shodovat, ale náš portál si zakládá mimo jiné na slušné diskusi, kde se diskutující navzájem nenapadají i když spolu nesouhlasí. Cením si důvodu, ale zapracoval bych na formě, byť vás chápu. Budu rád, když zůstanete i nadále naším čtenářem. 😉

 4. Miloš Hůla napsal:

  Myslím ,že s tvrzením, že mise selhala je třeba zacházet apriori stejně opatrně jako s jinými možnostmi.
  Když shrnu co víme:
  1. Máme zde článek a twitterový účet , které říkají, že se proslýchá z interních zdojů, že mise selhala. Zdroje jsou utajené a nelze je ověřit.
  2. Žádný oficiální zdroj o selhání nemluví.
  – 45. wing gratuloval k úspěchu.
  – SpaceX tvrdí, že svojí práci provedl bez chyby.
  – NG odmítá cokoli komentovat.
  – nemáme zde zde nikoho, kdo by se hlásil jako skutečný zákazník, ani jako zástupce vlády, který by měl alespoň komentovat, zda mise byla nebo nebyla úspěšná.
  3. Máme tu pozorování údajného deorbitu 2. stupně nad Chartúmem 2 hodiny 15 minut po startu, tedy po 1 a 1/3 obletu země.
  4. Chybí katalogizace vyneseného nákladu, ale nevím, zda se utajované náklady katalogizují.
  5. Chybí veřejné prohlášení, že by někdo Zumu pozoroval.

  Budeme-li předpokládat, že byl vynesen reálný náklad a že to nebyla jen rozcvička a testování na mise budoucí, nebo úplně něco jiného, jak se diskutuje na kosmu.cz. Pak je třeba položit si otázky ohledně toho 1 a 1/3 orbitu do zániku stupně. Při předpokládaném sklonu 50 stupňů byla dráha prvního oběhu přes severní Atlatnik – Francii – Středozemní moře – Saudskou Arábii – Indický oceán – kolem Austrálie – Pacifik – USA – Atlatik – Afriku k Chartúmu.

  Otázka první: Bylo dění na popsané dráze pozorovanélné z pozemních stanic nebo ze satelitů kosmických mocností, nebo bylo možné utajit, co se s nákladem dělo? Pokud by to bylo možné utajit, dávalo by smysl předstírat neúspěch.
  Co se mohlo s nákladem během toho prvního obletu dít?
  a.) Náklad je na stejném orbitu, na který byl vynesen, ale pouze jej nepozorujeme – varianta stealth.
  b.) Náklad opustil orbit, na který byl vynesem, směrem dolů. Někde v Indickém oceáně, Pacifiku nebo přistál zpět na území USA. Vzpomeňte jak Rusové lovili Bor z Indického oceánu. Co se testovalo? Otázka s mnoha možnými odpověďmi. Pak také nemělo smysl náklad katalogizovat jako těleso na oběžné dráze.
  c.) Náklad opustil orbitu, na kterou byl vynesen, směrem nahoru v celém rozsahu možností. A nikdo jej nevidí, prože buď je stealth nebo je daleko a nikdo ho nehledá na správném místě a pokud není na zemské orbitě, tak jej nemá smysl opět katalogizovat.

  Prostě k tvrzení, že mise selhala bych byl v tuto chvíli minimálně stejně nedůvěřivý jako k ostatním informací a zacházel bych s ní jako s potenciální dezinformací.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Velmi dobrý rozbor. Musím se přiznat, že čím víc si celou věc nechávám rozležet v hlavě, tím víc mne pálí to, co jste napsal na začátku – informace o selhání jsou pouze z neověřených zdrojů a chybí oficiální prohlášení. Svým způsobem je to vzhledem k utajení nákladu logické, ale na druhou stranu je to věc, kterou bychom měli mít na paměti.
   K jinak velmi dobrému rozboru bych doplnil – Pokud Zuma na oběžné dráze je, pak se zatím nedivím tomu, že ji nikdo neviděl. Tuším Marco Langbroek poznamenal, že pro většinu lovců družic by měla být pozorovatelná až za 7 – 14 dní kvůli tomu, aby nad nimi přelétávala v noci. Počkejme tedy pár dní a uvidíme.

   • Racek napsal:

    Velmi pěkné. Napadlo mě už dříve, co by nám asi řekly parametry dráhy, na kterou Falcon Zumu dopravil. Možností je víc, třeba manévrování tělesa ve vysoké atmosféře, zkouška utajeného sestupu z oběžné dráhy … Ta DARPA dnes zkoumá věci, které by se zdály ještě před pár lety nemožné.
    V každém případě jsem si zde přečetl docela zajímavou sbírku nápadů či slušných anylýz. I dobrá SciFi by z toho byla. :-))

 5. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Zumu vrátili do hangáru, protože možná měla problémy s krytem. Co když to úplně pohnojili a ten kryt se neotevřel? Zuma by se oddělila od adaptéru, ale zůstala by uvězněna uvnitř.

  Já jen, aby těch konspirací nebylo málo.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Na záběrech ze Země bylo vidět odhození aerodynamického krytu.

   • Vlastimil Pospíchal napsal:

    Na záběrech z prvního stupně to právě vidět není, ale pokud je to patrné z jiné kamery, tak OK.

   • peter napsal:

    práveže, ak som sa snažil si to všimnúť v zázname, tak som to veľmi nevidel. V originál prenose potvrdenie odhodenia prišlo o dosť neskôr, než to bolo v „timeline“, čo ale samozrejme nemusí znamenať, že to neprebehlo podľa plánu, len to bolo „rozpačité“ 🙂

 6. Vladimír Todt napsal:

  Koukám, že velké části lidí se líbí ono „Elvis žije!“ 😀

  Zažil jsem u nás v technologii teorie laiků versus realita, takže mě to už nepřekvapuje.

 7. Enemy napsal:

  A co když všechno proběhlo tak jak mělo, co když to takhle bylo v plánu. Prostě aby si všichni mysleli že mise selhala a přitom neselhala. Přece ta mise má být super tajná, super tajný satelit a klidně na druhý straně zeměkoule startoval jinej Falcon kterej satelit dopravil na místo. Nebo k oddělení satelitu došlo ale tvrdí se že ne 🙂 třeba placam nesmysl a konspirační teorii 😀

 8. gg napsal:

  Heh…“designové, operační nebo jiné změny“

  Nejsou to spíš „konstrukční, provozní nebo jiné změny“?

 9. peter napsal:

  No, neviem ako ostatní čítate ten prvý twít od Peter B. de Selding, ale ja tam nevidím, že sa odvoláva na zdroje zo SpaceX.

  O 45 vesmírnom krídle a jeho gratulácii. Napadá ma asi to, či náhodou nemajú pod palcom aj radarové sledovanie drtáhy nosiča pri štarte a teda naozaj vedeli, že s nosičom bolo všetko OK?

 10. Tomáš Novák napsal:

  Nad čím tady spekulujete? Vždyť je to jasné. Ve Space X omylem zaměnili Zumu za Elonův sporťák a teď se jim to nechce přiznat :-).

