sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 139. díl (11.5. – 17.5.2015)

Kosmonautika i my sami máme za sebou další týden. Pokud vás zajímají události, které v uplynulých sedmi dnech hýbaly průzkumem vesmíru, jste tu správně. Právě totiž vyšlo další vydání kosmotýdeníku. V něm se podíváme samozřejmě na událost, která očernila konec týdne. Havárie rakety Proton však nebyla jediným sobotním neúspěchem ruské techniky. Podíváme se ale i na SpaceX, která získala cennou certifikaci své rakety a nevynecháme ani Mars, Ceres, nebo odstoupení Sarah Brightman z jejího plánovaného výletu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Přejeme hezké čtení a příjemnou neděli.

Smolná sobota pro Rusko

Jistě jste již zaznamenali, že si ruský kosmický program včera připsal další nezdar. Povíme si ale, že to ten den však nebyl neúspěch jediný. Vraťme se však zpět k události, která formovala závěr týdne.

Proton se satelitem MexSat-3
Proton se satelitem MexSat-3
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

V sobotu 16. května v 7:47 SELČ se na kosmodromu Bajkonur zažehlo šest motorů RD-275 a poslalo k nebi raketu Proton-M, která na palubě nesla mexický satelit, vyrobený Boeingem. Satelit MexSat-1 lépe známý pod jménem Centenario měl sloužit vojenským, civilním i humanitárním účelům. Celkem tři plánované satelity jsou odhadnuty na cenu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Raketa měla náklad vyslat na dráhu přechodovou ke geostacionární. Vše šlo dobře až do chvíle, kdy přišel na řadu třetí stupeň rakety. V čase T+497 sekund po startu došlo k předčasnému ukončení práce jeho motoru. Satelit s třetím stupněm nedosáhl první kosmické rychlosti a tak byl návrat zpět na Zem velmi rychlý. Trosky satelitu s třetím stupněm dopadly poblíž města Chita na východní Sibiři.

Ruská informační agentura TASS informovala o této nehodě velmi stroze. Řekla jen, že na třetím stupni rakety došlo k nestandardní situaci. Tím zpráva končila. Další zprávy chodily z Ruska jen velmi obtížně.

Problém zřejmě nastal na motoru třetího stupně RD-0213, který krom hlavního motoru je vybaven i dalšími čtyřmi menšími tryskami, které umožňují díky svému naklánění přesně navádět náklad na správnou oběžnou dráhu. Podobná událost se stala přesně před rokem. 15. 5. 2014 byl ztracen ruský telekomunikační satelit poté, co zřejmě došlo k narušení strukturální integrity mezi čerpadlem a motorem třetího stupně. Právě na tuto anomálii se zaměří vyšetřovací komise i nyní.

Příprava MexSat-1
Příprava MexSat-1
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Protony mají obecně poslední dobou poněkud zvýšený počet havárií. Od roku 2010 je to již šestý neúspěch, nebo částečný neúspěch sestavy Proton-Breeze M. Ve dvou případech se však povedlo navést satelit na oběžnou dráhou vlastními motory satelitu. Známá je i nehoda z roku 2013, která skončila pádem rakety Proton vedle rampy. Společně s havárií zásobovací lodi Progress, která startovala 28. dubna a vinou nestandardního chování posledního stupně rakety Sojuz shořela v atmosféře, je to další velmi bolestivá rána pro ruskou kosmonautiku.

Vyšetřování příčin aktuální havárie bude probíhat předem těžko odhadnutelnou dobu Proto budou rakety Proton do konce vyšetřování uzemněny a nejbližší start (družice Inmarsat 5 F3) plánovaný na 31. května se bude odkládat.

Progress u ISS
Progress u ISS
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Nebyl to však jediný problém s ruskou technikou, který postihl sobotní den. Na Mezinárodní vesmírné stanici zrovna kotvící Progress M-26M měl provést jeden ze zážehů svých motorů, který by stanici zvýšil oběžnou dráhu. Vzhledem k tomu, že ISS obíhá poměrně nízko a stále se tře o zbytky atmosféry, je její dráha z této příčiny stále snižována. Občas je třeba provést zvýšení dráhy. To v historii prováděly třeba raketoplány, nebo evropská ATV. Dnes to stanice zvládá buďto svými motory, které jsou však omezeny zásobami paliva, které dopraví některý z Progressů, nebo právě motory právě zakotveného zásobovacího Progressu. Jeden takový zážeh zásobovací lodi měl proběhnout v sobotu, ale nepodařilo se nastartovat motory lodi.

Je třeba však dodat, že problém nemusí být přímo v Progressu. Řídicí systém během přípravy na aktivaci motorů nepotvrdil jejich zapnutí, což je věc, která se děje ještě před samotným fyzickým zapálením. Chyba by tak mohla být ještě v řídicím systému a ne přímo v motorech. Osádka stanice se pokusí postup zopakovat v nejbližších dnech. Zatím samozřejmě nehrozí pád stanice do atmosféry, stanice by měla mít ještě dost paliva ve vlastních nádržích a i tak je na stabilní oběžné dráze.

