ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 a druhá desítka Iridií

V lednu letošního roku vynesla raketa Falcon 9 z Vandenbergovy základny v Kalifornii první desítku družic Iridium Next (přičemž dokázali zachránit první stupeň, který tento pátek letěl podruhé). Nyní se kalifornská rampa dostává do středu pozornosti znovu – SpaceX se připravuje na vynesení druhé desítky družic Iridium Next a opět se můžeme těšit na pokus o přistání. Raketa navíc (nikoliv poprvé) využije nový typ horního stupně a dočkáme se i nasazení nového typu roštových kormidel! Tohle jsou důvody, kvůli kterým byste si náš živě a česky komentovaný přenos neměli nechat ujít.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v neděli 25. června ve 22:25 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:10 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DB6A9yoUIAApo25.jpg:large

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

29 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 a druhá desítka Iridií”

 1. PM napsal:

  Počasí na Vandenbergu je podle nejnovějších info stále dobré, nálada před startem se zdá být také dobrá.

 2. korty78 napsal:

  je sanca ze uvidime pristanie falconu 9 BulgariaSat-1 kompletny zo zaznamu niekedy ?

 3. Petr Čása napsal:

  Ta titanová kormidla vypadají úžasně. Sice to ještě není „titanový trup kosmické lodi“, jak jsme si zvykli číst v knihách, ale je to začátek 🙂

 4. Adam Kysel napsal:

  mně se jen točí načítací kolečko

 5. Karel napsal:

  V anketě o úspěšnosti přistání jsem hlasoval 100%. Po misích SES-10 a Bulgariasat mám pocit, jako by mému týmu ve fotbale stačila remíza 0-0 na postup a soupeř už dvakrát nastřelil břevno.
  Snad to tentokrát nebudou takové nervy!

 6. ventYl napsal:

  No a ja mam dnes dvojitu davku. Piatkovy start zo zaznamu, pretoze som bol bez internetu a dnesny start dufam nazivo.

 7. Vojta napsal:

  Díky moc za přenosy. Tři týdně živě jsem předtím ještě nikdy nestihl a navíc všechno vyšlo parádně. Skvělé je i to, že se SpaceX tentokrát povedlo dosednutí na plošinu bez výpadku signálu v klíčový okamžik. Asi trochu pracují i na kvalitě přenosu.

 8. ventYl napsal:

  Ono to vyzera tak, ze ten stupen trocha zavisel nad plosinou a potom po vypnuti motorov na nu dosadol. Ale to mohlo byt kludne sposobene tym, ze plosina v tom case klesla na vlne.

 9. B.Boruvka napsal:

  Nadhera! Diky za prenos se super komentarem-Boostback je vydet na videu

 10. Tovy napsal:

  A v TV ještě Apollo 13, jako by předznamenalo ty dva starty – drama se šťastným koncem 🙂

 11. Adam napsal:

  No myslím, že chlapcům z ULA musí být čím dál větší horko 🙂
  To co SpaceX předvedla tento víkend je tak trochu z říše snů… Bulgariasat mělo být nejnáročnější přistání a zvládli to.
  Iridium 2 – Musk tweetoval, že v místě přistání je hodně špatné počasí a plošina se posunula… a stejně to zase zvládli.

  Co dodat. Snad jen, aby to takto šlapalo dál.

 12. David napsal:

  K tomu „zavisení“: Od okamžiku, kdy vypnul motor, až do úplného dosednutí se „terč“ zvětšil v záběru kamery o tři procenta. Kamera se nachází nad roštovými kormidly, dejme tomu 40 metrů vysoko, takže se pohnula dolů o 1,2 metru. Z toho ale část, nevím kolik, připadá na propružení přistávacích noh. V záběru je i trochu vidět, jak noha „popojela“ po palubě. Pokud je propružení dejme tomu 50 cm, tak stupeň vlastně „spadnul“ z výšky zhruba 70 cm. No, proč ne. V pátek to bylo zhruba totéž, ale se znaménkem mínus, takže v průměru to vychází, a z dvou set kilometrů to není špatné…

  Mimochodem dobrý nápad „režie“ byl, ponechat v přenosu kameru na prvním stupni – která díky poloze antény nahoře mimo mrak spalin nevypadla. To je úplná drobnost, která ale potěší. A tu kameru na plošině by mohli nastavit tak, aby minutu po přistání odvysílala zpomalený záznam. Něco jako v hokeji po brance. No a pak ještě jeden dron s kamerou, a ten by se po dosednutí prvního stupně mohl pomalu přibližovat k plošině, zakroužit kolem a nakonec přistát s detailem na čoudící trysky chladnoucích motorů…

  • Jirka Hadač napsal:

   Pro svou přednášku o SpaceX někde Martin Gembec našel videa ze spousty přistání na plošině, I neúspěšných. Navíc připusťme, že nedaleko plují lode, které to celé točí, takže určitě něco někde bude.
   Jinak za sebe souhlas, to natáčení přistání z kamery nad kormidli bylo perfektní. Taky jsem jen juchal a kochal se tím přistáním. Jinak se to ani nazvat nedalo. Tak jako upřímně, kolik takhle plynulých videí z přistání na lodi existuje (pohledem seshora), zdálky jich je dost.

 13. PM napsal:

  Iridium SNOC Report: Received telemetry from all 10 IridiumNEXT satellites.

 14. JardaP napsal:

  Taky jste si všimli jak z boku horního stupně nad tryskou něco pomalu vytejkalo a mrzlo to?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.