sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Další část konstelace Starlink míří k obloze

Falcon 9, Vandenbergova letecká základna, rampa SLC-4E, Starlink. Podle tohoto popisu jste jistě poznali, že raketa Falcon 9 je připravena ke startu s další várkou družic Starlink, které mají v budoucnu zajistit internetové připojení po celém světě. Možná vám to připadá jako zbytečnost, jelikož drtivá většina z vás má pevné připojení už dávno doma, ale tady jde právě o ty odlehlé oblasti, kde lidé tuto možnost velice ocení. Internet je v současnosti neodmyslitelná součást našeho života a Starlink má právě zajistit dostupnost internetového připojení po celé naší planetě. Tentokrát bude pod aerodynamickým krytem rakety Falcon 9 dalších 50 kousků této konstelace družic. Konkrétně tato skupina Starlinků, chystajících se na svou cestu, patří do takzvané „Group 4“, neboli čtvrté skupiny, která má za svůj cíl oběžnou dráhu o výšce 520 km nad zemí a se sklonem 53,2° vůči rovníku. Při této misi, jak už je u SpaceX zvykem, se pokusí o přistání prvního stupně. Konkrétně se jedná o první stupeň s označením B1063.4 a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You vzdálené 639 km od místa startu. Je tu i možnost, že se SpaceX pokusí o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. Loď NRC Quest bude čekat 657 km od místa startu, aby pak obě poloviny mohla vylovit z vody, poté co do ní přistanou na padácích.

Vizualizace družice Starlink
Vizualizace družice Starlink
Zdroj: https://cc.cz/

Jedním z nejdůležitějších aspektů misí Starlink, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu mise, je raketa Falcon 9, která je pro mise Starlink používaná. Tato v současnosti nejpoužívanější americká raketa, kterou zkonstruovala a provozuje firma SpaceX, je vysoká 70 m a v průměru měří 3,6 m. Má dva stupně. Ten první má k dispozici 9 motorů Merlin 1D, které pro svůj chod potřebují kapalný kyslík (LOX) a speciálně upravený letecký petrolej (RP-1). Tento motor má na hladině moře tah 854 kN a všech 9 Merlinů 1D dá dohromady tah 7,6 MN. Druhý stupeň má k dispozici jeden speciálně upravený motor Merlin 1D Vac. Ten potřebuje také jak kapalný kyslík (LOX), tak speciálně upravený letecký petrolej (RP-1). Tento motor je, jak už název napovídá, speciálně upravený pro chod ve vakuu, ve kterém vyvine tah 934 kN.

Raketa Falcon 9 při startu z Vandenbergovy letecké základny
Raketa Falcon 9 při startu z Vandenbergovy letecké základny
Zdroj: https://www.esa.int/

Závěrečný přehled

Datum startu: 25. 2. 2022 v 18:12 SELČ
Místo startu: SLC-4E, Vandenbergova letecká základna, Kalifornie, USA
Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň: B1063.4)
Náklad: 50 družic Starlink
Hmotnost nákladu: 15 340 kg
Finální oběžná dráha: LEO o výšce 520 km a se sklonem 53.2° vůči rovníku

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 17:55 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://kosmonautix.cz/
https://www.elonx.cz/
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/

https://www.spacex.com/

Zdroje obrázků
https://spaceflightnow.com/
https://cc.cz/wp-content/uploads/2019/12/starlink.jpg
https://www.esa.int/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.