Štítek ‘Andreas Mogensen’

ŽIVĚ A ČESKY: Připojení Progressu a start Crew-7

Snad již zítra, tedy v pátek 25. srpna, bychom se mohli dočkat další pilotované mise k Mezinárodní vesmírné stanici. Konkrétně k ní zamíří kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na ISS dopraví čtyři členy posádky. První členkou je velitelka Jasmin Moghbeli, podplukovnice americké námořní pěchoty. Druhým členem posádky je pilot, člen oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, Andreas Mogensen. Třetím členem posádky a zároveň prvním letovým specialistou je japonský astronaut Satoši Furukawa, který je již dvacet čtyři let členem oddílu astronautů Japonské vesmírné agentury, zvaná jako JAXA. Posledním členem posádky a zároveň druhým letovým specialistou je ruský kosmonaut Konstantin Borisov, který se stane teprve třetím ruským kosmonautem, jenž poletí v lodi Crew Dragon. Pro tuto misi byla vybrána kabina s označením C210, která nese jméno Endurance a vydá se na svou třetí misi. Co se týče prvního stupně, tak ten poletí poprvé a o přistání se pokusí na pevninské ploše LZ-1. Ovšem ještě před startem mise Crew-7 nás v 05:49 čeká připojení kosmické lodi Progress MS-24 k modulu Zvezda na Mezinárodní vesmírné stanici.

Andreas Mogensen bude velet ISS

Agentura ESA oznámila, že dánský astronaut se při své kosmické misi stane velitelem 70. dlouhodobé expedice na Mezinárodní kosmické stanici. 3. července 14:32

Huginn: Mise Andrease Mogensena

Dánský astronaut Andreas Mogensen se chystá na svůj návrat na palubu Mezinárodní kosmické stanice, ale tentokrát už to bude plnohodnotný půlroční pobyt. Zhruba rok před plánovaným startem v polovině roku 2023 bylo vybráno jméno jeho mise – Huginn. Jméno, které si nakonec zvolil sám astronaut, pochází z norské mytologie – boha Ódina doprovázeli dva havrani Huginn a Munnin. Ti mají symbolizovat lidskou mysl – Huginn myšlenky a Muninn paměť a vzpomínky. Oba ptáci nebyli podle mytologie jen vyzvědači a nosiči zpráv pro nejvyššího boha, ale také sloužili jako jeho důvěrníci a rádcové, jelikož mluvili lidskou řečí. Za úsvitu je Ódin vyslal, aby létali nad celým Midgardem, kde měli sbírat světové znalosti a večer pak sdělovali své poznatky. Paralely mezi dávnými bájemi a pilotovanou kosmonautikou jsou zřetelné – Při svém pobytu na ISS bude Andreas provádět mnoho špičkových vědeckých experimentů a jejich výsledky pomohou zlepšit život lidem na Zemi.

V Crew Dragonu poletí další Evropan

Dánský astronaut Andreas Mogensen se dočkal letové nominace na dlouhodobý pobyt na stanici ISS. Očekává se, že by jakožto pilot lodi Crew Dragon mohl odstartovat v blíže neupřesněném termínu mezi polovinou roku 2023 a začátkem roku 2024 na misi Crew-7, do které je nominována také Američanka Jasmin Moghbeli a Kanaďan Jeremy Hansen, které čeká kosmická premiéra. Andreas kromě toho dostal i nominaci do záložní posádky mise Crew-6. Mogensenovu nominaci 24. března oznámil ředitel agentury ESA, Josef Aschbacher na národní kosmické konferenci dánského ministerstva pro vysoké školství a vědu. Andreas se tak dočká své první dlouhodobé kosmické mise. Zatím má na svém kontě pouze ani ne desetidenní pobyt na Mezinárodní kosmické stanici z roku 2015, který můžete znát také pod názvem mise Iriss.

Sojuz TMA-16M je doma

Včera ve 23:29 našeho času se od zadního dokovacího portu modulu Zvezda uvolnila kosmická loď Sojuz TMA-16M. Na její palubě mířil domů jak rekordman v souhrnné délce pobytu ve vesmíru, Gennadij Padalka, tak i první dánský kosmonaut Andreas Mogensen a Kazach Ajdin Ajmbetov. Návratová kabina Sojuzu přistála ve stepích Kazachstánu dnes brzo ráno – ve 2:51 našeho času. Posádka byla v pořádku a na ISS zůstala šestičlenná sestava tvořící 45. dlouhodobou expedici, kterou vede Američan Scott Kelly.