 11. jerry42q napsal:

  Jediny co mi prijde logicke je chovani Space X. Pokud to je jejich chyba, daji si extra zalezet, aby to vypadalo, ze to neni jejich chyba. Preci jen, je to soukroma spolecnost. Prece se neprasknou a neznici si povest, navic by vlada pozadovala nahradu skody. Proste neni duvod se priznavat, zvlast kdyz maji vsechny data oni z prvni ruky a muzou s nima manipulovat. Ta zbrojarska firma se priznat taky chtit nebude, pokud vina lezi na jeji strane. Bohuzel nema pravdepodobne tak presna data o letu a o paramatrech nosice, takze bude mit tezsi se z cele situace vyvinit. Podle me fiasko jako hrom celeho projektu. Predstava, ze to je fiasko jen na oko, mi prijde absurdni. Prilis mnoho oci celou vec sleduje a pokud slo o supertajnou misi, tak to nejmensi o co vsichni v USA stali je, jeste vetsi pozornost nebo skodoliba radost uhlavnich oponentu. To ze informace o pripadnem neuspechu pravdepodobne unikla ze samotne SpaceX je dalsi prusvih. Duveryhodnost firmy klesa a to, ze Elon dela jako ze nic, perfektne dokresluje to, jak ho cela vec ve skutecnosti hodne trapi. Delta Heavy odleti v terminu i kdyby mela spadnout. Pokud SpaceX ztrati nebo ztratila duveryhnost, ukaze cas a to, kolik jeste od americke vlady dostane zakazek. Pokud malo, byl to velky prusvih. Pokud hodne, jde o zastiraci manevr, ale to mu ja opravdu neverim. A zbrojare? O ty strach nemam. Ty americka vlada bude vzdycky potrebovat.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nemyslím si, že by Northrop Grumman neměl informace o průběhu letu. SpaceX tyto údaje partnerům poskytuje. V kosmickém průmyslu to nefunguje tak, jak píšete. Ta spolupráce a výměna informací tam běží mnohem intenzivněji.

   • jerry421 napsal:

    Ok, tak to mate asi pravdu. Lide z NG a zadavatel projektu byli pravdepodobne primo pritomni v ridicim stredisku SpaceX a koukali tem lidem doslova pod ruce. Pokud ne, jsou neskutecne hloupi a SpaceX ma potom spoustu manevrovaciho prostoru. Skoda, ze vic informaci uz nikdo asi nepusti. Opravdu by me zajimalo, kdo to cele ve finale zaplati. Pravdepodobne tedy NG. Ale stejne mi, prijde mi az komicke, ze danovi poplatnici v USA plati neskutecne penize za neco, o cem nikdo nic nevi. Za neco, o cem ani nikdo nedokaze rict, jestli to splnilo svuj ucel nebo ne. Ale to uz je spise politika nez kosmonautika. Diky za Vas web. Zdravi J.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Z hlediska otázek národní bezpečnosti se to dá pochopit.

   • Pavel Kralicek napsal:

    Pokud byla cena Zumy v miliardach dolaru a Zuma je skutecne ztracena, mohlo by dojit ke “grilovani” zastupcu NG pred vysetrovaci komisi Kongresu. Slyseni by asi bylo tajne, ale jen to ze by k nemu doslo by znamenalo, ze oficialni verze sedi…

 12. ttim napsal:

  Na startu jeden z nejutajovanějších projektů a také hodně drahý. Jak zajistit, aby se o něm co nejdříve přestalo mluvit? Vydat oficiální stanovisko, že se nepodařilo odpojení a družice zanikla v atmosféře společně s druhým stupněm… Vzhledem k tomu, že adaptér je také od grumanů, let probíhal „nominálně“, tak to žádnou špínu na Elonův cirkus nehodí a nepoškodí je to… A nad námi létá něco, co může operativně měnit dráhu, může pracovat s různými formami neviditelnosti atd. atd, a i kdyby něco, nahoře je spousta bordelu, na který se dá cokoliv svést… Podle mého úplně ideální scénář 😉

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zajímavý nápad. Netroufám si ale posuzovat, zda může být reálný. za tohohle stavu bych se nedivil ničemu.

   • ttim napsal:

    jasně že akta x, space x a spekulace… ale možné je všechno…

  • boris11 napsal:

   a northrop na to pristupil, ze na neho padne zodpovednost za zly start? hlavne aby to nepadlo na elona, tak oni sa obetuju 🙂

   chlapi uz prestane chlastat, lebo toto triezvy clovek napisat nemoze 🙂
   fakt veris tomu, ze rusi, cinania,… nevedia zistit kde ten satelit skoncil? :):):):)

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vás zase nabádám, abyste se trochu krotil ve výrazech. Na našem webu nejsme zvyklí na to, že někdo někoho nabádá, aby přestal pít. Chápu, jak jste to myslel, i já považuji danou úvahu za zcestnou, ale dá se to říct i jinak.

   • maro napsal:

    Northrop Gruman neloví zakázky v civilních vodách. On pracuje pro vládní agentury. A ty už samozřejmě vědí jak moc to „zpackal“, nebo „nezpackal“. Jeho reputace u vládních zákazníků by tedy vůbec neutrpěla, kdyby to „jakože zpackal“. To je součást divadla pro veřejnost.

   • ttim napsal:

    na northropu to teď leží tak jako tak – buďto to poxrali a ani oni ani úřady to nebudou nijak komentovat, nebo to vyšlo a opět to nebude nikdo komentovat. jen spacex, že u nich problém nebyl – také v obou případech. to, že se víc neví veřejně, neznamená, že rusové/číňani nic neví – třeba jo, třeba ne… a lidi jako vy nebo jako já se můžou domýšlet a vymýšlet různé verze, jak to bylo – přesně takovou mlhu tajný projekt potřebuje. a přijde mi jako hodně velká náhoda, že u takto utajovaného, drahého a sledovaného projektu zrovna nevyjde oddělení od adaptéru…

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    Poljus taky predvedl zajimave veci po startu a tam jsou navic spekulace o jeho osudu i politicke. Znas to, stat se muze cokokoliv. Viz sonda k Marsu ci nedavno spatne naprogramovani toho urychlovavciho stupne. Urcite si kazdy muze domyslet a spekulovat 🙂 Ja se zase snazim byt racionalni a snazim se prokousat se temi spekulacemi. Jestli maji rozumny zaklad ci nikoliv. 😉 kazdy sme jiny. A co se tyka tech detekcnich systemu, proste predpokladam, ze jsou na spickove urovni.
    Spekulujme intrikujme 🙂

   • Vojta napsal:

    Pokud to byl test nějaké stealth technologie, tak to opravdu nemusí vědět a zpravodajské služby všech velkých zemí teď budou mít o zábavu postaráno na docela dlouhou dobu. Ostatní se budou snažit zjistit, o co jde a Američané zase to, co ostatní zjistili.

   • boris11 napsal:

    jasne zas ta stealth technika 🙂

  • Jirka Hadac Redakce napsal:

   Dle meho silne nepravdepodobne, souhlas s posledni vetou Boris11, min. Rusy a Cinany nepresvedcite prohlasenim, maji schopnosti si to zjistit sami.

