Štítek ‘živě’

Pokec s kosmonautixem – listopad 2022

V listopadu se fanoušci kosmonautiky rozhodně nenudili. Uplynulé týdny (a hlavně poslední dny) nám přinesly celou řadu mimořádných zážitků. Myslím si tedy, že na tradičním Pokecu s kosmonautixem bude o čem hovořit. Máme tu totiž opět poslední pátek v měsíci a to znamená, že nebude chybět náš živě vysílaný pořad, ve kterém se snažíme co možná nejlépe odpovědět na Vaše dotazy týkající se kosmonautiky. Pokud tedy budete mít čas a chuť, můžete se k přidat – začínáme jako obyčejně v osm hodin večer na našem You Tube kanálu.

ŽIVĚ: Ruský výstup z ISS

Na dnešních 15:20 SEČ je naplánován výstup ruských kosmonautů do volného kosmického prostoru z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS. Výstup má trvat 6 hodin a 40 minut a účastní se ho Sergej Prokopjev (červené rozlišovací pruhy) a Dmitrij Petelin (modré rozlišovací pruhy). Hlavním úkolem je přesun panelu radiátoru z modulu Rassvet na modul Nauka a příprava jeho pozdější instalace.

ŽIVĚ: Dva Američané vystoupí z ISS

Dnes ve 14:00 SEČ začne sedmihodinový výstup do volného kosmického prostoru (EVA-81) z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS. Astronauti NASA Josh Cassada ve skafandru EMU s červenými rozlišovacími pruhy a Francisco Rubio bez rozlišovacích pruhů vystoupí z modulu Quest. Pro oba to bude první výstup do volného kosmického prostoru. Čeká na ně necelých 100 dílčích činností, zejména na pravobočním příhradovém nosníku ITS-S6, spojených s přípravou budoucí instalace nových panelů fotovoltaických článků iROSA na křídlo 1B.

Pokec s kosmonautixem – Říjen 2022

Měsíc říjen si sice své největší trumfy nechává až na úplný závěr, ale i tak můžeme s klidným srdcem říct, že se toho za posledních pár týdnů událo opravdu hodně. Není tedy sebemenší důvod se obávat, že by v již 46. vydání Pokecu s kosmonautixem nebylo o čem hovořit. Pokud tedy budete mít dnes večer čas a chuť, rádi vás přivítáme u našeho přenosu, který potrvá jako obvykle zhruba dvě hodiny. Začínáme klasicky v osm hodin večer a o tom, co budeme řešit, rozhodujete Vy. Podstatou Pokecu s kosmonautixem je totiž odpovídání na dotazy, které diváci napíší do chatu. Už se na vás těšíme!

ŽIVĚ: První spojení Super Heavy B7 a Starship 24

Zatímco předešlé prototypy Super Heavy B4 a Starship S20 byly spojeny v průběhu druhé poloviny loňského roku hned několikrát, u aktuální řady Super Heavy B7 a Starship 24 k tomu zatím nedošlo. Nyní se však situace může změnit. V pátek 7. října opustila Super Heavy B7 montážní oblast a vydala se do startovní / testovací oblasti. V pondělí 10. října pak byl 70 metrů vysoký nosič usazen pomocí ramen Chopsticks na startovní stůl orbitální startovní rampy. Čekalo se, že proběhnou statické zážehy pro ověření ochrany, kterou v montážní sekci dostaly motory Raptor 2, ale v dalších hodinách se k orbitální rampě vydala Starship 24, která byla do té doby testována samostatně. Loď zajela mezi ramena Chopsticks, kde přečkala noc. Je proto možné, že už během dnešního rána místního času (odpoledne SELČ) proběhne její zvednutí a usazení na Super Heavy B7. Testy pro první orbitální let tohoto systému tak budou moci pokračovat. V tomto článku najdete přímé přenosy, které budou celou událost sledovat z různých úhlů.

Pokec s kosmonautixem – Září 2022

Další měsíc utekl jako mávnutím kouzelného proutku a máme tu poslední pátek v měsíci. Ani tentokrát proto nepřerušíme tradici, kterou naši pravidelní čtenáři dobře znají. V osm hodin večer spustíme zhruba dvouhodinový přímý přenos, ve kterém budete o tématech rozhodovat Vy, diváci. Právě Vaše dotazy, které napíšete do YouTube chatu, budou rozhodovat o tom, co se bude v aktuálním vysílání probírat. Pokud tedy budete mít dnes večer čas a chuť, rádi vás u našeho 45. dílu Pokecu s kosmonautixem přivítáme.

