Technologické srdce ESA otevře své brány

Tak jako každý rok se i letos na začátku října uskuteční den otevřených dveří v technologickém středisku Evropské kosmické agentury ESTEC v Nizozemí. Na návštěvníky tu budou jako vždy čekat zajímavé exponáty – od propracovaných modelů nejrůznějších sond ve všech možných měřítkách, přes stánky jednotlivých misí, kde se člověk může zeptat přímo odborníků, kteří na daném projektu pracují až po životní zážitky. Každý rok je totiž součástí dne otevřených dveří i exkurze do čistých místností, kdy můžete přes sklo spatřit skutečný hardware, který poletí do vesmíru. My jsme měli v minulých letech to štěstí, že jsme viděli třeba jednotlivé díly projektu BepiColombo, nebo družici Sentinel 2B. Po areálu se také pohybují astronauti, se kterými se člověk může vyfotit.

Vstupenka na den otevřených dveří v ESTECu nic nestojí – stačí se zdarma registrovat na internetu (registrace se otevře 3. července), papír si vytisknout a u vchodu pak nechat načíst čárový kód, nebo ukázat dokument uložený v mobilním telefonu. Letošní den otevřených dveří připadá na neděli 8. října a z vlastní zkušenosti mohu říct, že účast opravdu stojí za to a nebudete litovat. Jedinou nevýhodou jsou velké zástupy lidí, kteří se této akce zúčastní a tak může být občas místy těsno.

Jelikož se dne otevřených dveří v minulých letech pravidelně účastnili členové naší redakce (viz naše články z minulých let), můžeme zájemcům o cestu dát pár užitečných a prověřených tipů.

 • Pokud jedete autem, je ideální udělat výlet do ESTECu jako třídenní – jeden den na cestu tam, druhý den na pobyt na místě a třetí den cestu zpátky.
 • Cesty tam a zpět můžete zpestřit návštěvou technických muzeí v německém SinsheimuSpeyeru – druhé jmenované překypuje artefakty letů do vesmíru.
 • ESTEC leží zhruba na půli cesty mezi Amsterdamem a Rotterdamem. Nejbližším velkým městem je Leiden, centrum samotné leží u Noordwijku.
 • Možnosti ubytování jsou hodně široké – někomu vyhovuje nocování v Německu spojené s přesunem na místo dění, my již několik let preferujeme dvě noci v hotelu HollidayInn v Leidenu.
 • Auto nechte na některém z parkovišť  v Noordwijku nebo Katwijku. Parkoviště jsou značená a zdarma – navíc u nich zastavují autobusy svážející lidi do ESTECu a zpět.
 • V místě, kde z autobusu vystoupíte, se nachází Space Expo – velmi povedené muzeum, které byste neměli vynechat. Najdete tu třeba reálnou kabinou lodi Sojuz a mnoho dalších artefaktů.
 • Výlet není drahý – pokud nepočítáme jídlo, tak náklady jednoho člověka za vstupné do muzeí, ubytování a podíl na palivu vychází zhruba na tři tisíce korun (+/- tisíc Kč na den) při cestě čtyř lidí v osobním autě.
 • Bonusový tip – svou vstupenku neztraťte a důkladně si kontrolujte, že ji máte.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.nlspace.nl/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2015/Space_base_node_full_image_2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Technologické srdce ESA otevře své brány”

 1. Bill napsal:

  Chtěl bych se zeptat někoho, kdo se registroval na ESTEC 2017, jestli mu na dvě vstupenky také poslali dva identické číselné kódy a stejné jméno. V podstatě to vypadá jako „rozmnoženina“.

  Můj druhý dotaz souvisí s tím, jestli je teoreticky možné se přidat do kolony Kosmonautixu nebo někoho jiného v ose Praha – Sinsheim – Speyer – Noordwijk – Praha. Podmínky karavany respektuji.

  Děkuji za odpověď.

 2. Róbert napsal:

  Aká škoda, ze som nebol fanúšikom tejto stránky už pred dvomai rokmi, keď som žil v Holandsku, 10 km od Leidenu.. 🙁

 3. pjuk napsal:

  Zhruba za tři tísíce bych volil asi ČSA z prahy, OK0616 v 7 ráno do AMS a zpět v 19:45 let OK06219, popřípadě zpět v 18:45 EasyJet U27907 o asi 400kč levněji…
  Což celý vlastně nezní jako blbej nápad, jdu se registrovat

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.