Štítek ‘OCISLY’

ŽIVĚ A ČESKY: Tři komentované přenosy během osmi hodin!

Všechny ponocovače dnes čeká opravdu velká výzva, jelikož se sešly hned čtyři starty během osmi hodin, což je situace, která se moc často nestává. Jako první je v plánu start Falconu 9 na misi USSF-124, při níž má být vyneseno celkem šest družic, které budou sloužit pro monitorování balistických a hypersonických střel. Při druhém startu se opět můžeme těšit na Falcon 9, který tentokrát poletí s další várkou dvaadvaceti družic Starlink. Napotřetí nás čeká start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-26, která na ISS dopraví přibližně 2 518 kilogramů zásob včetně vody, dusíku, potravin, oblečení a vědeckých experimentů. Jako poslední je znovu v plánu start odloženého Falconu 9 s lunárním landerem Nova-C od firmy Intuitive Machines, který byl v dnešních ranních hodinách odložen kvůli nevyhovujícím teplotám metanu před zahájením tankování.

ŽIVĚ A ČESKY: Starty se Starlinky = předehra pro Super Heavy Starship

Den, na který jsme čekali v podstatě již od 20. dubna letošního roku, je konečně tady. Na 18. listopadu je totiž v plánu druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship. Tomu ale budou předcházet starty Falconu 9 a s čím jiným, než s družicemi Starlink. Při prvním startu zítřejšího dne vynese Falcon na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku 23 družic a první stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Při druhé misi zítřejšího dne, tedy Starlink 7-7, bude vyneseno 22 družic na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku, což odpovídá šesté orbitální slupce konstelace Starlink. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se zítra od SpaceX dočkat hned tří startů, což je opravdu něco nevídaného.

ŽIVĚ A ČESKY: Předposlední Starlinky tento měsíc?

Na sobotní ráno si pro nás SpaceX připravila start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Při tomto startu bude překvapivě vynášet další várku družic Starlink druhé generace. Těch bude s největší pravděpodobností pod aerodynamickým krytem dvacet jedna, jejich celková hmotnost tak bude přibližně 16 800 kilogramů a jsou určeny pro šestou orbitální slupku konstelace Starlink, která má sklon 53° vůči rovníku. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

ŽIVĚ: Dva Falcony během šesti hodin

Na pondělí jsou plánovány hned dva starty Falconu 9 a to v rozmezí pouhých šesti hodin. Oba starty mají za úkol vynést další družice pro konstelaci Starlink. V rámci mise Starlink 6-22 bude do páté orbitální slupky vyneseno celkem 22 družic V2-mini, přičemž v rámci druhé mise Starlink 7-4 zamíří 21 družic do šesté orbitální slupky. Na oba starty se vypraví první stupně, které za sebou mají již 13 startů, a jak je zvykem, oba se pokusí o přistání na mořských plošinách. První stupeň B1067 se zhruba 9 minut po startu z rampy SLC-40 pokusí o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantiku. Oproti tomu stupeň B1063 se pokusí o přistání na plošině Of Course I Still Love You, z čehož vyplývá, že druhý start se uskuteční z Vandenbergovy základny v Kalifornii.

ŽIVĚ A ČESKY: 100. vyhrazený start se Starlinky

V úterý 22. srpna nás čeká již stý vyhrazený start Falconu 9 s družicemi Starlink. I tentokrát se SpaceX chystá na oběžnou dráhu stejně jako minule vypustit družice druhé generace, neboli V2-mini. Těch bude při tomto letu dvacet jedna a míří na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku. První stupeň, který poletí na tuto misi má za sebou již čtrnáct startů a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat 642 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlink tentokrát startuje z Kalifornie

V úterý 8. srpna nás čeká další start rakety Falcon 9 s družicemi Starlink. Start je v plánu na šestou hodinu ranní z rampy SLC-4E na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Stejně jako při přechozích startech se i tentokrát budou vynášet družice Starlink V2-mini. Jde o zmenšenou verzi Starlinků V2, které se budou vynášet pomocí Super Heavy Starship. Informace o počtu družic a prvním stupni zatím nebyly zveřejněny. O přistání se první stupeň pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat přibližně 660 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX se blíží ke konci vypouštění starých Starlinků

Dnes nás večer v půl desáté čeká start dalšího Falconu 9 s družicemi Starlink. Při této misi jich bude vyneseno celkem čtyřicet osm do tzv. páté orbitální slupky konstelace Starlink, která má sklon vůči rovníku 43°. Také by se mělo jednat o předposlední misi s družicemi Starlink v1.5. Dále budou vynášeny pouze družice v2 Mini. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s označením B1063, který čeká jeho dvanáctý start. O přistání se první stupeň pokusí na mořské plošině Of course I Still Love You, která bude čekat 668 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon, Kalifornie a Starlink

Na poslední květnový den je v plánu start dalšího Falconu devět opět s družicemi Starlink jeden a půl té generace. Tentokrát se bude startovat z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a je tak jasné, že tyto družice budou vyneseny na oběžnou dráhu s vyšším sklonem vůči rovníku, konkrétně v tomto případě 70°. Při tomto startu bude vyneseno celkem 52 družic Starlink a první stupeň, se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: Ráno Starlink, odpoledne Iridium s OneWebem

V pátek nás čekají hned dva starty Falconu 9. První z nich je v plánu krátce po šesté hodině ranní a bude při něm vyneseno dvaadvacet kusů družic Starlink V2 Mini. Ty míří do páté orbitální slupky konstelace Starlink, která má sklon 43° vůči rovníku. Druhý start je z hlediska nákladu zajímavější, jelikož při něm má být vyneseno pět náhradních družic Iridium NEXT, které několik let čekaly ve skladu, ale zvyšující se náklady na skladování přiměly společnost Iridium vynést zbývajících pět náhradních družic. Družice Iridium NEXT ale nejsou jediný náklad. Spolu s nimi bude vyneseno patnáct družic OneWeb první generace a první testovací exemplář družice OneWeb druhé generace.

ŽIVĚ A ČESKY: Další várka Starlinků letí z Kalifornie

Ve středu 10. května se z Vandenbergovy letecké základny chystá další start Falconu s družicemi Starlink generace v1.5. SpaceX se poslední dobou snaží zvýšit počet startů z Kalifornie a doplnit tak družice na dráhy s vyšším sklonem vůči rovníku. Konkrétně jedenapadesát družic vynesených při tomto startu míří do tzv. druhé orbitální slupky konstelace Starlink. Ta má výšku 570 kilometrů, sklon 70° vůči rovníku a po dokončení bude obsahovat 720 družic. První stupeň, B1075 má za sebou dva starty a při této misi se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You. Ta bude čekat v Tichém oceánu 660 kilometrů od místa startu.