   • Jiří napsal:

    Velikostně to bude asi jako najít ztracený kajak v Tichém oceánu. Nic moc, když žijeme ještě v době, kdy se dokáže ztratit letadlo. Takže jedině hledat nějaký signál, ale kdo ví jak a jestli vůbec nějak využívá nějakou aktivní komunikaci se zemí.

   • tyčka napsal:

    Nad oceány nejsou žádné radary a stejně se tam nedívají žádné družice – pokud tam náhodou neprobíhá nějaká cvičení nebo alespoň neoperuje nějaká významná vojenská loď (například letadlová loď).
    A zabránit vysílání všech identifikačních signálů lze sabotáži jejich posádky. Většinu – například odpovídač – jde normálně vypnout – přestože, to je samozřejmě nezákonné.

 13. Milda napsal:

  Chybí tu vyjádření kněze, Rusům tuhle taky spadla družice. Patriarcha jasně označil světícího za nekompetentního. Kdo je na řadě nyní?

 14. Rudolf Šíma napsal:

  Stejně by mne zajímalo, do čeho ten vynesený hypersonický kluzák řachnul. Do Kimovy zeleninové zahrádky to evidentně zatím nebylo. 🙂

  • Vladimír Todt napsal:

   Výše je poznámka o „smyslu“ testování „hypersonického kluzáku“ nad Indickým oceánem u Afriky.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Po přednášce Jaroslava Kousala o tepelných štítech mě začaly hypersonické kluzáky zajímat. Opravdu neobvyklé a zajímavé téma.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Četl jsem se zájmem všechny komentáře (vlastně spekulace). Chtěl jsem si jen nezávazně přisadit. 🙂

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    To bylo hodne zrejme, bud mas racionalni a hezke komentare, nebo jasne odlisujes nadsazku. 🙂 v tomhle jsi citelny. Nemej strach.
    Ja ale mluvil o tech kluzacich vazne, ta prednaska z youtube me opravdu nadchla, sem si myslel, ze o tepelnych stitech vim hodne, ta prednaska me presvedcila o opaku. A vlastnosti vzduchu a chovani tech kluzaku jsou hodne zajimave, prednasku doporucuju.;-)

 15. jakubv napsal:

  Ještě mě napadlo, Northrop Grumman je výrobce stealth letounu B-2 Spirit, nemůže být Zuma stealth družice, tomu by i odpovídalo to mega utajení a dodání zakrytované družice, a pak by např. v optickém spektru nebyla družice viditelná, neodrážela by žádné paprsky. Navíc start proběhl tak, že na severní polokouli, kde jsou hlavně hledači družic bude cca 10 dní nepozorovatelná a pokud provede nějaké aktivní korekce dráhy, tak bude obtížně dohledatelná, zvláště pokud nebude vidět a bude to absolutně tmavé těleso. Snad jen při přechodu přes měsíc by mohla být mikro šance jí chytit..
  Ano vím, je to hoooodně velká spekulace až z říše scifi, pak taky napájení že ano , panely jsou vidět a lesknou se atd…

  • Vojta napsal:

   No, teoreticky to možné je. Natřít něčím jako Vantablack, napájet plutoniovým článkem, po odpojení nechat chvíli letět a pak by se odkryly motory a družice by se přesunula někam, kde by ji nikdo nehledal (zážeh ideálně nad jižním Pacifikem, kde by to mohly zmerčit snad jedině jiné satelity). Otázka je, co by měla za účel. Možná prozatím jenom test technologie. Třeba se o tom za nějakých dvacet let ještě dočteme.

   • Dan napsal:

    Řekl bych, že Vantablack je vám k ničemu, protože se projeví jako „díra“ na pozadí (vizte ten Měsíc). Proti infra snímači také nepomůže. Ale stealth satelit je taková hezká spekulace, opravdu by to mnohé vysvětlovalo 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To mi přijde jako velmi divoká spekulace. Uznávám, že některé věci by dávaly smysl, ale v celku je to trochu přitažené za vlasy. Ale neříkám, že je to nereálné. za současného stavu bych se nedivil asi ničemu.

 16. Juraj napsal:

  Pohled z úplně jiného, řekněme psychologického, úhlu. Ve stejné chvíli, ve které „celý svět“ řeší selhání extrémně důležité mise. Elon řeší na Twitteru automatické stěrače na Tesle. Není to trochu divné?

  • Spytihněv napsal:

   Proč divné? Nemá jen SpaceX. Navíc Falcon evidentně pracoval dobře, takže odchod na párek. Vlasy at si rvou jiní 🙂

   • Vojta napsal:

    Stejně si myslím, že selhání je jen zástěrka a mise proběhla dle plánu. Satelit je buď někde hodně vysoko, kam se dostal vlastními silami, nebo úmyslně deorbitoval, pokud vůbec dosáhl orbitální rychlosti.

   • yamato napsal:

    Druhy stupen Falconu bol pozorovany v sudane ako jeden objekt. Taktiez katalogizovany bol iba jeden objekt (horny stupen je obvykle katalogizovany zvlast, a druzica zvlast). Pokial by islo o zasterku, boli by pozorovane dva objekty. Co sa tyka umyselneho vstupu do atmosfery (hypersonicky test), tiez som to povodne zvazoval, ale taketo testy sa vykonavaju vylucne na zapadnom pobrezi USA, kde je aj prislusne vybavenie. Takyto test kdesi nad indickym oceanom nedava zmysel. Dostupne fakty skratka pasuju najlepsie na „oficialnu“ verziu.

 17. pbpitko napsal:

  Náhodou som natrafil na krásne amatérske video zo štartu Falconu 9 v decembri 2017.
  Čiastočne natočené z idúceho auta, tá kamera mala super stabilizáciu obrazu.
  pb 🙂 😮

 18. Vladimír Todt napsal:

  Z toho co jsem dke pochytil je vůbec možné aby SpaceX dostala kompletně zapečetný aerodynamický kryt s nákaldem uvnitř namontovaným na adaptéru a k tomu jen intrukce o potřebných parametrech dráhy + jeho hmotnost a maximálně k tomu jaké max G náklad vydrží + vibrace + k tomu zda lze s ním manipulovat horizontálně/vertikálně?
  S tím, že ani SpaceX nemělo možnost kamery směrem na náklady po oddělení aerodynamického krytu aby se zcela zamezilo, aby to některý ze zaměstnanců SpaceX nevyfotil mobilem a nedal někam na internet?

  Tedy ani SpaceX neviděla co vlastně vynáší na oběžnou dráhu?

 19. Spytihněv napsal:

  Provozovatelé družice možná trnou, aby trosky shořely zcela a nedopadly někam na nevhodné území, do nepovolaných rukou. Tedy pokud opravdu vstoupila do atmosféry (nejspíš s druhým stupněm).

