sociální sítě

Přímé přenosy

Vega-C (Sentinel-1C)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 636 (18. 11. – 24. 11.)

New Glenn

Tento týden přinesl řadu velmi zajímavých okamžiků. Na vrcholu stojí samozřejmě start Super Heavy Starship na šestý integrovaný let. Startoval a hned několikrát i Falcon 9. Startu se dočkala také ruská raketa Sojuz, která vynášela nákladní Progress. V hlavním tématu Kosmotýdeníku se však podíváme na první vztyčení plně sestaveného nosiče New Glenn od společnosti Blue Origin. Tento těžký a znovupoužitelný nosič se chystá k inauguračnímu startu. Tentokrát dojde i na zprávu z České republiky a to velmi zajímavou. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

New Glenn by mohl stihnout start do konce roku

Přívoz plně sestaveného nosiče New Glenn na startovní rampu 36
Přívoz plně sestaveného nosiče New Glenn na startovní rampu 36
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Nový těžký nosič New Glenn od společnosti Blue Origin byl v pátek poprvé vztyčen na rampě a chystá se ke svému premiérovému startu. Raketa, která oplývá vysokou nosností, ale také vícenásobně použitelným prvním stupněm, by tak ještě v tomto roce mohla poprvé odstartovat. Pokud se to podaří, bude to první nosič společnosti Blue Origin, který dosáhne oběžné dráhy. Doposud má firma zkušenosti jen s provozem znovupoužitelného zařízení New Shepard, které však provádí jen krátké suborbitální skoky. Nicméně to zároveň znamená, že inženýři této společnosti mají dostatek zkušeností, aby se firma hned při prvním startu pokusila o přistání prvního stupně rakety New Glenn.

Startovní komplex LC-36 je pro veřejnost asi nejlépe viditelná rampa floridského kosmodromu. Raketa byla na startovním stole vztyčena tento pátek a nyní ji čekají kompletní předstartovní zkoušky, které budou zahrnovat i cvičné tankování pohonných látek, ověření komunikace rampy s nosičem a podobně. Na závěr zkoušek by mělo dojít ke statickému zážehu, jehož datum nebylo zatím oznámeno. 98 metrů vysoký nosič by měl být plně natankován vůbec poprvé. A ačkoli už dříve proběhly zážehy motorů (také let Vulcanu s těmito motory) nebo zážeh druhého stupně, kompletně se ještě nosič nikdy netestoval.

Pokud vše půjde dobře, dočkáme se startu do konce roku. Nákladem bude zařízení Blue Ring společnosti Blue Origin, které je testovacím kusem speciální platformy, které se říká orbitální tahač a bude poskytovat různé provozní služby družicím na oběžné dráze. Může také sloužit jako platforma pro případné družice, či bude umožňovat servis existujících družic.

Vztyčování prvního exempláře nosiče New Glenn
Vztyčování prvního exempláře nosiče New Glenn
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Vývoj rakety New Glenn byl zahájen už v roce 2012, kdy se začalo pracovat na motorech BE-4. Nový nosič byl explicitně zmíněn v roce 2015 a v následujícím roce společnost plánovala první start třístupňového nosiče v roce 2020. Už ve zmíněném roce 2016 mělo jít o nosič s průměrem 7 metrů, dvěma nebo třemi stupni a první stupeň měl být znovupoužitelný. Stejně tak zaznělo, že první a druhý stupeň budou využívat stejné pohonné látky, tedy kapalný metan a kapalný kyslík. Druhý stupeň měl být osazen vakuovou variantou motorů BE-4. Na případném třetím stupni by se využíval vodík a kyslík a jeden motor BE-3. Během roku 2017 byl zvětšen aerodynamický kryt na 7 metrů. V březnu 2018 byl změněn druhý stupeň, který měl být nyní osazen vakuovou verzí ověřeného motoru BE-3U a spalovat kapalný vodík a kapalný kyslík. Třetí stupeň byl v dalším roce zcela zrušen. Ve stejném roce získala firma 500 milionů dolarů od armády na další vývoj. Americké letectvo však v roce 2019 nevybralo tuto raketu k vynášení jejích nákladů a první start se posunul na rok 2022. Zrušen byl také uvažovaný vícenásobně použitelný druhý stupeň. Vývoj se dále zpožďoval a v roce 2021 byla upravena predikce čísla, kolikrát bude moci být použit první stupeň ze 100 použití na 25. Velkou výzvou byl vývoj velkých metanových motorů, které si odbyly svoji úspěšnou premiéru během startu rakety Vulcan společnosti ULA v roce 2024. V únoru 2024 se na rampě poprvé objevila celá raketa New Glenn, ale bez funkčních motorů. Start byl poté plánován na podzim a později na ne dříve než v listopadu letošního roku.

