Ukládání teleskopu do vakuové komory

Vím, psali jsme o tom už několikrát – Dalekohled Jamese Webba byl uložen do vakuové komory na Johnsonově středisku, kde podstoupí vakuové a termální zkoušky napodobující podmínky ve vesmíru. Jenže prostě nemůžeme odolat a musíme o tom opět informovat. Objevilo se totiž video, které celý proces detailně ukazuje. Kromě toho, že můžeme vidět obrovské množství detailů, které ukazují komplexnost celého systému se nám v plné kráse ukáže to, jak obrovská je optická sestava JWST i to, jaké rozměry má ona vakuová komora. Člověk může stokrát číst, že průměr zrcadla je šest a půl metru, nebo že se v téhle komoře testoval hardware pro projekt Apollo, ale po zhlédnutí videa většina z nás bude muset rukou přitlačit spodní čelist zpátky k horní. Je to opravdu mimořádná podívaná.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://svs.gsfc.nasa.gov/…/OTIS_Move_10_3_16__Part_2.01024_print.jpg

Ukládání teleskopu do vakuové komory, 5.0 out of 5 based on 22 ratings
Pin It
(Visited 1 742 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (22 votes cast)
(Visited 1 742 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


15 komentářů ke článku “Ukládání teleskopu do vakuové komory”

 1. Dan napsal:

  Díky za upozornění ohledně spadlé čelisti, hodilo se 🙂 To ohnisko to mělo tak tak.

 2. Josif napsal:

  Jestli se někdy dočkáme ještě většího teleskopu, tak to bude chtít větší komoru 😀

  • maiden napsal:

   Dockat se noveho teleskopu s NASA??? Za 25 miliard a 30 let prace možná… Ale to uz si ten vesmir radsi nakreslim 😉

   • Samo napsal:

    Ale nie JWST vyvíjali takmer od základu väčší teleskop by bol podľa mňa len rozšírenie s použitím podobných prvkov a nestál by 25 mld. Podobný princíp sa použije na Mars rover 2020 len s tým že tam sa zväčšovať nič nebude.

 3. rhronza napsal:

  Ta perspektiva je opravdu úžasná. A to je JWST ve složeném stavu. Kolem 3:50 jsem si vzpomněl na jednoho řidiče kamionu co špatně odhadl výšku tunelu a dopadlo to špatně…

  • Pavel Riedl napsal:

   Tak to já si vzpomněl na jednoho autobusáka, co mu to vycházelo v traťovém podjezdu na centimetr a vždycky to tamtudy kalil a smál se, jak se neznalí instinktivně přikrčili. No a pak tam jednou vozili písek a ta horní hrana vždycky z té hromady kousek smetla na silnici… no a pak se tam už nevešel 🙂

 4. ventYl napsal:

  Je celkom zaujimave, ze ho do vakuovej komory posielaju rozlozeny s vytiahnutyn ohniskom. Nejako by som cakal, ze tento mechanizmus bude jeden z prvych, ktore chcu vo vakuu otestovat.

  • Dušan Majer napsal:

   On je trochu problém v tom, že ramena mechanismu, který drží sekundární zrcadlo jsou dimenzována na stav beztíže. Když se zkouší rozkládání na Zemi, kde je pochopitelně přitažlivost, je k tomu potřeba poměrně velká konstrukce, která ramena odlehčuje, aby všechno klapalo správně.

 5. Rudolf Šíma napsal:

  Tak z těch borců v “nikábech” by si mohli vzít příklad leckteří makáči z oboru montáže “kosmického železa”. Státní příslušnost nepíšu, takhle to snad projde bez OT přestřelky. 🙂

 6. mirom4 napsal:

  rozmyslam, ci vzdialenost ohniska schvalne navrhli tak aby im to do tej komory vliezlo, alebo to nahodou tak vyslo ze sa to tam len tak tak vojde.

 7. spimfurt napsal:

  ja musim ocenit ten astrofyzikalne prociteny megakrkanec kameramana ve 00:02:30. zrejme uz snizovali tlak a uteklo mu par bublinek. jen doufam, ze to neprsk na primarni zrcadlo.

  celou tu hi-tech operaci mi to znacne zlidstilo.

 8. pbpitko napsal:

  Úžasné !

Zanechte komentář