Kosmotýdeník 250 (26. 6. – 2. 7.)

Po 250 týdnů se každou neděli setkáváte na našem serveru s Kosmotýdeníkem – pravidelným souhrnem týdenních událostí, které se týkají kosmonautiky. Tak to bude i tuto neděli. Dnes se podíváme na to, jak Donald Trump založil staronovou Národní radu pro kosmonautiku. Co tento krok může znamenat a jak to vypadá s administrátorem NASA? Podíváme se také na nadcházející starty, prohlédneme si stupně od SpaceX, které se vrátily z úspěšných přistání. To a mnohem více naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku. Přejeme vám hezké čtení a pěknou neděli.

Trump zřídil Národní radu pro kosmonautiku

V pátek americký prezident Donald Trump podepsal výkonný rozkaz, kterým založil Národní radu pro kosmonautiku (National Space Council), poradní a řídící skupinu pro politické záležitosti ve vesmíru. Podobná skupina fungovala již v letech 1989 – 1993 za prezidenta Bushe staršího. Nová rada má několik zásadních úkolů a bohužel zatím nejasné cíle. Založena byla s důrazem na obchodní, technologické a národně-bezpečnostní zájmy Spojených států ve vesmíru.

Donald Trump zakládá Národní radu pro kosmonautiku

Donald Trump zakládá Národní radu pro kosmonautiku
Zdroj: https://www.whitehouse.gov/

Založení této rady bylo deklarováno již během prezidentské kampaně a byla to jedna z velmi mála zmínek, které během kampaně zazněly směrem k NASA. V rámci toho před pár měsíci viceprezident Mike Pence prohlásil, že bude této radě předsedat.

Tato nová rada by měla sloužit jako komunikační mezičlánek mezi vládou a NASA. Personální obsazení této rady by mělo obsahovat tajemníky státu, zástupce obrany, obchodu, dopravy, vnitřní bezpečnosti, šéfa vládní zpravodajské služby, administrátora NASA a další úředníky administrativy Donalda Trumpa.

„Dnešní události dávají celému světu jasně najevo, že hrdě obnovujeme americké dědictví vedoucí pozice v dobývání vesmíru.“ Řekl Donald Trump při podpisu příkazu. Dále dodal, že zmíněný viceprezident se velmi zajímá o kosmonautiku a vesmírnou politiku. Průzkum vesmíru je dle jeho prohlášení velmi důležitý pro americký národ, ale také pro americkou politiku, obchodní zájmy a bezpečnost.

Nová rada má tedy za úkol posoudit aktuální americkou kosmonautiku a politické, ekonomické a bezpečnostní dopady s ní spojené. Má doporučit úzkou spolupráci mezi soukromými, vojenskými a státními institucemi na poli vesmíru. Také má za úkol posoudit americké zapojení do mezinárodních projektů.

Mnoho otázek však zůstává nezodpovězených. Nebyla stanovena žádná dlouhodobá vize kosmického programu. Doposud také není jasné, jak Trumpova administrativa bude podporovat soukromý sektor pracující pro NASA. Navíc ani při této příležitosti nebyl zvolen nový administrátor NASA a nebyl ani navržen nový vědecký poradce v otázkách NASA. V souvislosti s tím se také ozvali tři zbývající zaměstnanci ve vědeckém oddělení Bílého domu. Dle jejich prohlášení zanechali tento týden práce a poradní výbor pro vědu a technologie v Bílém domě v podstatě zanikl.

Jim Bridenstine - Možný budoucí administrátor NASA

Jim Bridenstine – Možný budoucí administrátor NASA
Zdroj: http://spacenews.com/

„Jsem velmi potěšen, že prezident Trump podepsal výkonný příkaz obnovení Národní rady pro kosmonautiku.“ Řekl k těmto událostem Robert Lightfoot, prozatímní úřadující správce NASA, který nahrazuje roli administrátora po odstoupení předchozího a před jmenováním nového. Dále k této události dodal: „Rada existovala již v letech 1989–1993 a její nepřímý předchůdce už v letech 1958–1973 jako Národní rada pro letectví a vesmír. Rada jako taková je tak s námi od nejranějších dnů průzkumu vesmíru a může nám pomoct dosáhnout mnoha ambiciózních milníků.“ Dále ještě dodal, že rada pomůže zajistit, aby všechny aspekty vesmírných sil amerického národa – národní bezpečnost, obchod, mezinárodní vztahy, zkoumání a věda – byly koordinovány a přizpůsobeny tak, aby co nejlépe sloužily americkému lidu.

