sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Dror-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Starlink

Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nácvik úniku atmosféry ze Sojuzu

Dánsko se letos na podzim dočká svého prvního astronauta. Bude jím Andreas Mogensen, který se vydá na desetidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Nejen tomu, proč bude jeho kosmický let tak krátký se věnuje ve svém aktuálním videu. Setkáme se i s ruským kosmonautem Gennadijem Padalkou, se kterým se bude Mogensen vracet domů. Velká část videa je věnována nácviku krizové situace, kdy z návratové kabiny začne unikat atmosféra. Celá zkouška probíhá v simulátoru lodi Sojuz, který stojí v Hvězdném městečku u Moskvy.

Zdroje obrázků:
https://farm7.staticflickr.com/6204/6097949746_5dfe149396.jpg 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
10 let před

Jak je to s tolerancí zrakové vady u kosmonautů? Už po několikáté jsem si všiml, že mnozí používají v simulátorech brýle, přitom se vždy tradovalo jaký musejí perfektní zdravotní stav, včetně zraku… 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
10 let před
Odpověď  Michal

Myslím, že během výběru (minimálně u NASA), je třeba mít perfektní zrak 20/20. Jsou povoleny korektivní operace (http://astronauts.nasa.gov/content/faq.htm).
U ESA nebo Roskosmosu to asi bude podobné, přeci jen – volných míst v oddílu je málo, tak proč přijímat z tisíců možných kandidátů „nedokonalé“ vzorky.
Ohledně těch brýlí – všiml jsem si toho taky a je to okolnost, která se týká pouze zkušených starších kosmonautů/astronautů. Tady bych si tipnul, že menší zrakové vady vyváží zkušenosti.
S tím zrakem je to vůbec zajímavé – u některých se v beztíži zrak zhoršuje, u některých alespoň dočasně zlepšuje. Třeba Gordo Cooper během svého letu MA-9 tvrdil, že viděl dokonce lampy pouličního osvětlení nebo autobusy na silnicích.
A ještě na okraj – z dlouhodobého hlediska to zatím vypadá, že patologické změny, pozorované ve zrakovém ústrojí astronautů při dlouhodobých letech mohou být limitujícím faktorem při cestách na Mars a podobně…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.