ŽIVĚ A ČESKY: Pilotovaný Crew Dragon až v sobotu

Roky příprav, důkladných testů, ověřování a hodnocení míří ke svému konci. Po devíti letech se Spojené státy dočkají startu pilotované kosmické lodi vypuštěné z území USA na americké raketě. Ve středu večer ve 22:33 SELČ by se měly na floridské rampě 39A probudit k životu motory zbrusu nové rakety Falcon 9, jejímž úkolem bude dopravit na nízkou oběžnou dráhu první pilotovanou kosmickou loď Crew Dragon se dvěma astronauty – Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym – na palubě. Budeme velice rádi, když tuto mimořádnou chvíli prožijete společně s námi na našem živě a česky komentovaném přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 21:30 SELČ – do té doby běží v přenosu odpočet. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče. Pod oknem přehrávače pak najdete psaný online přenos, který můžete sledovat před startem, během něj (pokud třeba nemůžete sledovat video) i po něm. Pokud si chcete přečíst náš (již ukončený) psaný přenos popisující události v minulých dnech, najdete jej v tomhle článku.

Z technických důvodů budeme v psaném přenosu pokračovat přímo v článku bez využití automaticky aktualizovaného systému Liveblog24.

29.5. 23:15
Zhodnocení připravenosti ke startu skončilo tím, že mise má zelenou pro zítřejší start ve 21:22 SELČ.

29.5. 19:35
Právě probíhá zhodnocení připravenosti ke startu. Po 22:00 SELČ bychom se mohli dozvědět nové informace.

29.5. 17:15
Aktuální předpověď počasí na zítřejší termín se zlepšila na 50 %. Neděle se posouvá na 60% pravděpodobnost dobrých podmínek.

28.5. 22:45
Počasí na víkend moc nadějí nedává. Sobotní i nedělní okno mají shodně pouze 40% pravděpodobnost dobrých podmínek – v neděli je navíc vyšší riziko střihů větru.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://external-preview.redd.it…c7a4d08c9f587b22a9352631eba7f539da802b245

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

110 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Pilotovaný Crew Dragon až v sobotu”

 1. Roman89 Redakce napsal:

  Ty bílé Tesly budou využívat také posádky Starlineru k dopravě na komplex 41? A jak se budou dopravovat když bude astronautu více?

 2. Hawk napsal:

  Dokud se pro pilotovane lety nenajdou ciste komercni zakaznici (firmy/soukrome osoby) tak se moc asi nezmeni.
  Vesmir bude takovou drsnejsi verzi Antarktidy s nekolika trvale/sporadicky obydlenymi zakladnami, a to kdyz budeme mit jeste stesti a vlady ty zakladny zafinancuji.

 3. David R. napsal:

  Ještě k tomu odkazu na „alternativní pohled“… nenapsal bych to tak ostře, ale částečně bych s autorem i souhlasil. A sice v tom smyslu, že když to srovnáme s Apollem a raketoplány, je ta show kolem (prezident, záběry z dronu na kolonu vozidel s astronauty…) trošku po americku předimenzovaná, chtělo by se říci, velké divadlo s malým kašpárkem.
  JENŽE, a to už každý nevidí, právě ten „malý kašpárek“ je to, o co tu běží. To, že se dá do kosmu letět relativně jednoduchým strojem a za relativně rozumné peníze. Že je ten stroj z velké částu znovu použitelný. Jistě, NASA si objednala kompletně nový hardware na každý let, a neplánuje ani využít jeho plnou kapacitu, ale to je vedlejší. Když si spočítáte cenu letenky pro recyklovaný a plně vytížený stroj, tak to už je pořádný skok.

 4. David R. napsal:

  Omlouvám se za chybnou informaci ohledně viditelnosti, měl jsem starou mapku. Podle nové to vypadá tak, že přelet je v ideálním pozorovacím čase cca hodinu po západu Slunce, ovšem to nic nemění na tom, že asi uvidíme houby, kvůli oblačnosti.

 5. Bohumil Boruvka napsal:

  Ano hlavně mě dostal s úvahou že ISS je vlastně nefungční:Byly to spíše sporadické výlety a na stanici je minimální, v podstatě udržovací provoz….
  To si rozhodně nemyslím a řekl bych že se autor ani neobtěžoval si zjištovat co se tam vlastně děje

 6. Q napsal:

  Doufám že za tenhle odkaz nedostanu ban, nicméně pro odlehčení:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/maly-krok-pro-lidstvo-ale-zato-v-sexy-skafandrech-107856#seq_no=5&dop_ab_variant=0&source=article-detail&dop_source_zone_name=zpravy.web.nexttoart&dop_req_id=dwEImBT3DeB-202005291429

  Řekl bych že pro všechny, kteří sledují aktuální dění v kosmonautice, to musí vyznít jako záměrná provokace. Autor má sice titul z kybernetiky a zúčastnil se pokusu Štola88 ale o kosmonautice zjevně neví vůbec nic.