 20. Geo napsal:

  Jen si opětovně zaspekuluji , ze souhrnu veškerých vyjádření mi vychází , jako možnost, krátká rychlá cesta na dráhu blízkou ISS, tak jako NROL co si ji velice zblízka prohlížel loni v srpnu, s tím , že zkouší nějaké možnosti pohonu a manévrování , případně dokování u NROL.
  V případně spojení obou sond v řádu hodin , by bylo nemožné u lovců družic hledat snímky.
  Ohlášení nezdařené mise může znamenat jak realitu, tak také zastírací krok a nahlášení mezi seznam družic není nutné , když by pár hodin po startu byli vzájemně spojeny …

 21. Peter P napsal:

  Aj tak z toho nemam dobry pocit. Pre SpaceX to bude podla mna pomerne velky problem (reputacny). Stale je tu otaznik ohladne toho ci sa druzica neoddelila z dovodu nejakej konstrukcnej chyby adapteru. Hlavne to moze ovplyvnit dalsie zakazky od americkej vlady (tej vojenskej casti). Tato strata sa im bude vyhadzovat na oci a aj ked su v tom nevinne otazniky budu existovat.

  Dalsi otaznik ktory mam je ohladne druheho stupna. Skutocne by ho nechali deorbitovat, pokial by na nom bola zavesena druzica? Ved druhy stupen na uz kozmicku rychlost. Jednoducho by ho nechali este trochu letiet a pokusat sa o deorbitu o trochu neskor po zisteni pricin.

  Najhosia moznost by bola ta, ze druzici nebola dodana dostatocna rychlost, alebo sa dostala na zlu drahu.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Adaptér i separační mechanismus dodala Northrop Grumman – jejich selhání by tedy šlo na jejich triko a ne na SpaceX.

   K zániku horního stupně došlo v plánovaném čase a oblasti, takže oběžné dráhy dosaženo podle všeho bylo.

   • Peter P napsal:

    V diskusii na spaceflightnow diskutujuci Christopher D’Amore uviedol…

    Northrop Grumman forced SpaceX to use a Northrop Grumman payload adapter instead of a SpaceX one so it is entirely possible the rocket worked but Grummans adapter failed and killed the satellite…thus rocket went nominally but satellite didn’t make it.

    Cize to asi potvrdzuje, ze chyba nastala na strane Northrop Grumman…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky za informaci.

   • vj napsal:

    Nevím, jak to je, ale SpaceX za nic rozhodně nemůže. To je jasné.

 22. Kamil napsal:

  Moje konspirační teorie č.3 Zuma byla miliarda dolarů v malých bankovkách, kterou někdo potřeboval rychle dopravit doprostřed Indického oceánu.

 23. franta napsal:

  V diskusi na arstechnica.com se objevil zajímavý postřeh – původní listopadový termín startu byl prakticky ideální pro střetnutí s dalším utajeným satelitem USA-276, který loni dělal „zajímavé“ manévry kolem ISS. Nový termín startu už nebyl tak přívětivý, ale pak se několikrát posouval (záměr?), aby takové setkání bylo víc reálné. Navíc USA-276 působí jako družice se značně flexibilním manévrováním, což vede k spekulaci, že Zuma je misí pro robotické doplnění paliva – pokud se dostatečně rychle po startu spojila s cílovým satelitem, nikto jí na obloze neobjeví. A skutečně to asi otevírá velké možnosti pro budoucí zakázky SpX. Případně je další teorie, že Zuma na orbitě nahradila USA-276, což je také dobrý způsob, jak nepozorovaně umístit do vesmíru družici, která byla oficiálně „ztracena“.

 24. Peter napsal:

  Je trajektória letu horného stupeňa Falconu 9 naprogramovaná pred štartom a nedá sa ovplyvniť počas letu ?
  Príde mi logické, že informáciu o neoddelení družice od adaptéra museli mať. Tak mohli zastaviť deorbitáciu, a nechať horný stupeň zaparkovaný na orbite a získať neobmedzený čas na analýzu problému a prípadné odstránenie poruchy.(pokiaľ by ta možnosť bola)
  Alebo som úplne vedľa ?

 25. boris11 napsal:

  inak cele je to riadne divne
  na to, ze to ma byt super tajne tak je okolo toho az priliz velke PR 🙂
  ak to je super tajne, tak predsa netrubim na verejnost, ze idem nieco vypustit, ale vypustim to tak aby sa o tom co najmenej pisalo, pripadne to za nieco zakamuflujem a nie, ze to zverim najvacsej tlchube v biznise, ktory si na vyneseni supertajneho zariadenia za viac ako mld. dolarov buduje PR pre svoju firmu :):):)

  super tajne veci sa nevynasaju tak, ze to mesiace dopredu oznamim, ze ak sa to vynesenie podari tak to bude znamenat otvorenie novych moznosti a hlavne velkych ziskov :):)

  • yamato napsal:

   Musk samotny k Zume nepovedal verejne nic. To ze sa zjavila v katalogu startov je logicke (start sa utajit neda) a cely ten medialny humbuk je dielom supertajnosti misie. Taketo ticho sa totiz nerobi ani okolo spionaznych NROL satelitov.

   Informacia o velkych ziskoch tiez nepochadza od Muska, ale od niekoho zvnutra SpaceX, ak sa nemylim.

   • boris11 napsal:

    aj start sa da utajit, aspon do urciteho momentu 🙂
    jednoducho o tom nekecam, nepoviem absolutne nic a nikto nic nezisti az kym sa neplanovane nevystreli nejaka raketa a potom mozu zacat spekulacie co to vlastne odtial vyletelo 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Asi se moc díváte na filmy, protože takhle to v reálu nedělá opravdu nikdo. O startech tajných družic se ví několik měsíců (nebo alespoň týdnů) dopředu. Ostatně podívejte se na výpis nejbližších startů (třeba i na našem webu – http://starty.kosmonautix.cz/) a najdete tam i několik tajných misí.

   • yamato napsal:

    „neplanovane vystrelit“ orbitalny nosic dokaze skutocne iba holywood.
    Kazdy start je praca tisicov ludi, u vyrobcu satelitu, u vyrobcu rakety, na kozmodrome, okolo kozmodromu, v riadeni letovej prevadzky atd. Vsetko sa to musi naplanovat, vyhradit a zabookovat. Vysoka narocnost v clovekohodinach je jeden z hlavnych fatorov obmedzujucich pocet startov z kozmodromu.

   • Vlastimil Pospíchal napsal:

    Vyhrazení střeleckého prostoru už z principu nesmí být tajné. Rampa se dá vyfotit z autobusu. Je lepší se soustředit na utajení nákladu pod krytem a vše ostatní ponechat jako veřejné.

