Astronauti, u kterých existuje možnost, že by se mohli vydat k Měsíci, podstupují v rámci páté fáze kampaně Pangaea od agentury ESA špičková školení zaměřená na geologii. Od výběru míst přistání pro budoucí mise programu Artemis až po návrhy vědeckých činností – kurs si klade za cíl udělat z kosmických průzkumníků vědce pracující v terénu. 6. září zahájil Němec Alexander Gerst a Američanka Stephanie Wilson intenzivní kurs, který je zavede na různá místa Evropy. V rámci tréninku se naučí, jak správně číst terén, jak sbírat vědecky cenné vzorky hornin, nebo jak efektivně nasbíraná geologická pozorování komunikovat týmům na Zemi.
„S tím, jak začíná nová éra kosmického průzkumu, je pro nás, astronauty, nezbytné mít kvalitní základy znalostí o planetární geologii. Tohle je posun na novou úroveň – integrace poznatků z historie Země do budoucího průzkumu Měsíce a Marsu,“ říká Gerst. Ten společně se svou americkou kolegyní postupně pozná, jak dosáhnout vědecky hodnotných cílů v oblastech, které připomínají terén na Měsíci i Marsu. Tyto oblasti budou prozkoumávat jak samostatně, tak i ve spolupráci s vědeckými týmy.
Členové týmu Pangaea jsou evropští planetologové a inženýři, kteří „se postarají o práci v tandemu s využitím těch nejlepších geologických pozorovacích technik,“ uvedla Loredana Bessone, projektová vedoucí kampaně Pangaea a dodává: „Chceme, aby při svých budoucích výpravách našli a odebrali ty nejzajímavější vzorky, ale také aby byli připraveni na své mise a specifický trénink ve vztahu ke konkrétnímu místu přistání.“ Vyvážená směs teorie i praxe v terénu začala tento týden v italských Dolomitech lekcemi o geologii Marsu a planetek v kaňonu Bletterbach. Na listopad letošního roku plánovaná výprava na španělský ostrov Lanzarote zase bude zaměřena na studia spojená s geologickou interakcí vulkanických činností a vody, což jsou dva klíčové faktory při pátrání po životě.
Oba členové výcviku v rámci páté fáze kampaně Pangaea již mají za sebou rozsáhlý vědecký trénink, kterému se věnovali před svými misemi. Geofyzik, vulkanolog a v roce 2018 velitel Mezinárodní kosmické stanice, Alexander Gerst zažil v kosmickém prostoru více než 5700 západů a východů slunce. Tento evropský astronaut považuje za fascinující, že bude možné hledat odpovědi na otázky nejenom na oběžné dráze, ale i tady na Zemi. Sám podstoupil v roce 2019 podpovrchový výcvik v rámci programu CAVES od Evropské kosmické agentury. „Kampaň Pangaea je pro mne mimořádně zajímavá, protože jsem geofyzik, který v minulosti dělal hodně práce v terénu – zatím sice pouze na Zemi, ale věřím, že by se to mohlo v budoucnu změnit,“ říká německý astronaut a dodává: „Jsem hrdý, když vidím, jak se ESA dostává do vedení v geologických expedicích, které formují budoucí mise k Měsíci.“
Spolu s Alexanderem Gerstem se výcviku účastní také jedna z nejzkušenějších astronautek v oddílu NASA – alespoň co do počtu kosmických startů. Jedná se o veteránku, která má za sebou už tři mise na amerických raketoplánech. Ty dohromady trvaly více než 42 dní. Stephanie Wilson je navíc členkou tzv. Týmu Artemis. Jedná se o vybranou skupinu zkušenějších i mladších astronautů NASA, kteří se připravují (a někteří z nich možná i poletí) na pilotované lunární výpravy. Pokud by se dočkala nominace, mohla by se Stephanie stát první ženou, která vykročí na povrch Měsíce.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Pangaea_2018_edition_at_the_Bletterbach_canyon.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss056e073236.jpg
https://www.esa.int/…/16137545-1-eng-GB/Pangaea_landscape_recognition.jpg
https://www.esa.int/…/24433333-1-eng-GB/NASA_astronaut_Stephanie_Wilson.jpg