Telekomunikační gigant a rostoucí firma spojili síly

Jsou to bez přehánění dva světy – na jedné straně Intelsat, společnost, která má ve světě poskytovatelů satelitních telekomunikačních služeb opravdu velké jméno a One Web – relativně malá,ale prudce se rozvíjející firma snažící se o rozvoj přenosu internetu přes družice, která zatím nemá ani jeden satelit. Nyní se jejich cesty potkaly. V úterý 28. února obě společnosti oznámily předběžný záměr na sloučení. Pro Intelsat je to zajímavá možnost – ke své flotile telekomunikačních družic na geostacionární dráze by v budoucnu mohla firma přidat až 900 satelitů, které by z nízké oběžné dráhy zajišťovaly globální pokrytí planety internetem.

Intelsat oznámil, že přistoupil k podmíněné dohodě o spojení (Conditional Combination Agreement), přičemž vše má být stvrzeno fúzí společností. Následovat bude finanční investice ve výši 1,7 miliardy dolarů do nově vzniklé společnosti u japonské SoftBank. To sníží 15 miliardový dluh Intelsatu o 3,6 miliardy. Vše je způsobeno tím, že firma bojuje s klesajícími cenami satelitních širokopásmových družic.

Grafika ke spojení Intelsat a OneWeb

Grafika ke spojení Intelsat a OneWeb
Zdroj: http://spaceflight101.com

„Věříme, že spojení Intelsatu a OneWeb vytvoří průmyslového lídra se schopností poskytnout cenově dostupné pokrytí kdekoliv na světě,“ popisuje Stephen Spengler, hlava společnosti Intelsat a dodává: „Tím, že sloučíme sestavu satelitů OneWeb na nízké běžné dráze s inovativními technologiemi našeho globálního měřítka, pozemní infrastruktury a sítě družic na geostacionární dráze, vytvoříme pokročilé řešení, které míří na všudypřítomné pokrytí.“

Firma OneWeb počítala s vytvořením sestavy až 900 družic, které by z nízké oběžné dráhy šířily internet. Tato formace by měla být plně integrována do hybridní sítě s družicemi Intelsat na geostacionární dráze ve výšce 36 000 kilometrů. Díky tomu by mělo být možné pokrýt široké spektrum požadavků nejrůznějších zákazníků.

Grafika zobrazující družicovou letku a pozemní stanice Intelsatu.

Grafika zobrazující družicovou letku a pozemní stanice Intelsatu.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Intelsat má svá ředitelství v Lucembursku a Virginii, vznikl v roce 1964 jako mezivládní organizace, která zajišťovala služby pro více než 150 států. V době programu Apollo dokonce pomáhala i NASA, když posílala komunikaci z pozemních center do celého světa. V roce 2001 prošla firma privatizací a o čtyři roky později se rozdělila na čtyři části. Během let Intelsat pohltil mnoho dalších firem včetně bývalé konkurence PanAmSat. Díky tomu se Intelsat stal největším poskytovatelem satelitních služeb – momentálně má pod svými křídly více než 50 družic, které pokrývají celé spektrum komunikačních služeb.

OneWeb, dříve známý jako WorldWu, založil Greg Wyler jako globální komunikační společnost. už tehdy se počítalo se 648 satelity na nízké oběžné dráze. Díky tomu se měl internet dostat ke stovkám milionů potenciálních klientů, kteří žijí v místech bez existující infrastruktury. Firma v roce 2015 navýšila svůj kapitál na půl miliardy dolarů a na konci roku 2016 získala od SoftBank miliardu dolarů a k tomu ještě 200 milionů od soukromých investorů. V únoru pak přišlo oznámení, že kapacita základní satelitní formace byla téměř vyprodána a OneWeb by ráda přidala dalších 1972 satelitů, které by obíhaly v jiné výšce.

Továrna firma OneWeb má vyrůst na Floridě v Exploration Parku.

Továrna firma OneWeb má vyrůst na Floridě v Exploration Parku.
Zdroj: http://spaceflightnow.com

„S podporou SoftBank vybudujeme první firmu pro skutečně globální pokrytí, urychlíme naši misi, která má překlenout různá místa a spojit čtyři miliardy lidí, kteří nemají přístup k internetu,“ snil Greg Wyler. One Web se nyní chystá k hlavnímu kroku vstříc smělému plánu, který počítá s vypuštěním největšího počtu družic vypuštěných na oběžnou dráhu. Už brzy má začít stavba továrny na výrobu satelitů, která má vyrůst na Floridě, jen kousek od Kennedyho střediska. Slavnostní ceremoniál byl původně plánovaný na dnešek, ale nakonec byl kvůli chybám v plánování odložen. Přesto se stále věří, že továrna by mohla první družice vyrobit již v příštím roce.

