Co čeká na OSIRIS-REx?

V sobotu se americká sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) dočkala zajímavého momentu. Přiblížila se totiž na minimální vzdálenost ke svému cíli – asteroidu Bennu. Teď si asi říkáte, že tady něco nehraje, vždyť přílet OSIRIS-REx k cíli má přijít až příští rok. Máte pravdu, v minulé větě totiž nezazněla důležitá informace, že ono nejbližší přiblížení je pouze v rámci časového období do gravitačního manévru, který přijde v září. Řekli jsme si tedy, že se v tomto článku podíváme na očekávaný vývoj v dalších měsících.

Začneme sobotou 24. června. Jak jsme psali v úvodním odstavci – tehdy se sonda OSIRIS-REx přiblížila k cílovému asteroidu Bennu na vzdálenost 35,2 milionu kilometrů. Je to maximální přiblížení v prvním roce od startu, ale jde pouze o symbolické „setkání“. Takto velké vzdálenosti se představují velmi složitě, ale 35,2 milionu kilometrů je ekvivalent zhruba pětiny vzdálenosti země od Slunce, nebo 91× vzdálenost od Země k Měsíci.

Infografika k oběžné dráze Země, sondy OSIRIS-REx a asteroidu Bennu.

Infografika k oběžné dráze Země, sondy OSIRIS-REx a asteroidu Bennu.
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Překlad: Autor

Kamera PolyCam

Kamera PolyCam
Zdroj: spaceflight101.com

Tato vzdálenost je až příliš velká na to, aby se sonda mohla pokusit o vyfocení nějakých detailů na povrchu cílového objektu – brání jí v tom samotná fyzikální podstata snímacích zařízení. OSIRIS-REx nese na své palubě různé kamery s odlišným účelem – některé budou pořizovat širokoúhlé komplexní snímky, jiné poslouží k odběru vzorků – detailní rozbor všech kamer najdete v tomto článku. Nejdetailnějším snímacím zařízením je kamera PolyCam – právě ona bude pořizovat první fotky asteroidu Bennu během přibližovací fáze.

Na jejích fotkách uvidíme, jak se malá tečka postupně zvětšuje a získává detaily. Teprve až v menší vzdálenosti přijdou ke slovu další kamery. Ale kdyby se PolyCam nyní pokusila vyfotit povrch Bennu, neměla by šanci – vzhledem k očekávané velikosti a vzdálenosti by cílový asteroid zaujímal pouhou stotisícinu jednoho obrazového bodu! Na fotky si tedy budeme muset několik měsíců počkat.

Sonda OSIRIS-REx byla vypuštěna do vesmíru 8. září loňského roku, přičemž raketa Atlas V ji dopravila do meziplanetárního prostoru na dráhu, která je velmi podobná té, po které kolem Slunce obíhá naše Země. V lednu se dostala 112,7 milionů kilometrů od naší planety a obousměrná cesta rychlostí světla trvala dvanáct a půl minuty. Dnes už je vzdálenost k Zemi méně než 70 milionů kilometrů a obousměrná cesta rychlostí světla trvá méně než 8 minut.

Porovnání oběžných drah planet a asteroidu Bennu.

Porovnání oběžných drah planet a asteroidu Bennu.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Na této dráze ale sonda nemá šanci potkat se s asteroidem Bennu. Jeho dráha má trochu jiné parametry a liší se především ve sklonu. Rozdíl mezi sklonem dráhy Země a Bennu činí 6°. Operátoři proto už několik let před startem naplánovali gravitační manévr, při kterém sonda proletí zhruba rok po startu kolem Země a využije její gravitace k tomu, aby upravila svou oběžnou dráhu kolem Slunce. Gravitační manévry jsou osvědčenou metodou, jak sondu výrazně urychlit aniž by se muselo využívat palivo.

Gravitační manévr by měl přijít 22. září letošního roku a sonda při něm proletí ve vzdálenosti zhruba 20 000 kilometrů od naší planety. Proletí tedy pod geostacionární dráhou, na které jsou nejrůznější (hlavně telekomunikační) družice a bude zhruba 50× výše, než kde obíhá ISS. Průlet ale neposlouží jen ke změně dráhy a navedení vstříc Bennu. OSIRIS-REx využije přiblížení k Zemi i na ostrou zkoušku svých palubních vědeckých přístrojů.