  • Vaclav napsal:

   Proč provokace. Příznivec kosmonautiky se nepozná podle toho že jásá nad vším co se v kosmu šustne, ale že se podívá i kriticky. Já bych naopak byl toho názoru, že autor se v kosmonautice dobře orientuje a dobře vystihl “ jádro pudla „. Při pohledu do historie se optimistické plány počínaje “ odborářskými dovolenými v kosmu “ a konče pilotovanými lety na Mars ani zdaleka nesplnily. Lety na LEO jsou ve srovnání s přistáváním na Měsíci před padesáti lety, opravdu slabým odvarem kosmonautiky a plány Muskových superraket a superlodí mají dosti daleko k realitě. Navíc mezinárodnost kosmonautice ubírá náboj národní reprezentace . Příkladně Evropa má určitě potenciál na pilotovaný program, ale proč by to dělala, rozhodující státy jako Francie či Německo nebudou prosazovat a financovat program, kde nakonec jako první poletí kosmonaut třeba z Lucemburska.

  • Jiny Honza napsal:

   Díky moc za odkaz. S autorem v některých věcech nesouhlasím, ale tohle rozhodně není provokace. Naopak je to inteligentně podaný názor, s kterým se dá diskutovat.

  • zvejkal napsal:

   Ten clanok sa snazi komentovat vela nesuvisiacich tem a tym padom je povrchny. Ok.
   Horsie je, ze obsahuje tvrdenia, ktore su nepravdive.
   Ale vsak, ked to autorovi staci … trpakov je habadej.

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   V článku je hodně nepresností a vyložených nesmyslů. Jeden příklad: „Že se tak děje uprostřed první vlny koronavirové krize, která v Americe na rozdíl od Česka ještě nekončí, je součástí symboliky.“
   Spojit dlouho očekávaný start CD s koronavirem je směšné. Je to podle mého skromného názoru trochu tendenčně napsané. Jako jít za každou cenu proti proudu. Vždyť nejde o to zda si bude někdo pamatovat jména astronautů nebo přesný datum startu. Daleko důležitější je vědět, že soukromá firma poprvé v historii vynese vlastní kosmickou lodí i nosičem lidskou posádku a se vší úctou k autorovi, už jen to je zlom a průlomový okamžik „jako prase.“

  • Miroslav Pospíšil Redakce napsal:

   Autor článku mě dost zklamal. Je evidentní, že dění v kosmonautice za posledních 30 let sledoval jen koutkem levého oka a maximálně tak 1x za půl roku. K detailům v článku se není třeba vyjadřovat, mnoha mylnými tvrzeními ho autor diskvalifikoval spolehlivě sám.

 7. David R. napsal:

  Někdo tu řešil, zda bude přelet viditelný z našeho území. S ohledem na předpověď počasí, skoro zataženo, asi nikoli. Ale kdyby se přeci jen vyčasilo (a podmínkou je samozřejmě i to, že se start uskuteční), tak jsem použil mapku přeletu (myslím že novou, i když – mám dojem, že se tam nic nezměnilo), a zadal jsem do solární kalkulačky dvě místa, odpovídající času 22:57 a 22:58. Vyšlo mi, že v první lokalitě bude stín Země v daný moment do výšky 161 km, a v té druhé do výšky 260 km. Neznám přesný letový profil, ale použiji-li jako hrubý odhad výšku 200 – 250 km, je jisté, že ve 22:57 ještě bude Dragon osvětlený, zatímco o minutu později už bude ve tmě. V tom prvním momentě je přímá vzdálenost, počítám Prahu, cca 470 km a úhel nad obzorem asi 20°. To znamená, že teoretická šance na zahlédnutí existuje.

 8. Tovy napsal:

  Taky jsem měl záseky. ale bylo to ještě koukatelné.
  Ale stala se mi jiná zajímavá věc – zamrzl mi obraz na panoramatu rakety a v pozadí normálně mluvil Dušan. Jenže obraz byl seknutý a dlouhé minuty jsem si toho nevšimnul, na panoramatu nic poznat nejde a někdy to tak v přenosech je. Až mi začalo bylo divné, že Dušan mluví o nějakých videích a popisuje, co na nich je a já jen vidím pořád stát raketu… 🙂
  Pak samozřejmě pomohl refresh, ale i tak.