Evropská telerobotika z paluby ISS

Hned na začátek článku si vysvětleme slovo telerobotika. Wikipedia nám k tomuto heslu říká, že jde o oblast robotiky, která se zabývá řízením poloautomatických a automatických strojů na dálku. Už dnes tyto stroje pomáhají například pyrotechnikům, nebo lékařům. Do budoucna se jedná o velmi progresivní směr, který může hrát důležitou roli i při průzkumu cizích planet. I o tom se v dnešním článku zmíníme. V pondělí 7. září se dánský kosmonaut Andreas Mogensen, v současné době pobývající na Mezinárodní vesmírné stanici, pustil do telerobotických zkoušek. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, pokud by operátora a ovládaný stroj nedělila vzdálenost v řádu tisíců kilometrů.

ISS má na palubě zástupce pěti států

Mezinárodní vesmírná stanice v těchto dnech dělá čest svému jménu – dnes v 9:39 našeho času se k dokovacímu portu modulu Poisk připojila kosmická loď Sojuz TMA-18M. Po nezbytných zkouškách těsnosti spojení mohlo dojít k otevření průlezu a setkání posádek. Na stanici nyní pobývají čtyři Rusové (Michail Kornijenko, Gennadij Padalka, Sergej Volkov, Oleg Kononěnko), dva Američané (Scott Kelly a Kjell Lindgren), jeden Japonec (Kimija Jui), jeden Dán (Andreas Mogensen) a jeden Kazach (Ajdin Ajmbetov). Mezinárodnější složení posádky bychom v historii celé stanice nenašli.

K ISS míří „návštěvnický“ Sojuz

Kolem kosmické lodi Sojuz TMA-18M se toho napsalo už hodně. Dříve budila pozornost hlavní tím,že v ní měla letět kosmická turistka Sarah Brightman. ta ale z mise odstoupila a musela být nahrazena kazašským kosmonautem. Sojuz TMA-18M se ale od ostatních lodí liší ještě jednou výraznou charakteristikou. Až doposud jsme byli zvyklí na to, že všichni tři členové posádky stráví na ISS půl roku a pak se ve své lodi vrátí domů. Kvůli probíhajícímu experimentu, kdy Scott Kelly a Michail Kornijenko tráví na ISS celý rok, je potřeba upravit harmonogramy jednotlivých lodí a zařadit i krátkou „návštěvnickou expedici“.

Přípravy na start pilotovaného Sojuzu finišují

Pokud půjde všechno tak, jak má, odstartuje 2. září v 6:37 našeho času z kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz FG. Pod jejím aerodynamickým krytem bude umístěna kosmická loď Sojuz TMA-18M, která na ISS dopraví trojici kosmonautů – Sergeje Volkova z Ruska, Andrease Mogensena z Dánska a Ajdina Ajmbetova z Kazachstánu. Druzí dva zmínění zde setrvají jen pár dní, načež se vrátí na Zemi spolu s Gennadijem Padalkou. Do tohoto článku jsme pro Vás připravili dvě videa, která ukazují, čím posádka pár dní před startem prochází. Čeká na ně třeba tisková konference, ale i obhlídka kosmické lodi a nesmí chybět ani instalace senzoru beztížného stavu, jehož roli tentokrát plní malé plyšové prasátko – viz úvodní fotografie.

Nácvik úniku atmosféry ze Sojuzu

Dánsko se letos na podzim dočká svého prvního astronauta. Bude jím Andreas Mogensen, který se vydá na desetidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Nejen tomu, proč bude jeho kosmický let tak krátký se věnuje ve svém aktuálním videu. Setkáme se i s ruským kosmonautem Gennadijem Padalkou, se kterým se bude Mogensen vracet domů. Velká část videa je věnována nácviku krizové situace, kdy z návratové kabiny začne unikat atmosféra. Celá zkouška probíhá v simulátoru lodi Sojuz, který stojí v Hvězdném městečku u Moskvy.