Nový nosič patří do kategorie těžkých a má na nízkou oběžnou dráhu deklarovanou nosnost 45 tun. Podstatnější je však údaj vztahující se k nosnosti na dráhu přechodovou ke geostacionární, kde je nosnost zhruba 13,6 tuny. Právě na tuto dráhu mají být vynášeny různé vojenské a telekomunikační družice, na které nosič cílí. Krom toho má Blue Origin nasmlouváno například vynášení družic konstelace Kuiper, lunární landery (nosnost k Měsíci je kolem sedmi tun) a to jak jiných komerčních lunárních landerů, tak landerů Blue Moon od společnosti Blue Origin. V budoucnu má být nosič nabízen také pro turistické lety – k tomu je ale ještě dlouhá cesta. Důležitým potvrzeným nákladem je také mise ESCAPADE od NASA, která měla být původně prvním nákladem rakety. Jedná se o nízkorozpočtovou misi k Marsu, která ale sklouzla na rok 2025, protože New Glenn nebyl připraven včas během startovního okna k Marsu.

První plně sestavený New Glenn na rampě
První plně sestavený New Glenn na rampě
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Kosmický přehled týdne:

Významný milník pro český kosmický průmysl znamená vybrání mise LUMI, kde hlavní organizační úlohu má česká firma TLR Space. Tato připravovaná mise se zaměří na jižní pól Měsíce a bude vytvářet data pro mapování této oblasti. Právě sem se zaměří většina lunárních aktivit v příštích letech a zamíří sem také pilotované mise. Ve stále zastíněných kráterech jsou totiž zásoby vody. Nikdo však neví, v jakém stavu jsou a je třeba je ověřit. Současné mapové podklady však nabízí malé rozlišení, což může změnit mise LUMI. „Nejlepší modely povrchu jižního pólu dnes mají rozlišení 5 metrů – tedy když se na povrchu nachází 2,5 metrů velký kámen nebo kráter, tak ho vůbec nezaznamenáme,” říká Petr Boháček, vedoucí mise LUMI z TRL Space a dodává: „S LUMI budeme schopni tuto nepřesnost změnit na 50 cm, takže 10x lepší rozlišení. Data budou hodnotná nejen vědecky, ale budou mít také obrovskou hodnotu pro průzkum. Je to cesta, jak snížit riziko pro nejtěžší krok lunárních misí – přistávání.” Misi LUMI povede brněnská společnost TRL Space, která již na dvou lunárních misích, vybraných v rámci programu Malých průzkumných misích, pracuje. Jedná se o projekty Lunar Geology Orbiter a LUREPOS. Hlavním přístrojem sondy LUMI bude unikátní kamera s úzkým zorným polem.

Byla zveřejněna první fotografie, která ukazuje, jak budou vypadat spací komory na palubě lunární Starship (HLS). Rozměry jsou skromné, ale oproti Apollu a lunárním landerům bude mít posádka i soukromí. Rozměry jsou podobné těm, které mají spací kóje na ISS. Na rozdíl od stanice však v šestinové gravitaci bude třeba skutečně ležet v horizontální poloze.

Spací kóje na palubě makety lunární Starship
Spací kóje na palubě makety lunární Starship
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Jak již tradice velí, najdete i v tomto vydání Kosmotýdeníku přehled všech článků, které v uplynulém týdnu vyšly na tomto webu. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně, pojďme si je připomenout. Začali jsme ve velkém stylu a mohli jste společně s námi Živě a česky sledovat start rakety Falcon 9 s utajenou telekomunikační družicí. Hned potom vyšel nový díl Deníku astronauta, který přímo z pera našeho astronauta sleduje jeho výcvik v evropském centru. V dalším článku jsme se podívali zpětně na start říjnové mise IFT-5, kdy letěla sestava Super Heavy Starship. Návrat to byl velmi zajímavý, protože byl vyprávěn z pohledu přímého účastníka. Další start Falconu 9 vynesl indickou družici a my jsme tento let opět sledovali Živě a česky. Ani toto úterý jste nepřišli o dávku zajímavostí z programu Voschod. Vrcholem týdne byl start sestavy Super Heavy Starship na další (již šestou) testovací misi IFT-6. Krátce po tomto spektakulárním startu jsme pro vás připravili souhrn tohoto letu. Tentokrát se Super Heavy nad rampu nedostal, ale zase jsme viděli přistání Starship za denního světla. Již třetí týden nahlížíme pod pokličku čínského kosmického programu a jejich plánů. NASA zveřejnila záměr, že chce přiřadit mise dvěma komerčním nákladním lunárním landerům. Budou to Starship od SpaceX a nákladní lunární lander od Blue Origin. Živě jste mohli sledovat start ruské rakety Sojuz, která vynášela nákladní automatickou loď Progress MS-29. A stejně tak jste mohli sledovat i její přílet a připojení k Mezinárodní kosmické stanici. V dalším článku jsme se vydali k Měsíci. Až tam příští rok přiletí americká sonda Lunar Trailblazer, začne vědcům pomáhat s řešením záhady, která je dlouho trápí: Kde je lunární voda? Nová analýza starých dat ze sondy Voyager odhalila nové zjištěné o Uranu. Nakonec nás čekala skvělá zpráva, že začalo sestavování druhého exempláře rakety SLS, která vynese svou první posádku k obletu kolem Měsíce.