Během podpisového ceremoniálu byli přítomni někteří astronauti, zástupci firem Lockheed Martin a Boeing, ale zajímavější možná je, kdo přítomen nebyl. Elon Musk, ani Jeff Bezos se nedostavili. Doposud totiž není zcela jasné, jak bude nová administrativa a s ní i nová rada k soukromým aktivitám kosmických společností přistupovat. Nebyl přítomen ani Kongresman Jim Bridenstine, o kterém prosakuje, že by mohl být novým administrátorem NASA. Naopak přítomni byli zástupci Boeingu, Lockheed Martin a United Launch Alliance a spolu s nimi i výkonný ředitel společnosti Orbital ATK. Dále zde byla ještě Sandy Magnus, bývalá astronautka a současný výkonný ředitel Amerického institutu pro letectví a kosmonautiku. Přítomen byl i Buzz Aldrin.

Alan Stern, předseda Federace pro komerční vesmírné lodě, byl však se založením této Rady spokojen. Dodal k tomu: „Jsem velmi rád, že byl tento výkonný rozkaz podepsán. Myslím si, že nová Rada je důležitým krokem vpřed pro národní průzkum vesmíru a i personální obsazení rady vypadá velmi dobře.“ Spokojen byl i s tím, že radu povede viceprezident Pence.

Národní rada pro kosmonautiku založena

Národní rada pro kosmonautiku založena
Zdroj: https://www.nasa.gov/

K tomuto aktu se vyjádřil také John Logsdon, historik kosmických letů, analytik politiky a emeritní profesor na George Washington University. „Upřímně doufám, že tento příkaz bude součástí balíčku zákonů, který jmenuje nového administrátora NASA, takže jsem trochu zklamaný, že o tom během podpisu nic nepadlo. Je to už šest měsíců od inaugurace, což je ideální čas na jmenování nového administrátora. A to i s přihlédnutím k tomu, že dosavadní správce Robert Lightfoot dělá obrovskou práci. NASA by si již administrátora zasloužila“

Dále Logsdon označil zřízení Rady za možný krok k vytvoření vysoce kvalitní skupiny sdružující americký kosmický průmysl a aktivity.

K čemu zřízení Rady povede, zatím není příliš jasné. Zklamáním tak zůstává nestanovení žádných konkrétních velkých cílů. Nejistá je nadále i podpora soukromého sektoru při dobývání vesmíru a nejvíce rozporů vyvolává nezvolení nového administrátora. Přesto však Rada může do budoucna stanovit jasnou cestu k dalšímu průzkumu vesmíru. Nejpodstatnějším důvodem její existence je však zřejmě ekonomické a bezpečnostní zajištění vesmíru pro Spojené státy.

Kosmický přehled týdne:

Chvíli po vydání Kosmotýdeníku  ve 13:20 SELČ, by měla odstartovat nejsilnější čínská raketa Dlouhý Pochod 5. Půjde teprve o druhou misi tohoto těžkotonážního nosiče. Nákladem je experimentální satelit Shijian 18. Jde o první kus nové řady vyspělých čínských komunikačních satelitů. Bude mimo jiné testovat novou platformu pro sériové telekomunikační satelity, laserovou komunikaci, nebo vysokokapacitní přenosy dat. Nové satelity založené na současných testovaných exemplářích by Čína ráda nabídla světovému komerčnímu trhu. Raketa Dlouhý pochod 5 má podobnou nosnost, jako současná jednička na trhu Delta IV Heavy.