   • Dan napsal:

    „jednoducho o tom nekecam, nepoviem absolutne nic a nikto nic nezisti az kym sa neplanovane nevystreli nejaka raketa“
    Tohle není ani Rusko, ani Čína 🙂

   • tyčka napsal:

    „ednoducho o tom nekecam, nepoviem absolutne nic a nikto nic nezisti az kym sa neplanovane nevystreli nejaka raketa a potom mozu zacat spekulacie co to vlastne odtial vyletelo “
    Jsme na Floridě – ne v málo obydleném Rusku či někde v poušti. Navíc neoznámený start by teoreticky mohli ostatní chápat jako start balistické rakety s jadernou hlavicí.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   PR kolem toho není vůbec žádné. SpaceX se k celé misi vyjadřuje přesně tak, jak by se dalo očekávat. Prohlášení, která zmiňujete (o tom, že do budoucna může tato zakázka přinést velké zisky) nejsou oficiálním prohlášením firmy. Na internetu se objevily pouze jako zprostředkované od člověka, který ve SpaceX dříve pracoval. U jiného komentáře píšete, že se prohlášením tiskového mluvčího SpaceX nedá věřit. A přitom v tomto komentáři pracujete s mnohem méně důvěryhodnou informací jakožto s faktem, kterým se snažíte SpaceX obvinit z toho, že si na Zumě dělá PR.
   Celkově mám z vašeho komentáře pocit, že moc nevíte, jak to u tajných družic chodí. Zaujala mne třeba pasáž: „ak to je super tajne, tak predsa netrubim na verejnost, ze idem nieco vypustit, ale vypustim to tak aby sa o tom co najmenej pisalo,“. Start žádné rakety na světě se nedá utajit. Proto se i o startech tajných družic vždy a všude ví dopředu a jejich starty se vysílají i na internet. Opravdu to není jen výsada SpaceX, jak se snažíte naznačovat – i starty raket Delta IV nebo Atlas s tajnými družicemi jsou známy měsíce dopředu a jsou živě vysílány na internetu.
   Doporučím vám tedy méně smajlíků, více ověřování informací a menší snahu hledat na SpaceX blechy, které tam nejsou.

   • boris11 napsal:

    „Start žádné rakety na světě se nedá utajit.“

    start sa utajit neda, ale pripravy na start sa utajit daju a hlavne ked chcem nieco naozaj utajit, ale z urcitych dovodov sa to uplne utajit neda(start velej rakety) tak to kamuflujem a tvarim sa ze robim nieco uplne ine a hlavne sa tvarim, ze nerobim nic tajne. nieco na sposob toho ked amici sa rozhodli vylovit z oceanu havarovanu rusku ponorku, to bola ukazkova super tajna misia a nie tato PR akcia 🙂

    toto je vsetko len nie supertajna misia
    ak niekto zo spacex vynasa informacie o supertajnej misii tak elonko ma problem, jedine, ze by o supertajnu misiu v skutocnosti neslo 🙂

    ano aj o vynasani inych tajnych druzis sa pise, lenze okolo ziadnej nieje taka show ako okolo tejto a pritom tato ma byt daleko utajenejsia ako bezne spionazne druzice 🙂

   • yamato napsal:

    zda sa ze skutocne mate skreslene predstavy o fungovani tohto businessu. Kamuflovanie a zasterky na kozmodrome typu Cape Canaveral, ktory zdielaju vojenske aj civilne organizacie a kde niektori pracovnici putuju z jednej rampy na druhu, je z rise holywoodskych B-ckovych serialov. Okrem toho – aku show SpaceX robila? Mozete byt konkretny?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Zuma je co do tajnosti unikátní jen tím, že se k nehlásí žádná federální agentura. Právě to vyvolalo velký zájem médií o ni.

   • Kamil napsal:

    Ale tu šou děláme my fanoušci, ne SX. Fakt nevím, jak jinak si to utajení predstavujete. Leda že by jim to vypouštěli Číňani, ti dokáží utajit přípravy na start do poslední chvíle. Ale to jen proto, že mají kosmodromy v poušti a obehnané desítkami ostnatých drátů. Samotný start neutají ani oni. Takže americké tajné organizace musí počítat s tím, že přijde chvíle, kdy mezi jejich zlatíčkem a veřejností bude jen aerodynamický kryt.

 26. zargos napsal:

  Možnosti se zatím jeví jako tři. Buďto zastírací manévr nebo to N-G utajoval až moc i před SpX a chyba ať už SW či HW vznikla ve spojení nákladu a 2.stupně,to by ale problém byl v metodice testování,čož aktuální chování a zprávy od SpX vylučují nebo je to problém adaptéru/nákladu,který SpX dopravila kam měla, ale dále to už ovlivnit nemohla ani neměla.

 27. Peter napsal:

  Je trajektória letu horného stupeňa Falconu 9 naprogramovaná pred štartom a nedá sa ovplyvniť počas letu ?
  Príde mi logické, že informáciu o neoddelení družice od adaptéra museli mať. Tak mohli zastaviť deorbitáciu, a nechať horný stupeň zaparkovaný na orbite a získať neobmedzený čas na analýzu problému a prípadné odstránenie poruchy.(pokiaľ by ta možnosť bola)
  Alebo som úplne vedľa ? 🙂

 28. Juraj napsal:

  Jedna věc se mi na tom zdá podivná. Pokud by byl problém s oddělením nákladu od druhého stupně, tak bych očekával, že druhý stupeň nechají nějakou dobu na oběžné dráze a mezitím budou hledat příčinu problému a jeho řešení. Čtu však, že deorbitace druhého stupně (i s nákladem) proběhla podle plánu. Stále existuje možnost, že celé je to jen vypouštění kouřové clony. (Je však možné, že v této fázi už to změnit nešlo, nebo by tím mohlo dojít k prozrazení účelu mise.)

  Možná je dobré si připomenout jedno z mála oficiálních prohlášení:

  Northrop Grumman realizes this is a monumental responsibility and we have taken great care to ensure the most affordable and lowest risk scenario for Zuma.

  Každopádně hledači konspirací budou mít tímto postaráno o zábavu na hodně dlouho.

  • boris11 napsal:

   vsetky tie konspiracie o tom, ze ide len o dymovu clonu aby si ludia mysleli, ze sa to nepodari a v skutocnosti ta druzica funguje zabudaju na jeden podstatny detail, ze sice pred laickou verejnostou by sa to dalo utajit, ale asi tazko by im toto zozrali rusi, alebo cinania, ti predsa maju ine moznosti ako zistit ci ta druzica lieta okolo zeme, alebo zhorela v atmosfere

   toto by bol dost trapny pokus o utajenie

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    V tom máte pravdu, navíc jsou tu lovci družic, kteří svými dalekohledy hledají nově vypuštěné družice. Ti by Zumu také odhalili.

   • Juraj Rojko napsal:

    Pokud ovšem nejde o test vesmírné stealth technologie. To by vysvětlovalo utajení, význam, cenu, podivné zmizení… 😉

    Ale vážněji. Myslím, že momentálně se spolehlivě nedají rozlišit jakákoli fakta od spekulací. Například mi není jasné, jak se ví kolik to celé stálé, když „nikdo“ nemá nejmenší tušení co to vlastně bylo (je?).

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Otázka ceny mne také překvapila. Předpokládám, že jde o informaci, která unikla od dobrého zdroje, tedy neoficiální cestou, ale může být důvěryhodná.

   • tyčka napsal:

    Takže tedy nikdo zatím nějako novou družici opravdu nenašel ?

 29. Petr napsal:

  Je běžné, že separační mechanismus dodává výrobce družice? Vždyť SpaceX má svůj odzkoušený. Proč tam dali jiný?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Běžné to není, ale u tajné mise by se to dalo pochopit.

