V rámci příprav na program Artemis agentura NASA vyvíjí sérii stále komplexnějších lunárních misí, které ve výsledku povedou k vybudování udržitelné lidské přítomnosti na povrchu Měsíce v dalších desetiletích. V rámci programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services) se na Měsíc vydal i lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace, který má 14 dní fungovat v oblasti Mare Crisium. Na své palubě nese desítku vědeckých a technologických nákladů od NASA, které umožní prostudovat dříve neprozkoumanou oblast. Jedním z těchto přístrojů je i LMS (Lunar Magnetotelluric Sounder) vyvinutý na Southwest Research Institute, který má být schopen prostudovat vnitřní strukturu Měsíce až do hloubky 1130 km, což odpovídá dvěma třetinám cesty k jádru Měsíce. Tato měření si posvítí na diferenciaci a tepelnou historii Měsíce, což je středobod chápání evoluce světů s pevným povrchem.
Magnetotelurika využívá přirozených variací povrchových elektrických a magnetických polí k výpočtu, jak snadno elektřina protéká podpovrchovými materiály, což může odhalit jejich složení a strukturu. „Po více než 50 let vědci využívají magnetoteluriku na Zemi v širokém spektru aplikací včetně hledání ropy, vody, či geotermálních a minerálních zdrojů, ale také k pochopení geologických procesů jako je růst kontinentů,“ říká Robert Grimm ze Southwest Research Institute a hlavní řešitel LMS a dodává: „Tento přístroj bude první aplikací magnetoteluriky mimo Zemi.“
Mare Crisium je dávný impaktní kráter o průměru 560 kilometrů, který byl následně vyplněn lávou, která vytváří tmavé skvrny, které můžeme na Měsíci pozorovat i ze Země. Dávní astronomové začali těmto tmavým místům říkat moře, tedy latinsky mare, protože je zaměnili za skutečná moře. Mare Crisium se odlišuje od velkých, propojených oblastí tmavé lávy na západě, kde přistála většina misí Apollo. O těchto rozsáhlých propojených lávových pláních se nyní předpokládá, že se složením a strukturou liší od zbytku Měsíce. Z tohoto odděleného pozorovacího stanoviště může LMS poskytnout první geofyzikální měření reprezentativní pro většinu Měsíce.
Přístroj LMS vystřelí kabely s elektrodami, které jsou vůči sobě otočeny o 90° a dosahují délky 18 metrů. Přístroj pak bude měřit napětí na opačných párech elektrod, podobně jako na konvenčním voltmetru. Magnetometr bude vyložen pomocí výsuvného stožáru, aby se snížila interference s landerem. Magnetotelurika odhaluje vertikální profil elektrické vodivosti, čímž poskytuje pohled na teploty a složení materiálů uvnitř Měsíce.
„Pět individuálních subsystémů LMS, společně s propojovacími kabely, váží zhruba 6 kilogramů a odebírá 11 wattů,“ zmínil Grimm a dodal: „Ve složeném stavu je každá elektroda obklopena klubíčkem kabelů, takže celá sestava je zhruba kulatá a má velikost zhruba softbalu (průměr cca 9 cm).“ Přístroj LMS financoval a dopravu na Měsíc zajišťuje program CLPS. Southwest Research Institute ze San Antonia postavil centrální elektronickou jednotku a vede vědecký výzkum. Goddardovo středisko v marylandském Greenbeltu poskytlo pro LMS magnetometr k měření magnetických polí a heliokosmické oddělení poskytlo elektrody pro měření elektrických polí.
V rámci programu CLPS NASA investuje do komerčních služeb dodávek na Měsíc, aby umožnila růst průmyslu a podpořila dlouhodobý průzkum Měsíce. Jako primární zákazník pro dodávky CLPS chce být NASA jedním z mnoha zákazníků budoucích letů. Marshallovo středisko v Huntsville v Alabamě řídilo vývoj sedmi z deseti užitečných nákladů CLPS, které nese lunární modul Blue Ghost společnosti Firefly Aerospace.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/image/blue_ghost_1_lms.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/mere-crisium-combo.jpg