Už zítra brzy ráno v 1:36 SELČ by měl opět odstartovat Falcon 9. Nákladem tentokrát bude satelit Intelsat 35e, který se stane vůbec nejtěžším vynášeným nákladem Falconu 9 na dráhu přechodovou ke geostacionární (6 761 kg). Z logiky věci se proto nedočkáme pokusu o přistání prvního stupně a uvidíme Falcon bez nohou a roštových kormidel. Start pro vás budeme přenášet Živě a česky. Počasí dává startu zatím 40%.

Hlavní událostí tohoto týdne byl příjezd hned dvou prvních stupňů po dvou úspěšných přistáních do dvou přístavů na dvou pobřežích Spojených států. Zejména stupeň z mise BulgariaSat-1 byl velmi očekávaný, protože přežil zatím nejnáročnější sestup ze všech stupňů. Na fotografie ze složení a převozu tohoto stupně se můžete podívat zde.  Níže pak naleznete pár fotografií zblízka, aby bylo patrné, jak náročný sestup asi byl.

Stav starých roštových kormidel po přistání

Stav starých roštových kormidel po přistání
Zdroj: https://i.imgur.com/

Horní část prvního stupně po přistání

Horní část prvního stupně po přistání
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/

O SpaceX ještě jednou. Dle této zprávy by navzdory předešlým prohlášením mohly být na Falconu 9 použity metanové motory Raptor. Zejména u misí směřujících k Marsu by se další výkon hodil. Falcon 9 by tak mohl mít dvě verze. Jednu se současnými motory pro běžné lety na oběžnou dráhu a jedna s výkonnými metanovými motory Raptor pro lety k Marsu a dál. Původně se počítalo s tím, že Raptory budou použity jen u ITS.

Přehled z Kosmonautixu:

Další týden je za námi. Kosmonautika je plná zajímavých událostí a my vám přinášíme denně čerstvé zpravodajství z toho předního oboru lidstva. Pojďme se podívat, o čem jsme psali. Ještě v závěru minulého týdne jsme si užili Živě a česky komentovaný přenos ze startu a úspěšného přistání Falconu 9 s družicemi Iridium NEXT. Posléze jsme se zahleděli dál od Země a podívali se na výhled toho, co čeká misi OSIRIS REx. V pondělí nás čekal také ne úplně pozitivní pohled na stav ruského kosmického programu. V úterý jsme se dočkali finálního dílu oblíbeného seriálu o prvních orbitálních stanicích Země jménem Saljut. Černý puntík na závěr jinak povedeného experimentu se objevil při nesložení experimentálního panelu u ISS. Problém to ale nebyl. I tento měsíc jsme vás nezapomněli pozvat na kosmoschůzku, tentokrát červnovou. Odvětví cubesatů se rozrůstá a zajímá i velké agentury. ESA nyní přišla s projektem cubesatu pro hluboký vesmír. Dočkali jsme se také startu nejsilnější evropské rakety Ariane 5. Dívat jste se na něj mohli živě. NASA pomalu otevírá dveře k velmi zajímavým misím. Ty by se měly zaměřit na průzkum ledových obrů, tedy Neptunu a Uranu. SpaceX dále zajišťuje show Kosmické orgie, nyní jsme se mohli podívat hned na dva první stupně vplouvající do dvou přístavů na dvou pobřežích Spojených států. V rámci těchto kosmických orgií jsme dále poprvé viděli v akci robota, který zajišťuje po dosednutí první stupeň na palubě plovoucí přistávací plošiny. Mezitím jsme se rozloučili s velmi významnou zkušební misí LISA Pathfinder. Pěkné obrázky jsme si mohli prohlédnout při ukládání dalekohledu Jamese Webba do vakuové komory. A ke kosmickým orgiím ještě jednou. SpaceX připravuje třetí start během deseti dní. Nevím, co k tomu dodat. Chtěli byste se dotknout skutečné kosmické techniky a nasát vůni vývojového centra ESA? Něco bychom tu pro vás měli.

