sociální sítě

Přímé přenosy

Vega-C (Sentinel-1C)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

CZ-12

Čína vypustila z kosmodromu Wen-čchang raketu CZ-12. Jednalo se o její premiérový start. Na nízkou oběžnou dráhu byly dopraveny testovací komunikační družice.

Andrius Kubilius

Andrius Kubilius, nový komisař Evropské unie odpovědný za vesmír, uvedl, že se zaměří na zlepšení evropské konkurenceschopnosti a bezpečnosti ve vesmíru, včetně schválení dlouho odkládaného vesmírného zákona.

OpenCosmos

Agentura ESA a společnost OpenCosmos formálně podepsali smlouvu na vývoj mise NanoMagSat během ESA Earth Observation Commercialization Forum. Smlouva v hodnotě 34,6 milionů eur pokrývá vývoj, vypuštění a uvedení družic do provozu.

Raytheon

Americké vesmírné síly navýšily společnosti Raytheon smlouvu o 196,7 milionu dolarů pro modernizaci Globálního polohovacího systému nové generace. Operational Control System je kritický upgrade infrastruktury GPS, který je roky pozadu oproti plánu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 635 (11. 11. – 17. 11.)

Nancy Roman

Další týden je za námi a tak je skvělý čas na to, připomenout si, co v uplynulých sedmi dnech přinesl kosmonautika. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na dokončovací práce na očekávaném dalekohledu Nancy Grace Roman, který bude mít stejně velké primární zrcadlo, které má například Hubbleův kosmický dalekohled. K novému přístroji konečně přibyla optická soustava, což znamená velmi důležitý milník celé stavby. V dalších tématech nás čekají informace o aktuálním stavu příprav nové komerční stanice Vast, interiér lunární Starship či přípravy na šestý integrovaný let Super Heavy Starship. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Nancy Grace Roman Space Telescope má všechny části pohromadě

Instalace optické soustavy pro dalekohled Nancy Roman
Instalace optické soustavy pro dalekohled Nancy Roman
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Významnou misi, na kterou se těší celá řada vědců, dělí od dokončení už jen menší část práce. Teleskop nyní obdržel poslední významnou součást: optickou sestavu, která zahrnuje primární zrcadlo o průměru 2,4 metru, dalších devět zrcadel, podpůrné konstrukce a řídicí elektroniku. Sestava byla dodána 7. listopadu do největší čisté místnosti v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland, kde se observatoř staví.

Zrcadla budou soustřeďovat světlo a posílat jej do vědeckých přístrojů, které mají odhalit mnoho miliard objektů rozesetých v prostoru a čase. Pomocí širokoúhlé infračervené kamery s rozlišením 300 megapixelů budou astronomové zkoumat velmi vzdálené objekty, přičemž některé z nich mohou pocházet z raných období vesmíru. Vědci také použijí přístroj Roman’s Coronagraph Instrument k testování nových technologií, aby mohli zobrazit exoplanety a prachové disky kolem hvězd v mnohem lepších detailech než kdykoli předtím. „Máme špičkový dalekohled, který je dobře seřízen a má skvělé optické vlastnosti při nízkých teplotách, které jej budou doprovázet při jeho primárním pozorování,“ řekla Bente Eegholm, vedoucí systémů optiky z Goddardu. „Nyní se těším na další fázi, kdy budou dalekohled a přístroje sestaveny dohromady a vytvoří plnohodnotnou observatoř.“

Sestava, kterou navrhla a vyrobila společnost L3Harris Technologies v Rochesteru ve státě New York, obsahuje klíčové optické prvky (včetně primárního zrcadla), které NASA poskytl Úřad národního kosmického zpravodajství NRO (National Reconnaissance Office). Tým společnosti L3Harris pak zrcadlo upravil a na zděděném hardwaru postavil tak, aby splňovalo specifikace nového teleskopu pro rozsáhlá a citlivá infračervená pozorování. „Dalekohled je základním kamenem teleskopu, takže jeho konstrukce a výkon patří ke klíčovým faktorům, které definují pozorovací schopnosti dalekohledu,“ řekl Josh Abel, vedoucí systémový inženýr pro optickou sestavu dalekohledu v Goddardově středisku.

