sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 127. díl (16.2. – 22.2.2015)

Dny plynou jako voda a neustále s sebou přináší nové a nové události. Někdy není snadné zachytit všechny aktuality a proto ke slovu přichází nejdéle vycházející seriál na našem blogu – Kosmotýdeník. Stejně jako ve 126 minulých nedělích jsme pro Vás připravili shrnutí těch nejdůležitějších momentů uplynulého týdne. Konkrétně se můžete těšit na rekapitulaci výstupu dvou amerických astronautů do volného prostoru, zahájení výstavby přístupové věže pro pilotované lodě CST-100 a třetím tématem bude let zásobovací lodi Progress k ISS. Na konci článku na Vás jako obvykle čeká několik krátkých zpráv.

První ze tří výstupů dopadl úspěšně
V sobotu 21. února se američtí astronauti Barry Wilmore a Terry Virts přesunuli do přechodové komory modulu Quest. Ve 13:45 přepnuli své skafandry na vnitřní baterie, čímž oficiálně začal 185. výstup do volného prostoru v historii ISS. Jejich úkol byl poměrně jasný – přesunout se na modul Harmony a zde nainstalovat několik různých kabelů. Přes ně budou v dalších letech proudit telemetrická data a energie pro přístroje, které zajistí připojování chystaných soukromých pilotovaných lodí. Tato animace přehledně ukazuje, jak měl výstup probíhat.

Oběma astronautům šla práce vzorně od ruky a vypracovali si náskok oproti plánu. Řídící středisko toho využilo a naplánovalo jim ještě jeden úkol, který měl být původně součástí příštího výstupu.

Terry Virts, jak jej při výstupu zachytila Samantha Cristoforetti.
Terry Virts, jak jej při výstupu zachytila Samantha Cristoforetti.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Výstup trval 6 hodin a 41 minut. Barry Wilmore už ve svém životě strávil 13 hodin a 15 minut mimo loď a jeho kolega Terry Virts má na svém kontě 6 hodin 41 minut, protože šlo o jeho první výstup. Pokud bychom sečetli všechny výstupy v historii stanice, dostali bychom se k číslu 1159 hodin a 8 minut, tedy více než 48 dní a 7 hodin.

Wilmore a Virts se ale do volného prostoru již brzy vrátí. Čekají na ně ještě dva výstupy – jeden přijde na řadu ve středu 25. února a další v neděli 1. března. Detaily najdete v našem podrobnějším článku.

Stavba věže u rampy
Na příští roky, kdy budou k ISS létat soukromé lodě s lidskou posádkou se nepřipravuje jen samotná stanice, ale je potřeba vybudovat i pozemní zázemí. Na rampě SLC-41 na floridském kosmodromu začaly práce na stavbě přístupové věže, kterou budou využívat astronauti i obslužný personál, aby se dostali do útrob lodi CST-100.

Slavností kopnutí do země při stavbě věže
Slavností kopnutí do země při stavbě věže
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net

Za zmínku ale stojí, že rampa SLC-41 slouží k vypouštění raket Atlas V a během stavby nebude jejich provoz omezen. Věž tedy bude vyrůstat v těsném sousedství rampy, ze které budou startovat rakety. V průběhu 18 měsíců tu má vyrůst zhruba 60 metrů vysoká konstrukce s výtahem, odklopitelnou lávkou o délce 13 metrů a white roomem. Tuto místnost známe z dob raketoplánů – technici v ní provádí poslední úpravy a kontroly skafandrů předtím, než posádka nasedne do lodi.

Jenže stavět v okolí startovní rampy není jen tak a proto technici přišli s nápadem, že věž postaví z jednotlivých dílů, které se budou skládat několik kilometrů od rampy a pak se pomocí nákladních aut převezou na místo stavby. Tady se jich ujme jeřáb, který celý díl usadí na pomalu se zvyšující konstrukci.

Schvalování celého projektu jistě pomohlo i to, že rakety Atlas V, které budou z této rampy startovat, patří firmě Lockheed Martin, která stejně jako Boeing spadá do konsorcia ULA. Atlasy by navíc měly v dalších letech vynášet lodě CST-100 na oběžnou dráhu.

Progress dopravil náklad
V sobotu 14. února se od ISS oddělila poslední evropská zásobovací loď ATV. Po několika měsících tak zůstal dokovací uzel na zadní části modulu Zvezda volný. Ne však na dlouho. Už 17. února, přesně 17 sekund po středoevropském poledni se na kosmodromu Bajkonur zažehly motory rakety Sojuz-U, která vynesla na oběžnou dráhu kosmickou loď Progress M-26M.