ŽIVĚ: Sonda DART Zasáhne planetku Dimorphos

První praktický test planetární obrany je tu. V úterý 27. září v 1:14 středoevropského letního času dojde ve vzdálenosti 11 milionů kilometrů od Země ke srážce americké sondy DART s planetkou Dimorphos. Tato planetka o průměru zhruba 170 metrů obíhá ve vzdálenosti přibližně 1,2 kilometru od planetky Didymos, která má průměr okolo tři čtvrtě kilometru. Sonda DART do ní má narazit rychlostí přibližně 22 000 km/h (cca 6,1 km/s) a drobně, ale přesto měřitelně pozměnit její oběžnou dráhu. Vůbec poprvé v historii tak lidstvo vyzkouší metodu, která by se jednou mohla uplatnit ve chvíli, kdyby naší planetě hrozila srážka s kosmickým tělesem. Tuto mimořádnou událost bude pokrývat hned několik přímých přenosů včetně jednoho českého – v tomto článku najdete jejich přehled.

ŽIVĚ: Další ruský výstup zaměřený na manipulátor ERA

Velitel 67.dlouhodobé expedice Oleg Artěmjev a jeho krajan Denis Matvějev zahájili v 15:25 SELČ další výstup do volného kosmického prostoru, který se zaměří na evropský manipulátor ERA (European Robotic Arm) na modulu Nauka. Jelikož srpnový výstup musel být předčasně ukončen, čeká dvojici série úkolů, které se minule nestihly. Sem patří třeba přemístění externího ovládacího panelu z jedné pozice na druhou, ale budou se také testovat mechanismus, který bude sloužit k lepšímu uchopení užitečného nákladu. Oleg Artěmjev má během výstupu oblečený skafandr Orlan-MKS s červenými pruhy, Denis Matvějev pak s pruhy modrými. Pro Artěmjeva jde o osmý výstup v životě, Matvějev zažívá svůj čtvrtý výstup. V roce 2022 jde o osmý výstup z paluby ISS a v celé historii stanice z hlediska jejího sestavování, údržby a modernizace má pořadové číslo 255.

ŽIVĚ: New Shepard tentokrát poletí bez posádky

Experimentální testovací stroj New Shepard

Už jsme si docela zvykli, že v suborbitálním nosiči New Shepard od firmy Blue Origin létají kosmičtí turisté, kteří si mohou na několik desítek sekund užít poletování v kabině při snížené gravitaci. Ovšem nesmíme zapomínat, že New Shepard má i praktické uplatnění při vědeckém výzkumu. Návratová kabina totiž může být naplněna vědeckými experimenty a technologickými demonstrátory. Ne každý takový kus vyžadující fungování ve snížené gravitaci potřebuje pro svůj konkrétní výzkum letět na oběžnou dráhu, kde by strávil týdny, či měsíce. V některých případech (třeba pro základní ověření funkčnosti) stačí jen desítky sekund v suborbitálním nosiči. Aktuální mise NS-23 bude zaměřena právě na vědecký výzkum – na palubě bychom našli 36 užitečných nákladů z akademické sféry, výzkumných institucí a studentů po celém světě. Startovní okno se otevře v 15:30 SELČ.

Pokec s kosmonautixem – Srpen 2022

Ani jsme se nenadáli a dva měsíce prázdnin nezadržitelně spějí ke svému konci. Alespoň trochu zpříjemnit konec srpna si můžete už dnes v osm hodin večer. Je totiž poslední pátek v měsíci a tak nemůže chybět další (již 44.) díl našeho seriálu Pokec s kosmonautixem. Bude nás čekat přesně to, na co jste v tomto formátu zvyklí. Vy, jakožto diváci přenosu, svými dotazy napsanými do chatu rozhodnete o tom, co se bude řešit. My se budeme snažit na Vaše dotazy co možná nejlépe odpovědět. Jako obvykle nás čeká přibližně dvouhodinové povídání. Pokud tedy máte čas a chuť, rádi Vás v našem chatu uvítáme.