Tým z tohoto centra úzce spolupracoval se společností L3Harris, aby zajistil splnění přísných požadavků a hladkou integraci sestavy dalekohledu do zbytku observatoře Roman. Konstrukce a výkonnost sestavy budou do značné míry určovat kvalitu výsledků mise, takže výrobní a testovací procesy byly mimořádně přísné. Každá optická součást byla testována jednotlivě předtím, než byla na začátku tohoto roku sestavena a následně pak znovu prověřena v rámci celku. Testy pomohly zajistit, že zrcadla dalekohledu budou nastavena dle očekávání ve chvíli, kdy dorazí na cílovou oběžnou dráhu.

Detailní pohled na primární zrcadlo nového dalekohledu
Detailní pohled na primární zrcadlo nového dalekohledu
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté byl dalekohled podroben akustickým a vibračním testům. Inženýři se také ujistili, že se náchylné pohyblivé součástky zvané aktuátory, které budou v kosmickém prostoru nastavovat některá zrcadla, pohybují podle předpokladů. Také se měřily plyny uvolněné ze sestavy při přechodu z normálního tlaku vzduchu do vakua. Pokud by tyto plyny nebyly pečlivě kontrolovány, mohly by kontaminovat teleskop nebo přístroje. Jedná se o páry, které sublimují z materiálů, ze kterých je teleskop složen.

Po příjezdu do Goddardova střediska byla optická sestava vyjmuta z přepravního zařízení a spolu s dalším hardwarem mise umístěna do čisté místnosti. Nyní bude nainstalována na nosič přístrojů, což je konstrukce, která bude udržovat teleskop a dva přístroje dalekohledu v optickém souladu. Skříňka s elektronikou – v podstatě mozek dalekohledu – bude instalována do zařízení spolu s další elektronikou dalekohledu.

Nakonec prošel teleskop měsíčním testem ve vakuové komoře, aby se inženýři ujistili, že odolá teplotnímu a tlakovému prostředí kosmického prostoru. Během testů ve velmi chladném prostředí tým pečlivě sledoval, zda teplota teleskopu zůstává konstantní s přesností na zlomek stupně. Udržování konstantní teploty umožňuje teleskopu zůstat stabilně zaostřený, díky čemuž jsou snímky s vysokým rozlišením ostré. Téměř 100 topných těles na dalekohledu potom vypomáhá s udržováním optimálního prostředí uvnitř zařízení. „Je velmi obtížné navrhnout a zkonstruovat systém, který by udržoval tak přísně stabilní teplotu,“ řekla Christine Cottingham, vedoucí tepelného oddělení pro montáž optické části dalekohledu.

Důležité také je, že díky tomu, že byla fáze doručení a instalace optické části dalekohledu provedena dle plánů, zůstává zařízení připravené ke startu v květnu roku 2027.

Kosmický přehled týdne:

Firma Vast Space představila snímky základní konstrukce budované nové americké komerční stanice (jedná se o firmu, se kterou před pár dny Česká republika podepsala dohodu o porozumění). Malá jednomodulová stanice Haven-1 by měla být obsluhována loděmi Dragon 2 společnosti SpaceX a umožňovat desetidenní mise. Umístěna by měla být na nízké oběžné dráze Země. Vzhledem k aktuálnímu stavu projektu se také zdá, že s trochou štěstí by toto mohla být první zprovozněná komerční orbitální stanice. Aktuálně se vyrobené části vydají na testování, kde se budou simulovat podmínky, které stanice zažije během startu. V budoucnosti by pak firma ráda postavila stanici Haven-2, která již bude modulární a poskytne více prostoru. Se společností spolupracuje například známý americký astronaut Andrew Feustel, který by se na stanici mohl podívat. Velmi zajímavé informace na našem fóru přinesl Martin Lulák z vědecké redakce České televize.

Díly, ze kterých bude vytvořen modul stanice Haven-1
Díly, ze kterých bude vytvořen modul stanice Haven-1
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Objevily se velmi zajímavé a zatím stále spekulativní vizualizace, jak by mohl vypadat interiér lunární Starship, která v rámci mise Artemis III dopraví dvojici amerických astronautů na povrch Měsíce – bude to poprvé od roku 1972 a mise Apollo 17. Jelikož je Starship opravdu velká, měla by se posádka dočkat skutečně velkorysého prostoru. Jedná se však jen o neoficiální vyobrazení vycházející ze slovních popisů lidí, kteří mohli maketu této Starship navštívit.