   • Petr napsal:

    Přijde mi to zvláštní. Nic by tím přece nezískali. Možná vše vyšlo jak mělo, jen SpaceX nechtěla být za údajné selhání zodpovědná. To se ale zřejmě nikdy nedozvíme.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Objevila se nepotvrzená informace (na úrovni spekulace), že SpaceX dostala rovnou zkompletovaný aerodynamický kryt, ve kterém byla družice i adaptér od NG, aby bylo utajení maximální. Svým způsobem by to vysvětlovalo, proč bylo logo NG na aerodynamickém krytu.

   • Petr napsal:

    Takže super tajné. Co to sakra bylo. Tajnější než NROL, narychlo vypuštěné a s cenou několikanásobně vyšší než běžná družice. A stejně přece mohla SpaceX dodat ten separační mechanismus NG ke kompletaci. Podle mě je celé selhání jen zastírací manévr.

   • Kamil napsal:

    Přesně na to jsem se ptal výše, takže je možné, že nikdo z SX neví, co to vynesli.
    PS je jestli se Zumě od listopadu nevybili baterky (viz trapná chyba u Angosatu)

   • Vlastimil Pospíchal napsal:

    Vybité baterky také vidím jako jednu z možností. Ovšem nechápu, jak je možné, že to v případě Angosatu nikdo před startem nekontroloval.

   • jakubv napsal:

    Tak ty baterky mě taky napadly, zvláště když to bylo měsíc někde uskladněné a vlastně k tomu nikdo nemohl. Na druhou stranu adapter má datové rozhraní, takže rakety by měla znát stav nákladu a tyhle informace se tam předpokládám měří a jsou definované (co si pamatuju z manuálu k Falcon 9, ale hledat to teď nebudu).
    No, navíc na FLoridě bylo pár dní před startem okolo nuly a to rozhodně není dobrá teplota pro baterie (i když na orbitě jsou ve větším chladu, ale tam by se to mělo temperovat a na sluníčku naopak je teplo.)

    Nejspíš to bude nějaká fatalně trapná chyba, protože ty složitý věci se předpokládám kontrolují.

 30. Zdeněk napsal:

  A co to bude dál znamenat ? Bude muset Spacex zaplatit za družici , nebo pokud se družice oddělila, tak má splněno a je chyba v družici a firma tak dostála svým závazkům ?

 31. Kamil napsal:

  Jak vůbec probíhají přípravy na takový start? Je možné, že třeba nikdo ze zaměstnanců SX Zumu neviděl? Že ani Elon neví, co to je? Že to kluci od Grummanů sami zavřeli do krytu a nikoho tam nepustili?

  • Robert1 napsal:

   Myslim ze to Dusan raz vysvetloval, funguje sa v nejakom obmedzenom rezime a zainteresovany ludia samozrejme podpisuju papier o mlcanlivosti, ci sa robia nejake previerky neviem, asi ano, ale uz samotna spacex ma dost prisne poziadavky na zamestnancov ktore urcuje tusim NASA alebo ina narodna agentura pre vesmirne veci.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přesně tak.

   • Vlastimil Pospíchal napsal:

    Dokonce i ten seznam zainteresovaných lidí je tajný.

   • tyčka napsal:

    To by mě zajímalo, kolik lidí má přístup k přenosu po odhození aerodynamického krytu. Tedy i lidi z řídícího střediska musí mít zřejmě podobnou mlčenlivost.

   • Marián napsal:

    Aspoň v našich krajinách (aj v rámci NATO) fungujú stupne utajenia a previerky osôb. Štátna inštitúcia urobí previerku osoby (prehrabe sa v jej živote, financiách, chorobách, preklepne príbuzných) a následne vydá človeku certifikát o stupni utajenia, s ktorým daný človek môže pracovať, AK TO VYŽADUJU jeho pracovné povinnosti. Ak by Zumu prevádzkovateľ prehlásil za TOP SECRET COSMIC a podpísal zmluvu so SpaceX o zdieľaní utajovaných skutočností, tak by sa zamestnanci SpaceX, ktorí majú previerku na TOP SECRET COSMIC, mohli oboznámiť s tým, čo je nevyhnutné pre splnenie úlohy (teda napriklad vidieť Zumu a montovať ju na druhý stupeň). To, že o tom nemá nikomu nič hovoriť už vie na základe toho, že získal previerky a bol zároveň poučený (a postrašený, čo mu hrozí ak…)

  • Vojta napsal:

   To by nešlo. SpaceX by se nemohla zaručit za start, kdyby s jejím krytem manipuloval někdo zvenčí bez dohledu jejích zaměstnanců. Funguje to nejspíš, jak psal pan Robert1. Tedy několik potřebných zaměstnanců SpaceX si proklepnou na práci s přísně tajnými informacemi a ti to pak zabalí pod dohledem a za spolupráce lidí z Northrop Grumman. Vytvoření té „prověřené party“ bude nejspíš už součástí certifikace nosiče pro armádní zakázky.

 32. Kamil napsal:

  Zuma zmizela. Takže test warpového pohonu a kvantové komunikace dopadl na výbornou 🙂

  • MU napsal:

   Tak to bylo dobrý!! Zrovna mě to napadlo taky, že dělali test warpového motoru a již tu dávno není…
   Lovci družic by se měli podívat směrem dál od země, dál k hvězdám 😀

   • Vladimír Podivínský napsal:

    Tak to dopadlo dobře, nikdo na nic nepřišel. Mimozemšťani jsou na cestě domů a létajícího talíře uzavřeném v aerodynamickém krytu si také nikdo nevšim 🙂

  • Vladimír Todt napsal:

   Šlo o kombinaci koaxiálního pohonu a borgského transwarpu. Prostě kombinace z obojího to nejlepší.

   • Racek napsal:

    Možná to byl i legendární pohon třením, tentokrát i v kosmu, jehož jsem byl mimochodem ve třetím ročníku průmyslovky autorem přímo na tabuli. Bohužel jsem profesorem Hrstkou byl pohaněn a zesměšněn.

 33. Vojta napsal:

  Také mohlo jít o malou družici s třetím stupněm ukrytým pod krytem nebo dokonce testovali jen ten třetí stupeň s nějakým balastem. To by lovci družic nejspíš nic nenašli a nadřely by se i velké vládní sledovací systémy jako ruské Okno.
  Taky mohlo jít k test hypersonického letounu, jak někdo nadhazoval před startem. Zánik nad Indickým oceánem před dokončením prvního obletu by tomu odpovídal.
  Spíš se divím, že to vůbec někdo komentuje, když je to tak tajné.

 34. Vladimír Todt napsal:

  Cena několik miliard USD? To je na úrovni nejdražších věděckých sond, které kdy byly vypuštěný. Viz celková cena Cassiny-Huygens.
  To mě začíná zajímat co to mělo za vybavení a to je přitom na nízké oběžné dráze kolem Země. Možnost manévrování, vyspělá elektronika apod.

 35. Gelster napsal:

  Vskutku se z bezpecnostnich duvodu sestreluji satelity? cekal bych ze takovy krok povede akorat ke zvyseni potencialniho nebezbeci z kosmickeho smeti..