Už na začátku roku 2018 by také měla do vesmíru zamířit první desítka satelitů. O jejich vynesení z kosmodromu v Kourou se má postarat raketa Sojuz. Další satelity mají být rozděleny hned mezi několik poskytovatelů. Vynášení mají zajišťovat Sojuzy z Kourou, ale i z Bajkonuru a Vostočného. Firma počítá i s využitím malé rakety LauncherOne od Virgin Galactics, která by zvládla najednou vynést jeden až tři satelity. Oproti tomu Sojuzy by zvládaly najednou i třicet družic.

Rakety Sojuz mají být hlavním prostředkem k vynesení stovek družic OneWeb.

Rakety Sojuz mají být hlavním prostředkem k vynesení stovek družic OneWeb.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Do konce roku 2020 si už OneWeb objednala šest Sojuzů, které by měly startovat z Jižní Ameriky, 15 Sojuzů pro starty z ruských kosmodromů a 39 raket LauncherOne, které mají sloužit hlavně k náhradě poškozených družic. Společnost má možnost využít dalších pěti Sojuzů, tří raket Ariane 6 a dalších sto LauncherOne, aby rozšířila současný plán 882 aktivních družic.

Satelity mají kroužit ve výšce 1200 kilometrů, což je 30× blíže, než geostacionární dráha. Díky tomu bude latence tohoto systému srovnatelná s pozemním šířením internetu. OneWeb už spojila své síly s Airbus Defence and Space a vznikla firma OneWeb Satellites. To zajistí masovou produkci 150 kg těžkých družic s cenou pod půl milionu dolarů za kus. Floridská továrna má využívat princip montážní linky, takže denně by mělo být možné vyrobit tři družice. Historicky první továrna schopná v takovém tempu produkovat družice by měla nabídnout až 250 pracovních míst.

Prvních deset testovacích družic OneWeb vyrobí firma Airbus v Toulouse a jejich úkolem bude ověřit funkčnost systému a všechny pracovní scénáře. Operační starty by měly začít o rok a půl později, přičemž frekvence startů by měla být zhruba tři týdny. Na konci roku 2019 by tak mohla služba začít fungovat a o rok později má být dosaženo globálního pokrytí.

I přes investici 1,7 miliardy dolarů, bude SoftBank držet 40% podíl ve sloučené společnosti. Stephen Spengler by v ní měl mít nejvyšší funkci CEO a Greg Wyler se stane výkonným ředitelem. Dohoda zároveň obsahuje i ujištění, že Intelsat a OneWeb zůstávají dvěma samostatnými divizemi a Intelsat obdrží provize z prodeje kapacity One Web. Sloučení Intelsat a OneWeb společně s investicí SoftBank jsou na sobě závislé a bude nutné, aby Intelsat dokončil pokrytí dluhu do tří měsíců ode dne uzavření smlouvy.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/Satellite-with-Thruster.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/C50_zirXEAEm-Le.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/Inetlsat-Fleet.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/AERIAL-SW-sign-cropped.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/03/soyuz_oneweb.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

37 komentářů ke článku “Telekomunikační gigant a rostoucí firma spojili síly”

 1. Racek napsal:

  No. má to nakročeno k monopolizaci služby, což vůbec pro mě není dobrá zpráva. Raději bych viděl alternativy, stejně jako u GPS. Jistě, mohu se mýlit, a v tom případě se budu mýlit rád.

 2. ventYl napsal:

  Hm…. no ak sa toto zacne realizovat, tak to bude celkom slusny fukot. 21 Sojuzov za nieco malo nez 36 mesiacov + ostatny „bezny“ kozmicky traffic, to nam to bude lietat pomaly kazdy piatok.

 3. Libertarian napsal:

  Ondra napsal:
  3.3.2017 (10:28)
  Nevím, jestli zde nebo na US webech, se už píše, že pro základní počet sat. Už je pásmo vyprodáno.

