Naše minisérie článků o nákladech na palubě lunárního landeru Blue Ghost od Firefly Aerospace se pomalu blíží k závěru a samotný lander by se dnes ráno mohl vydat na 45 dní dlouhou cestu k Měsíci. V dnešním článku si posvítíme hned na dva zajímavé náklady – na rozdíl od minulých článků tentokrát nebude řeč o vědeckých přístrojích, ale o technologických demonstrátorech. Na jejich význam při kosmických misích bychom neměli zapomínat, protože často testují nové technologie, které je potřeba prověřit v reálných podmínkách, aby se mohly začít používat na budoucích misích. Nejprve si představíme odběrné zařízené LPV (Lunar PlanetVac) a ve druhé části bude následovat radiačně odolný počítač RadPC.
Mezi technologickými výzvami, které jsou spojené s výpravami na povrch jiných světů, najdeme i efektivní sběr a analýzu vzorků kamenů a prachu. Schopnost rychle a přitom důkladně odebrat a analyzovat vzorky bude potřebná nejen při pilotovaných výpravách z programu Artemis, ale i při budoucích výpravách na Mars a další kosmická tělesa. NASA proto usiluje o změnu paradigmatu v technikách, které umožní nákladově efektivnější získávání vzorků, aby mohly probíhat zkoušky přímo na místě – ať s dohledem astronautů nebo bez něj – a umožní v reálném čase odesílat data o vzorcích výzkumníkům na Zemi.
Právě tento úkol je cílem inovativních technologického demonstrátoru LPV (LunarPlanetVac), který je jedním z deseti nákladů od NASA, které má k Měsíci dopravit další dodávka z programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services).LPV má na povrch Měsíce dopravit první exemplář lunárního landeru Blue Ghost od Firefly Aerospace. LPV, jehož vývoj obstarala firma Honeybee Robotics, je pneumatický systém, který k odběru a přemístění vzorků využívá stlačeného plynu. Je to v podstatě vysavač, který si s sebou nese vlastní plyn. Je navržen tak, aby účinně odebíral a přepravoval lunární regolit z povrchu k dalším vědeckým přístrojům, či do pouzder určených k dopravě na Zemi, přičemž jeho fungování není závislé na úrovni gravitace.
Odběrná hlava LPV využije stlačený plyn k rozvíření regolitu a vytvoří malé tornádo. Pokud se vše podaří, bude materiál z prachového oblaku pomocí sekundárních pneumatických trysek usměrněn do přepravní trubice a ve speciálním pouzdru dojde k jeho zachycení. Celá autonomní operace zabere jen pár sekund a zachovává všechna pravidla planetární ochrany. Odebraný regolit (včetně částic až do velikosti 1 cm), bude v odběrném pouzdře proset a vyfotografován, přičemž výsledky se poté odešlou na Zemi v reálném čase.
Inovativní přístup k odběru vzorků a testování přímo na místě by ve výsledku mohl změnit doposud zavedená pravidla, uvedl Dennis Harris, který spravuje zařízení LPV pro program CLPS na Marshallově středisku v alabamském Huntsville. „Není tam žádné kopání, žádná robotická paže, která se opotřebovává, případně může vyžadovat opravu, nebo dokonce výměnu. Funguje to podobně jako vysavač,“ vysvětluje Harris a dodává: „Technologie na tomto přístroji by mohla pomocí při pátrání po vodě, heliu, či dalších zdrojích a poskytne jasnější představu o lokálních materiálech dostupných pro NASA a její partnery pro výrobu lunárních habitatů, startovních ramp, či rozšíření vědeckých znalostí a praktického průzkumu Sluneční soustavy.“
Palubní počítače jsou kriticky důležitou součástí kosmického průzkumu. Závisí na nich prakticky všechny činnosti kosmických sond – od pohonných, přes navigační systémy až po podporu života, sběr vědeckých dat, či komunikaci. Jenže počítače v ksomickém prostředí jsou náchylné na ionizující záření ze Slunce i vzdálenějších zdrojů. Pouhá jedna vysokoenergetická částice může spustit tzv. efekt jedné události (single event effect), který způsobí drobné chyby v datech, jež vedou ke kaskádovým poruchám, zhroucení systému a trvalému poškození. NASA již dlouho hledá nákladově efektivní řešení, jak zmírnit účinky záření na počítače, aby zajistila bezpečnost a úspěšnost misí.
Na scénu proto přichází technologický demonstrátor RadPC (Radiation Tolerant Computer), který na povrch Měsíce dopraví lander Blue Ghost. RadPC, vyvinutý na Montana State University ve městě Bozeman, má demonstrovat obnovu počítače po poruchách způsobených efektem jedné události od ionizujícího záření. Počítač je navržen tak, aby sám v reálném čase sledoval a měřil svůj stav pomocí redundantních procesorů implementovaných na hotových integrovaných obvodech zvaných pole programovatelných hradlových polí. Tyto dlaždicové logické bloky lze snadno vyměnit po potvrzeném zásahu ionizujícími částicemi. V případě zásahu částicí dokáží patentované postupy obnovy RadPC identifikovat místo závady a problém na pozadí opravit.
Jako přidanou vědeckou hodnotu nese RadPC trojici dozimetrů, které budou měřit odlišné úrovně radiace v lunárním prostředí, přičemž každý z nich je vyladěn na odlišné úrovně citlivosti. Tyto dozimetry budou během cesty landeru k Měsíci nepřetržitě měřit interakci mezi zemskou magnetosférou a slunečním větrem. Poskytnou také podrobné radiační informace o místě přistání landeru Blue Ghost v oblasti Mare Crisium, což by mělo pomoci zvýšit bezpečnost budoucích pilotovaných výprav programu Artemis. „Jde o první výpravu RadPC do divočiny, dalo by se říct,“ uvedl Dennis Harris, který na Marshallově středisku zodpovídá za náklady z programu CLPS a dodává: „RadPC je pro program CLPS skvělou příležitostí, jak prověřit možnost radiačně odolného počítače, který by mohl udělat budoucí mise k Měsíci a Marsu bezpečnější a cenově efektivnější.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/RW9nT5ktjYDeN8CiSmhEBK-1200-80.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/lpv-on-a-lander-closeup-jpg.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/radpc-closeup-rotatencrop.jpg