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Družice byla v době sestřelu již na relativně nízké oběžné dráze, takže vzniklé trosky nepředstavují takový problém, jako když svou družici sestřelili Číňané, nebo když se ruský nefunkční Kosmos srazil s družicí Iridium – k těm událostem došlo na vyšších drahách a vzniklé úlomky nyní klesají a ohrožují družice. V případě sestřelu USA-193 byla dráha pouze 242 – 257 km, takže trosky nebyly nebezpečné.

  • casso napsal:

   na nizkej obeznej drahe male ulomky su zabrzdene zvyskami atmosfery skor ako keby bola druzica v celku. nastastie sa LEO cisti celkom dobre samo. to bohuzial neplati o vyssich orbitach.

 36. Samo napsal:

  Zuma fakt zaujímavá a stále rovnako tajomná misia… mám dojem že to bude niečo fakt že veľké no bohužiaľ asi skôr ako o 20 rokov sa to nedozvieme…

 37. Hanh napsal:

  To chce najit puvodni twitt od Elona nebo reditelky ze zari nebo rijna, jak hovori o Zuma resp. nezarazenem startu jako o prelomovem, ktery SpaceX otevre mnoho novych prilezitosti. Mozna to bylo na nejako tiskovce.Podle to mel byt jen test necoho, demonstrator a treba splnil presne svuj ukol. Fakt mi to tehdy znelo dost tajuplne a nadsene jako neco typu zachranovani krytu.

  Pokud se dalsi starty odlozi tak to bohuzel nevyslo a pokazilo se neco mnohem driv. Jdu ten twiit hledat.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Bylo to asi v tomhle článku: Jak však poznamenal bývalý pracovník SpaceX (který má však informace od aktuálního zaměstnance), používá firma kódové označení Zuma. Dále uvádí, že pokud by byla mise úspěšná, znamenalo by to otevření nových možností a velkých zisků, které by nebyly jednorázové, ale spíše dlouhodobé – bez upřesnění zda pro SpaceX nebo pro klienta.

   • Racek napsal:

    Logické, stát a zvláště armáda je nejlepší zákazník. Bylo by to opravdu terno.

  • Radim napsal:

   Tohle se mě nezdá…
   Myslím si, že se jednalo opravdu o nějaký cenný náklad. Soudím tak z toho, že byl použit nový první stupeň. A to dokonce ho musela uvolnit NASA, která musela souhlasit, že Dragon poletí poprvé na použitém…
   Tedy bych čekal že náklad musel mít vyšší cenu než Dragon + zásobování ISS a ještě jeho ‚majitel‘ musel mít ‚většího pindíka‘ než NASA+ISS

   R.

 38. yamato napsal:

  vieme len tolko, ze samotny satelit nikto mimo Northropu nevidel, zatial som nezachytil ze by ho nejaky amatersky astronom videl na orbite (zvycajne hlasia po par obehoch), takze nevieme fakticky vobec nic.
  Zuma moze byt skutocne mrtva, alebo je to spion co sa bude tvarit ako kus srotu, alebo manevruje a uz ju nikto nenajde, alebo to bol dajaky technologicky experiment, ktory mozno prebehol, mozno nie…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nebo už na oběžné dráze vůbec není – viz aktualizace z 23:30.

   • yamato napsal:

    ano to som zachytil. Ale pride mi nepravdepodobne, ze by SpaceX nevedela ci sa naklad oddelil od druheho stupna. Je fakt ze adapter vyrabal Northrop, ale nechce sa mi verit ze by nevedeli ci sa satelit oddelil. Leda ze by oddelenie pri suborbitalnej rychlosti bolo v plane a Zuma sa na orbit mala dostat sama (aka Poljus)

   • Hanh napsal:

    Nebo se nikdy nic oddelit nemelo. Mohl to byt test nejakoho specialniho adapteru pro cekoliv vojenskeho. Presto tezkeho a chteli to zkusit rychle a navic v ne super strelene cene s prislibem dalsiho kseftu. SpaceX 1. jiste jeste jednou pouzije.zakaznik treba zaplatil extremne malo s potencialem do miliard.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To je právě problém, že možností je hrozně moc a není se čeho chytit.

 39. Gappargar napsal:

  Třeba je i satelit v pořádku, akorát se ml v rámci utajení.

 40. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Člověk vypadne z práce v 10 večer, dojede domů a zírá. Wow, tak toto je zpráva.
  Každopádně, dovolím si jednoduše zaspekulovat. Pokud na konci ledna odstartuje Paz a SES-16 v termínu, raketa v tom byla nevině, ať už zástupci kterékoliv strany budou tvrdit cokoliv. Plus SpaceX sama to nejspíš jistě ví už teď.
  Jsem moc rád za rychlé informace, moc si toho vážím.

 41. thailand napsal:

  Zdravím ,musím se zeptat jestli to ovlivní Falcon Heavy?

  • mrf napsal:

   Raketa dle všeho pracovala ok… Nemělo by ..
   Možná i družice je OK,, vzhledem k tajnostem
   je možné vše ..

   • boris11 napsal:

    to je este predcasne tvrdit, ze raketa fungovala ako mala, to sa da povedat o prvom stupni o druhom este nie

    zatial su informacie, ze sa druzica neoddelila do druheho stupna, takze chyb tam mohlo nastat viacero a aj na druhom stupni
    a nieje ani pravda, ze spacex je z obliga lebo aj separacny mechanizmus dodal northrop, kdudne chyba mohla nastat este skor ako malo prist k oddeleniu, mohlo prist k chybe pri odhode aerokrytov, mohol sa druhy stupen vychylit z drahy a nenastali podmienky na aktivovanie toho separacneho mechanizmu,….
    ja viem, ze vacsina z tu pritomnych je fandom spacex a preto hned chcu vylucit chybu na falcone, ale zatial je to predcasne

    zatial su len 2 fakty
    1. prvy stupen sa oddelil a pristal tak ako mal
    2. druzica nieje tam kde mala byt
    vsetko ostatne su zatial len dohady a neda sa vylucit chyba ani na jednej strane
    a aj ten druhy bod je diskutalbilny, kedze nikto nevie kde ta druzica(ak to bola druzica) mala byt a ci to nieje vsetko sucastou planu 🙂 sice dost nepravdepodobne, ze by planovali nieco taketo, ale zatial sa to vylucit neda, kdeze je to oznacene ako prisne tajne a nikto poriadne nevie co to vlastne do vesmiru letelo.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Faktem je, že SpaceX podle oficiálních vyjádření nemá informace o tom, že by Falcon (tedy i druhý stupeň) během startu měl nějakou anomálii. Vše probíhalo v pořádku. Za stavu, kdy (jak píšete) je informací minimum, je i takové vyjádření velmi důležité a řadí se mezi fakta, ze kterých má smysl vycházet. Navíc SpaceX čile připravuje další starty, což by nebylo, pokud by měl Falcon nějaký problém.