 9. zvejkal napsal:

  Inak, chlapci v kokpite boli akýsi unavení, pár krát si tak krásne naširoko zííívli – „uáááh“ 🙂

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   Jj, to je něco co jim nezávidím. Dvě hodiny sedět téměř bez pohnutí aniž by měli něco extra na práci. Jen koukat na monitor a sem tam něco potvrdit do mikrofonu.

   Pár astronautů si už dříve po usazení do kabiny prostě zdřímlo. Tihle dva mají smůlu, že jsou online ;-).

 10. medved_David napsal:

  S tím sluchátkem 11:29…
  Kdo si myslí, že je to třeba kvůli rušení signélem mobilu, tak pravda je taková:
  1.) zvyk je železná košile, oba chlapíci už mají nalítáno i na raketoplánech 🙂
  2.) ale na fotce neukázali druhý konec – pořídili astronautům tohle: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.flaro.cz/user/shop/big/14865_cd1sc521xc.png?5c0504e2. 😀

 11. Roman89 Redakce napsal:

  Nevim jestli jste to měli v plánu ve včerejším přenosu ještě ukázat, ale chyběla mi ukázka z příjezdu astronautu k rampě.

 12. Vlasta Liberácký napsal:

  Krásně jsem si to s váma všema užil.Přistihl jsem se,že jsem byl včera od rána jak malej.Natěšej jak v 7mi,když přijela pouť. S odkladem jsem počítal.Odpískal bych to dřív.Nemá cenu pokoušet osud…Ono to za pár dní vyjde.

 13. Josef Somik napsal:

  „Cestou z včerejšího zrušeného startu se Elon Musk stavil na jídlo v Palm Bay.“
  Možná se během předstartovních příprav dozvíme, že si Elon odskočil na záchod. 🙂

  Chápu, že je to zde velmi uctívaný člověk, ale mohly by se ty informace omezit na kosmonautiku a misi DM-2? To co dělá pan podnikatel ve svém volném čase je spíš informace pro bulvár.

 14. Hawk napsal:

  Uvidime jake bude o vikendu pocasi, a zda opet dorazi i Donny.
  Mely to mozna odpiskat rovnou, kdyz to bylo s pravdepodobnosti cca fifty fifty. Takhle budou mit zbytecne vicenaklady, predpokladam, ze kontrola nosice po odcerpani paliva bude muset probehnout znova a samozrejme klasicke predstartovni kontroly/procedury o vikendu.

  Samotny prenos se parkrat cuknul, jinak ok, ale mam dobre pripojeni.

 15. Roman89 Redakce napsal:

  Nikdy jsem na Floridě, ale zřejmě tamější počasí bude asi hodně špatné a plné výkyvů, když se pořád odkládají starty. Asi už jen proto, že kosmodrom je hned u pobřeží. U ruských startů jsem snad nezaznamenal odklad kvůli počasí. A to jak z Bajkonuru, Plesecka či Vostočného. Sojuzu nevadil ani zásah blesku, který startoval loni z Plesecka.

  • Miroslav Pospíšil Redakce napsal:

   Ano, stačí se podívat na glóbus, na jaké rovnoběžce Florida leží … jsou to tropy. Nádherné ale i hodně deštivé počasí se tam střídá velmi často, v létě se k tomu přidává i sezóna hurikánů.
   Ruské kosmodromy mají polohu jinou, jsou ve vnitrozemí, ale drsná zima je dokáže potrápit taky.
   Ohledně odolnosti raket Sojuz je vysvětlení celkem jednoduché – jsou to původně svou konstrukcí mezikontinentální balistické rakety, které měly na stranu nepřítele nosit jaderné hlavice a samozřejmě za každého počasí. Podle toho byl pozemní segment i raketa samotná dimenzována a připravena startovat prakticky kdykoli, kdyby si to vojenská situace vyžadovala.
   Samozřejmě existují i výjimky – minimálně 1 v posledních letech byl start Sojuzu odvolán kvůli sněhové bouři. Je nutné počítat i s eventualitou nouzového přerušení startu a dopadu kabiny s posádkou do různých oblastí podél trajektorie letu. Za sněhové bouře se pak vyzvednutí posádky někde v zamrzlé tajze zajišťuje obtížně a je lepší start odložit.

 16. Vojta4 napsal:

  Dobrý den,
  v jednom z rozhovoru řekl Jim Bridenstine, že další mise na konci srpna/září bude 4 člená, ale nemůžu najít nikde složení budoucí posádky. Jakým způsobem bude probíhat výměna? 6 kosmonautů na ISS, s tím že v Sojuzu poletí jenom 2? Nebo poletí jeden Rus v Crew dragonu a jeden Američan v Sojuzu? Před nějakou dobou se psalo, že Rusko nechce 3 členy, dokud Nauka nepoletí. Nemůžu najít víc informací k rotaci posádek. Díky

 17. Dominik Pospíšil napsal:

  Dobry den,

  bohužel, taktéž jsem měl velký problém stream sledovat. Ze začátku bylo vše vpořádku, ale zřejmně s tím jak se připojovali další lidé se postupně začal přenos zasekávat. Ke konci naprosto nepoužitelné. Zkoušel jsem více prohlížečů i více zařízení, všude stejné. Připojením na mé straně to nebylo, optika 200 Mb/s, youtube bez problémů.

