ŽIVĚ A ČESKY: První pilotovaný Crew Dragon u ISS

Včerejší start rakety Falcon 9 se podařil na jedničku včetně přistání prvního stupně. Mnohem důležitější než toto přistání však byla skutečnost, že oběžné dráhy dosáhla kosmická loď Crew Dragon, která se stala první soukromou kosmickou lodí, která na oběžnou dráhu dopravila lidskou posádku. Douglas Hurley a Robert Behnken před připojením k ISS jedli, spali a testovali všechny systémy nové lodi. Nyní přichází další významný milník této mise – automatické připojení Crew Dragonu k ISS. Pokud se nic nepokazí, mělo by k tomu dojít v neděli v 16:29 SELČ – zveme vás tedy ke sledování našeho komentovaného přenosu.

Náš přenos z připojení spustíme zhruba okolo 15:30 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.elonx.cz/
https://www.nasaspaceflight.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://m.arabsturbo.com/…&save-png=1&gr=1

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

74 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: První pilotovaný Crew Dragon u ISS”

 1. Dominik Pospíšil napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mne lze-li skafandry SpaceX využít k výstupu do volného prostoru z ISS. Nepodařilo se mi nalézt jednoznačnou odpověď. Děkuji!

 2. Pacholik napsal:

  Zdravím, ja rozhodně nepatřím mezi konspirátory, ale je vysvětlení na tu myšku běhajíc u motoru? Oni to v anglii hodně řeší. Za mě fake video – videa https://youtu.be/1IWQfy2HFm0

 3. MilanV napsal:

  Děkuji za pěkný přenos. Jsem rád, že jsem si ho pustil včas, jak nakonec byli o 17 minut před plánem 🙂 I technicky přenos fungoval o trochu lépe, kousl se za půl hodiny jen dvakrát (to není ironie). Oproti startu mi ale přišlo, že jste se v komentáři věnovali víc dotazům z chatu než probíhajícímu ději. Možná to bylo tím, že jsem přišel jen na druhou polovinu přenosu, pak by to byla samozřejmě moje chyba. Ale jestli bych mohl poprosit, tak příště víc o tom, co se děje – např. tvrdé spojení jste úplně minuli bez komentáře, natož vysvětlení. Pohledy na skutečný ovládací panel byly taky hodně zajímavé, zvlášť když si to předtím člověk zkoušel v té hře :), tak kdybyste to stopl na screenshot a udělal krátké vysvětlení… A celkově co to vlastně dělají, když jim to trvá tak dlouho 😀 Např. od spojení k průlezu to bylo nakonec ještě o hodně víc než avizované dvě hodiny. Tak něco dělat museli, vyrovnání tlaků bylo podstatně rychlejší. Vím, že to už váš přenos neběžel, ale na konci vašeho říct, co se bude dít, to by bylo fajn.

  Neberte to prosím jako kritiku, ale jako tipy, co by ještě šlo přidat, protože vaše přidaná hodnota je právě ten komentář (navíc se zajímavými osobnostmi jako hosty), kvůli které trpíme na mall.tv 🙂 Díky za to!

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Rozhodně díky za tip. Ono je to hodně tím, že připojování je takové volnější a proto je tam víc místa právě na ty dotazy z chatu. Co se displejů týče, tak ty neměly v přenosu moc dobré rozlišení, aby se na tom dalo něco popisovat. A ohledně toho, co bude následovat, jsme měli jen kusé informace, tak jsme se do toho raději nepouštěli. Ono je to hodně dáno tím, že je to první loď svého druhu a u těch dalších už budeme tak nějak vědět, co můžeme čekat. Každopádně díky za tipy a jsme rádi, že jste s námi.
   Ještě ohledně pevného spojení – není to nic mimořádného, děje se to u každého připojování. Při pevném připojení je kosmická loď jak už název naznačuje) pevně mechanicky připojena ke stanici – děje se tam především aktivováním několika západek, které přimáčknou obě příruby k sobě.

   • MPOCH napsal:

    (není kritika) Souhlas s MilanV – formát mi připomínal více „Pokec s Kosmonautixem“ – přesně to mě také napadlo po jeho skončení. Proto jsem měl zapnutý i přenos SpaceX kvůli popisu aktuálního dění. Myslím, že některé mezníky tam byly řečeny s předstihem (kdy se bude rozhodovat o počasí, tankování apod.) – jako to udělat více dramatické („za 5min. se začne tankovat“, „začíná se tankovat“, „právě se rozhoduje go/no go z pohledu počasí“ apod.) – omlouvám se, pokud to tam bylo a já to neslyšel (možná jsem byl právě na SpaceX přenosu). Já jsem to takto komentoval svým i sousedovým dětem v přímém přenosu :). Mall.tv se občas kousnul, ale nebylo to nic fatálního. Díky za přenos, byla to pecka.

