sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Marsovské Last minute: Vyšlete svůj přístroj na Mars

Start první části evropsko-ruské mise ExoMars se blíží. Sonda TGO by k Marsu měla vyrazit už v roce 2016 a v roce 2018 by jí mělo následovat očekávané vozítko, vybavené vrtákem pro až dvou metrový průzkum podpovrchových hornin Marsu. My se v dnešním článku zaměříme především na druhou část mise, tedy ExoMars 2018, která má za úkol doručit na povrch Marsu vozítko. Přistávací platforma pro vozítko je v současnosti v režii ruského Roskomosu a ten letos vyhlásil soutěž na osazení této platformy vědeckými přístroji. Zapojit se můžou i české firmy a výzkumné ústavy.

Celá věc má však háček. Na realizaci vědeckého přístroje určeného k práci na povrchu Marsu by měli případní zájemci poměrně málo času. Už 2. června tohoto roku by měl být odeslán projektový návrh a samotný přístroj v podobě letového hardware by měl být k dispozici do května roku 2017. Na vývoj přístroje pro takto specifické podmínky je to opravdu termín šibeniční. Pravděpodobně mají šanci jen ti, kteří měli něco v záloze z jiných projektů, ale těžko může někdo začít od začátku s novým nápadem a stihnout vypracovat včas návrh, natož dostatečně vyzkoušet letový hardware. Nikoho však nechceme odradit, protože nabídka je to velmi lákavá a na dalších řádcích si ukážeme, že zapojit se mohou i ti, kteří by se chtěli případně připojit k již plánovaným experimentům.

Přistávací platforma ponese vědecké přístroje
Přistávací platforma ponese vědecké přístroje
Zdroj: http://www.czechspace.cz/

Vraťme se však k přistávací platformě. V době, kdy mise ExoMars měla být realizována ještě v americko-evropské spolupráci, se se žádnými vědeckými přístroji na přistávací platformě nepočítalo. Nicméně Spojené státy od projektu ustoupili a Evropa si našla partnera v Rusku. Za současným přistávacím modulem stojí The Russian Space Research Institute (IKI-RAN) a ten koncepci pozměnil tak, že na platformě zbylo místo pro 45 kg vědeckých přístrojů. Krom již navržených aparátů nabízí místo jak pro nové experimenty, tak i účast na již plánovaných vědeckých experimentech a přístrojích.

Současné vybavení přistávacího modulu obsahuje tyto přístroje: TSPP – sadu kamer pro mapování místa přistání. Dust Suite – sadu přístrojů pro zkoumání prachu v místě přistání a poletujícího v atmosféře. ADRON-EM – aktivní neutronový spektrometr. FAST – infračervený spektrometr. Experiment METEO, což je sada meteorologických přístrojů pro sledování počasí. M-DLS – vícekanálový laserový spektrometr. MGAP – plynový chromatograf a hmotnostní spektrometr. PAT-M – termometr. SEM – seismometr a přístroj MAIGRET, což je magnetometr.

Instituce IKI-RAN první část své výzvy koncipuje jako pozvánku pro spolupráci na zmíněných přístrojích. Konkrétně jde o přístroj METEO, tedy rozšíření meteostanice o měření vlhkosti, nebo vyhodnocování konkrétních dat. Dále nabízí spolupráci při sestavování a vyhodnocování dat z přístrojů FAST, M-DLS, Dust Suite, MGAP a MAIGRET. Tento výběr nabízí širokou škálu záběru možných oborů a odborníků, kteří tak mají možnost zapojit se do výzkumu dat posílaných přímo z povrchu Marsu pod vedením ruských týmů.

Současná podoba sondy GTO připravované pro start v roce 2016
Současná podoba sondy TGO připravované pro start v roce 2016
Zdroj: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/

Druhou část výzvy pak tvoří možnost sestavení vlastního vědeckého přístroje. Podmínkou je, že případný zájemce musí být z Evropy. Omezení je samozřejmě také hmotnostní (do 3,5 kg) a předurčeny jsou i oblasti výzkumu. Předkladatelé mají možnost přispět do těchto oblastí poznání: Rozšíření meteorologických experimentů se zaměřením na dlouhodobé sledování počasí v místě přistání. Vítány jsou i kamery pro snímkování okolí přistání. Dále se žadatelé mohou zaměřit na studium podpovrchové vody, která by se mohla nacházet na místě modulu, studium geologického podloží pod modulem a jeho geofyzikálních vlastností, nebo studium radiace. Celou zadávací dokumentaci si můžete přečíst zde.

Jak již bylo řečeno, dané termíny dávají jen malou šanci těm, kteří by po této výzvě měli začínat z ničeho. Důležité je mít už rozpracované nějaké návrhy, které byly připravovány například na nerealizované mise, nebo nebyly u realizovaných nakonec použity. I tak je to však zajímavá výzva, která nabízí českým firmám a odborníkům zajímavou možnost realizace svého výzkumu na Marsu.

Mise ExoMars zatím počítá se startem na ruské raketě Proton. Místa přistání se po posledním výběru zúžila na lokality, které vidíte na obrázku pod tímto odstavcem. Finální výběr místa přistání proběhne v říjnu 2017, více než půl roku před startem, plánovaným na 18-ti denní startovací okno, které začíná 7. 5. 2018.

vybraná místa pro přistání ExoMars
vybraná místa pro přistání ExoMars
Zdroj: http://www.esa.int/

Zdroje informací:
http://exploration.esa.int/
http://www.czechspace.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.czechspace.cz/sites/default/files/styles/large/public/n20_sp.jpg?itok=RTyT7aag
http://www.agences-spatiales.fr/wp-content/uploads/2015/05/rover-exmars.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/10/rover_landing_site_candidates/14947564-1-eng-GB/Rover_landing_site_candidates_large.jpg
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/11265598_10152774380325667_4073062832958027078_n.jpg?oh=44d8fde14e27a0b4f3632208af81ebd8&oe=55D71A67

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před

Přeji ruským kosmickým vědcům, aby konečně mohli být na něco hrdi a ne jen stále oslavovat úspěchy svých otců a dědů v hluboké minulosti.

roman hronza
roman hronza
10 let před

třeba si ten nosič ještě rozmyslí…

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
10 let před
Odpověď  roman hronza

Tak nosič je jedna věc. Ale doufám, že tomuto konkrétnímu kusu dají maximální prioritu, jako kdyby vynášeli člověka. Jako další tu máme přistávací modul, co má na Mars dopravit evropský rover. Tady je to v podstatě země neoraná a není se vlastně o co opřít. Snad převezmou zkušenosti NASA a nebudou se pokoušet o nějaký vlastní originální přístup.

gg
gg
10 let před

Jsou na to vypsané nějaké kurzy? Když tak bych si vsadil, že to sebou při přistávání žbuchne, abych to pak aspoň měl z čeho zapít. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.