   • boris11 napsal:

    odpoviem pre dusana majera, kedze pod jeho reakciu sa odpovedat neda

    to, ze nieco spacex hovorca povie sa nemoze povazovat za fakt, kym to nebolo potvrdene aj z ineho zdroja. fakt nieje to co povie nejaky hovorca, to je len tvrdenie hovorcu, nic viac, nic menej. fakt je to co sa da dokazat/potvrdit z viacerych zdrojov a nie len od jedneho, navyse este ktory je v tomto pripade povazovany za nie nezavisly zdroj

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Na mou původní reakci se odpovídat dá, ale nevadí, že jste napsal nový komentář. 😉
    Zkuste si představit teoretickou situaci, kdy by SpaceX za tohoto stavu ústy svého tiskového mluvčího oznámila, že zaznamenala problém na druhém stupni a bere havárii na sebe. Psal byste také komentáře, že se prohlášením tiskového mluvčího nedá věřit? Že v tom možná byl Falcon nevinně a že SpaceX jakožto zainteresovaná strana není důvěryhodný zdroj informací a že je to jen prohlášení tiskového mluvčího a nic víc? Asi ne, že?
    Oficiální prohlášení firmy se dá považovat za silně důvěryhodný důkaz, se kterým se dá pracovat.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Já bych to viděl takhle. Nám (veřejnosti) může SpaceX tvrdit co chce, ovšem ke svým zákazníkům už bude muset být upřímná. A vzhledem k povaze nákladu těžko seženeme nezávislý zdroj informací, čili tady je chyba, tohle prostě nejde zjistit. Tedy, jak píše Dušan, pokud budou probíhat přípravy na další starty normálně, tak nejen, že SpaceX neshledala na svých zařízeních žádné problémy, ale ani zákazník neshledal jakékoliv problemy s raketou a nemá problem se startem. A když pomineme vývojové úpravy 2.stupně na blok 5 a krytu pro zachraňování, jsou to běžně používané díly.

   • boris11 napsal:

    no nevie ako tebe, ale mne sa ziadne tlacidlo/link na odpoved k tvojmu prispevku nezobrazuje

    ak nevidis rozdiel medzi tym ked si niekto prizna vinu a tym ak sa niekto zbavuje viny tak potom tu mame problem 🙂

    vyjadrenie firmy, ze vsetko prebehlo podla planov a ona nieje za zlyhanie zodpovedna jednoducho bez dalsieho potvrdenia od ineho zdroja nieje mozne brat ako fakt, to je proste bez diskusie 🙂

    jednoducho je priliz skoro na konstatovanie, ze spacex za to zlyhanie nemoze
    tym netvrdim, ze zan moze 🙂 len zatial je to predcasne tvrdenie, lebo opierat sa len o vyjadrenie hovorcu je dost slaby argument

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přímo u komentáře vidět není, ale běžně se to dělá tak, že se reaguje na nejbližší vyšší tlačítko, které pak nový komentář zařadí pod ten, u kterého tlačítko chybí.

    Já považuji oficiální vyjádření jakékoliv firmy (ať už přiznání viny nebo oznámení, že bylo vše v pořádku) za legitimní fakt do chvíle, než někdo jiný prokáže opak. Jinými slovy – dokud někdo nedokáže, že daný mluvčí neříkal z jakéhokoliv důvodu pravdu, nemám důvod mu nevěřit. To bychom se brzy dostali do paranoidní situace, kdy bychom nemohli nikomu věřit nic.
    Navíc jsou tu i další náznaky, že na raketě opravdu problém nebyl – píšu o nich i v článku. SpaceX připravuje statický zážeh FH, nejbližší starty se neodkládají, prostě nic nenasvědčuje tomu, jak by to vypadalo, pokud by se na raketě vyskytl problém. SpaceX ve své historii měla havárie dvě a v obou případech vypadal přístup firmy úplně jinak než nyní. I to podporuje verzi, kterou SpaceX ústy tiskového mluvčího prezentovala.

   • Radoslav Packa napsal:

    Pre boris11 – Ten tvoj druhý bod:
    2. druzica nieje tam kde mala byt
    Ty vieš parametre ?

   • tyčka napsal:

    „vypadal přístup firmy úplně jinak než nyní“
    Třeba to chtějí utajit, aby nepřišli o zákazníky.
    Ona to byla dříve destrukce za letu a přímo na rampě a to se totiž opravdu utajit nedá.
    U FH jim neoddělení nijak možná nebude vadit – pokud 2 stupeň i s nákladem skončí, tam kde má podle plánu – tak se dá říct, že raketa pracovala bezchybně.
    A neoddělení se dá též utajit. Já bych jako tiskový mluvčí řekl, že tam nebyla Tesla, ale jen nepotřebná zátěž, u které bylo plánováno, že se neoddělí od 2. stupně.

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    No právě utajování před zákazníky je rozhodně špatná cesta. Zrovna zákazníci jsou ti, kteří si budou chtít být jistí, že je vše v pořádku. Jak vynášející společnost chce mít jistotu, že je s raketou vše v pořádku, totéž určitě bude chtít mít zákazník, protože ho třebas tlačí termíny jako tomu bylo u EchoStar 23. To je jako bys v případě selhání telekomunikační družice po oddělení čekal, že výrobci družice nepřijde od ostatních zákazníku dotaz, co s ní bylo. Přijde, a pokud to nezdůvodníš a neuděláš nápravu, nenechají si u tebe podruhé družici vyrobit.

   • ventyl napsal:

    Ja sa priklanam k nazoru, ze je kategoricka somarina riskovat stratu dalsieho nakladu tym, ze budem zatlkat. Zatlkat a sirit FUD sa moze pokusat Intel teraz, ked sa prevalilo, ze jeho procesory su dlhe desatrocia derave ako reseto, pretoze aj keby to predajom procesorov pohlo o desiatky %, stale sa nejake procesory predaju. Procesor je slupka s vyrobnymi nakladmi na urovni jednotiek dolarov, zanedbatelne.

    Lenze v kozmickom priemysle znamena kazda havaria tvrde stop. Ten stop je tak tvrdy, ze aj rusi ktori su podla mna vseobecne prebornikmi v mlzeni a FUDe si popol na hlavu nasypu. Pretoze okrem nosica za desiatky milionov dolarov tieto firmy idu na trh so svojou povestou. A ked zlyha ktorykolvek z tychto faktorov, nie je viac ziaden biznis. Utajene zlyhanie by zaslapalo povest SpX do prachu. Start odlozeny pre poruchu alebo predoslu havariu je sice zla vec ktora stoji kopec penazi, ale start pri ktorom sa strati naklad a o pricine zlyhania sa dopredu vedelo a utajilo sa to, je este horsi. Odklad sposobi spozdenie v rade tyzdnov, max. mesiacov. Postavit novu druzicu trva roky a stoji miliardy.

   • tyčka napsal:

    „i nakladmi na urovni jednotiek dolarov, zanedbatelne.“
    O náročnosti výroby těch nejvýkonnějších procesorů přece jen něco vím a tak malé výrobní náklady by dle všeho nezaplatili ani provoz výrobních zařízení. Natož chemikálie a další potřebný materiál pro jejich výrobu.
    Výroba těch nejvýkonnějších procesorů prostě chce své.
    A o chybě vědět vůbec nemusel.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.