Série výstupů z ISS začne zítra

Výstupy do volného prostoru jsou v kosmonautice stále těmi nejriskantnějšími součástmi letů do vesmíru. Astronauti při nich opouští bezpečí kosmické lodi a musí se spoléhat jen na svůj skafandr – de facto malou kosmickou loď pro jednoho. V těchto dnech si fanoušci kosmonautiky užijí výstupů dosytosti. Technici totiž naplánovali hned tři kosmické procházky. První z nich měla odstartovat už dnes, krátce po jedné hodině odpoledne našeho času, ale nakonec se pozemní týmy rozhodly odložit výstup o 24 hodin. Co na astronauty čeká a proč se musí tyto úpravy udělat? O tom všem pojednává náš dnešní článek.

Astronauti, kteří se zúčastní trojice výstupů do volného kosmu

Astronauti, kteří se zúčastní trojice výstupů do volného kosmu
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Pokud půjde všechno podle plánu, tak se výstupu dočkáme zítra, 21. února, ve středu 25. února a v neděli 1. března. Výstupový maraton bude ležet na bedrech dvou astronautů – velitele 42. dlouhodobé expedice Barryho Wilmora a Terryho Virtse. Oba si už prohlédli své skafandry a důkladně prozkoumali, že jsou v dobrém technickém stavu.

Hlavním úkolem všech tří výstupů jsou přípravy na rekonfiguraci stanice, která je nutná do dalších let, kdy bude ISS přijímat soukromé pilotované lodě. Až začnou tyto lodě létat na stanici, bude možné zvýšit počet členů jedné expedice ze současných šesti na sedm. Inženýři si od toho slibují možná až dvojnásobný objem času věnovaný vědě na ISS.

Spojovací tunel PMA

Spojovací tunel PMA
Zdroj: http://fitzbrownbodleteam.wikis.birmingham.k12.mi.us/

Dva nové dokovací adaptéry vyrobené firmou Boeing budou na ISS dopraveny ještě letos pomocí dvou lodí Dragon. Nejprve astronauti nainstalují první adaptér na „tunel“ PMA-2 (Pressurized Mating Adapter-2), který se nachází na předním uzlu modulu Harmony. Právě sem se připojovaly raketoplány. Druhý adaptér posádka nainstaluje na PMA-3. Ten se momentálně nachází na předním uzlu modulu Tranquility, ale letos bude pomocí robotické paže přemístěn na modul Harmony. Konkrétně se připojí k jeho uzlu, který míří do kosmu.

Ale to je zatím hodně daleko. Momentálně na nás čekají tři výstupy, které pro výše popsané změny připraví půdu. Astronauti mají za úkol hlavně připravit kabely (natáhnou jich více než 230 metrů!) a komunikační vybavení pro nové dokovací porty. Kromě toho zkontrolují uzly na modulu Tranquility, kam bude připojen nafukovací modul BEAM (více o něm se dočtete zde). Astronauti by měli také promazat úchytový mechanismus na konci staniční robotické paže. Každý z výstupů je plánovaný na zhruba šest a půl hodiny a všechny mají i shodný čas zahájení 13:10 středoevropského času. Plánované výstupy mají v historii ISS pořadová čísla 185, 186 a 187.

Terry Virts vystoupí poprvé do volného prostoru

Terry Virts vystoupí poprvé do volného prostoru
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Pokud se podíváme na zkušenosti obou astronautů, tak zjistíme, že Barry Wilmore byl v otevřeném prostoru zatím jen jednou – vloni v listopadu podnikl s Reidem Wisemanem kosmickou procházku, která trvala 6 hodin a 34 minut. Už během ní podnikla dvojice přípravné práce pro úkoly, které přijdou na řadu v těchto dnech – více se dočtete v článku vydaném těsně po výstupu. Druhým astronautem, kterého nyní čeká trojice výstupů je Terry Virts. Ten si zítra odbude svou premiéru při práci mimo bezpečné útroby stanice.

Pokud máte k dispozici hodinu a čtvrt, pak Vám vřele doporučujeme tiskovou konferenci, kterou uspořádala NASA. Na ní se dozvíte detaily okolo výstupů a její součástí jsou také animace, jak budou jednotlivé výstupy probíhat.

Všechny čtenáře našeho portálu bych chtěl tímto zároveň ujistit, že se Vám pokusíme všechny tři výstupy přinést formou krátkých článků, ve kterých budete moci sledovat živý videopřenos.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…358983264307118_9222286407608084062_o.jpg
http://blogs.nasa.gov/…/2015/02/exp42_021815_blog.jpg
http://fitzbrownbodleteam.wikis.birmingham.k12.mi.us/…7d536390dba851c02b7e5bb40.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/m15-026c-virts_0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Série výstupů z ISS začne zítra”

 1. František Šťastný napsal:

  Jen dotazproč nechodí EVA ženy ? Je to kvuli fyzické zdatnosti?
  Přeci jenom je to dost fyzicky náročne.
  Byla vůbec nějaka žena EVA? Nějako se mi to nedařilo dohledat. Kdyžtak děkuji za opověď.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ženy se výstupů také zúčastňují. Tady jsem vypsal všechny ženy, které se zúčastnily výstupů i s údaji (snad jsem žádnou nevynechal :-))

   Světlana Savická – SSSR – 1x – 3:35
   Kathryn D. Sullivan – USA – 1x – 3:29
   Kathryn C. Thornton – USA – 3x – 21:10
   Linda M. Godwin – USA – 2x – 10:14
   Tamara E. Jernigan – USA – 1x – 7:55
   Susan Helms – USA – 1x – 8:56 (nejdelší výstup v historii vůbec)
   Peggy Whitson – USA – 6x – 39:46 (26. místo v tabulce délky výstupů – i mezi muži)
   Heidemarie Stefanyshyn-Piper – USA – 5x – 32:42
   Sunita Williams – US – 7x – 50:40 (rekordy mezi ženami v počtu a délce výstupů, sedmá v délce celkově – i mezi muži)
   Nicole Stott USA – 1x – 6:39
   Tracy Caldwell Dyson – USA – 3x – 22:49

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.