Kosmický souhrn týdne

Jason-3
Jason-3
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

SpaceX získala velmi cennou certifikaci pro svůj nosič Falcon 9 v1.1. NASA společnosti udělila klasifikaci třídy 2, což umožňuje použít Falcon pro středně cenné vědecké mise. Tato kategorie je velmi vytížená a to pro SpaceX otevírá další rozsáhlý trh. SpaceX o certifikaci svého nosiče začala usilovat v roce 2012, když získala kontrakt na družici Jason 3, která je společným dílem USA a Francie a vyžaduje nosič právě této certifikace. Cesta k výsledku však nebyla úplně jednoduchá. Příprava na certifikaci začala ještě na starší verzi nosiče Flacon 9 v1.0, ale když se začalo létat s Falcon 9 v1.1 s vylepšenými motory Merlin, bylo třeba certifikaci začít takřka od nuly. Start Jason 3 by měl přijít 22. července.
Pro vynášení nejdražších sond – tzv. vlajkových lodí je potřeba ještě přísnější certifikace – Kategorie 3. Tou momentálně disponují pouze Atlas 5, Delta 2 a Pegasus XL.

Vozítko Curiosity zachytilo vůbec první barevný západ slunce na Marsu. Prohlédnout si jej můžete zde.

Sonda Dawn umožnila vytvořit zajímavé gif animace, které ukazují plasticky zajímavé útvary na povrchu. Zejména vysoká hora o rozměrech přesahující Mount Everest by mohla být ještě velmi zajímavá. Více zde.

Sarah Brightman, teprve druhá kosmická turistka, která se měla vydat na Mezinárodní vesmírnou stanici a pokusit se uspořádat koncert přímo z paluby nakonec na stanici nepoletí. Z nejasných důvodů odstoupila. Uvolněné místo v Sojuzu ještě nemá jistého majitele.

Západ Slunce na Marsu
Západ Slunce na Marsu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Souhrn z Kosmonautixu

Tento týden jsme na portále Kosmonautix začali podrobným přehledem dění v ESA. Vypravili jsme se také k smolnému plovoucímu kosmodromu, nebo se podrobně podívali na lidské smysly a jejich funkci ve vesmíru. Sonda New Horizons nás ohromila pohledem na všechny známé měsíce trpasličí planety Pluto a pokusili jsme se nahlédnout na tajemství levných raket od SpaceX.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://i.ytimg.com/vi/LMwDASkWPJU/maxresdefault.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/05/proton_mexsat_1.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/05/CFF9AIcW0AAnOFo.jpg-large.jpeg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/05/16387389124_f1394b989a_z.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/ISS-30_Soyuz_TMA-03M_and_Progress_M-13M.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/05/pia19400-16.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gg
gg
9 let před

Ten mexický satelit zcela jistě nestál 1,6 miliardy amerických dolarů. To by měla být cena za všechny tři satelity, z nichž jeden již je vypuštěný, a další poletí na Atlasu V.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Občas se určitě stane, že ISS musí vykonat úhybný manévr před nějakým letícím zbytkem něčeho. S jakým minimálním předstihem se to děje? Hodiny? Protože kdyby šlo o nepodařený nouzový manévr, tak by tato zpráva vedle mexické družice určitě takto nezapadla.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Ano,bavíme se o řádu hodin. Pokud je odhalena kolize v řádu desítek minut, posádka se schová do Sojuzů, což se v historii ISS stalo dvakrát. Vždy ale objekt stanici o několik set metrů minul.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

A třeba ve včerejším případě-existuje nějaká alternativa k plánovanému zážehu jednoho modulu? Je možné použít operativně jiný, který je právě připojen?

gg
gg
9 let před

Řekl bych, že času na to je tím vím, čím je objekt větší (= snáze zjistitelný), a tedy i nebezpečnější. Tím se tenhle problém zřejmě z největší části sám eliminuje.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Nepodceňoval bych ani relativně drobné objekty na kolizním kurzu. Zvlášť při čelní srážce.

gg
gg
9 let před

Ano, ale o drobných objektech se člověk dozví, až když do nich narazí. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Prozatím to vypadá, že zkusí zážeh zopakovat v pondělí – jen čtyřmi tryskami místo tradičních osmi.

Pospíšil
Pospíšil
9 let před

„Vozítko Curiosity zachytilo vůbec první barevný západ slunce na Marsu. Prohlédnout si jej můžete zde.“

Až na to, že toto video je simulace západu slunce, vytvořená ze snímků kamery PanCam na roveru MER Opportunity z roku 2012… Jak je možné se dočíst se například přimo pod videem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.