Snímek týdne:

Joshua Kutryk a Jennifer Sidey jsou dva noví astronauti Kanadské kosmické agentury CSA. Kutryk je testovací pilot, Sidey je strojní inženýrka. V následujících letech se budou moct vydat na pilotované výpravy. Na které? To je zatím těžké odhadnout. Přejeme hodně štěstí.

Joshua Kutryk a Jennifer Sidey

Joshua Kutryk a Jennifer Sidey
Zdroj: http://www.asc-csa.gc.ca/

Video týdne:

Šest startů raketa Falcon 9 a šest přistání prvních stupňů. To nabízí synchronizované video a vy si tak můžete užít najednou pořádnou dávku startů, návratů a přistání těchto raket.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-statement-on-national-space-council
https://spaceflightnow.com/2017/06/30/trump-signs-order-re-creating-long-dormant-national-space-council/
https://spaceflightnow.com/2017/07/01/second-launch-of-chinas-long-march-5-heavy-lift-rocket-set-for-sunday/
http://www.asc-csa.gc.ca/eng/astronauts/how-to-become-an-astronaut/2017-recruitment-campaign.asp

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/35250462190_342f96eede_o.jpg
http://www.asc-csa.gc.ca/images/recherche/tiles/7d3a0258-7207-415e-8050-bb47dad45beb.jpg
https://i.imgur.com/B6agjbS_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=high
https://i.imgur.com/AsIiXIz_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=high
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/19510645_1582800331750198_5945615898564395206_n.jpg?oh=145f3c15b33afc95ed8a64fe9b99c4ff&oe=59CF241A
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2015/02/Jim_Bridenstine_Capitol-879×4851-879×485.jpg
https://www.whitehouse.gov/sites/whitehouse.gov/files/images/P20170630JB-0094A.JPG
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2017/03/trump-signing.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 250 (26. 6. – 2. 7.)”

 1. Adam napsal:

  To Trumpovo podepisování je otřesná komedie.
  A přítomnost „mlaskajících čuňátek“ z Boeingu, LM, ULA a ATK… asi nic moc překvapivého v souvislosti s Trumpem.

  I bych si dokázal tyhle chlapce představit jak promlouvají směrem k Trumpovi … „Hele Donalde, nám se prostě to Muskovo přistávání a recyklace raket moc nelíbí, kazí nám byznys, co mu trošku přistřihnout křídla?“

 2. Patrik napsal:

  Ahojky všem kosmofandům a redakci. Většinou nemám potřebu chválit vaši perfektní práci, ale dnešní video týdne mne docela dostalo. Palec nahoru.
  Dotaz, nevím jestli se mi to nezdálo, ale proč jsou tvary „plamene“ od motorů různé? Pěkný den Patrik

  • Dušan Majer napsal:

   Jen pro upřesnění – my nejsme autory videa. Ale těší nás, že se Vám video líbilo.
   Různý tvar plamenů je způsoben jednak tím, v jaké výšce k němu dochází, protože tvar je ovlivněn hustotou atmosféry. Druhým faktorem je to, kolik motorů hoří – zda všech devět, nebo tři, nebo jen centrální. To vše má vliv na výsledná tvar plamene.

 3. Grejty napsal:

  Zdravím, zaujalo ma ze rostove kormidla, tie vlavo hore sa tak „ladne“ roztvorili, kym tie starsie sa akoby vystrelili. A najma, vobec sa nehybu. Su tam pre stabilizaciu alebo aj naozaj kormidluju? Cakal by som ze sa budu otacat.
  Dakujem za odpoved.

 4. pbpitko napsal:

  To že pri založení Národnej rady pre kozmonautiku sa nehovorilo o jasných plánoch do budúcnosti ma neprakvapuje. Očakávam že tie plány budú prvou a hlavnou prácov pre NÚK.
  pb 🙂

 5. pbpitko napsal:

  To že pri založení Národnej rady pre kozmonautiku sa nehovorilo o jasných plánoch do budúcnosti ma neprakvapuje. Očakávam že tie plány budú prvou a hlavnou prácov pre NRK.
  pb 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.