Kosmonautika někdy umí vykouzlit příběhy, které by nevymyslel ani sebelepší režisér. Uznejte sami – není úžasná náhoda, že kolem Marsu letos 19. října proletí kometa Siding Spring? Ta se k Rudé planetě přiblíží na vzdálenost 140 000 km, což je jen třetina vzdálenosti, ve které obíhá Měsíc kolem Země. Vzájemná rychlost obou těles bude 56 km/s a kometa dosáhne na marsovské obloze magnitudy -6! Poprvé v historii budeme moci studovat takto těsnou interakci planety s kometou – navíc v době, kdy na Rudé planetě nebo v jejím okolí operuje nejvíce vědeckých družic v historii. Dnes Vám přinášíme do češtiny přeloženou infografiku amerických sond i s vyznačením úkolů, které budou mít na starosti.
Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…PlanetMars-On-20141019-ArtistConcept-20140905.jpg
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/…10152870458652868_5828009351181140400_o.png
Dík za tabulku ,je to super ,že máme pri Marse tolko techniky.
Som fakt zvedavý ako toto divadlo dopadne.
(prelet nastane už v októbri – říjen,v texte sa píše listopad)
Díky za upozornění. Hloupá chyba, opravil jsem ji.
U Marsu jsou další dvě sondy – evropský Mars Expres a indický MOM, je známo zda se též k pozorování připojí, resp. které experimenty budou realizovat ?
U Mars Express by se asi daly použít spektrometry OMEGA a SPICAM. U Mangalyaanu je situace trochu komplikovanější, jelikož se nachází na extrémně protáhlé dráze a v době největšího přiblížení by měla být ve fázi, kdy se bude od planety vzdalovat. Jelikož se jedná o sondu určenou ke studiu atmosféry, je možné, že z pozorování vyjde naprázdno. Ale na druhou stranu věřím, že Indové zkusí z této možnosti vymáčknout co se dá.
Je to děsná “ klika“, vědci tak mají možnost zkoumat kometu z Oortova oblaku, zatím zkoumané komety měly apoastrum v oblasti KBO, a Rosetta zkoumá kometu která nedolétne ani k Neptunu.
K takovémuto typu komety je prakticky nemožné vyslat sondu, neboť čas od objevu k průletu neumožní konstrukci sondy a i kdyby sonda na ještě neobjevenou kometu čekala, tak by k ní asi nestačila doletět.
Typuji, že to bude potom hlavní téma pořadu dobývaní vesmíru.
Dá se to očekávat.
MOM má na palubě kameru, tak by snad mohl kometu snímkovat.
To sice ano, ale tato kamera není příliš kvalitní. nedá se srovnat s tím, čím disponuje třeba MRO. Navíc sonda bude dál od komety, takže moc pravděpodobně to focení nevidím, ale třeba to Indové zkusí.