sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Příprava astronautů na průzkum Měsíce

Astronauti, u kterých existuje možnost, že by se mohli vydat k Měsíci, podstupují v rámci páté fáze kampaně Pangaea od agentury ESA špičková školení zaměřená na geologii. Od výběru míst přistání pro budoucí mise programu Artemis až po návrhy vědeckých činností – kurs si klade za cíl udělat z kosmických průzkumníků vědce pracující v terénu. 6. září zahájil Němec Alexander Gerst a Američanka Stephanie Wilson intenzivní kurs, který je zavede na různá místa Evropy. V rámci tréninku se naučí, jak správně číst terén, jak sbírat vědecky cenné vzorky hornin, nebo jak efektivně nasbíraná geologická pozorování komunikovat týmům na Zemi.

S tím, jak začíná nová éra kosmického průzkumu, je pro nás, astronauty, nezbytné mít kvalitní základy znalostí o planetární geologii. Tohle je posun na novou úroveň – integrace poznatků z historie Země do budoucího průzkumu Měsíce a Marsu,“ říká Gerst. Ten společně se svou americkou kolegyní postupně pozná, jak dosáhnout vědecky hodnotných cílů v oblastech, které připomínají terén na Měsíci i Marsu. Tyto oblasti budou prozkoumávat jak samostatně, tak i ve spolupráci s vědeckými týmy.

Alexander Gerst při dřívějším výzkumu tuhnutí cementu ve vesmíru.
Alexander Gerst při dřívějším výzkumu tuhnutí cementu ve vesmíru.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Členové týmu Pangaea jsou evropští planetologové a inženýři, kteří „se postarají o práci v tandemu s využitím těch nejlepších geologických pozorovacích technik,“ uvedla Loredana Bessone, projektová vedoucí kampaně Pangaea a dodává: „Chceme, aby při svých budoucích výpravách našli a odebrali ty nejzajímavější vzorky, ale také aby byli připraveni na své mise a specifický trénink ve vztahu ke konkrétnímu místu přistání.“ Vyvážená směs teorie i praxe v terénu začala tento týden v italských Dolomitech lekcemi o geologii Marsu a planetek v kaňonu Bletterbach. Na listopad letošního roku plánovaná výprava na španělský ostrov Lanzarote zase bude zaměřena na studia spojená s geologickou interakcí vulkanických činností a vody, což jsou dva klíčové faktory při pátrání po životě.

V roce 2016 se v rámci kampaně Pangaea astronauti Luca Parmitano a Pedro Duque učili, jak z krajiny vyčíst geologické informace.
V roce 2016 se v rámci kampaně Pangaea astronauti Luca Parmitano a Pedro Duque učili, jak z krajiny vyčíst geologické informace.
Zdroj: https://www.esa.int/

Oba členové výcviku v rámci páté fáze kampaně Pangaea již mají za sebou rozsáhlý vědecký trénink, kterému se věnovali před svými misemi. Geofyzik, vulkanolog a v roce 2018 velitel Mezinárodní kosmické stanice, Alexander Gerst zažil v kosmickém prostoru více než 5700 západů a východů slunce. Tento evropský astronaut považuje za fascinující, že bude možné hledat odpovědi na otázky nejenom na oběžné dráze, ale i tady na Zemi. Sám podstoupil v roce 2019 podpovrchový výcvik v rámci programu CAVES od Evropské kosmické agentury. „Kampaň Pangaea  je pro mne mimořádně zajímavá, protože jsem geofyzik, který v minulosti dělal hodně práce v terénu – zatím sice pouze na Zemi, ale věřím, že by se to mohlo v budoucnu změnit,“ říká německý astronaut a dodává: „Jsem hrdý, když vidím, jak se ESA dostává do vedení v geologických expedicích, které formují budoucí mise k Měsíci.

Stephanie Wilson
Stephanie Wilson
Zdroj: https://www.esa.int/

Spolu s Alexanderem Gerstem se výcviku účastní také jedna z nejzkušenějších astronautek v oddílu NASA – alespoň co do počtu kosmických startů. Jedná se o veteránku, která má za sebou už tři mise na amerických raketoplánech. Ty dohromady trvaly více než 42 dní. Stephanie Wilson je navíc členkou tzv. Týmu Artemis. Jedná se o vybranou skupinu zkušenějších i mladších astronautů NASA, kteří se připravují (a někteří z nich možná i poletí) na pilotované lunární výpravy. Pokud by se dočkala nominace, mohla by se Stephanie stát první ženou, která vykročí na povrch Měsíce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Pangaea_2018_edition_at_the_Bletterbach_canyon.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss056e073236.jpg
https://www.esa.int/…/16137545-1-eng-GB/Pangaea_landscape_recognition.jpg
https://www.esa.int/…/24433333-1-eng-GB/NASA_astronaut_Stephanie_Wilson.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.