  • Michal Václavík Redakce napsal:

   Pevné spojení bylo zmíněno při popisu sekvence připojování a jeho potvrzení jsem měl jako součást rozloučení na konci přenosu, protože právě v tom okamžiku bylo potvrzeno uzamčení všech zámků.

 4. zvejkal napsal:

  Dufam, ze Tom Cruise v pripravovanom holywoodskom trhaku pojme dokovanie na ISS trosku „akcnejsie“ 🙂
  (to bol tak trochu joke).

  Co sa tyka prenosu na malltv – z mojej strany si musim zaklopat na drevo, fungovalo mi to bez problemov pir prezerani vlozeneho videa na kosmonautixe na: 2x android mobil a 1x android box (TV).

 5. David R. napsal:

  Jestli má někdo nostalgickou touhu po spoustě tlačítek a páčkových přepínačů, mám jich doma hromadu, rád poskytnu. Už se to prostě nenosí. Ale vážně: dotykáč, i když se to nezdá, vydrží s pořádným tvrzeným sklem opravdu hodně. Určitě víc než hlava. A pokud si výrobce odpustí s prominutím pitominky (kulaté hrany, průstřely apod.), je na něj spoleh. Páčku jsem jednu ulomil zrovna nedávno, na noční lampičce. Na Apollu taky nějaká křupla, nemám pravdu?
  Pro srovnání přináším pár alternativ, které váš přesvědčí o tom, že dotykáč je vlastně stará dobrá klasika: VR rukavice? Ovládání hlasem? Pohybem oka? Gesty? Nebo je libo Neuralink?
  Ještě snad ovladač od herní konzole, ten je celkem O.K., ale ten tam mají tutově schovaný v šuplíku. A pokud ne, dělají velkou chybu.

 6. Radim Pretsch Redakce napsal:

  A je to. 😉
  Stručně řečeno – CD je bezpečná a navíc luxusní limuzína, dotykové displeje jsou v pohodě. Když si jen vzpomenu na ta „proroctví“ ve zdejších diskuzích… ;-).

  • HM napsal:

   Oni už s CD přistáli? Vy jste tam s nima nahoře byl? Už byli v kritické situaci, kdy se projevila „ergonomie“ dotykového displeje? Možná alespoň na jednu z těch otázek můžete odpovědět kladně a pak OK.

   Inženýři ve SpaceX jistě odvádějí skvělou práci – o tom není sporu. Boeing, kterému jsem fandil se Starlinerem ten pomyslný závod prohrál zaslouženě… Jen ta dětská duše pana šéfa (který je mimochodem asi takový inženýr jako je Bill Gates otec Internetu) ten výsledný dojem v mých očích trochu kazí…
   A tak jsou „rekvizity“ (včetně těch displejů) kolem spíš jak z béčkového sci-fi filmu nebo videohry. 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Hlavní je názor NASA, která mimořádně pečlivě certifikovala všechny prvky kosmické lodě včetně dotykových displejů. Takže je jedno, jak to vypadá, hlavní je, že to funguje spolehlivě.

    • HM napsal:

     NASA už toho certifikovala… Např. Space Shuttle (a to píšu i přesto, že je vedle Apolla taková moje láska), který má za sebou 2 smrtelné nehody, jejichž viníkem byl velmi pravděpodobně lidský faktor na Zemi.
     Takže bych mj. sílu vlivu módy na rozhodování manažerů rozhodně nepodceňoval. V automotive se taky ví, že jsou dotykové displeje místo hmatových ovládacích prvků u řidiče ergonomický nesmysl. A přesto jsou jich dnešní auta plná.

   • KarelT napsal:

    Ono hromady „klasických“ tlačítek na každou blbost taky nejsou buhvíjak ergonomické a na zobrazení informací je velký displej parádní. Výhodou je i to, že se dá takové ovládání rychle „překopat“, což u machanických tlačítek uděláte těžko. Ale jinak je pravda že třeba na ruční pilotování lodi je dotykovka asi opravdu vyloženě nevhodná. Nicméně pod displeji jsou i klasická tlačítka a snad i nějaká páčka, možná joystick ?