  ————————————————

  Mě by zajímalo, komu to bylo zaplacené?

 4. quardok napsal:

  Ahoj, rozhodně je to Greg Wyler, ne Whyler, prosím opravte si to.

  Myslím, že Elon bude potřebovat satelity hlavně pro Teslu, určitě bude chtít pro svou flotilu Tesel dedikované spojení, a myslím, že jeho satelity tak už prvního velkého zákazníka mají :)))

  Hlavní úloha satelitní divize SpaceX je ale podle mě zajištění přenosu mezi Zemí a Marsem, tohle je takové šolíchání na LEO až GEO.

 5. Ondra napsal:

  To se nám to sešlo:
  http://spacenews.com/fcc-gets-five-new-applications-for-non-geostationary-satellite-constellations/

  představení FCC záměrů jednotlivých společností: SpaceX a jejich flotilka o 7,518 satelitech.

 6. Rudolf Šíma napsal:

  Ví někdo, jak to bude fungovat? Co zisk antény? Parabola to asi nebude, když se budou družice vzhledem k povrchu Země pohybovat, sledovač by prodražil přijímač a přerušoval by spojení. Každopádně budu jedním z prvních zákazníků, pokud se dožiji a cena bude dotupná pro miliardy lidí.

  • marian napsal:

   Nie, samozrejme že o žiadne paraboly natáčajúce sa za satelitmy nepôjde. Používateľské terminály budú využívať v dnešnej dobe už bežné elektronicky fázovo smerované antény (o rozmeroch 16×32 cm). Vdaka množstvu satelitov na LEO orbite by na celom svete mala byť zabezpečená rýchlosť okolo 50Mbit/s.

   • Ondra napsal:

    Nevím, jestli zde nebo na US webech, se už píše, že pro základní počet sat. Už je pásmo vyprodáno. Vždy a všude je omezená přenosová rychlost. Pokud už je pásmo rozprodáno, tak pravděpodobně na koncové jedince ani nedojde nebo jen přes další „operátory“, přeprodejce. Nebylo specifikováno, kdo pásma vykoupil.
    O rychlosti je brzo hovořit. Vždy je to podle toho, kolik lidí tam pustíte. SpaceX ani OneWeb dohromady nezajistí dostatečné přenosové rychlosti pro všechny obyvatele planety.
    Konkurovat si sice budou, ale v tomto vztahu jedině pozitivně pro konocové lidi, že spolu zajistí větší propustnost. Pokud by chtěli zajistit ty Internety 🙂 pro několik miliard. Tak budeme rádi, když se budeme bavit o Mbitech/s na jedince.

    • marian napsal:

     Pozor, ale tu sa nehovorí o tom, žeby sa k OneWebu mohol pripojiť ktokoľvek! Ale len ten, kto má terminal, ktorých množstvo bude kvôli zachovaniu plánovanej kapacity obmedzené! O tej rýchlosti 50 Mbit/s nehovorím ja, ale OneWeb. A o tom to je. Kapacitu resp. terminály už boli objednané množstvom komerčných spoločností ale aj jednotlivcov po celom svete. A oni sa budú môcť pripojiť kdekoľvek na svete a dostanú svojich 50Mbit na terminál. Z tohto pohľadu bola kapacita už minutá, preto OneWeb v neskoršej faze plánuje to rozšírenie o dalších takmer 2000 satelitov.

    • Eso Rimmer napsal:

     Pasmo je vyprodano kvuli tomu, ze ho jako prvni ziskal OneWeb 🙂 Docela by me zajimalo, jestli to je pro SpaceX resitelna situace.

    • Ondra napsal:

     Bavil jsem se o pásmu – přenosové maximální kapacity satelitu od OneWeb.

     Určitě OneWeb nemá zabrané celé frekvenční pásmo u regulačních úřadů. Navíc budou muset jednat se všemi regulačními úřady ve všech zemích, kde chtějí operovat. Neexistuje žádný celo „planetární“ přidělovač pásem.

     Dle odkazu níže se teprve k FCC měly zasílat navrhy a představy jednotlivých firem, co mají v plánu, aby to mělo hlavu a patu. Takže se zatím nic moc nepřidělilo. A to jde jen o US. Deadline byla 1 March.

