sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Start Starlinků a zážeh FSB-2

Další start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny by měl přijít již dnes v 19 hodin a 39 minut. Pod aerodynamickým krytem se tentokrát bude skrývat čtyřicet šest družic Starlink. Jelikož se startuje z Kalifornie, budou družice vypuštěny na heliosynchronní oběžnou dráhu se sklonem 97,66° vůči rovníku. Při tomto startu se také o kus zkrátí časové rozmezí mezi dvěma starty Falconu 9 z Kalifornie. Nyní to je dvacet dva dní mezi dvěma starty a při tomto startu se tato doba zkrátí na deset dní a šestnáct hodin. První stupeň B1071, který byl vybrán pro tuto misi má za sebou tři starty a zajímavé je, že pokaždé startoval z Kalifornie a pokaždé přistával na pevninu. Tentokrát tak bude poprvé přistávat na mořskou plošinu Of Course I Still Love You.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenbergova letecká základna, Kalifornie
  • Čas startu: 21. července 19:39 SELČ
  • Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1071)
  • Náklad: 46 družic Starlink
  • Hmotnost nákladu: Hmotnost družic je 13 570 kilogramů
  • Oběžná dráha: Heliosynchronní oběžná dráha s výškou 320 × 308 kilometrů a sklonem 97,66° vůči rovníku.
  • První stupeň: První stupeň přistane na mořské plošině OCISLY, která bude čekat 635 kilometrů od místa startu.

EDIT: 21. července 20:40
Start byl odložen o dvacet čtyři hodin. Další pokus o start následuje zítra v 19:39 našeho času.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 19:25 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Start Falconu 9 se Starlinky je však jen první přenos dnešního dne a jako další bude následovat zážeh urychlovacího stupně na tuhé pohonné látky FSB-2 pro raketu SLS. Zhruba před dvěma lety byl proveden statický zážeh stupně FSB-1 a nyní je na řadě vylepšená verze. FSB-2 má otestovat jiný systém zapalování, jiné materiály, zcela nový systém řízení atd. Data z tohoto testu pomohou vylepšit design budoucích verzí stupňů na tuhé pohonné látky.

Náš přenos ze zážehu spustíme zhruba ve 20:55 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://www.elonx.cz/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.northropgrumman.com/wp-content/uploads/QM-2-Test.jpg?w=640
https://teslaphilippines.com/wp-content/uploads/2020/06/teslaphilippines-star-link.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
v600
v600
2 let před

To je mazec…
Vždycky mě fascinuje, jak ten motor v mžiku naběhne na plný výkon.
Vizuálně to vypadá na zlomek sekundy.

Bylo by zajímavé vidět graf tahu v závislosti na čase…

(když pouštíme s cerou rakety-modely, tak kupované motory kategorie B a C rozhodně nenabíhají tak mžikově 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  v600

Což o to, graf se najít dá (z raketoplánu – https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Srbthrust2.svg), ale bohužel nemá dostatečné rozlišení pro sledování přesného průběhu v prvních zlomcích sekund.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.