Štítek ‘iROSA’

ISS dostane ještě jeden pár panelů iROSA

Agentura NASA a firma Boeing aktualizovaly dohodu o panelech iROSA na ISS. Na stanici tak přibude i čtvrtý pár těchto inovativních fotovoltaických panelů. 7. července 11:25

Kosmotýdeník 561 (12.6. – 18.6.)

Aleš Svoboda

Další týden utekl jako voda a pro vás je nyní připraveno nejnovější vydání pravidelného přehledu těch nejzajímavějších událostí, které v uplynulém týdnu přinesla kosmonautika. V hlavním tématu tentokrát Kosmotýdeník přinese nečekané oznámení o možnosti využít služeb společnosti Axiom pro let českého člena záložního týmu astronautů ESA Aleše Svobody. Využije Česká republika tuto možnost a naplní místní vědecké instituce a firmy vědecký čas mise? V dalších tématech se podíváme na odložení posledního startu evropské rakety Ariane 5 či na dění na Boca Chica. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ: Instalace panelů i ROSA finišuje

Minulý pátek provedli američtí astronauti Stephen Bowen a Warren Hoburg výstup do volného prostoru, při kterém nainstalovali předposlední fotovoltaický panel iROSA. Dnes se do volného kosmického prostoru stejná dvojice vypraví znovu. Jejich kosmická vycházka by měla začít v přechodové komoře modulu Quest v 15:20 SELČ a dvojice se postará o instalaci šestého panelu iROSA, který je určen na pravoboční křídlo 1B. NASA TV bude celý výstup vysílat živě, přičemž její přenos začíná ve 13:30 našeho času a v tomto článku najdete okno přehrávače.

ŽIVĚ: Začíná instalace poslední dvojice panelů iROSA

V úterý 6. června se k Mezinárodní kosmické stanici připojila loď Dragon 2, která k orbitálnímu komplexu kromě jiného přivezla i třetí (a tedy poslední) pár fotovoltaických panelů iROSA. Ty již byly s pomocí staničního robotického manipulátoru vyjmuty z nehermetizovaného nákladového prostoru lodi a nyní přichází řada na astronauty. Stephen Bowen a Warren Hoburg se proto dnes okolo 15:15 SELČ vydají na přibližně sedm hodin do volného kosmického prostoru, při kterém se zaměří na instalaci prvního ze dvou přivezených panelů. Stejně jako v případě ostatních výstupů do volného prostoru, bude i tento vysílán živě na NASA TV, jejíž přehrávač najdete v tomto článku.

Vesmírná technika: Svinovací fotovoltaické panely iROSA

VT_2022_09

Původní ikonické fotovoltaické panely SAW, které dávají Mezinárodní kosmické stanici ISS její nezaměnitelný tvar, nezadržitelně stárnou a přesluhují. NASA proto už před lety rozjela program jejich doplnění o nové panely, které by měly využívat co možná nejmodernější technologie. Volba nakonec padla na svinovací panely pojmenované iROSA, které jsou vybaveny fotovoltaickými články o vysoké účinnosti přilepenými na flexibilní fólii. V posledních letech proto na ISS probíhá instalace nových panelů iROSA, přičemž jejich poslední dvojice by měla na orbitální komplex dorazit letos v létě.

Vesmírná technika: Cesta k fotovoltaickým článkům na Mezinárodní kosmické stanici

VT_2023_8

Když se řekne Mezinárodní kosmická stanice ISS, každý si asi hned vybaví její obrys, kterému dominuje osm dvojitých panelů fotovoltaických článků SAW, které jsou stranově symetricky instalovány na obou koncích průběžné příhradové konstrukce. Konstrukce těchto fotovoltaických panelů, jejichž životnost pomalu končí, vsadila na inovativní design. Stejně tak i nové panely iROSA, které je mají doplnit, představují technologický krok vpřed.

ŽIVĚ: První výstup do volného prostoru v roce 2023

Na 14:15 SEČ je naplánován začátek sedmihodinového výstupu do volného kosmického prostoru (EVA-84) z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS. Skafandr EMU bez rozlišovacích pruhů oblékne astronautka NASA Nicole Mann, EMU s červenými pruhy pak astronaut JAXA Kóiči Wakata. I když je Kóiči Wakata na své páté kosmické výpravě, je to pro něj první příležitost k výstupu do volného kosmického prostoru. Na dvojici dnes čeká téměř stovka dílčích úkolů. Na pravobočním nosníku ITS-S3/4 dokončí rozdělanou přípravu na instalaci panelů iROSA na křídlo 1A. Stejnou přípravu pro montáž iROSA pak provedou také na příhradovém nosníku ITS-S6. Nové panely fotovoltaických článků budou taktéž později (nejdříve na konci června 2023) instalovány na křídlo 1B.

Kosmotýdeník 536 (19.12. – 25.12)

Přejeme vám krásný první svátek vánoční a ani tentokrát nepřijdete o pravidelný přehled těch nejzajímavějších událostí, které se staly v kosmonautice v uplynulém týdnu. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na loučení se sondou InSight, která přinesla zásadní informace o vnitřní stavbě Marsu, v dalších tématech se podíváme na EVA, během které byl nainstalován další panel iROSA, anebo si připomeneme první vzorky vyložené z vozítka Perseverance. Přeji vám dobré čtení a pěknou sváteční neděli.

ŽIVĚ: Odložený americký výstup do volného prostoru

Američané Frank Rubio a Josh Cassada měli včera vystoupit z modulu Quest na ISS do volného prostoru. V rámci sedmihodinového výstupu na ně mělo čekat zhruba 80 dílčích úkolů, které se týkaly především instalace nového pole fotovoltaických panelů iROSA. Oba muži však nakonec zůstali uvnitř stanice. Pozemní středisko totiž vyhodnotilo přiblížení úlomku kosmické tříště k ISS jako příliš nebezpečné. Operátoři proto rozhodli, že stanice provede úhybný manévr, aby se minimalizovalo riziko srážky s objektem, který je pravděpodobně odhozenou nádrží ruského horního stupně Fregat. O manévr trvající 620,6 sekund se postarala loď Progress MS-20, čímž byla rychlost stanice změněna o 1 m/s a došlo ke zvýšení oběžné dráhy ISS o 1,7 km. Výstupu do volného prostoru tedy již nestojí nic v cestě. S jednodenním odkladem by měl začít 22. prosince ve 14:30 našeho času. V článku najdete okno přehrávače přímého přenosu.

ŽIVĚ: Proces instalace panelů iROSA pokračuje

Na dnešních 13:40 SEČ je naplánován začátek výstupu do volného kosmického prostoru EVA-83. Astronauti NASA Frank Rubio (skafandr EMU s červenými rozlišovacími pruhy) a Josh Cassada (EMU bez rozlišovacích pruhů) vystoupí z přechodové komory Quest. Výstup potrvá 7 hodin. Na oba astronauty čeká více jak 80 dílčích úkolů spojených s instalací nového panelu fotovoltaických článků iROSA na pravobočním nosníku ITS-S4. Panely iROSA budou nainstalovány na křídlo 4A.