Kosmotýdeník 233 (27.2. – 5.3.)

Další díl nejstaršího seriálu serveru Kosmonautix právě vychází. Kosmotýdeník i tentokrát zdokumentuje sedm uplynulých dní z pohledu kosmonautického dění. V dnešním hlavním tématu se pokusíme rozklíčovat to, že Boeing koupil pět křesel na kosmických lodích Sojuz, aby je hned mohl prodat NASA a jak do toho všeho zapadá Sea Launch. V dalších tématech se vypravíme k Saturnu i Marsu a nevynecháme dění kolem pěstování rostlin na ISS. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Boeing koupí pět sedadel na Sojuzech

NASA poměrně v tichosti uzavřela dohodu s Boeingem o koupi pěti sedadel na ruských pilotovaných lodích Sojuz. Důvodem nákupu je snaha rozšířit současnou tříčlennou mezinárodní posádku na čtyři členy a tím zefektivnit práci na stanici.  Navíc se takto NASA snaží získat i zadní vrátka pro případ, že v roce 2018 nedojde k úspěšnému završení programu soukromých dopravců na stanici.

Situace je trochu komplikovaná. Možná se ptáte, proč Boeing nakupuje, sedala v ruských Sojuzech, když si staví vlastní loď CST-100 Starliner. Navíc dohodu Boeing uzavřel s NASA, která se chystá poté, co místa obdrží Boeing, zakoupit tato sedadla pro své astronauty. Za touto operací je několik věcí, které si rozebereme na následujících řádcích.

Sojuzy jsou stále jedinými loděmi, které dokážou vynést lidi k ISS

Sojuzy jsou stále jedinými loděmi, které dokážou vynést lidi k ISS
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Zatím se můžeme všude dočíst, že během roku 2018 dojde u společnosti SpaceX a Boeing k prvním operačním letům jejich soukromých kosmických lodí, které se budou nově podílet na výměně posádek na Mezinárodní kosmické stanici. S tímto faktem přišlo nedávno i prohlášení o tom, že NASA zvýší svoji část posádky ze tří na čtyři, aby bylo možné rychleji a efektivněji naplňovat přeplněný vědecký program stanice. Nicméně, co když se v roce 2018 stane, že ještě ani jedna loď nebude připravena a NASA se nadále bude muset spolehnout na ruské lodě? Taková situace může nastat, ale už dříve bylo slyšet, že NASA by nerada nakupovala další sedadla v Sojuzech.

Před ještě kratší dobou pak ruská strana oznámila, že kvůli nedostatečnému využití svých kosmonautů sníží svoji posádku ze tří na dva kosmonauty a to na dobu, než dorazí hlavní ruský vědecký modul Nauka. Na stanici nyní budou létat Sojuzy s dvoučlennou posádkou a uvolněná sedadla měla původně uvolnit místo nákladu. NASA se však rozhodla využít uvolněnou dvojici sedadel v Sojuzu MS-06, který poletí na podzim 2017 a Sojuzu MS-08, který poletí na jaře roku 2018 a už tehdy rozšířit posádku mezinárodního segmentu stanice. Navýšení počtu členů má prý přinést až o 50% více času posádky na vědecké a komerční aktivity. Tento zvláštní počet je způsoben tím, že část času posádky je věnována údržbě stanice a navýšení o jednoho člena zvýší údržbu nepatrně a tudíž může větší část času být věnována vědě.

Boeing Starliner

Boeing Starliner
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Další tři místa v Sojuzech v roce 2019 chce NASA využít pro hladký přechod na program komerčních dopravců tak, aby nebylo ohroženo obsazení stanice a nedošlo k nejhoršímu možnému scénáři, kdy by se mezinárodní segment musel evakuovat a nechat nějaký čas bez posádky.

