Štítek ‘živě’

ŽIVĚ: Startuje poslední letošní loď k ISS

Pokud nedojde k odkladu, měla by raketa Sojuz 2.1a zažehnout 1. prosince v 10:25 našeho času své motory a opustit vzletovou rampu 31/6 na kosmodromu Bajkonur. Necelých devět minut po startu by pak měl tento nosič doručit na oběžnou dráhu svůj náklad – bezpilotní kosmickou loď Progress MS-25. V jejích útrobách bychom našli pohonné látky, zásoby pro posádku, ale i vědecké experimenty. Progress stráví na oběžné dráze zhruba dva dny volným letem. Jeho připojení k Mezinárodní kosmické stanici na modul Poisk se plánuje na 3. prosince. Zatímco připojení Vám okomentujeme živě a česky, start bohužel z časových důvodů nestíháme a proto Vám jej nabízíme formou originálních přenosů – jak od Roskosmosu, tak od NASA TV.

Pokec s kosmonautixem – Listopad 2023

Další měsíc kolem nás prosvištěl neskutečnou rychlostí a opět nám pohled do kalendáře říká, že tu máme poslední pátek v měsíci. To znamená, že nás čeká již 59. díl tradičního seriálu Pokec s kosmonautixem. Klasicky v osm hodin večer začne přibližně dvouhodinový přímý přenos, o jehož obsahu budete rozhodovat Vy, diváci. Stačí, když do chatu na YouTube napíšete nějaký dotaz a my se jej pokusíme co možná nejlépe zodpovědět. Pokud tedy máte čas a chuť, moc rádi Vás přivítáme u našeho pohodového vysílání.

ŽIVĚ: První vědecké snímky teleskopu Euclid

Dnes ve 14:15 začne prezentace, v rámci které budou představeny první vědecké snímky z evropského teleskopu Euclid. Sledujte přímý přenos. 7. listopadu 13:55

ŽIVĚ: Další čistě ženský výstup do volného prostoru

Když 18. října 2019 vystoupily z přechodové komory modulu Quest do volného kosmického prostoru astronautky Christina Koch a Jessica Meir, šlo o první výstup v historii, kterého se zúčastnily dvě ženy. Obě dámy si společný výstup zopakovaly ještě 15. a 20. ledna 2020, ale pak přišlo dlouhé období čistě mužských, případně smíšených výstupů. Na 1. listopadu chystá NASA další čistě ženský výstup do volného prostoru, kterého se zúčastní Američanky Jasmin Moghbeli a Loral O’Hara.  Obě dámy budou mít za úkol například odstranit tzv. H fixtures z pole fotovoltaických panelů 3B na segmentu příhradové konstrukce P4, což bude příprava na připojení držáku panelu iROSA, který zde bude instalován v roce 2025. NASA TV bude celý výstup vysílat živě a v tomto článku najdete okno přehrávače. Vysílání by mělo začít v 11:30 našeho času.

Pokec s kosmonautixem – Říjen 2023

Taky máte pocit, že říjen utekl nějak moc rychle? Člověk by řekl, že minulý pokec s kosmonautixem byl nedávno a přesto nám pohled do kalendáře jednoznačně říká, že tu máme opět poslední pátek v měsíci, takže je nejvyšší čas na další přátelské povídání o kosmonautice. Zhruba dvouhodinové vysílání, které začne na našem YouTube kanálu v osm hodin večer, se bude opět věnovat tématům, která vyberete Vy, diváci. v rámci tohoto pořadu totiž odpovídáme na dotazy, které napíšete do chatu. Pokud tedy máte čas a chuť, budeme moc rádi, když se zúčastníte – ať už budete klást otázky, nebo jen sledovat vysílání.

