sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Troye Meinka

Americký senát 13. května potvrdil Troye Meinka jako 27. ministra letectví. Meink naposledy působil jako zástupce ředitele Národního průzkumného úřadu (NRO), nastupuje do úřadu v okamžiku, kdy letectvo i vesmírné síly procházejí ambiciózními modernizačními programy.

MDA Space

Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Deník astronauta | 04 – Potápění a sociální sítě

Tento týden přišlo na řadu potápění. Díky tomu, že všichni, co se zde účastníme výcviku, máme alespoň základní potápěčskou kvalifikaci (tj. Open Water Diver – OWD, někteří dokonce i kvalifikace vyšší), mohli jsme přikročit rovnou k získání certifikace NBF-NBL SCUBA Guest Diver. Ta nás pak opravňuje k potápění v bazénu Neutral Buoyancy Facility (NBF) tady v evropském středisku astronautů v Německu, ale také v mnohem větším Neutral Buoyancy Lab (NBL) v Johnsonově vesmírném centru v Houstonu.

Nechybělo seznámení s potápěčskou výstrojí, tedy zkoušky jacketů, brýlí, ploutví, seznámení s lahvemi, s typy zde používaných regulátorů a s postupy na břehu okolo bazénu (tzv. „deck“).
Nechybělo seznámení s potápěčskou výstrojí, tedy zkoušky jacketů, brýlí, ploutví, seznámení s lahvemi, s typy zde používaných regulátorů a s postupy na břehu okolo bazénu (tzv. „deck“).

Týden 4

Pondělí 18. listopadu

Týden začal potápěčskou teorií, tedy zopakováním základních věcí z kurzu Open Water Diver, ale také seznámením s místními postupy, které jsou specifické pro NBF. Nechybělo ani povídání o tom, proč vzniklo zařízení NBF zde v Německu, proč je umístěné zrovna tam, kde je a jak se liší výcvik EVA (Extravehicular Activity), neboli výstupů do volného kosmického prostoru, u astronautů NASA, ESA a dalších agentur. Myšlenka vybudovat NBF vznikla již v době projektu evropského raketoplánu Hermes, který měl být vypouštěn na raketách Ariane, a pro který mělo letiště v Kolíně nad Rýnem sloužit jako přistávací plocha. V éře amerického programu Space Shuttle byl totiž Kolín jedním z evropských záložních letišť pro případ přerušení startu a nouzového přistání v režimu TAL (Transoceanic Abort Landing). V návaznosti na program Hermes tak bylo rozhodnuto, že i evropské středisko astronautů (EAC) bude umístěné zde – hned za plotem letiště Cologne. Protože se počítalo s prováděním EVA z Hermesu, vznikla myšlenka vybudovat v EAC také speciální bazén, který bude velký tak akorát, aby se do něj vešla replika budoucího evropského raketoplánu. Program Hermes nakonec v 90. letech bohužel skončil, ale EAC a bazén NBF zůstaly.

Po asi dvouhodinové teorii o potápění následoval test – úspěšně zvládnutý. Poté přišlo na řadu seznámení s potápěčskou výstrojí, tedy zkoušky jacketů, brýlí, ploutví, seznámení s lahvemi, s typy zde používaných regulátorů a s postupy na břehu okolo bazénu (tzv. „deck“).

Odpoledne bylo zaměřené na fyzickou přípravu. Proběhly dvě, celkem tříhodinové přednášky, o fyzioterapii a předcházení zdravotním problémům v kariéře astronauta, a o fyzické přípravě a kompenzačních cvičeních během pobytu na ISS.

Příprava na výcvik potápění.
Příprava na výcvik potápění.

Úterý 19. listopadu

Úterý začalo dvouhodinovým tréninkem v gymu. Rozehřátí, pak série cvičení na pohybovou koordinaci, skákání, poté kruhový trénink a nakonec patnáctiminutový strečink. Odpolední program byl dost individuální. Mě čekala preventivní dermatologická prohlídka, která je součástí každoroční zdravotní certifikace. Nicméně, dělá se v externím zařízení a v separátním termínu (proto proběhla až teď). Poté přišlo na řadu sezení s lékařem kosmické medicíny (tzv. Flight Surgeonem), který se stará o to, abychom byli po lékařské stránce připraveni na kosmický let. Sezení bylo velice užitečné, protože se prošly výsledky lékařských prohlídek – vstupní i těch pravidelných, a v případě potřeby se stanovila doporučení pro další prevenci. Zároveň jsem měl možnost se seznámit i s průběhem předletových zdravotních kontrol a karantény, která začíná zpravidla 14 dní před plánovaným startem.

Středa 20. listopadu

Třetí den čtvrtého týdne začal trochu netradičně – školením o sociálních mediích a sítích. Vzhledem k tomu, že se jedná o stále častěji používaný komunikační nástroj, je nutné se v rámci celkového tréninku zaměřeného na komunikaci a média, seznámit i s ním. Školení vedli odborníci ESA, kteří se starají o digitální komunikaci celé organizace.