Snímek týdne:

Čína provedla test svého vlastního nafukovacího modulu. Dozvěděli jsme se to se zpožděním až v tomto týdnu. Test proběhl v rámci mise družice Shijian-19, která odstartovala na raketě CZ-2D z kosmodromu Jiuquan 27. září a přistála koncem října v poušti Gobi. Nicméně až v průběhu tohoto týdne zaznělo, že šlo o test nové technologie – nafukovacího modulu. Modul Čína popisuje jako multifunkční utěsněnou konstrukci vyrobenou z flexibilních kompozitních materiálů. Za projektem stojí CAST (Čínská akademie kosmických technologií), která také vyvinula moduly pro kosmickou stanici Tiangong. Mise nafukovacího modulu je považována za zcela úspěšnou. Podobný modul je už od roku 2016 připojený k Mezinárodní kosmické stanici a po testech slouží jako úložný prostor. Čína v blízkém čase plánuje rozšíření jejich stanice Tiangong o další moduly a mezi těmi klasickými by se mohl eventuálně objevit i nafukovací. Snímek vznikl během mise Shijian-19.

Test prvního čínského nafukovacího modulu
Test prvního čínského nafukovacího modulu
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Video týdne:

Během šestého zkušebního letu sestavy super rakety Super Heavy Starship jsme byli svědky prvního přistání lodi Starship za denního světla v Indickém oceánu. Doposud se zde přistávalo ve tmě a nemohli jsme tak vidět konečný manévr dostatečně jasně. Stabilizované video z bóje v místě přistání nám to tentokrát plně vynahradilo.

Zdroje informací:
https://spacewatch.global/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Gc-5_aeXwAAoAo9?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Gc9IYOTXQAAFjd8?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GdFiGcrWUAAHBtV?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Gc8celEWYAAdSVM?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/Gc8ccJLXUAA_FUe?format=jpg&name=4096×4096
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/466966641_1032654068665411_7062280983767792932_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=127cfc&_nc_ohc=2BAr3E7Q7zUQ7kNvgE4zYsE&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&_nc_gid=Ao2E0H-C6UKIpFWIsqF_2dq&oh=00_AYDS8jlaOLlexDEsaq4dx2PoqKfFWMicaYSvEuMRT-uy7g&oe=674811E9
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/468055297_1033424145255070_4114131036788514909_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=127cfc&_nc_ohc=4gV4GoQSaRQQ7kNvgFnxEf0&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&_nc_gid=AtMqxdcVMkMZyrZgOthIVoJ&oh=00_AYDafFIAjqhsRdyPWmc8MoI5T4z7q_83M-LdMCy6BI-7LA&oe=67480463

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 10

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TritonJ
TritonJ
9 dní před

Ten pokus o přistání 1. stupně NewGlenn při prvním startu už je potvrzen? Z textu to jednoznačně nevyplývá.

Dušan Majer
Administrátor
9 dní před
Odpověď  TritonJ

Ano, chtěli by to zkusit.

TritonJ
TritonJ
9 dní před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji, tak to se máme po IFT-6 zase na co těšit.

Radek V.
Radek V.
8 dní před

Pokus o přistání bude zajímavý. BlueOrigin má sice zkušenosti s Blue Shepard, jenže 1. stupeň New Glenn je mnohem větší a těžší než u New Shepard. Navíc je výrazně větší a těžší než 1. stupeň Falconu 9, a přitom chtějí přistát na prámu stejně velkém jako u SpaceX. Takže to může být divoké.Snad nebudou další odklady, chtěl bych ještě nějaký kosmický Vánoční dárek, klidně i od Jeffa.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.