Popis známých částí interiéru lunární verze Starship
Popis známých částí interiéru lunární verze Starship
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/
Hlavní paluba na spekulativní grafice
Hlavní paluba na spekulativní grafice
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Přehled z Kosmonautixu:

Jako již tradičně i v tomto článku se dočkáte shrnutí vydaných článků, které vyšly na Kosmonautixu. To vám pomůže ucelit pohled na to, o čem jsme již v týdnu psali. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně. Další z příkladů, kdy původně kosmická aplikace pronikla do běžného života či průmyslu, přišla tentokrát od navigačního softwaru pro marsovská vozítka. V pondělí u nás vyšel druhý díl Deníku astronauta, kde pro nás Aleš Svoboda připravil shrnutí jeho druhého týdne výcviku v evropském středisku astronautů. Vývoj mnoha technologií trvá i desítky let. Aby lidstvo jednou mohlo využívat pokročilé postupy, které se dnes zdají jako vystřižené ze sci-fi, musí se na nich začít pracovat už dnes. Další díl seriálu o programu NIAC se proto zabýval systémem „železnice“ pro lunární použití. Vrcholnou výpravou programu Voschod byl první historický výstup do volného prostoru, který provedl odvážný Alexej Leonov. To je další téma seriálu o tomto programu. Hned poté jsme oslavili nový rok – ale ten marsovský! Následně jsme pokračovali v článcích, které se věnují zvyšujících se ambicím Číny na poli kosmonautiky. Ve Spojených státech zase probíhají testy lodi Orion, která je určená pro misi Artemis II. To bude první pilotovaná výprava programu a loď Orion je samozřejmě stěžejním hardwarem. Tak trochu do minulosti jsme se podívali, když jsme pro vás přeložili článek, který se věnoval mnohým výzvám, které přinesla snaha o správné zarovnání zrcadel dalekohledu Jamese Webba, ovšem tento proces stále pokračuje. Ani tento měsíc jste nepřišli o tradiční měsíční souhrn toho, jak postoupil projekt lunární orbitální stanice Gateway. Pozvali jsme vás také na tradiční setkání fanoušků kosmonautiky, který už roky probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Oslavili jsme také jedno neuvěřitelné výročí! Před deseti lety totiž na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko přistál evropský modul Philae, který ke kometě dorazil se sondou Rosetta. Dále jsme vám ukázali fotografie z přípravy mise Proba-3. V sobotu nás čekal poněkud kritický pohled na evropskou raketu Ariane 6, která už letos znovu neodstartuje a na její druhý start si budeme muset počkat až do února příštího roku. A nakonec jsme vám nabídli další video pohled do dalších českých kosmických firem, které se podílejí na celé řadě zajímavých projektů.

Snímek týdne:

Na Boca Chica byla úspěšně sestavena sestava Super Heavy B13 a Starship S31, které se chystají na šestý integrovaný let. Během tohoto letu by mělo dojít k druhému pokusu o záchyt přistávajícího prvního stupně Super Heavy. Starship by si zase měla „užít“ ostřejší sestup do zemské atmosféry (až na hranice možností) a také zážeh Raptoru během přeletové fáze. Start je aktuálně plánován na 19. listopadu a startovní okno se otevírá ve 23:00 SEČ.

Super Heavy Starship připravená na šestý integrovaný let
Super Heavy Starship připravená na šestý integrovaný let
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Patnáctého listopadu v 15:13 SEČ úspěšně odstartovala čínská raketa CZ-7, která vynesla čínskou automatickou nákladní loď Tianzhou 8. Čtrnáctitunová loď vezla k čínské stanici Tiangong zhruba 6 000 kilogramů zásob a vědeckých experimentů. Mezi experimenty byly třeba „cihly“ vyrobené ze simulátoru lunárního regolitu, které budou vystaveny kosmickému prostředí, aby se ověřila jejich odolnost během expozice tomuto extrémnímu prostředí. Loď se ke stanici úspěšně připojila v pátek 15. listopadu v 19:32 SEČ.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/ioa-005reva.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/ioa-003.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/ioa-002-1.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GcebDRTaMAAjTzZ?format=jpg&name=4096×4096
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…673EC705
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…673EB53B
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…673EAE27

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.