Štítek ‘OCISLY’

ŽIVĚ A ČESKY: Vandenberg, Falcon a Starlink

Starlink

V dnešním tradičně krátkém předstartovním článku, se zaměříme na další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Ovšem, tentokrát bude tento start zpestřený tím, že pod aerodynamickým krytem se nebudou ukrývat jen Starlinky, ale i sekundární náklad, v podobě orbitálního tahače D-Orbit ION SCV009. A jelikož se jedná o misi mířící do druhé orbitální slupky, která má sklon vůči rovníku 70°, tak start proběhne z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. O přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You se pokusí první stupeň s výrobním číslem B1071, který poletí posedmé. Náš přenos spustíme klasicky zhruba patnáct minut před startem tedy okolo 17:30. 

ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje dva měsíce odkládaná mise?

Mise Starlink 2-4, která má odstartovat z Vandenbergovy letecké základny již dnes po čtvrté hodině, byla velmi dlouho odkládána. Původně měla startovat již v listopadu minulého roku, následně ale byla postupně odkládána, a to celkem dvanáctkrát. Datum startu se tedy zatím ustálilo na 19. lednu a můžeme doufat, že Falcon 9 dnes na tuto misi konečně odstartuje a na oběžnou dráhu dopraví padesát jedna kusů družic Startlink. Jelikož se startuje z Vandenbergu, je jasné, že se poletí na nízkou oběžnou dráhu se sklonem 70° vůči rovníku. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat přibližně 662 kilometrů od místa startu. První stupeň vybrán pro tuto misi je B1075, který je zbrusu nový.

ŽIVĚ A ČESKY: Další kalifornský start

Při dalším startu Falconu 9 z Kalifornie bude vyneseno dalších dvaapadesát kusů družic Starlink. Jak je dobře známo, tak při startech z Kalifornie jsou družice vynášeny na dráhu s vysokým sklonem vůči rovníku, v tomto případě 70°. Družice vyneseny při tomto startu míří do tzv. druhé orbitální slupky, která bude po dokončení čítat 720 družic. První stupeň B1061 poletí již po jedenácté a bude přistávat na mořské plošině Of Course I Still Love You. Ale jak jistě lidé, co sledují přenosy pravidelně vědí, tak na Vandenbergově základně bývají často mlhy. Můžeme tak doufat, že se dočkáme jasné oblohy.

ŽIVĚ A ČESKY: Dvojitý přenos zajistí Falcon a Progress

Začneme nejdříve startem Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii s další várkou družic Starlink. Při tomto startu bude vyneseno 53 kusů družic Starlink na nízkou oběžnou dráhu se sklonem 53,2° vůči rovníku, což je dráha, na kterou se z Kalifornie moc často nestartuje, ale kvůli vytížení startovních ramp na Floridě bylo rozhodnuto start uskutečnit z Vandenbergovy základny. Nyní se přesuneme k druhé události našeho přenosu a tím bude připojení kosmické lodi Progress MS-21 k dokovacímu portu modulu Poisk na Mezinárodní vesmírné stanici. K připojení by mělo dojít 28. října ve 04:51 našeho času.

ŽIVĚ A ČESKY: Várka 52 kusů družic Starlink odstartuje z Kalifornie

Budování konstelace družic poskytujících širokopásmové připojení k internetu Starlink pokračuje. Již zítra se můžeme těšit na start rakety Falcon 9 s 52 kusy těchto družic na palubě. Start proběhne 5. října v 01:48:10 našeho času a z rampy SLC-4E na Vandenbergově kosmické základně v Kalifornii uvidíme odstartovat Falcon 9 s použitým prvním stupněm s označením B1071-5, který bude použit již po páté a byl použit na misích NROL-87, NROL-85 či SARah-1. Firma SpaceX se tradičně pokusí o přistání prvního stupně na mořské plošině, kdy tentokrát byla zvolena plošina OCISLY.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon znovu startuje

Další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Tentokrát opět z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by měl Falcon odstartovat ve středu ráno v 07:40 našeho času. Družice, které budou vyneseny při tomto startu míří do tzv. třetí orbitální slupky, která bude po dokončení obsahovat 348 družic. O přistání se první stupeň B1063, který byl zvolen pro tuto misi, pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat 640 kilometrů od místa startu. Pro tento konkrétní první stupeň se bude jednat o sedmý start.

