sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dawn Aerospace

Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.

Ax-4

NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

iQPS

Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.

BAE Systems

Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.

Sierra Space

Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: super-heavy
VV_2025_05

Vesmírné výzvy – Květen 2025

Květen byl z hlediska událostí v kosmonautice o něco slabší než duben, ale přesto se i v něm děly zajímavé věci, které je hodno zpracovat do Vesmírných výzev. Nejprve se podíváme na průběh mise IFT-9, pak nás čekají starty družic Tianwen-2 a GPSIII-SV08. Po rubrice Kosmonautika v kostce zjistíme, jak dopadl návrh rozpočtu NASA na příští rok a pak přijde skvělá zpráva ohledně kosmické mise Aleše Svobody. Závěr bude patřit výstupu do volného kosmického prostoru z ISS. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa,

ŽIVĚ A ČESKY: Do třetice všeho dobrého pro Starship druhé generace

Není tomu ani tři měsíce od zatím posledního integrovaného letového testu Super Heavy Starship a na orbitální rampě ve Starbase je již k devátému letu připravena Super Heavy B14-2, na jejímž vrcholu se nachází Starship S35, coby třetí exemplář kosmické lodi Starship druhé generace. Té se při jejím premiérovém letu nevedlo zrovna ideálně a pár desítek sekund před vypnutím motorů došlo k průblémům s únikem pohonných látek v motorové sekci a následným požárům, které způsobily poškození důležité avioniky. Starship S33 tak byla při sedmém letovém testu ztracena před dosažením cílové dráhy. Po vyšetřování se ukázalo, že za selhání mohla harmonická odezva, která poškodila potrubí vedoucí pohonné látky k atmosférickým motorům Raptor.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Starbase se (zřejmě) stane městem a získá (nezávislého) starostu

Před necelým rokem vyšel na těchto stránkách článek Pět důvodů, proč navštívit Starbase co nejdříve. Seznam těchto doporučení je čím dál naléhavější a dokonce se k nim přidává ještě argument nejtěžšího kalibru: Starbase se v dohledné době stane samostatným městem, které bude mít mnohé nezávislé rozhodovací pravomoci. To, co se dosud řešilo přes nadřízené úřady, si nyní bude SpaceX ošetřovat vlastními silami.

ŽIVĚ A ČESKY: Super Heavy a Ariane 6 – podruhé

Odklad startu Super Heavy Starship na misi IFT-8 se nám nakonec z úterního rána protáhl až na pátek v 00:30 našeho času. Pro rekapitulaci připomeňme, že při úterním pokusu byly přibližně v čase T- 23 minut oznámeny problémy, na jejichž řešení se středisko řízení startu snažilo přijít. V čase T-40 došlo k plánovanému pozastavení odpočtu, které mělo přinést týmu více času na závěrečné kontroly a po několika minutách byl znovu spuštěn. Jen pár sekund po jeho rozběhnutí byl však znovu zastaven, tentokrát hlavním letovým počítačem, který z bezpečnostních důvodů přerušil startovní sekvenci. Později Musk upřesnil, že chyba byla v nízkém tlaku plynu, který se používá k roztočení turbočerpadel motorů Raptor a to o 20 barů. Druhý pokus o start SpaceX nyní cílí na pátek v půl jedné ráno našeho času.

ŽIVĚ A ČESKY: Uspěje Starship V2 na druhý pokus

Úterý nám krátce po začátku dne ve stylu zahájí svým startem Super Heavy Starship, která se vydá na svou již osmou testovací misi. Ta má stejné cíle jako ta předchozí, která se bohužel nevydařila, jelikož Starship S33 byla kvůli harmonické odezvě, která poškodila rozvody pohonných látek, čímž došlo k únikům a následným požárům následně zničena autodestrukčním systémem. O zopakování úkolů se tak pokusí prototyp s číslem 15 u Super Heavy a 34 u Starship. Pokud Vás zajímá, v čem se liší druhá generace Starship od té první, můžete se o tom dočíst zde. I tentokrát se SpaceX pokusí o záchyt Super Heavy pomocí Chopsticks.

IFT-7

V prohlášení zveřejněném 24. února SpaceX poskytla nové podrobnosti o letu IFT-7, který skončil rozpadem Starship nad Karibikem. Společnost dospěla k závěru, že nejpravděpodobnější příčinou ztráty byla harmonická odezva několikrát silnější za letu několikrát silnější než u předchozích letů. Toto zvýšené namáhání způsobilo úniky pohonné hmoty, které nebylo možné plně odvětrat z motorového prostoru.

Sentinel 4 a MTG-S

Kosmotýdeník 649 (17. 2. – 23. 2.)

Další napěchovaný kosmický týden máme za sebou a před námi je nyní aktuální vydání Kosmotýdeníku, který opět shrne kosmonautické dění v uplynulém týdnu. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na rozlučku s evropskou družicí Meteosat, která je spojená s přístrojem Copernicus Sentinel 4. Pro Evropu je to jedna z nejpokročilejších misí zaměřených na pozorování Země. V dalších tématech se podíváme za aktuálními plány na nejbližší lety sestav Super Heavy Starship či start další rakety Electron. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Mise IFT-7 přinesla smíšené pocity

Sedmý let rakety SuperHeavy a kosmické lodi Starship od SpaceX byl kombinací velkého úspěchu i výrazné ztráty. Byli jsme svědky úspěšného záchytu rakety SuperHeavy obslužnou věží na startovní rampě, ale i selhání lodi Starship při její vzestupné fázi letu. Zhruba 7 minut a 40 sekund po startu začala grafika přenosu SpaceX, založená na přijímané telemetrii, ukazovat, že jeden motor Raptor za druhým na Starship zhasíná. V čase 8 minut a 27 sekund po startu telemetrie zamrzla. Sama firma se k nehodě zatím nevyjádřila, ale její majitel Elon Musk v příspěvku na sociální síti X popsal, co by podle inženýrů v této časné fázi vyšetřování mohlo být příčinou nehody.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.