sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Solar orbiter zachytil první erupci

Nová sonda určená ke studiu Slunce si užila velkou premiéru – pozorovala svou první sluneční erupci. Téměř přesně rok po startu, tedy 12. února 2021 zachytily přístroje na sondě náznaky výronu koronální hmoty (CME). Níže přiložený snímek pochází z palubního přístroje SoloHI (Solar Orbiter Heliospheric Imager), který sleduje sluneční vítr, prach a kosmické záření, které společně vyplňují prostor mezi Sluncem a planetami. Složený snímek trvá krátce a je zašumělý – přístroje na Solar Orbiteru pro dálkový průzkum totiž vstoupí do plné vědecké služby až v listopadu. Přístroj SoloHI použil jeden ze svých čtyř detektorů kadencí jen 15% oproti normálnímu stavu, aby snížil množství získaných dat. I přesto je na obrázku vidět náhlý výron částic (CME) ze Slunce, které se nachází mimo záběr kamery. CME začíná zhruba v polovině klipu a vypadá jako jasný výron – hustá první vlna CME se po záběru šíří směrem doleva.

Výron koronální hmoty zachycený 17. února 2021 přístrojem SoloHI na sondě Solar Orbiter.
Výron koronální hmoty zachycený 17. února 2021 přístrojem SoloHI na sondě Solar Orbiter.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ve skutečnosti šlo o šťastnou náhodu. V době, kdy erupce dorazila k sondě, prošel Solar Orbiter za Sluncem (z pohledu od Země) a vracel se zpět na druhé straně. Když se mise plánovala, nečekalo se, že bude možné v této fázi pořizovat jakákoliv data. „Ale od doby, kdy jsme to plánovali, udělaly pozemní stanice i technologie obecně pokrok,“ říká Robin Colaninno, hlavní vědecký pracovník SoloHI z US Naval Research Laboratory ve Washington, D.C. a dodává: „Získali jsme proto více času pro stahování dat, než kolik se původně plánovalo.“ S lehkým zjednodušením se dá říct, že SiloHI si jen tak mrknul a přitom spatřil CME.

Cesta CME zachyceného 17. února Sluneční soustavou.
Cesta CME zachyceného 17. února Sluneční soustavou.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

CME zachytily i další dva přístroje na Solar Orbiteru – Extreme Ultraviolet Imager a Metis. Jev zachytila i sonda STEREO-A (Solar Terrestrial Relations Observatory) svým detektorem COR2, který blokuje jasný sluneční disk a umožňuje tak spatřit jinak slabé jevy ve slunečním větru. Experti z Moon to Mars Space Weather Analysis Office na základě získaných dat určili trajektorii tohoto CME při jeho cestě Sluneční soustavou. Pozice Solar orbiteru je na něm vyznačena červeným kosočtvercem a STEREO-A červeným čtvercem – obě sondy se díky odlišnému úhlu pohledu dobře doplnily. NASA už CME sleduje několik desetiletí, ale její účast na družici Solar Orbiter doslova mění pravidla hry. „V uplynulých 25 letech jsme poznali, že CME hodně souvisí s povrchem Slunce a Zemí,“ říká Colaninno a dodává: „Věříme proto, že dostaneme snímky těchto výronů s mnohem lepším rozlišením a z větší blízkosti od Slunce.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23304572-1-eng-GB/Multipoint_view_of_a_coronal_mass_ejection.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fig1_solohi_optimized_gif.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fig3_m2m_solohi_cme_enlil_model.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.