Změna dráhy při gravitačním manévru.

Změna dráhy při gravitačním manévru.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Dalších několik měsíců bude kolem této sondy klid, ale OSIRIS-REx se zatím bude blížit ke svému cíli. Oficiální začátek přibližovací fáze je naplánován na 17. srpna 2018, kdy by měla kamera PolyCam poprvé spatřit Bennu jako malý světelný bod na hvězdami posetém pozadí – v té době by měla vzdálenost činit zhruba dva miliony kilometrů. Sonda následně provede brzdící manévr, při kterém zpomalí o 530 m/s na relativní rychlost pouze 0,2 m/s. Přílet k asteroidu Bennu a konec přibližovací fáze by měl přijít 18. listopadu 2018, kdy se sonda dostane do vzdálenosti pouhých pěti kilometrů. Tehdy začne průzkumná fáze spojená s letem obou těles ve formaci.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a010900/a010960/OSIRIS_Arm_Deploy.jpg
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…b80f140a5335a0ee725e50a585374c80&oe=59E291D8
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/polycam.png
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/orbit.png
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/ss-gravity-assist.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “Co čeká na OSIRIS-REx?”

 1. Bill napsal:

  to Spytihněv:

  Z pohledu svých kosmo znalostí mohu být tak akorát tečkou za Vaší větou, takže se nebudu přít. 🙂 Mým vrcholem ale opravdu bude start projektu Cheops. Až to příjde, napíšu víc.

 2. Alois napsal:

  Druhá polovina příštího roku bude velice zajímavá. K cíli se bude blížit i druhá americká sonda, ta je určená k průzkumu KBO MU69, nyní je 554 dní a 690 mil.km od cíle.

 3. CarlJARx napsal:

  Cituji: „Na jejích fotkách uvidíme, jak se malá tečka postupně zvětšuje a získává detaily. Teprve až ve větší vzdálenosti přijdou ke slovu další kamery.“
  ….nemá být napsáno „v menších vzdálenostech“ blíže asteroidu.
  Jinak pochvala, děkuji, skvělý článek.

 4. Petr Scheirich napsal:

  Dusane, myslim, ze tohle uz jsem Ti kdysi zde v diskuzich vysvetloval: to, ze se nějaký objekt neda vyfotit nejakou soustavou objektiv+kamera, nema nic spolecneho s jeho uhlovymi rozmery. Zkus si spocitat, jake uhlove rozmery by na snimcich z bezneho dalekohledu měla prevazna vetsina hvezd. Budou to take jen zlomky pixelu. To, jestli je objekt na snimku videt je dano citlivosti snimace, sbernou plochou objektivu, expozicni dobou a jasnosti objektu. I objekt s titernou uhlovou velikosti, ale dostatecnou jasnosti, se na snimcich zobrazi, a dokonce bude zabirat vic, nez jeden pixel (tak se ostatne odlisuji hot-pixely od realnych objektu) – jeho „rozmer“ je dan ohybem svetla (predevsim) na vstupnim otvoru dalekohledu (intenzita objektu na snimcich klesa se zavislosti pripominajici „gaussovku“, takze ani „bodovy“ objekt nema na snimku jasne definovany okraj).

 5. RiMr napsal:

  Díky za zajímavý článek!
  Akorát tomuto úplně nerozumím:
  „V lednu se dostala 112,7 milionů kilometrů od naší planety a obousměrná cesta rychlostí světla trvala dvanáct a půl minuty. Dnes už je vzdálenost k Zemi méně než 701 milionů kilometrů a obousměrná cesta rychlostí světla trvá méně než 8 minut.“
  Jaktože při velmi zhruba sedminásobné vzdálenosti (cca 113 mil. ku 700 mil. km) trvá komunikace kratší dobu (12,5 svět. min. ku cca 8 sv. min.)?
  Není v těch číslech někde chybka?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.