Odpoledne bylo ale opět věnováno potápění. Tentokrát prvnímu ponoru v bazénu, který zároveň sloužil jako dovednostní test pro získání certifikace NBF-NBL SCUBA Guest Diver. Vzhledem ke kapacitě bazénu a počtu podpůrných potápěčů a instruktorů, děláme přezkoušení jen maximálně dva z nás během jednoho dne. Dnes tedy byla řada na mně a kolegyni z Německa. Před samotným ponorem jsme absolvovali zběžnou zdravotní kontrolu u místního lékaře, který je vždy při potápění součástí podpůrného týmu. Poté následoval podrobný briefing o průběhu ponoru, převlečení do neoprenů a sestavení výstroje. Pak se už mohlo jít do vody. Samotný ponor sestával z řady dovedností, které byly vždy demonstrovány instruktorským týmem, a poté jsme měli danou dovednost předvést my. Vzhledem k tomu, že všechno šlo bez problémů, byl i čas na pár společných fotek pod vodou. Po vynoření následovala krátká bezpečnostní přestávka na hladině, poté sprcha, debriefing a zhruba po hodině od konce ponoru jsme mohli jít domů.

Vzhledem k tomu, že všechno šlo bez problémů, byl i čas na pár společných fotek pod vodou.
Vzhledem k tomu, že všechno šlo bez problémů, byl i čas na pár společných fotek pod vodou.

Čtvrtek 21. listopadu

Čtvrtek byl v podobném duchu jako předchozí den. Dopoledne pokračování školení o sociálních médiích a odpoledne plánované cvičení v gymu. Vzhledem k tomu, že jsem měl již hotovou SCUBA certifikaci z předchozího dne, mohl jsem absolvovat další ponor v NBF a připojit se tak k certifikačnímu ponoru svých dvou kolegů. Vzhledem k tomu, že mi to přišlo užitečnější než jít cvičit do gymu (což můžu jít kdykoliv jindy), dal jsem přednost potápění.

Pátek 22. listopadu

Týden jsme zakončili opět školením o sociálních médiích. Tentokrát praktickými aktivitami o celkové délce asi šest hodin. Přestože tato problematika není úplně tím, co si člověk představí, když se řekne výcvik astronautů, je jasné, že komunikace s veřejností je důležitou součástí celého kosmického programu a sociální média jsou dnes jedním z nejpoužívanějších komunikačních kanálů. A školení bylo nejen velmi dobře připravené, ale přišlo mi i docela užitečné…

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 16

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
5 měsíců před

Díky za další zajímavý díl. Chtěl jsem se už minule zeptat a vy jste mi teď vlastně nahrál znova: ačkoliv máte zkrácený výcvik oproti kariérním astronautům, tak i v něm vám zabírá poměrně velké procento vše okolo komunikace, PR apod. Zmiňujete to nenápadně vlastně v každém díle. Chápu, že to budou asi kurzy opravdové, tj. od skutečných odborníků z praxe a tedy velmi užitečné – zbůhdarma by váš čas v ESA neplýtvali. Ale stejně, jak se na to díváte z pohledu kolik zbývá času na dovednosti astronauta a jejich trénink? Minulý týden (předchozí díl) byl snad z většiny ohledně PR (nebo to byl ten předtím?).

Naposledy upraveno 5 měsíců před by MilanV
MilanV
MilanV
5 měsíců před
Odpověď  Aleš Svoboda

Díky moc za odpověď i za to, že to i tady na kosmonautixu v praxi ověřujete 😀
Těším se na tyto „deníčky“ i z dalších fází výcviku a držím palce, ať všechno klape!

Miroslav Pospíšil
Editor
5 měsíců před
Odpověď  Aleš Svoboda

Díky za přiblížení další náplně vašeho výcviku. Je zajímavé vidět, jaké jsou aktuální výcvikové programy v ESA oddíle astronautů. Víme, že karierní NASA astronauti mají předepsané určité procento své pracovní doby, které musí věnovat komunikaci s veřejností (přednášky, besedy, videa, odpovídání na maily, atd.) Už si nepamatuji přesně kolik to bylo, ale myslím, že něco mezi 5 – 10% jejich pracovní doby. Mají astronauti ESA také nějaký podobný „závazek“ vůči veřejnosti?

lablackpepper
lablackpepper
5 měsíců před

Díky za opět skvělý článek. Jestli se mohu zeptat, co Vás zatím bavilo nejvíc a na co se ještě hodně těšíte?

lablackpepper
lablackpepper
5 měsíců před
Odpověď  Aleš Svoboda

Děkuju za odpověd, přednášky by mě taky bavili. 🙂 Ať se daří, moc Vám fandím.

MilanV
MilanV
5 měsíců před
Odpověď  Aleš Svoboda

Tohle by mě hodně zajímalo: mohl byste prosím napsat, jak vypadá taková přednáška o historii, ale pro vás, pro profíky? To se věnujete nějakému konkrétnímu tématu a jeho vývoji během historie?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.