     Chtěl bych vidět, jak by se k tomu vyjádřil náš regulační úřad 😀 :D. „Neohrozí to, moji dovolenou kolem světa placenou našimi operátory?“.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Díky za odpověď a vysvětlení (oběma reagujícím). O anténách toho nevím mnoho. 🙂 Nedostupnost internetu v karavanu mne trápí léta, budu se těšit.

  • Ondra napsal:

   To spojení mezi satelity se bude plynule přepínat. Právě proto jich musí být tolik, aby si ty klienty mezi sebou mohli přehazovat, aby ta oblast, ve které potřebujete spojení, byla vždy alespoň pod nějakým satelitem. Ty satelity budou mít překryv, tak aby to to bylo plynulé.

  • Ondra napsal:

   + v článku na spaceflightnow se píše o přívravě i koncových device atd. Takže vše se zřejmě chystá.

 7. Jirka napsal:

  Sloučení, nesloučení, velké dluhy …
  Tohle zní jako až příliš riziková investice s nejistým koncem. Už jen to, že si nedokázali naplánovat slavnostní ceremoniál spuštění mluví za vše.

  • Peter P napsal:

   Podla mna pokial sa im podari skutocne dostat par desiatok satelitov na obeznu drahu a system bude fungovat, urcite sa najdu telekomunikacne spolocnosti giganti, ktore tento projekt budu financovat, alebo ho uplne preberu. V dnesnej dobe si ziaden telco gigant nemoze dovolit to, ze by prisiel o moznost mat internet vsade na planete. Par miliard dolarov pre nich nie su aj tak velke vydaje a banky im na to vzdy pozicaju. Tu sa asi skutocne jedna len o tom dokazat ze system bude fungovat, ze sa satelity budu vyrabat rychlo a lacno. Az vypustenie prvych satelitov ukaze ake by boli celkove naklady na dokoncenie celeho sysetmu.

   Pokial Soyuz dokaze vypustit 30 satelitov, tak teoreticky Falcon Heavy ich dokaze vypustit vyse 100. Obezna draha zazije v buducich rokoch asi obrovske narast v poctu druzic. Dufam, ze budu existovat nejake regulacie, pretoze ked sa k tomu prida India, Cina, Rusko a par sukromnych spolocnosti tak tych satelitov mozu byt desatisice. Musi existovat moznost ich servisovat, alebo aspon dostat bezpecne z orbitu.

   • Ondra napsal:

    Škoda, že kontraktorem to jde na Soyuz resp. okrajově na VirginGal a budoucí možnosti Arinane 6. Je zvláštní stavět výrobní linku vedle kosmodromu, ze kterého nic od nich nepoletí.

    SpX si Sats bude chtít vyrobit sama odhaduji. Jestli třeba nebyl na začátku předpoklad, že OneWeb by vyrábělo sat. pro SpX.

    Možná OneWeb chtěli být koupeni SpX, ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

   • vedator napsal:

    S najvacsou pravdepodobnostou by sa 100 druzic pod aerodynamicky kryt FH nevoslo. Kazdy sukromnik, hlavne ked je v dlhoch, si velmi dobre presonduje trh ‚dopravcov‘. Odhadujem, ze pri mnozstvach vynasanach satelitov musia mat na Sojuzy nechutne dobru cenu; v prepocte na vyneseny satelit pravdepodobne lepsiu nez F9 alebo FH. Ak v buducnosti klesne cena za F9 alebo FH, nic im zrejme nebude branit ho pouzit.

  • marian napsal:

   to Jirka: Práve naopak. Plán OneWeb je už rozbehnutý vlak a Intelsat (to o jeho dlhoch bola reč, nie o dlhoch OneWeb) nie je jediný investor. Okrem neho sú to napr. aj Airbus, Hughes Network Systems, Virgin Group, Coca-Cola či Qualcomm. A ako som písal v inom príspevku, väčšina užívateľských terminálov (z plánovaných asi 4-5 milionov) už bola predobjednaná, takže OneWeb vlastne už má aj prvé tržby (aj ked čistý zisk zatiaľ asi negeneruje).

 8. B.E.A.M napsal:

  Ktovie aké budú prenosové rýchlosti a ceny :D… Inak pekne sa to rozbieha , kosmonautika je zasa na vzostupe 🙂

 9. Štěpán napsal:

  Jak se k tomu postaví SpaceX? Budou rychlejší? Bude mít smysl v muskově interentu pokračovat, když už tady to stejné bude?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.