sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nácvik úniku atmosféry ze Sojuzu

Dánsko se letos na podzim dočká svého prvního astronauta. Bude jím Andreas Mogensen, který se vydá na desetidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Nejen tomu, proč bude jeho kosmický let tak krátký se věnuje ve svém aktuálním videu. Setkáme se i s ruským kosmonautem Gennadijem Padalkou, se kterým se bude Mogensen vracet domů. Velká část videa je věnována nácviku krizové situace, kdy z návratové kabiny začne unikat atmosféra. Celá zkouška probíhá v simulátoru lodi Sojuz, který stojí v Hvězdném městečku u Moskvy.

Zdroje obrázků:
https://farm7.staticflickr.com/6204/6097949746_5dfe149396.jpg 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
10 let před

Jak je to s tolerancí zrakové vady u kosmonautů? Už po několikáté jsem si všiml, že mnozí používají v simulátorech brýle, přitom se vždy tradovalo jaký musejí perfektní zdravotní stav, včetně zraku… 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
10 let před
Odpověď  Michal

Myslím, že během výběru (minimálně u NASA), je třeba mít perfektní zrak 20/20. Jsou povoleny korektivní operace (http://astronauts.nasa.gov/content/faq.htm).
U ESA nebo Roskosmosu to asi bude podobné, přeci jen – volných míst v oddílu je málo, tak proč přijímat z tisíců možných kandidátů „nedokonalé“ vzorky.
Ohledně těch brýlí – všiml jsem si toho taky a je to okolnost, která se týká pouze zkušených starších kosmonautů/astronautů. Tady bych si tipnul, že menší zrakové vady vyváží zkušenosti.
S tím zrakem je to vůbec zajímavé – u některých se v beztíži zrak zhoršuje, u některých alespoň dočasně zlepšuje. Třeba Gordo Cooper během svého letu MA-9 tvrdil, že viděl dokonce lampy pouličního osvětlení nebo autobusy na silnicích.
A ještě na okraj – z dlouhodobého hlediska to zatím vypadá, že patologické změny, pozorované ve zrakovém ústrojí astronautů při dlouhodobých letech mohou být limitujícím faktorem při cestách na Mars a podobně…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.