sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: mesic

Závod o návrat na Měsíc (červenec 2025)

V souvislosti s plánovaným přistáním čínských astronautů na Měsíci nelze vyloučit politický tlak na jeho realizaci do 80. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky, které připadne na 1. října 2029. Ve Spojených státech vytváří Kongres tlak na to, aby příštími astronauty na Měsíci byli opět Američané. Pokud se přistání nestihne v nynějším prezidentském období, mohl by být stanoven termín k 60. výročí Apolla 11, tedy do července 2029. Nový závod o Měsíc je v plném proudu. Spolu s plánovaným robotickým návratem vzorků z Marsu sondou Tianwen-3 a blížícím se koncem kosmické stanice ISS hrozí, že americká veřejnost bude šokována ztrátou dominance ve vesmíru podobně, jako při zprávě o vynesení Sputniku v roce 1957.

NASA se stále snaží kontaktovat Lunar Trailblazer

Agentura NASA prodloužila své snahy o záchranu sondy Lunar Trailblazer z poloviny června do začátku července. Aktualizovaný model trajektorie sondy od jejího řídícího týmu naznačuje, že podmínky osvětlení jsou i nadále vhodné a mohou poskytnout dostatek světla pro palubní fotovoltaické panely, aby se dobily akumulátory na provozní stav a sonda mohla aktivovat své rádio. Pokud se snahy o znovuobnovení kontroly nad sondou Lunar Trailblazer v této prodloužené fázi podaří, provede NASA zhodnocení životaschopnosti této mise. Pokud ke spojení nedojde do konce stanoveného období, zhodnotí agentura zbývající možnosti včetně oficiálního ukončení mise.

Jak může měsíční svit zlepšit měření z kosmického prostoru?

NASA vypravila na oběžnou dráhu přístroj, jaký nemá obdoby. Jmenuje se Arcstone a má za úkol zlepšit kvalitu dat ze senzorů pro sledování Země z oběžné dráhy. Tato technologická demonstrace bude provádět takzvanou lunární kalibraci. To znamená, že bude měřit množství slunečního svitu, které se odráží od povrchu Měsíce. Taková měření lunární spektrální odraznosti mohou být nakonec použita ke stanovení vysoce přesného univerzálního standardu pro použití v mezinárodní vědecké komunitě a komerčním kosmickém průmyslu. Aby bylo jisté, že družice i senzory umístěné na letadlech pracují správně, výzkumníci je kalibrují porovnáváním dat ze senzorů se známými standardními měřeními. Arcstone se stane první misí, která bude exkluzivně vyhrazená pro měření lunární odrazivosti z kosmického prostoru jakožto způsobu pro kalibraci a zlepšení vědeckých dat nasbíraných orbitálními přístroji sledujícími Zemi.

Inženýři simulují extrémní osvětlení u pólů Měsíce

Lepší pochopení podmínek osvětlení na povrchu Měsíce pomůže lépe připravit astronauty na drsné podmínky, které je při misi Artemis III čekají. Zmíněná mise využije zkušeností z předešlých testovacích letů a díky pilotovanému lunárnímu landeru a pokročilým skafandrům přidá nové možnosti pro průzkum okolí jižního pólu Měsíce lidmi a pro přípravu jejich cesty na Mars. S využitím vysoce intenzivního osvětlení a maket landeru i měsíčního povrchu a kamenů s nízkou úrovní věrnosti inženýři NASA simulují prostředí Měsíce. Testy se zaměřením na extrémní světlené podmínky probíhají na Flat Floor Facility, kterou bychom našli na Marshallově středisku v alabamském Huntsville.

Závod o návrat na Měsíc (červen 2025)

Stratégové z Číny se v posledních letech pokouší zopakovat všechny hlavní úspěchy v kosmonautice, kterých dosáhly USA a Sovětský svaz. Plánovaná čínská pilotovaná mise na Měsíc připomíná mise z programu Apollo s cílem zanechání vlajky a stop na Měsíci, sběru vzorků a jízdy lunárním roverem. Důvodem, proč se v Číně rozhodli použít pro své první přistání na Měsíci menší nosnou raketu CZ-10 a nečekat na vyvíjenou superraketu CZ-9, je snaha o přistání už v tomto desetiletí. Tím však vyvolali nový závod o Měsíc. Ve Spojených státech v něm jde o návrat amerických astronautů na povrch našeho přirozeného souputníka dřív, než se na něj poprvé dostanou čínští kosmonauti.