ŽIVĚ: Falcon 9 startuje z Vandenbergu

Povedený záběr na startující Falcon z Vandenbergovy základy s další várkou družic konstelace Starlink

Většina startů v srpnu, které nás čekají, budou starty se Starlinky. A i dnes jsme tu kvůli startu Falconu 9 se čtyřiceti šesti družicemi Starlink. Nyní se ale nebude startovat z Floridy, ale z Vandenbergovy letecké základny, kterou SpaceX nejčastěji využívá ke startům na dráhy s velkým sklonem vůči rovníku. Družice na této misi míří do třetí orbitální slupky. V té se družice pohybují po dráze se sklonem 97,6° vůči rovníku. První stupeň vybraný pro tuto misi má za sebou devět startů a nyní ho tak čeká jubilejní desátý start. Jelikož se startuje z Kalifornie, tak o přistání se první stupeň pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která dříve sloužila na Floridě, ale v minulém roce byla plošina přepravena skrz Panamský průplav do Kalifornie. Ta bude při tomto startu čekat 636 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Start Starlinků a zážeh FSB-2

Další start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny by měl přijít již dnes v 19 hodin a 39 minut. Pod aerodynamickým krytem se tentokrát bude skrývat čtyřicet šest družic Starlink. Jelikož se startuje z Kalifornie, budou družice vypuštěny na heliosynchronní oběžnou dráhu se sklonem 97,66° vůči rovníku. Při tomto startu se také o kus zkrátí časové rozmezí mezi dvěma starty Falconu 9 z Kalifornie. Nyní to je dvacet dva dní mezi dvěma starty a při tomto startu se tato doba zkrátí na deset dní a šestnáct hodin. První stupeň B1071, který byl vybrán pro tuto misi má za sebou tři starty a zajímavé je, že pokaždé startoval z Kalifornie a pokaždé přistával na pevninu. Tentokrát tak bude poprvé přistávat na mořskou plošinu Of Course I Still Love You.

ŽIVĚ A ČESKY: Start Starlinků z Kalifornie

Raketa Falcon 9 při startu z Vandenbergovy letecké základny

Neutuchající tempo jakým SpaceX vypouští družice Starlink pokračuje. Je 10. července a již za pár hodin nás čeká start Falconu 9 s další várkou družic Starlink z Vandenbergovy základny v Kalifornii. Při této misi ale přichází změna v parametrech oběžné dráhy, na kterou budou družice vypuštěny. Jelikož se jedná o misi s označením 3-1, znamená to, že tyto družice míří do tzv. Group 3, neboli třetí orbitální slupky konstelace Starlink. Družice v této orbitální slupce jsou vynášeny na polární oběžnou dráhu se sklonem 97,6° vůči rovníku. Po dokončení bude Group 3 čítat celkem 520 družic. První stupeň pro tuto misi má výrobní číslo B1063 a má za sebou pět startů. Z jeho zajímavých misí můžeme zmínit vynesení sebevražedné sondy DART, nebo družice Sentinel-6A. O přistání se stupeň pokusí na mořskou plošinu Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu 643 kilometrů od místa startu. O záchranu aerodynamického krytu se postará loď NRC Quest, která bude čekat 654 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Další část konstelace Starlink míří k obloze

Falcon 9, Vandenbergova letecká základna, rampa SLC-4E, Starlink. Podle tohoto popisu jste jistě poznali, že raketa Falcon 9 je připravena ke startu s další várkou družic Starlink, které mají v budoucnu zajistit internetové připojení po celém světě. Možná vám to připadá jako zbytečnost, jelikož drtivá většina z vás má pevné připojení už dávno doma, ale tady jde právě o ty odlehlé oblasti, kde lidé tuto možnost velice ocení. Internet je v současnosti neodmyslitelná součást našeho života a Starlink má právě zajistit dostupnost internetového připojení po celé naší planetě. Tentokrát bude pod aerodynamickým krytem rakety Falcon 9 dalších 50 kousků této konstelace družic. Konkrétně tato skupina Starlinků, chystajících se na svou cestu, patří do takzvané „Group 4“, neboli čtvrté skupiny, která má za svůj cíl oběžnou dráhu o výšce 520 km nad zemí a se sklonem 53,2° vůči rovníku. Při této misi, jak už je u SpaceX zvykem, se pokusí o přistání prvního stupně. Konkrétně se jedná o první stupeň s označením B1063.4 a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You vzdálené 639 km od místa startu. Je tu i možnost, že se SpaceX pokusí o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. Loď NRC Quest bude čekat 657 km od místa startu, aby pak obě poloviny mohla vylovit z vody, poté co do ní přistanou na padácích.