sociální sítě

Přímé přenosy

Dlouhý pochod 5 (Chang'e 7)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvedla, že vyvinula kontejnerizovaný odpalovací systém pro své rakety Electron a HASTE. Cílem je usnadnit provoz těchto nosičů i z míst mimo stálé startovací základny společnosti a nabídnout vojenským zákazníkům více možností pro orbitální a hypersonické testovací mise.

Redwire

Dceřiná společnost společnosti Redwire, která se zabývá biotechnologiemi a farmaceutickými aplikacemi ve vesmíru, podepsala dohodu o přepravě výzkumných nákladů pro výzkum v mikrogravitaci na palubě zařízení Starfall společnosti SpaceX.

SWIFT

Společnost Katalyst Space Technologies , která vyvinula družici určenou ke zvýšení oběžné dráhy observatoře SWIFT agentury NASA, uvedla, že se jí daří pokročit v řešení problémů, které postihly družici.

IRIS²

Evropská komise dosáhla dohody s průmyslovým konsorciem o pokračování projektu zabezpečené komunikační družicové konstelace IRIS², přičemž se zvýší jak počet družic, tak i náklady na projekt.

FCC

Federální komunikační komise (FCC) pověřuje zástupkyni vedoucího oddělení Space Bureau Jennifer Gilsenan, aby zajistila pokračování reformy regulace družic, zatímco se její šéf Jay Schwarz připravuje na konci tohoto měsíce do důchodu.

Northrop Grumman

Northrop Grumman a Kanadská vesmírná agentura tento týden uvedly, že upraví to, na čem dosud pracovaly pro lunární stanici Gateway agentury NASA, tak, aby to bylo možné využít pro plánovanou základnu na Měsíci. Zatím však zveřejnily jen málo konkrétních informací.

NOAA

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) bude i nadále vyhodnocovat data z hyperspektrálního mikrovlnného radiometru HyMS (Hyperspectral Microwave Sounder) společnosti Spire Global. Vyplývá to z prodloužení smlouvy v hodnotě 3 milionů dolarů, které bylo oznámeno 4. srpna.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: EscaPADE míří k Marsu – na New Glennu

Marsovské sondy EscaPADE se měly na svou misi vydat již při premiérovém startu rakety New Glenn na konci minulého roku, ovšem kvůli promarnění startovního okna k Marsu, které bylo způsobeno technickými problémy na raketě, padlo rozhodnutí o odkladu na druhou misi této rakety. To nakonec umožňovalo firmě Blue Origin provést první misi se svým vlastním nákladem, tedy kompletně otestovat celý systém – jak raketu, tak startovní rampu. Při ní si New Glenn vedl velmi dobře, přičemž druhý stupeň dosáhl plánované oběžné dráhy. Jedinou vadou na kráse bylo nezdařené přistání prvního stupně, což ale (troufnu si říct) nebylo nic nečekaného, jelikož to byl vůbec první pokus Blue Origin přistát s takto obrovským stupněm letícím po poměrně náročné dráze v porovnání se suborbitálním New Shepardem.

Co se týče samotné mise, ta má demonstrovat nízkonákladový planetární výzkum. Jde o poměrně malé sondy, z nichž každá má hmotnost 535 kilogramů a rozměry 60 × 70 × 90 centimetrů. Důvodem takto malých rozměrů je, že jsou součástí programu NASA nazývaného SIMPLEX (Small Innovative Missions for Planetary Exploration), doslovně přeloženo jako Malé inovativní mise pro planetární průzkum, jehož cílem je vývoj menších a levnějších sond, které budou moci být případně vyneseny jako sekundární náklad při jiných, významnějších misích pro agenturu NASA. Dvojice sond bude mít za úkol studovat magnetosféru Marsu a to, jak kosmický vítr přispěl k zániku marsovské atmosféry. Délka jejich služby je nyní plánována na 2 a půl roku.

Závěrečný přehled:

Čas a datum startu: 9. listopadu v 20:45 SEČ
Startovní okno: 20:45 – 23:11 SEČ
Místo startu: Rampa SLC-36, Mys Canaveral, Florida
Raketa: New Glenn
Primární náklad: dvojice sond EscaPADE
Hmotnost nákladu: 1 070 kg
Doručovací oběžná dráha: Heliocentrická oběžná dráha
První stupeň: Pokusí se o přistání na mořské plošině Jacklyn

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 20:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 9. listopadu 20:30
Start se posouvá o přibližně 30 minut. Přenos tedy začne ve 21:00.

EDIT 9. listopadu 21:05
Odpočet už pár minut stojí, čeká se na zlepšení počasí. Nový termín startu zatím neznáme, ale přenos jsem posunul o půl hodiny za 21:30.

EDIT 9. listopadu 21:30
Odpočet se za poslední půlhodinu nerozběhl. Posouvám tedy začátek přenosu o půl hodiny na 22:00.

EDIT 9. listopadu 21:45
Ke startu by mělo dojít ve 22:12. Přenos začne ve 21:55.

EDIT 9. listopadu 22:45
Dnes se kvůli počasí nepoletí. Nový termín startu zatím nebyl oznámen.

Zdroje informací:
https://nextspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
TritonJ
TritonJ
9 měsíců před

Start posunut na 21:17 SEČ, bouřka 7km od rampy

Naposledy upraveno 9 měsíců před by TritonJ
Radek V.
Radek V.
8 měsíců před

Tak ani start 12.11. večer nebude. odklad kvůli sluneční bouři. Nový termín zatím není.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.