sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Třetí výstup zaměřený na panely iROSA

V pátek se dva astronauti opět vydají z útrob ISS do volného prostoru. Budou pokračovat ve vylepšeních energetického systému, který zajistí stanici více energie a který zároveň otestuje technologie pro lunární stanici Gateway. Přímý přenos NASA TV začne ve 12:30 SELČ, přičemž astronauti opustí modul Quest kolem 14:00 SELČ a jejich výstup bude trvat zhruba šest a půl hodiny. Do volného prostoru se vydá dvojice, která společně zvládla oba předešlé výstupy – Američan Robert Kimbrough a Francouz Thomas Pesquet. Jejich úkolem bude nainstalovat a rozvinout druhý z celkem šesti nových panelů iROSA, který bude umístěn na poli 4B.

Velitelem výstupu bude Pesquet, který oblékne skafandr s červenými pruhy, zatímco Kimbrough bude mít skafandr bez pruhů. Pesquet se během výstupu nohama připojí ke staničnímu manipulátoru Canadarm 2 a chopí se stočeného panelu iROSA. Manipulátor pak Pesqueta i s panelem přesune co nejblíže pracovnímu místu Američanka Megan McArthur, která bude z útrob ISS obsluhovat staniční paži. Mark Vande Hei bude připraven jako záloha pro ovládání Canadarm 2.

Značení fotovoltaických panelů na ISS.
Značení fotovoltaických panelů na ISS.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Jak již bylo řečeno, tento výstup navazuje na dva předešlé. Ten první proběhl 16. června, kdy Pesquet a Kimbrough usadili první panel iROSA na jeho držák na poli 2B na sekci příhradové konstrukce P6. Tady zůstal panel složený do druhého výstupu 20. června. Tehdy se sem dvojice vrátila a dokončila instalaci panelu a jeho rozložení. Kimbrough a Pesquet si v pátek střihnou již pátý společný výstup – první dva stihli už v rámci 50. expedice v lednu a březnu 2017! Pro Američana to bude již 9. výstup v životě, pro Francouze pak pátý. To znamená, že Pesquet nezažil při výstupu jiného parťáka. Celkově to bude již 241. výstup zaměřený na sestavování, údržbu a modernizaci ISS.

Současné fotovoltaické panely sice ještě fungují dobře, ale už začínají podle očekávání vykazovat známky degradace. Však byly také navrhovány na 15 let dlouhou službu. První pár původních fotovoltaických panelů byl rozvinut v prosinci 2000 a dodává tak energii více než 20 let. Nové panely iROSA budou umístěny před těmito stávajícími panely a po dokončení dojde ke zvýšení generované energie ze stávajících 160 na 215 kW. Stejný design fotovoltaických panelů má napájet energií i chystanou lunární stanici Gateway.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss065e121336.jpeg
https://pbs.twimg.com/media/E4TvjESWEAcftcz?format=png&name=900×900

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Josif
Josif
3 let před

Takové záběry astronautů, jako je úvodní fotka, jsou pro mě takový šperk kosmonautiky Vývoj automatických systémů ale pokračuje. Já samozřejmě chápu důvody, ať už bezpečnost nebo finance. Dneska je přítomnost člověka také méně třeba, než před šedesáti lety. Ale tak nějak doufám, že záběry astronautů pracujících ve skafandrech budu vídat i za dalších šedesát let. Samozřejmě pokud se toho dožiju
Pardon za sentimentální komentář

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Josif

Je to velmi pravděpodobné, protože člověk je nenahraditelný. možná jej na práci zastanou stroje, ale přítomnost člověka na oběžné dráze se nasimulovat nedá.

Peter
Peter
3 let před

Prečo používajú na ISS pre komunikáciu akési vysielačky s káblom? Neustále sa po nich načahujú a púšťajú ich, aby ich za chvíľu zase hľadali… Prečo nemajú náhlavné sady, niečo ako bluetooth „do ucha“? Mali by voľné ruky a neplietli by sa im káble pod ruky/nohy?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Peter

Vaše myšlenka, že používají vysílačky mne vcelku pobavila. 🙂 Vakuem se zvuk nešíří a proto kdybyste při výstupu do volného prostoru držel v ruce vysílačku, tak by se k ní ten zvuk od helmy neměl jak dostat. Nevím sice, co přesně jste viděl a považoval to za vysílačku, ale ke komunikaci se používají náhlavní sady umístěné uvnitř helmy.

Ivo
Ivo
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Podle mě jsou myšleny mikrofony během videopřenosů.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Ivo

Jako v interiéru stanice?

Ivo
Ivo
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ano, to jediné mi dává smysl a tam opravu mají takovou krabičku s kabelem, který jim tam různě lítá a „zlobí“.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.