ŽIVĚ: SpaceX testuje Starship 25 a SuperHeavy B9

Na texaské základně Starbase bude dnes zřejmě hodně rušno. SpaceX by zde totiž měla provést testování sestavy pro druhý integrovaný let Super Heavy Starship. Dnes bychom se měli dočkat zkoušky označované zkratkou WDR (wet dress rehearsal), v rámci které má dojít ke kompletnímu otestování předstartovní sekvence. Řadu věcí sice na dálku neuvidíme, ale o to jsou důležitější. Řeč je třeba o ověření všech předstartovních postupů, nebo prověření správné komunikace mezi systémy rakety a rampou. Naopak dobře viditelná bude námraza na nerezových stěnách kolosu o průměru 9 metrů. Součástí testu WDR je totiž také plnění nádrží SuperHeavy i Starship kapalným kyslíkem a metanem. Uvidíme, do jaké fáze se testy dostanou, vyloučit se nedá ani test systému, který zalije rampu vodou. V tuto chvíli není možné dopředu odhadnout kdy test začne, ani jak dlouho bude probíhat. Jisté však je, že portál nasaspaceflight zajistí přímý přenos této události doplněný o jejích komentář – jejich vysílání najdete v tomto článku.

ŽIVĚ: Výsledky prvotní analýzy vzorků z planetky Bennu

Snímek otevřeného pouzdra i s odběrnou hlavicí. Tmavý materiál na stěnách pravděpodobně pochází z Bennu. Autor: Paul Byrne, zdroj: https://pbs.twimg.com/media/F6_RnBCX0AAH0JC?format=jpg&name=orig

Sonda OSIRIS-REx 24. září úspěšně zakončila svou primární misi, když na zemi dopravila vzorky, které v roce 2020 odebrala z povrchu planetky Bennu. Návratové pouzdro s cennými vzorky přistálo do Utahu, odkud bylo druhý den letecky přepraveno do Texasu – v Johnsonově středisku u Houstonu už na něj čekala speciální čistá místnost s tzv. gloveboxy (uzavřenými skříněmi, které přes integrované rukavice umožňují manipulovat se vzorky. Už dnes v 17:00 NASA zahájí tiskovou konferenci, na které mají být představeny výsledky první předběžné analýzy odebraného materiálu. V tomto článku naleznete okno přehrávače tohoto přenosu a do zítřka pro Vás připravíme článek, ve kterém shrneme prezentované novinky.

Pokec s kosmonautixem – Září 2023

Skoro se až nechce věřit, že od našeho zatím posledního Pokecu s kosmonautixem utekl celý měsíc. A přitom pohled do kalendáře jasně říká, že tu máme opět poslední pátek v měsíci. To znamená jediné – tradičně v osm hodin večer spustíme na našem YouTube kanálu přímý přenos, kteý potrvá zhruba dvě hodiny. O tom, co se bude probírat, rozhodujete Vy, diváci. Stačí napsat svůj dotaz do chatu na YouTube a pak jen počkat, až se k němu dostaneme. Předem se omlouvám, pokud se na nějaký dotaz nedostane. Některé odpovědi vyžadují více času a dotazy se pak mohou nahromadit. Každopádně se na Vás všechny už moc těšíme!

ŽIVĚ: Atlas V vyráží na utajenou misi NROL-107

Starty raket s utajenými náklady mají své neoddiskutovatelné kouzlo neznáma a spekulací, které se s nimi pojí. Stejné je to i v případě aktuálního startu rakety Atlas V, která by měla 29. srpna ve 14:34 SELČ odstartovat z floridské rampy SLC-41 na misi NROL-107 pro Národní úřad vojenského kosmického zpravodajství. Právě tato instituce provozuje americké zpravodajské družice, o kterých se ví jen velmi málo. A podobné je to i v případě aktuální mise, u které se často používá označení Silent barker (v doslovném překladu tichý „štěkač“). Podle dostupných informací by tato (nebo tyto) družice mohla (mohly) vyhledávat a sledovat kosmické objekty, pokud to bude potřeba.

Pokec s kosmonautixem – Srpen 2023

Tempo, s jakým nám kosmonautika přináší stále další a další novinky, neklesá a tak se nemůžeme divit, že nám čas utíká tak rychle. Ke svému konci se chýlí nejen léto, ale máme tu i konec srpna. Jelikož máme dnes poslední pátek v měsíci, znamená to, že je nejvyšší čas na 56. díl našeho živě vysílaného pořadu Pokec s kosmonautixem. Také dnes začínáme tradičně v osm hodin večer a během přibližně dvouhodinového vysílání budeme odpovídat na Vaše dotazy, které napíšete do YouTube chatu. Pokud tedy máte čas a chuť, jste srdečně zváni na naše přátelské povídání v pohodové atmosféře o kosmonautických tématech, která vás zajímají.