Vesmírné výzvy – únor 2017

SLS zdroj:blogs-images.forbes.com

Už možná ani nemá cenu do úvodu psát, kdo tento měsíc nejvíc rozvířil donedávna stojaté vlny kosmonautiky. Opět byl největší rozruch okolo SpaceX. V tomto měsíci dokonce dvakrát, jednou úspěšný start z legendární rampy a podruhé oznámení mise, která tu více jak 40 let nebyla. Nezapomeneme se podívat na čilý dopravní ruch kolem ISS a zkoušky motoru pro superraketu. Do únorových událostí z kosmonautiky promluvila ničivou silou i příroda.

Raketa Falcon vynesla k Mezinárodní kosmické stanici zásobovací loď Dragon. Divákům se tentokrát naskytl velmi zajímavý pohled, protože poprvé přistával první stupeň rakety na pevnině za bílého dne.

Se zásobovací lodí Progress MS-05 na špici se k obloze vydal nosič Sojuz-U. Poslední exemplář tak ukončil slavnou kariéru této verze spolehlivého nosiče, jednoho z nástupnických typů Koroljovovy legendární Semjorky. Další lety už zajistí verze Sojuz-2.1a.

Kosmonautika v kostce představí nově objevené exoplanety, možnou změnu první mise rakety SLS z nepilotované na pilotovanou, servisní modul lodě Orion, posun v harmonogramu startů rakety Falcon, prstence Saturnu zachycené zblízka sondou Cassini, rampu pro raketu Minotaur 4, zahradničení na ISS, pokračování mise Juno u Jupiteru, start rakety Ariane V, přípravu další mise lodě Cygnus, raketu pro novou čínskou kosmickou loď, cvičení sondy Osiris-Rex, statický zážeh 1. stupně rakety Falcon 9 určeného ke znovupoužití, transport stupně pro raketu Falcon Heavy, praskliny na čerpadlech motorů Merlin, astronauty NASA v maketě lodi Crew Dragon, problémy marsovského roveru 2020 a místo k jeho přistání, přesun družic MMS, manévrování X-37B, rekord rakety PSLV v počtu vynesených družic, testování teleskopu JWST, přípravu satelitu Sentinel-2B a posun startu Red Dragonu na rok 2020 mimojiné kvůli turistické misi okolo Měsíce na konci roku 2018.

Třetí reportáž nabídne testování motoru RS-25 na zkušebním standu ve Stannisově středisku NASA.

Na závěr se podíváme na tornádo, které poničilo Michoudovo kosmické středisko. Centrální stupeň rakety SLS, který se v něm nacházel, naštěstí poničen nebyl.

Dvacet šest minut únorových Vesmírných výzev je pro vás připraveno. Stačí jen kliknout na obrázek videa, případně na odkaz pod ním.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://blogs-images.forbes.com/marshallshepherd/files/2017/02/sls_in_clouds.jpg?width=960
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – únor 2017”

  1. Tovy napsal:

    Jaké je asi „prostředí“ v areálu, kde se testují motory? Bylo by možné (samozřejmě hypoteticky) sledovat test přímo u zábradlí, nebo jsou tam takové teploty a tlaky, že by to bylo nemožné? Jaký asi produkují motory na testovacím stanovišti hluk?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.