Crew Dragon

Crew Dragon
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Těchto pět zmíněných míst by mělo být získáno právě od Boeingu, ale proč je Boeing kupuje? K zodpovězení této otázky se musíme vypravit na moře, kde kotví pohyblivý kosmodrom Sea launch, který po posledním nezdařeném startu trpí velkými dluhy. Jelikož při aktivaci kosmodromu vložil do projektu své peníze i Boeing a peníze se nevrátily kvůli sérii havárií, dluží teď Sea Launch, potažmo ruská Eněrgija Boeingu přes 300 milionů dolarů. Kvůli těmto financím byl veden i soud, ale ke konci minulého roku došlo mezi Boeingem a Eněrgijí k dohodě, že místo zmíněných financí nabídne Boeingu pět sedadel v Sojuzech. Tímto způsobem pak Boeing získal místa v kosmických lodích, které může odkoupit NASA. Boeing tak získá ušlé peníze a NASA si zajistí obsazenost stanice. Navíc tímto obchodem ušetří i NASA. Boeing jí nabídne pět sedadel v hodnotě 373,5 milionu dolarů, což vychází na 74,7 milionů dolarů za sedadlo. Kdyby tato sedadla nakupovala NASA přímo od Rusů, dosáhla by částka za jedno sedadlo 81,7 milionů.

Díky tomuto faktu NASA získala dostatečně měkký polštář, který může vyrovnat případná zpoždění v komerčním programu kosmických dopravců a zabránit tak možným problémům s obsazením stanice. Ostatně Boeing i SpaceX se nachází v mírném skluzu a tak jak se bude přibližovat termín startu, může dojít k ještě dalším odkladům, nebo technickým potížím, které konečné nasazení nových lodí oddálí.

Smolný kosmodrom Sea Launch

Smolný kosmodrom Sea Launch
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Kosmický přehled týdne:

NASA je připravena dodat nový a víceméně soběstačný systém pro pokročilé pěstování rostlin ve vesmíru na Mezinárodní kosmickou stanici. Na stanici již nyní probíhají experimenty VEGGIE, ale jejich rozsah je poněkud malý a i když díky nim mohli astronauté například vůbec poprvé ochutnat zeleninu vypěstovanou ve vesmíru, tak příliš malý rozsah neumožňuje nějaké zásadnější pěstování, konzumování a vědecký výzkum. To právě změní nový přístroj.

Na vývoji tohoto přístroje se podílí zejména Dr. Howard Levine, který se nyní soustředí na vytvoření prvního pokusného pěstování, které by mělo na stanici proběhnout. Na rozdíl od VEGGIE je tento systém skoro nezávislý na posádce a o všechno se má postrat sám, popřípadě být řízen ze Země. Ostatně proto je osazen více než 180 senzory, které budou hlídat vhodné podmínky. Také světlo umístěné v tomto přístroji je schopné využívat různého nastavení červené, zelené a modré složky světla tak, aby se rostlinám dařilo co nejlépe.

V tomto týdnu se uskutečnil start rakety Atlas 5 s dvojicí tajných armádních satelitů. Více jsme o známých skutečnost kolem tohoto záhadného nákladu psali zde. Nyní se můžeme podívat na sérii povedených snímků ze startu.

Atlas 5 NROL-79

Atlas 5 NROL-79
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Atlas 5 - NROL-79

Atlas 5 – NROL-79
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Atlas 5 - NROL-79

Atlas 5 – NROL-79
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Atlas 5 NROL-79

Atlas 5 NROL-79
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Americká sonda MAVEN určená k výzkumu horních vrstev marsovské atmosféry musela tento týden provést jeden manévr navíc. Její dráha se totiž křížila s jedním z marsovských měsíců – s Phobosem. Jelikož hrozilo, že by se obě tělesa minula jen o sedm sekund, byl proveden malý zážeh, který MAVEN navedl na bezpečnější dráhu. A když už jsme u Phobosu, stejně tak tento týden prolétla médii zpráva o postupném zániku tohoto měsíce, který se neustále blíží k Marsu a v rozmezí 30 – 40 milionů let by se měl rozpadnout a utvořit prstenec kolem Rudé planety. Některé indicie naznačují, že prstenec drobného prachu se kolem Marsu už pomalu začíná tvořit.

Jistě jste zaznamenali, že NASA našla pomocí dalekohledu Spitzer necelých 40 světelných let od Země systém, ve kterém se nachází sedm planet velikosti podobné Zemi, z čehož hned tři jsou v takzvané obyvatelné zóně. Systém má jméno TRAPPIST-1, ale jednotlivé planety ještě žádná jména nemají. Nyní NASA hledá pro planety jména. Klidně nám do komentářů můžete napsat, jak by se sedm nových planet mělo jmenovat.

