Štítek ‘Atlas V’

Dvanáct let od startu Curiosity

Před dvanácti lety odstartovala raketa Atlas V s roverem Curiosity. Po osmi měsíční cestě přistál rover na povrchu Marsu. V přiloženém odkazu je možné se podívat na trasu, kterou rover urazil. 26. listopadu 20:30

Kosmotýdeník 577 (2.10. – 8.10.)

Starlab

Nedělní oběd už voní na stole a s ním přichází také čas na pravidelný přehled těch nejzajímavějších událostí kosmonautiky uplynulého týdne. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník podíval na zrušený plán na stavbu komerční orbitální stanice společností Northrop Grumman. Co to znamená pro plány na stavbu komerčních stanic a jak se k tomu staví NASA? V dalších tématech se podíváme na fotografie indické pilotované lodi, či si připomeneme start budování konstelace Kuiper. Vzpomeneme také na v sobotu zesnulého Oldřicha Pelčáka. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Kosmotýdeník 574 (11.9. – 17.9.)

Firefly Alpha

Týden utekl jako voda a v pravé nedělní poledne vám k obědu doteklo aktuální vydání těch nejzajímavějších kosmonautických událostí uplynulého týdne. V hlavním článku se Kosmotýdeník zaměřil na první úspěšný start rakety Alpha soukromé společnosti Firefly. Součástí letu byl i zajímavý náklad. Společnost je zajímavá nejen tím, že uvedla další malý nosič do světové rodiny raket, ale i přípravou lunárního landeru, který bude na povrch Měsíce dopravovat náklad pro NASA. V dalších tématech se zaměříme na fotografie ze startu Sojuzu MS-24, unikátní objev dalekohledu Jamese Webba nebo na nový evropský rover Idefix. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlink a utajená mise

Po krátké pauze nás v sobotu čekají hned dva starty. První z nich bude svým způsobem pro mnohé diváky tuctový – Falcon 9, který odstartuje v 1:56 SELČ, dopraví na oběžnou dráhu 22 družic Starlink. Druhý start (plánovaný na 14:51 SELČ) bude naopak velmi zajímavý a zpestřený nádechem utajení a nedostatku oficiálních informací. Atlas V ve verzi 551 má totiž vyrazit na misi NROL-107, která se také někdy označuje Silent barker (volně přeloženo tichý štěkač). Počet vynášených družic neznáme, ale zdá se, že by náklad mohl v případě potřeby vyhledávat a sledovat umělé kosmické objekty. Oba dva zmíněné starty Vám nabídneme živě a s českým komentářem.

Počasí odkládá start Atlasu

K Floridě se blíží tropická bouře Idalia. Firma ULA proto odvolala dnešní pokus o start mise NROL-107 a Atlas V se vrátí do montážní věže VIF. 29. srpna 8:25

ŽIVĚ: Atlas V vyráží na utajenou misi NROL-107

Starty raket s utajenými náklady mají své neoddiskutovatelné kouzlo neznáma a spekulací, které se s nimi pojí. Stejné je to i v případě aktuálního startu rakety Atlas V, která by měla 29. srpna ve 14:34 SELČ odstartovat z floridské rampy SLC-41 na misi NROL-107 pro Národní úřad vojenského kosmického zpravodajství. Právě tato instituce provozuje americké zpravodajské družice, o kterých se ví jen velmi málo. A podobné je to i v případě aktuální mise, u které se často používá označení Silent barker (v doslovném překladu tichý „štěkač“). Podle dostupných informací by tato (nebo tyto) družice mohla (mohly) vyhledávat a sledovat kosmické objekty, pokud to bude potřeba.

AtlasV dorazil do SLC-41

Raketa AtlasV dorazila v pátek do startovacího komplexu LC-41, kde podstoupí přípravy na start mise SILENTBAKER#NROL107. Start rakety je plánován na úterý 29. srpna v 8:34 AMEDT (12:34 UTC). 27. srpna 10:00

ŽIVĚ A ČESKY: Atlas startuje z Vandenbergu

10. listopadu, tedy zítra, by měl proběhnout start rakety Atlas V 401 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a na polární oběžnou dráhu by měla být vynesena meteorologická družice JPSS-2. Za návrh, výrobu a testování družice je zodpovědná firma Northrop Grumman. Družice bude poskytovat data pro předpověď počasí, tedy data o teplotě, vlhkosti vzduchu, teploty hladin moří a oceánů atd. Při tomto startu bude Atlas V startovat ve své nejslabší konfiguraci 401. Bude tedy vybaven aerodynamickým krytem o průměru 4 metry, nebude připojen ani jeden urychlovací stupeň na tuhé pohonné látky a stupeň Centaur bude vybaven jedním motorem.

Skládání posledního kalifornského Atlasu V

Na rampě SLC-3 kalifornské Vandenbergovy základny probíhá skládání rakety Atlas V ve verzi 401, která má na polární dráhu vynést meteodružici agentur NASA a NOAA. Sekundární náklad tvoří experimentální nafukovací štít. Start je zatím plánován na 1. listopadu v 10:25 SEČ. Bude se jednat již o 155. start firmy ULA pro program LSP (Launch Services Program). Jediný zážeh horního stupně Centaur […]

OBRAZEM: Dva starty z Floridy ve znamení Atlasu V a Falconu 9

Start rakety Falcon 9 4. srpna nastal 12 hodin a 39 minut po startu rakety Atlas V od United Launch Alliance. Tento časový rozestup znamená nejkratší časové období mezi dvěma orbitálními starty z Floridy od roku 1967. Také to je poprvé od zmíněného roku, kdy se oba starty uskutečnily ve stejný kalendářní den. Při těchto dvou startech vznikly nádherné fotografie a tak jsme se rozhodli pro Vás zpracovat článek, ve kterém si je budete moci všechny prohlédnout. Prvních sedm fotografií bylo pořízeno při startu Atlasu 5 s družicí SBIRS GEO 6 a dalších sedm fotografií bylo pořízeno při startu Falconu 9 s korejskou sondou KPLO přezdívanou Danuri.