  Děkuji za neuvěřitelné množství informací které nám přinášíte a držím palec aby se podařilo problémy s mall.tv vyřešit.

 18. poipop napsal:

  Bohužel se také musím přidat k těm, kteří na přenos koukali na mall.tv a také se to sekalo. Velké sekání začalo kolem 10. hodiny. od té doby to bylo jen horší a horší, Kolem 22:20 jsem už přepnul přenos na ČT24. V tu chvíli bylo sekání stylem minuta sekání, 5 (někdy i jen 1) vteřin normální přenos. Taktéž internet mám zcela postačující. Na mne to působilo tak, že servery mall.tv byly přetížené. Zhoršovalo se to s přibývajícími diváky po 10 hodině. Koukal jsem na televizi Samsung. Příště zkusím tablet, nebo PC. Určitě chci sledovat váš přenos.

 19. zvejkal napsal:

  No, mne prenos isiel bez problemov z dvoch mobilov a dokonca aj na dvojmetrovom televizore z chrome browsera z androidu v telke.
  Aj ked samotna malltv appka nefunguje. Ide len zvukv video stoji.

 20. BJ napsal:

  Tak to byl velký průser tento přenos. Kosmonautix dole, Mall.tv nepoužitelný… Zrovna si píšeme z kolegy, tak jako já všichni skončili na youtube.

  Jako jsem VELKY fanda tohoto portálu, ale asi jste narazili na své limity. A obávám se, že to do soboty nemáte šanci vyřešit:-(

  BJ

 21. A_V napsal:

  Můj smutek z odloženého startu je úplně hmatatelný 🙁

 22. Tovy napsal:

  Chlapi, jen pozor. Po skončení přenosu jste ještě byli chvíli v éteru 🙂

 23. lkral napsal:

  Zachytili jste už někdo informaci, v kolik se bude startovat v sobotu?

 24. Vaclav napsal:

  Mě dojala tradice z prvního letu admirála Scheparda. On se díval na svoji kabinu do výšky 20m a oni 3x výše, ale bylo přesně synchronizované. Interiér je fantastický, prostorný a v duchu 21 století, i skafandry, které se mi nelíbily tam přesně zapadly a vypadají fantasticky.

 25. Kamil napsal:

  Vzpomínám, jak jsem kdysi před 30 lety snil, že budeme sledovat starty kosmonautů. Tehdy byly 2 tv programy.
  A dnes se mi mé sny plní, skvělý přenos, všechno vidíme. A už se těším na český zasvěcený komentář.

 26. Warf napsal:

  Nešlo by to video hodit na větší okno? Díky.

 27. A_V napsal:

  Nevíte někdo jestli bude nějaké vysílání i v TV, nebo jenom zítra ve zprávách. chci totiž vidět jak o tom budou informovat naše media. Díky

 28. medved_David napsal:

  Jsou to frajeři, že to ještě kvůli počasí nevzdali 🙂
  Podle http://www.bit.ly/weather-com_Cape_Canaveral_hourly (čas startu 16:33 lokálně – rozklikněte 4 PM) přestane pršet a chvíli po plánovaním času startu. Do té doby se budou celkem čerti ženit.
  http://www.yr.no/place/United_States/Florida/Cape_Canaveral/hour_by_hour.html
  Norové to samé.
  Když se podívám na https://on.windy.com/3l6di , (posuňte si na 22-23h) tak vidím blesky na západě (obráceně, než CD poletí).
  Falcon s CD budou nejspíš muset otřít před startem ručníkem 😉
  Držím jim každopádně palce!

 29. Lada Pospisil napsal:

  Zdravím všechny, skoro nestačím přeskakovat mezi články ;-). Padlo rozhodnutí o pokračování odpočítávání. Znamená to tedy, že prezident samoléčitel vyrazil? Jak ho sleduji poslední dobou, bude se jim cpát mávat na rampu … 😉

 30. _Tom napsal:

  Mám dojem, že se tu probíraly nějaké triky, jen ten přenos (nebo tedy aktuálně zatím jen odpočet) spustit… Mně se tam jen dlouhé minuty točí kolečko a pak vyskočí zpráva, že Chyba přehrávání s tlačítkem Znovu načíst. A tak dále pořád dokola. Docela rád bych to měl funkční, než to začne 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.