    Jinak luxusní limuzínou bych to nenazval, na to interiér vypadá hodně strohý, hlavní výhodou je že je celkem prostorný – proti návratovému modulu Sojuzu je to nebe a dudy.

 7. Martin26 napsal:

  Kolik může být v jednu chvíli připojeno k ISS Dragonů?

 8. Zbynek_Mc napsal:

  O kolik denně (měsíčně) ISS snížuje vlivem tření svoji dráhu? Jak často se tedy musí zvedat ? (vlastně se urychluje, jetli to bobře chápu)?

 9. Petr3X napsal:

  Dobry den, měl bych otázku, co se musí stát, aby převzal řízení člověk? Resp. Do jaké míry řídí Crew Dragon počítač a člověk jen dohlíží nebo kosmonauti se i nějak aktivně podílí na řízení?

 10. Honza V. napsal:

  Dobrý den, mám otázku pravděpodobně na pana Václavíka, nejlépe do aktuálního přenosu, akorát si nejsem jist jestli sledujete jen chat na mallu nebo se mrknete čas od času i sem.

  Včera na Čt24 se hosté včetně pana Václavíka bavili o tom, že se ISS otevírá dalším vesmírným agenturám a že v první ostré misi při této příležitosti poletí člen JAXA.

  Otázka zní jakou pozici má česká kosmonautika v rámci skupiny ESA ?
  Je velké scifi, že bychom třeba za 10let viděli na ISS na skafandru Českou vlaječku, pokud se tedy nyní otvírá možnost „výzkumného“ pracovníka na ISS navíc ? Pokud by se o tom v tuto chvíli začalo u odborné veřejnosti cíleně diskutovat má Česko tuto ambici? resp.je vůbec u nás nějaký tréninkový/studijní program, který by předpokládal takovéto zapojení Česka, vysláním někoho do nějakého tréninkového centra mezi adepty na cestu do vesmíru ?

  Děkuji za Vaši odpověď

  • Kamil napsal:

   Pan Václavík říkal, že na podzim bude nové kolo výběru evropských kosmonautů. Ale Čecha vyberou jen tehdy, když ČKA zajistí finance na jeho výcvik a lety.
   Chtělo by to investovat tak miliardu euro během 10 let, ale možná že teď budou pravidla mírnější, ale pak by neletěl na 6 měsíců, ale jen na pár týdnů.

 11. Ladinek napsal:

  Vcera jsem po dlouhy dobe sledoval NASA misto Vas 🙁 Byl jsem jen na mobilu a mall.tv byl nekoukatelnej, zaseky co par vterin. Anonymni okno taky nepomohlo, prepnuti primo na web mall.tv taky ne a sledovani pres mall app taky nic. Skoda, tesil jsem se na Dusanuv komentar.
  Oproti tomu NASA prenos bez jedinyho zaskobrtuti a celou dobu ve fullHD takze konektivitu bych z toho nevinil…Kazdopadne bylo to poprve, sledoval jsem uz vsudemozne vc. Jizni Ameriky (FH) a vzdy v pohode. Asi opravdu mall.tv narazil na limit…

  Jinak bych mel otazku, da se CD pouzit pro pripadnou evakuaci ISS? Jsou tam i nejaky „nahradni“ skafandry nebo by v tomto pripade letel jen Doug s Bobem a zbytek v Soyuzu? Jde mi o to kdyby byla potreba dopravit na zem v CD nekoho dalsiho…diky

 12. Martin26 napsal:

  Dobrý den, měl bych technickou otázku co se týká příletu CD k ISS. CD dohání ISS nebo brzdí a čeká až ho ISS dožene. Podle té trajektorie letu CD co ukazovali na SpaceX, aspoň mě to připadá, že čeká až ho ISS dožene.
  Děkuji za odpověď. Martin

 13. Vaclav napsal:

  Na NASA Live je to super – nemá cenu čekat do 15.30 – vřele doporučuji.

 14. SaturnV napsal:

  Ten přenos vždycky začne několik hodin předem? Příjde mi to tak lepší.

 15. Jandys napsal:

  Už se blíží, 8 km od ISS, je pěkně vidět, špička je již odklopená

 16. Radim Pretsch Redakce napsal:

  Kolem 12.45 šel další přenos z paluby CD Endeavour

 17. Vlasta Liberácký napsal:

  Pro mě to byl božský hlas…Promiňte ty emoce..