NASA testuje těžebního robota

Robot RASSOR (Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot) od NASA podstoupil zkoušku, při které přemísťoval velké objemy simulantu lunárního regolitu. 27. května byl otestován na Granular Mechanics and Regolith Operations Lab na Kennedyho kosmickém středisku a na fotografii vidíme, jak si inženýr Ben Burdess z Kennedyho střediska prohlíží protisměrně otáčející se válce určené k odběrům regolitu, s jejichž pomocí robot vytvořil skoro metr vysoký násep.

SLEDUJEME: HAKUTO-R RESILIENCE přistává na Měsíci

Čtyři měsíce jsou v kosmonautice dost dlouhá doba. Je proto docela dobře možné, že už někteří z Vás mohli zapomenout na to, že 15. ledna letošního roku vynesl Falcon 9 dva lunární landery. Kromě Blue Ghost 1 od Firefly Aerospace, který se začátkem března stal prvním strojem od soukromé firmy, který úspěšně přistál na Měsíci, se do kosmického prostoru vydal i druhý lander HAKUTO-R od japonské společnosti ispace, který dostal přezdívku RESILIENCE. Jeho cesta k Měsíci však vedla po komplikovanější dráze a tudíž trvala delší dobu. Nyní ale vše míří do velkého finále a už dnes večer bychom se měli dočkat pokusu o přistání HAKUTO-R RESILIENCE v oblasti Mare Frigoris. V tomto článku najdete přímý video přenos firmy ispace v angličtině (má se rozběhnout ve 20:10), ale i náš česky psaný online přenos (začínáme v 19:00) z celé události.

Návrh rozpočtu by zrušil desítky misí NASA

2. května byl zveřejněn stručný přehled návrhu rozpočtu Bílého domu pro NASA na příští fiskální rok. 30. května pak NASA zveřejnila podrobnější přehled. Jeho jádrem je snaha o posílení průzkumných činností agentury za cenu zrušení desítek vědeckých misí a propuštění tisíců lidí. Nové dokumenty obsahují podrobnější informace o návrhu rozpočtu na nejvyšší úrovni, než jaké zveřejnil Úřad pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu ve svém stručném návrhu rozpočtu zveřejněném o čtyři týdny dříve. NASA zveřejnila rozpočtové dokumenty na svých internetových stránkách v pátek pozdě večer bez jakýchkoli fanfár a bez tradičního rozpočtového brífinku vedení agentury.

Jak zachytit přistání na Měsíci – od zrnitého obrazu k HD

Až na Měsíci přistanou příští astronauti, budeme jejich kroky sledovat ve vysokém rozlišení. Obraz bude samozřejmě barevný a každou sekundu dostaneme 60 snímků pro plynulejší podání pohybů a změn snímané scény. Kvalita videopřenosů bude nesrovnatelně vyšší, než byl v éře programu Apollo, ovšem inženýři budou stále muset čelit lunárním omezením jako je šířka přenosového pásma, zpoždění signálu, světlené podmínky na Měsíci, či všudypřítomný prach. Více než půl století poté, co lidé poprvé vstoupili na Měsíc, se experti přes kosmickou komunikaci připravují na nejlepší možné pokrytí tohoto jedinečného momentu.

NASA přemýšlí o 3D tisku lunárních a marsovských základen

Jedním z klíčů k udržitelné lidské přítomnosti na vzdálených světech je využívání místních zdrojů, mezi které patří i stavební materiály pro infrastrukturu jako jsou obytné moduly, radiační štíty, cesty, či startovní a přistávací rampy. Ředitelství NASA pro kosmické technologické mise chce využít širokého portfolia svých programů a průmyslových možností k vývoji metod pro využívání místních zdrojů, které by budoucím průzkumníkům Měsíce a Marsu pomohly postavit, co budou potřebovat. Tyto technologie dosáhly v kosmických aplikacích významného pokroku, ale mají význam i pro uplatnění zde na Zemi.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.