Přehled z Kosmonautixu:

Celý týden na našem portálu vycházely dva články denně, pojďme se podívat, jak jsme pokryli kosmické dění v minulých sedmi dnech. Ještě v neděli jsme vás informovali o další posile do týmu evropských environmentálních satelitů Sentinel. Pondělí tradičně patřilo krásným fotografiím, které na Mezinárodní kosmické stanici pořizuje evropský astronaut Thomas Pesquet. Pořádné napětí jsme si užili v pondělí večer, kdy Elon Musk nenápadně oznámil, že přijde nějaké prohlášení, ze kterého se stala nejvýznamnější událost týdne. Úterý patří tradičně seriálům. Ten o prvních orbitálních stanicích Saljut se již stal velmi oblíbený. Vyšel třetí díl. Mezi tím vším děním vyrazil na kosmodrom horní stupeň pro premiérový start rakety SLS. Oznámení SpaceX, že v roce 2018 vyšle na oblet Měsíce dva platící turisty v lodi Crew Drgon vyvolalo velké reakce. Podívejte se na souhrn tohoto plánu. Živě jste mohli sledovat start dvojice tajných armádních satelitů na raketě Atlas 5. Nyní si start můžete pustit ze záznamu. Na let k ISS se chystá jeden velmi zajímavý cubesat, kterému můžeme říkat kostka ledu. Pro jednou jsme vás informovali také o vnitřních vylepšeních našeho webu. Od této chvíle má Kosmonautix také mobilní verzi. Světoznámá globální firma Intelsat spojila síly s malou začínající společností OneWeb. Co může z tohoto spojení vzniknout a co na to asi říká SpaceX? Čína poněkud překvapivě předvedla premiérový let jejich nového nosiče Kaituože-2 na tuhé palivo. Zjistěte o něm více v článku. Ještě jednou jsme se vrátili k tajným americkým armádním družicím, které vynesla raketa Atlas 5. V článku jsme se pokusili shrnout, co je o nich známo. A protože skončil únor, máme pro vás tradiční video shrnutí uplynulého měsíce v kosmonautice. Vyšly únorové Vesmírné výzvy.

Snímek týdne:

Asi nejpovedenějším snímkem uplynulého týdne je ten, který nám přišel od nejumělečtější sondy sluneční soustavy. Sonda Cassini provádí průzkum prstenců planety Saturn a přichází opravdu velmi pěkné snímky. Například tento ukazuje prstence z nadhledu. Měsíček Daphnis pak svojí gravitací formuje okraje prstenců u své oběžné dráhy.

Prstence planety Saturn vyfocené sondou Cassini

Prstence planety Saturn vyfocené sondou Cassini
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/

Video týdne:

Ve videu týdne se vypravíme na palubu Mezinárodní kosmické stanice, kde nám v časosběrném videu ukáže evropský astronaut Thomas Pesquet, jak se experimentuje s levitujícími kostkami SPHERES UDP.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/nasa-inks-agreement-with-boeing-for-up-to-five-seats-on-russian-soyuz-spacecraft/
https://www.nasa.gov/feature/new-plant-habitat-will-increase-harvest-on-international-space-station
http://www.theverge.com/2017/3/3/14801622/nasa-maven-spacecraft-mars-moon-phobos-orbit

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=40814
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/ISS049-E-31842.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/ISS050-E-13762.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/6_dragonv2.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/cst100_hero_lrg_1280x720.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/sea-launch-inventory.jpg
https://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/1oSxmvUHc8cYtJHNrGJu8X-NhyI=/800×0/filters:no_upscale()/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/8087377/pia10368.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171437/ATLAS-LAUNCH49.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171447/3.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171439/ATLAS-LAUNCH44.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171439/ATLAS-LAUNCH45.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171442/ATLAS-LAUNCH7.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/03171443/ATLAS-LAUNCH2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 233 (27.2. – 5.3.)”

  1. Spytihněv napsal:

    Zajímalo by mě, jakou vzájemnou rychlostí sa MAVEN a Phobos pohybují.

  2. Rudolf Šíma napsal:

    Díky za nový Kosmotýdeník. Ten obsáhle popsaný barterový obchod Boeingu s Eněrgijí mne pobavil. Vzpomněl jsem si na starý vtip o plicajtovi co nemohl prodat psa za sto tisíc, tak ho vyměnil za dvě slepice po padesáti tisících. 🙂

  3. Jirka napsal:

    Prófa, Mrzout, Stydlín, Kejchal, Dřímal, Šmudla, Hopla 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.