 18. hoopoo napsal:

  Dobrý den, sleduji s nadšením Vaše komentované lety již delší dobu a velké díky Vám i kolegům za to.
  Včera mne však nemile překvapil výpadek na přenosu Crew-dragon, co se stalo? 3koda že hned nedáte vědět, aby člověk hned přepl na Nasa.
  Jen titulek. že přenos bude hned pokračovat a nic dalších 5,10min? Tož je opravdová škoda.
  S díky držím palce, ať se to již neopakuje a vše běží jak má:o)
  Hoopoo

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   hezký den, o výpadku jsme nevěděli. Přenos pak normálně pokračoval.

  • Petr1 napsal:

   Také jsem měl tu zkušenost. Přenos se každou chvíli sekal, signál vypadával a čas startu se neúprosně blížil. Zkusil jsem v zoufalství zapnout ještě notebook, ale než proběhly všechny přiblblé reklamy tak už raketa byla minutu ve vzduchu. Později jsem si start pustil ze záznamu.
   Asi bylo moc přístupů a server to nevydržel.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pokud by to bylo hodně přístupy a server by nezvládal, nešlo by to nikomu. Ale máme mnoho reakcí od lidí, kteří měli přenos prakticky bez záseků.

    • Tim napsal:

     Dobrý večer,
     bohužel zkušenosti s časným sekáním přenosu mám také a dlouhodobě… občas spadl a musel se refleshnout manuálně…

     Nicméně s Vámi Dušane výjimečně moc nesouhlasím, není nezbytně pravidlem, pokud je přetížen server, že „to spadne všem“ … záleží na konstrukci infrastruktury… na prioritách připojení, konektivitě, latenci při pokusech o znovupřipojení a podobně… Ale to ví jen provozovatel Mall.Tv, zda měl či neměl problémy se streamováním a počtem připojení tohoto videa

     Každopádně snažím se hodnotit objektivně, ale co bohužel mi mrzí, že co Jste přešel ze Streamu na Mall.Tv, tak je to katastrofa, velice nepříjemné hlasité reklamy ve videích (které jsou o mnoho hlasitější než Vaše vyprávění) a velice často (pro jistotu na začátku, uprostřed i mnohdy na konci)… struktura běhu vláken a kódu mall.tv je plná balastu, který zbytečně zpomaluje připojení a přenáší zdánlivě zbytečná data sem tam, sledování dělá obtíže lidem s pomalejším připojením úplně zbytečně… k designu a filozofii vlastní televize se nevyjadřuji…

     Každopádně Vám přeji mnoho úspěchů, i astronautům na ISS. Promiňte, moc to sem nepatří, ale alespoň tu první část jsem napsat musel. Přesto Vám i celé redakci velké díky za propagaci kosmonautiky a komentování zajímavých přenosů z vesmírné oblasti…

     • Dušan Majer Administrátor napsal:

      Rozhodně díky za informace, postřehy, názory a zkušenosti. Vážím si toho. Dokonce si myslím (a to nemyslím nijak ironicky), že byste takový postřeh mohl dát i Mall.TV. Tam by Vaše postřehy dopadly na úrodnou půdu. Je vidět, že tématu rozumíte a mohl byste jim dát cennou zpětnou vazbu.

      Každopádně jsem moc rád, že jste s námi. 😉

     • Roman89 Redakce napsal:

      Taky musím říct, že je to super postřeh. Na Mall.tv sleduji pouze pořady kosmonautixu, ostatní mě nezajímá a sice z osobních zkušeností jsem zatím neměl žádné větší potíže s přehráváním, ale jak to tak sleduji, čím dál více lidí má s tím potíže, tak moc nechápu proč třeba vesmírné starty (živě a česky) nejsou spíše vysílány přes YouTube. Je nějaký důvod setrvat na Mall.tv?

     • Tim napsal:

      Děkuji, že to neberete útočně. Ještě bych možná doplnil, že jistý komfort zajistí prachsprosté stažení surového videa pro jeho pozdější poklidné offline přehrání v PC bez reklam a internetu… jenže asi je to v rozpozu s „politikou“ všech streamovacích služeb (což chápu) a pak to možná každý uživatel PC nedokáže (u mall.tv to není úplně triviální záležitost, ale ne nemožná), v neposlední řadě to nelze aplikovat na živé přenosy… ale kvůli již zmíněným až moc výrazným reklamám to tak prostě výhradně u mall.tv dělám… ale tím nechci nikoho nabádat ke špatnostem…

 19. Roman L. napsal:

  Měl bych otázku, jestli se neví, kdo hlásil konečný odpočet před startem, ten ženský hlas zněl dost povědomě, možná Gwynne Shotwell? 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.