Tato loď, stejně jako ostatní exempláře v posledních měsících, využívala tzv. rychlého profilu letu ke stanici, takže už za necelých šest hodin byla u ISS. Ke spojením se zadním portem modulu Zvezda došlo v 17:57 našeho času. Progress dovezl na stanici více než dvě a čtvrt tuny nákladu, z něhož největší část tvořilo palivo pro staniční nádrže a voda. Pokud byste měli zájem o detailnější popis příletu ke stanici a nebo rozbor nákladu, můžete si přečíst náš článek.

Kosmonautické mini-zprávy

Trpasličí planeta Ceres - foceno 12. února ze vzdálenosti 83 000 km.
Trpasličí planeta Ceres – foceno 12. února ze vzdálenosti 83 000 km.
Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

Sonda Dawn se blíží k trpasličí planetě Ceres a posílá stále lepší fotky tohoto nikdy zblízka nespatřeného světa. Nejnovější série fotek, která byla představena v minulém týdnu byla nafocena 12. února ze vzdálenosti 83 000 kilometrů. Fotky vznikly zhruba deset hodin po sobě, takže na nich můžeme vidět obě polokoule Cerery.

Testování dalších dvou družic evropského navigačního systému Galileo pokračuje přesně podle plánu. Satelity s pořadovým číslem sedm a osm podstupují zkoušky v čisté místnosti na kosmodromu v Kourou. Kromě jiného se připojují k duálnímu adaptéru, který zajistí jejich oddělení od horního stupně rakety. Ke startu by mělo dojít v průběhu března.

Transportér při výjezdu z haly VAB
Transportér při výjezdu z haly VAB
Zdroj: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net

Pásový přepravník crawler transporter, který převážel už rakety Saturn V se vydal na zkušební jízdu z haly VAB na startovní rampu 39B. Cílem zkoušky je ověřit správnou funkci všech systémů. Transportér totiž v minulých měsících prošel důkladným vylepšením několika desítek systémů – namátkou třeba hydraulických pístů, které se starají o zatáčení. Až bude létat raketa SLS, tak na takové úpravy nebude čas a tato raketa navíc bude těžší než raketoplán. Je proto potřeba transportér důkladně vylepšit.

Společnost SES zajišťující povoz telekomunikačních družic oznámila, že se v polovině letošního roku stane prvním zákazníkem, jehož družice poletí na raketě Falcon 9 v1.1 s vylepšenými motory M1D, které poskytnou o zhruba 20% vyšší tah. Vynášeným nákladem bude 5,3 tun těžký satelit SES-9.

Snímek složený ze 4 fotek kamer NavCam ze vzdálenosti 226,5 km. Fotky mají rozlišení 19,3 m/pixel.
Snímek složený ze 4 fotek kamer NavCam ze vzdálenosti 226,5 km. Fotky mají rozlišení 19,3 m/pixel.
Zdroj: http://www.esa.int/

Evropská sonda Rosetta se podle plánu vzdálila od jádra komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko na více než 200 kilometrů. Vědci díky tomu mohli nafotit okolí jádra, což pomůže při zkoumání globálních procesů v okolí komety – hlavně co se týče tvorby komy a ohonu.

Evropská kosmická agentura jedná o prodloužení své podpory Mezinárodní vesmírné stanici do roku 2024. Aktuálně je totiž domluvená podpora jen do roku 2020. Na finální rozhodnutí je ještě čas – má padnout na konci roku 2016, ale už nyní se zdá, že jednání jsou na dobré cestě a o podpoře a využívání ISS ze strany ESA „se začalo vážně uvažovat“. Důležité je poznamenat, že na jednáních o stavu ISS po roce 2020 se počítá i s ruským segmentem.

Na floridském kosmodromu u rampy LC-39 vyrůstá hala společnosti SpaceX. Zde se bude v horizontální poloze skládat nosná raketa Falcon Heavy. Stavební dělníci v těchto týdnech montují pilíře pro stavbu stěn.

Stavba montážní haly pro raketu Falcon Heavy
Stavba montážní haly pro raketu Falcon Heavy
Zdroj: http://i.imgur.com/

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.arianespace.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/…/2015/02/exp42_022115_tw12.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ZBetfIQAAtA7Q.jpg:large
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/…8306132389987763187_o.jpg
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…6615549589455286096_o.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/PIA19056_MAIN_lg.jpg
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…6615549589455286096_o.jpg
http://www.esa.int/…/Comet_on_16_February_2015_NavCam.jpg
http://i.imgur.com/imjWFgc.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
fretka323
fretka323
10 let před

SpaceX pořád počítá s starty z KSC? Myslel jsem, že mají v plán vlasntí Texaský kosmodrom.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  fretka323

To, že vybudují kosmodrom v Texasu neznamená, že opustí vybudované zázemí v Kalifornii a na Floridě. Texaský kosmodrom má umožnit další možnosti – třeba vyšší frekvenci startů. Čím více ramp bude k dipozici, tím častěji se může létat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.